Goa Gezi Rehberi

Goa Gezi Rehberi
Goa Gezi Rehberi

Hindistan‘ın batısında yer alan bu eyalet, bir zamanların efsane bölgesi Hindistan‘a gelir gelmez müthiş bir merakla beni kendisine çekti. Hindistan’ın güneyinden 2 gün süren tren yolcuğundan sonra Goa’ya geldim. Bu noktada Goa gezisine başlamak beni heyecanlandırdı. Sri Lanka’dan Hindistan’a geçtiğimi özellikle belirtmek istiyorum. Hindistan’a gelip de Goa’yı nasıl gezeceğim diye düşünenler için hazırladığım bir yazıdır.

Goa Tarihi

1500 yıllarda Portekizlerin işgali ve yönetiminde olan Goa 1960 yıllarında Hindistan‘ın zor kullanarak geri almasıyla hippilerin gözde mekanı oldu. Bu dönemde altın çağını yaşayan bu kuşak, ilk çıplak yaşam denemelerini burada denemişlerdir. Goa’da hala 1960-70 yıllarının hippie kuşağından kalma yaşlı abi ablalarımız yaşamaktadır.

Günümüzde turizm merkezi haline gelmesi eski büyüsünü kaybetmesine neden olsa da hala cennetten bir köşe olup, bir çok insan Goa gezilerinden sonra burada yaşama hayalini kuruyor.

Goa Gezi Rehberi
Goa Gezi Rehberi

Goa gezisi için işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Goa’ya Nasıl Gidilir?

Goa geziniz için Türkiye’den direkt olarak THY’nin Mumbai (Bombai) uçuşları gelmek mümkün. Buradan sonra 8 saatlik bir tren yolcuğundan sonra Goa’ya ulaşabilirsiniz.
Başkent Delhi’den gelmek içinse önce Mumbai ardından Goa’ya trenle çok rahat ulaşabilirsiniz. Hindistan‘da tren ağları çok iyi durumda.
Öncelikle Goa’ya vardığınızda Goa şehir merkezinin ya da bir Goa Tren istasyonu olmadığı belirteyim. Thivim yada Margoa tren istasyonunda inerek halk otobüsleriyle plajlara ulaşabilirsiniz.

Her zaman uçak uçak biletine buradan bakıyorum.

Goa Gezilecek Yerler

Goa Plajları ve Partileri

Goa Gezi Rehberi
Goa Gezi Rehberi

Goa’yı kuzeyden ya da güneyden gezmeye başlamak gerekir. Eğer kuzeyden başlarsanız sırasıyla;

Arombol

En güzel sahilidir kannımca sakindir kafa dinlenir, ucuzdur.

Anjim

Güzel sahili var kafa dinlemelik

Vagator

Plajı güzel olmasa da tepelik olması ve koy şeklinde olması farklı bir atmosfer yaratıyor. Trans partileri hafta sonu Disco Valey’de yapılıyor.

Anjuna

Sahili şimdiye kadar gördüğüm en çok gel gitin olduğu yer. Bu sahil benim hasta olduğum için en çok kaldığım yer oldu ayrıca bulduğum yerin güzel ve ucuz olması gece hayatının kalbinin burada atması buna en büyük etken. Tantra adında ağaç evlerde geceliği 10 dolara kiralanıyor. Eğer aşağı kattaki yerde kalmayı isterseniz 3 dolara kalabilirsiniz.

Goa Trans Partiler ise

  • Liliput
  • Körli clup
  • UV bar’da nerdeyse her gün yapılıyor.

Baga

Trans partiler ve dev güzel sahili baya kalabalık.

Trans partiler burada da boy göstermekte olup en iyi mekan titos’dur

Calangute

Baga’nın devamı

Colva

Güzel sahil

Palolem

En sakin ve otellerin en az olduğu yer. Belkide Goa’nın en güzel plajıdır nedeni de ulaşımın çok zor olması.

Canacona

Palolem’den sonra ki plajdır. Kimse yoktur nerdeyse kafa dinlemelik yer burası.

Bu Plajlar en ünlü güzel olanları. Buraları gezmenin en kolay yolu günlük 200 rp (10 tl) motor kiralamak ve her yeri özgürce keşfetmektir.

Goa’ya Ne Zaman Gidilir?

Goa’da sezon Kasım ortaları gibi başlayıp 6 ay sürüyor o yüzden Muson sezonuna dikkat ederek planınızı yapın.

Goa Gezi Rehberi
Goa Gezi Rehberi

Goa Mutfağı

Goa mutfağında hindistan cevizi, deniz ürünleri, tropik meyveler, pilav ve baharatlar ana ürünler. Hint mutfağının en önemli öğesi köri burada da oldukça sık kullanılıyor.
Goa’da bir şey yiyip içmeden önce, 144 Tavsiye ile Hindistan Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz. Hindistan’da yemek önerilerimi ve dikkat edilmesi gerekenleri bu yazıda paylaşıyorum.
Beni Instagram üzerinden takip edin: @yolgunlukleri
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

4 Responses

  1. Selam sana bir şey sormak istiyorum nisan 2016 sri lanka ya oradan da Hindistana gideceğim ama hindistan vizem yok ve umuma mahsus yani bordo pasaportum var hindistan’a geçiş işlemleri nasıl oluyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir