Goa Gezi Rehberi , Hindistan

Goa Rehberi, Hindistan ‘ın batısında yer alan bu eyalat, bir zamanların ” efsane ” bölgesi Hindistan‘a gelir gelmez müthiş bir merakla beni kendisine çekti. Hindistan'ın güneyinden 2 gün süren tren yolcuğundan sonra Goa'ya geldim. Sri Lanka'dan hindistana geçtiğimi özellikle belirtmek istiyorum. Hindistan'a gelipte Goa'yı nasıl gezeceğim diye düşünenler için hazırladığım bir yazıdır. Goa Rehberi

Goa'nın biraz tarihinden bahsedecek olursak ;

1500 yıllarda Portekizlerin işgali ve yönetiminde olan Goa 1960 yıllarında Hindistan‘ın zor kullanarak geri almasıyla hippilerin gözde mekanı oldu. Bu dönemde altın çağını yaşayan bu kuşak, ilk çıplak yaşam denemelerini burada denemişlerdir. Goa'da hala 1960-70 yıllarının hippie kuşağından kalma yaşlı abi ablalarımız yaşamaktdır. Günümüzde turizm merkezi haline gelmesi eski büyüsünü kaybetmesine neden olsa da hala cennetten bir köşe olup, bir çok insanın buraya gelip de yaşama hayalini süslüyor.

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Goa ‘ya ulaşım

Türkiyeden direk olarak Thy'nin Mumbai ( Bombai ) uçuşları gelmek mümkün. Buradan sonra 8 saatlik bir tren yolcuğundan sonra Goa'ya ulaşabilirsiniz. Başkent Delhi'den gelmek içinse önce Mumbai ardından Goa'ya trenle çok rahat ulaşabilirsiniz. Hindistan ‘da tren ağları çok iyi durumda. Öncelikle Goa'ya vardığınızda Goa şehir merkezinin yada bir Goa Tren istasyonu olmadığı belirteyim. Thivim yada Margoa tren istasyonunda inerek halk otobüsleriyle plajlara ulaşabilirsiniz.

Goa Rehberi, Goa nasıl gezilir?

Goa'yı kuzeyden yada güneyden gezmeye başlamak gerekir. Eğer kuzeyden başlarsanız sırasıyla Arombol En güzel sahilidir kanımca sakindir kafa dinlenir, ucuzdur. Anjim güzel sahili var kafa dinlemelik Vagator plajı güzel olmasada tepelik olması ve koy şeklinde olması farklı bir atmosfer yaratıyor. Trans partileri hafta sonu disco valeyde yapılıyor. Anjuna Sahili şimdiye kadar gördüğüm en çok gel gitin olduğu yer. Bu sahil benim hasta olduğum için en çok kaldığım yer oldu ayrıca bulduğum yerin güzel ve ucuz olması gece hayatının kalbinin burada atması buna en büyük etken. Tantra adında ağaç evlerde geceliği 10 dolara kiralanıyor. Eğer aşşağı kattaki yerde kalmayı isterseniz 3 dolara kalabilirsiniz. Goa Trans Partiler ise
  • Liliput
  • Körli clup
  • Uv bar da nerdeyse her gün yapılıyor.
Baga Trans partiler ve dev güzel sahili baya kalabalık. Trans partiler burada da boy göstermekte olup en iyi mekan titos'dur Calangute Baga'nın devamı Colva Güzel sahil Palolem En sakin ve otellerin en az olduğu yer. Belkide Goa'nın en güzel plajıdır nedenide ulaşımın çok zor olması. Canacona Palolem'den sonra ki plajdır. Kimse yoktur nerdeyse kafa dinlemelik yer burası. Bu Plajlar en ünlü güzel olanları. Buraları gezmenin en kolay yolu günlük 200 rp ( 10 tl ) motor kiralamak ve heryeri özgürce keşfetmektir. Goa'da sezon kasım ortaları gibi başlayıp 6 ay sürüyor o yüzden muson sezonuna dikkat ederek planınızı yapın.

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. Selam sana bir şey sormak istiyorum nisan 2016 sri lanka ya oradan da Hindistana gideceğim ama hindistan vizem yok ve umuma mahsus yani bordo pasaportum var hindistan’a geçiş işlemleri nasıl oluyor..

  2. Daha ayrintili ozel sorulariniz icin iletisme gecebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir