Giola Gölü: Thassos Adasının Egzotik Doğal Oluşumu

Giola Gölü

Giola Lagünü Nerede?

Yunanistan’nın Thassos adasında bulunan bu yer, dünya üzerinde ki çok az sayıda olan doğal oluşumlardan bir tanesi. Her yanı baştan çıkartıcı güzelliklerle dolu Yunanistan, bu seferde Giola Gölü ile bizi bizden alıyor. Hemen yanı başımızda olan komşu ülke Yunanistan’a gidip; kayalıklar içine oyulmuş, tertemiz ve de turkuvaz suyuyla doğal bir havuz görünümünde olan Thassos Adası’ndaki Giola Lagünü içinde yüzmeye ne dersiniz?

Yunanistan’ın doğal güzellikleri ile ünlü Thassos Adası, eğlenceli plajları, sevimli insanları ve benzersiz güzellikteki deniziyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Thassos’un Astris bölgesinde olan lagün, kayalıkların arasında olduğundan ulaşımı biraz zor olabilir. Bunun için iyi bir ayakkabı seçimiyle bu sorunu aşabilirsiniz.

Ayrıca yanınıza soğuk tutan bir termos, belki bir bluetooth hoparlör da almanız konforunuzu arttıracaktır. Onun dışında güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü gibi şeyler tamamen kendi hassasiyetiniz ile ilgili. Bunlar da aklınızda bulunsun derim, güneş tepeden tepeden vuruyor.

Giola Gölü
Giola Gölü


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Giola Lagünü Nasıl Oluşmuş?

Aslında lagün ile ilgili birçok efsane ağızdan ağıza dolaşıyor. Tabi eğer mitolojik açıdan incelersek. Kimilerine göre lagün, Zeus tarafından Afrodit’e rahatça yüzmesi için yaptırılmış ve Afrodit’in gözyaşları olarak adlandırılmış. Diğer bir efsaneye göre ise, lagün Zeus’un gözünü temsil ediyormuş.

Coğrafi olarak bakıldığında ise; denizle bağlantısı olan bir sığ gölün zaman içinde denizle olan bağlantısının kesilmesi sonucu oluşmuş. Zamanla iklim, rüzgar gibi bir çok coğrafi etken ise şekillendirerek bugünlere getirmiş.

Giola Gölüne Ne Zaman Gitmelisiniz?

Eğer yolunuz Thassos Adası‘na düşerse, zamanınızda sınırlıysa bence burayı görmelisiniz. Fakat eğer zamanınız sınırlı değilse; Giola Lagünü’nü de mutlaka hafta içi ziyaret etmeye çalışın. Çok kalabalık olduğundan hayal kırıklığına uğramamak için insanların az olduğu zamanda gitmek benim tavsiyem olacaktır.

Tarih olarak da Mayıs, Haziran yada Eylül, Ekim daha uygun olacaktır. Tabi böyle tabulara girmenize de gerek yok. Seçebilme şansınız varsa iyi olabilir sadece.

Siz, bu kadar güzel bir gölü görmek ve yüzmek isteyen binlerce insandan birisisiniz.  Özellikle sabah ya da akşam saatleri daha uygun olabilir çünkü öğle saatlerinde çok kalabalık ve suyu sıcak olabiliyor. İnsanların lagünün çevresindeki kayalıklardan atlayış ve dalış yaptıklarını göreceksiniz. Bu da sizi rahatsız edebilir.

Yanınıza su altı kamerası ile çekim yapmayı sevenlerdenseniz de burası doğru bir adres. Biraz daha ışığı göz önünde bulundurarak gitme saatinizi ayarlamalısınız.

Giola Gölü
Giola Gölü

Giola Gölüne Nasıl Gidilir?

Gidişi pek de kolay olmayan bir yer ama gittiğinize kesinlikle değecek bir ulaşımı var. Adanın güney batı bölgesine doğru 2 kilometrelik bir patika yoldan sonra ulaşılan bu yer, tepeden aşağıda ormanın içersinden giderek ulaşabileceğiniz bir yerde.

Giola Gölü
Giola Gölü

Thassos (Tasos) Adası: Kısa Kısa

Komşuya gitmek için en yakın duraklardan biri aslında. Tam Türkçe isme ise “Taşöz Adası

Ulaşım olarak en kısa yol Yunanistan’nın kavala şehrine ulaşmak. Buraya hem kendi arabanız ile gidebilirsiniz, bunun için İpsala Sınır Kapısı üzerinden evraklarınızı ve vizelerinizi tamamlayarak geçiş yapabilirsiniz.

Yada sadece vizeni alarak, Kamil Koç, Ulusoy ve bazı yerel firmalar sezon zamanları Kavala’ya kadar gidiyorlar. Benden söylemesi Thassos öncesi bademli kurabiyeleri meşhur.

Buradan sonra da feribot ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Araba yaklaşık 20 euro civarı iken; kişi başı 3 euro ödeyerek geçmeniz mümkün.

Eğer vize almak kısmı sizi vazgeçirmeye götürüyorsa durun vazgeçmeyin. Vize almak sanıldığı kadar zor da değil. Ayrıca vizesiz ülkelerde aklınızda bulunsun, buralarda da gidebileceğiniz bir çok yer var:

Vizesiz Ülkeler Listesi 2020

Bu adaya asıl gitmenizi tavsiye etme sebeplerimden biri: Deniz! Turkuaz suyu, berrak suyu ile hem çok fotojenik; hemde yüzmesi ve vakit geçirmesi keyifli bir yer.

Bazı yerleri taşlı, bazı yerleri kum olsa da ortak özelliği suyunun hep cam gibi olması. Denize dahil her şeyi bulabilirsiniz. İster ücretli ve yüksek konforlu bir yerden; ıssın sakin ve ücretsiz plaja kadar.

Giola Gölü deneyimini yaşamaya giderseniz deneyimlerinizi yorumlara da yazmayı unutmayın. Sorularınızı da bekliyorum.

Ayrıca su derinliği biraz sığ. Lagün’den atlarken kendinize dikkat edin, çok fazla incitme hikayesi de duydum. Aman Dikkat, bunlar olmasın 🙂

Yollarda görüşürüz, sevgilerle.

Bu yazı ile ilgili henüz bir youtube içeriğim malesef yok. Ama gelin sizi isterseniz Dünya’nın diğer ucunda bulunan, en iyi plajlar arasında gösterilen VARADERO sahillerine götürebilirim:

Otostop ile Dünyanın En İyi Denizine Gitmek

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir