Thassoz Adasının Egzotik Doğal Oluşumu; Giola Gölü


Giola Gölü

Yunanistan’nın Thassos adasında bulunan bu yer, dünya üzerinde ki çok az sayıda olan doğal oluşumlardan birisi. Her yanı baştan çıkartıcı güzelliklerle dolu Yunansitan bu seferde Giola Gölü ile bizi bizden alıyor. Hemen yanı başımızda olan komşu ülke Yunanistan, sırf bu göl için bile gitmeye değer.

Yunanistan’ın doğal güzellikleri ile ünlü Thassos Adası, eğlenceli plajları, sevimli insanları ve benzersiz güzellikteki deniziyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu yaz Thassos turu yapmak isteyenler, yapacak olanlar ya da yapmayı düşünenlere biz de bir öneri sunmak istedim. Thassos’taki Astris köyünün yakınlarında olan bu lagün, doğal yüzme havuzu olarak adlandırılıyor. Giola Gölü, Denizden dar bir kayalarla ayrılmış olan ve tertermiz berrak suyuyla içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz Giola Lagünü, sıradışı bir gezi yaşatabilir.

Giola Gölü
Giola Gölü

Giola Lagünü Nasıl Oluşmuş?

Aslında lagün ile ilgili birçok efsane ağızdan ağıza dolaşmakta. Kimilerine göre lagün, Zeus tarafından Afrodit’e rahatça yüzmesi için yaptırılmış ve Afrodit’in gözyaşları olarak adlandırılmış. Diğer bir efsaneye göre ise, lagün Zeus’un gözünü temsil ediyormuş.

Ne Zaman Gitmeli?

Eğer yolunuz Yunanistan’a düşerse, Giola Lagünü’nü de mutlaka hafta içi ziyaret etmeye çalışın. Çok kalabalık olduğundan hayal kırıklığına uğraramak için insanların az olduğu zamanda gitmekte fayda var. Siz, bu kadar güzel bir gölü görmek ve yüzmek isteyen binlerce insandan birisisiniz.  Özellikle sabah ya da akşam saatleri daha uygun olabilir çünkü öğle saatlerinde çok kalabalık ve suyu sıcak olabiliyor. İnsanların lagünün çevresindeki kayalıklardan atlayış ve dalış yaptıklarını göreceksiniz. Yanınıza su altı kamerası alığ çekim yapmay unutmayın.

Giola Gölü
Giola Gölü

Giola Gölüne Ulaşım

Gidişi pek de kolay olmayan bir yer ama gittiğinize kesinlikle değecek. Adanın güneybatısında 2 kilometrlik bir patika yoldan sonra ulaşılan bu yer tepeden aşağıda ormanın içersinden giderek ulaşabilieceğiniz bir yerde.

Giola Gölü
Giola Gölü

Daha fazla fotoğraf için Gruppal Twitter, Facebook ya da Instagram hesaplarını mutlaka göz atın derim


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Thassoz Adasının Egzotik Doğal Oluşumu; Giola Gölü

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ