Güney Amerika Kıtası Hazırlık Rehberi

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık

Güney Amerika rüyama nasıl hazırlandığımdan bahsedeceğim. Hangi aşıları oldum, yanıma neler aldım. Seyahatim öncesi bu yazıyı hazırlamıştım fakat seyahatim sonrası da güncelliyorum. Tüm yaptığım hataları da paylaşacağım sizinle; tecrübe olması açısından…

Güney Amerika’ ya gidiyorum! Bildiğin Güney Amerika! Hani şu Latin Amerika dedikleri üstüne bir de müzik, doğa, samba, tatlı insanlar diye saydıkları kıta varya işte oraya! Ne müthiş bir duygudur insanın istediği şeyi elde edebilmesi!

Bu benim yolculuk öncesi aldığım bir nottu, nasıl da heyecanlanmışım. Güney Amerika seyahati sonrası o kadar güzel yerlere gittiğimi düşünüyorum ki arada, yarın gitsem bundan daha çok heyecanlanabilirim.

Güney Amerika’ya gitmek için bazı hazırlıklar yapmıştım. Hani olur da içinizden biri ulan ben de bir çıkayım yola der bir de rotasını Güney Amerika’a çevirir, hah işte tam senin için yazıyorum! İşine yarar bilgiler olacaktır 🙂

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Güney Amerika Öncesi Hangi Aşıları Olmalısınız

Aşı önemli bir konu arkadaşlar. Korku ya da tembellik gibi bahanelerle ihmale gelecek şeyler değil. Özellikle sarı humma şu anda Brezilya’nın kuzeyinde sadece bir sivri sinek ısırığı ile can alıyor. Bu yüzden Güney Amerika kıtası için olmanız gereken aşıları olmanız şart. Söz konusu sağlığınız, her hatayı telafi edebilirsiniz ki güzel anı da olur ama sağlık buna dahil değil.

Sarı Humma (Sıtma) Aşısı

Sarıhumma, sarıhumma virüsünün neden olduğu ciddi bir hastalık ve Afrika’nın ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunuyor.

Sarıhumma enfekte bir sivrisineğin ısırığı ile bulaşıyor; kişiden kişiye direkt temas ile yayılmıyor.

Sarıhumma aşısı canlı, zayıflatılmış bir virüs türü. Aşı size yapıldıktan sonra yaklaşık 10 yıl sizi bundan koruyor, gitmeden önce özellikle Brezilya ve çevresine gidecekseniz yaptırmalısınız.

Tetanoz Aşısı (Eğer yoksa)

Normalde toprakta ve memeli hayvanların bağırsaklarında yaşayan Clostridium tetani bakterisi ya da sporları, insan vücuduna bir yaralanma ya da sıyrık sonrasında girerek, kana karışıp üremeye başlıyor. Bu da istemsiz kasılmalar yaşamanıza sebep oluyor.

2006 yılında büyük bölümü Güney Amerika olmak üzere 29.000 kişi bu sebeple öldü. Virüs buralarda yaygın, herhangi bir kesik ve sıyrık oldukça kolay başınıza gelebileceğinden bu aşıyı da olmalısınız. Hastalığı kaptıktan sonra bile en iyi savaş olarak aşı vurulma kullanılıyor.

Tifo Aşısı

Hem aktif olarak tifo ateşi hastalığına yakalananlar hem de tifo ateşi hastalığına neden olan bakterileri taşıyan kişiler bakterileri diğer insanlara bulaştırabiliyorlar. Kişi mikroplu yiyecekleri yediğinde veya mikroplu içecekleri içtiğinde, bakteriler çoğalabilir ve kan dolaşımına yayılabiliyor, bu da tifo ateşine neden oluyor.

Güney Amerika’da oldukça yaygın bir hastalık ve bulaşması da kolay. O yüzden aşı olmayı ihmal etmeyiniz.

Ayrıca sıtma ilaçlarınızı da istemeyi unutmayın. Herhangi bir seyahat sağlık merkezinde ücretsiz aşınızı olabilirsiniz. Gitmeden önce arayıp randevu alırsanız işiniz daha kolay olur. Ben Karaköy’deki Seyahat Sağlık merkezinde aşılarımı olmuştum.

Güney Amerika Uçak Biletlerini Nasıl Ucuza Alabilirsiniz?

Bu kıtaya ulaşım biraz daha zor bu sebeple seyahat açısından tercih edilmeme sebeplerinden biri bu. Diğer sebebiyse uçak biletleri pahalı.

Aktarmalı uçuş ile bunu oldukça ucuza getirebilirsiniz. Ucuz uçak bileti nasıl alabilirsiniz konusunda tüm tavsiyelerimi bir yazıda topladım:

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? (8 yıllık tavsiyelerim)

Kiwi üstünden zaman zaman takip ediyorum uçuşları. Bir yere gitmeden önce, yakınlarındaki yerlere kiwi harita özelliği ile göz atıyorum. Hem bir yeri daha görme şansım oluyor, hemde bazen gerçekten ciddi uygun uçuşları kaçırmadan alabiliyorum.

Kiwi

Yazıyı okumadıysanız, kısa ve öz bir cevap olarak burada dursun. Ben yine de ucuz bilete ihtiyacınız varsa göz atmalısınız diyorum.

Benim uçak biletimi Tuğrul Tutluoğlu hediye etmişti. Kendisine buradan tekrar çok teşekkür ediyorum.

Uçuşum ise şu şekilde oldu: İstanbul’dan Fas’ın Kazablanka şehrine aktarma yapıp oradan Brezilya’nın Rio şehrine geldim. Bu uçuşun fiyatı Rio Karnavalından dolayı tek yön 1900 TL idi.
(Bu 3 yıl önceki bilet fiyatıydı / 2017 )

Güney Amerika Seyahati İçin Hangi Vizeleri Almalısınız? Ya da almalı mısınız?

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık – Küba Vizesi

İşin en güzel kısmına geldik! Güney Amerika için neredeyse hiç bir ülke vize istemiyor. Vizesiz ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Onun dışında ben Küba vizemi de Türkiye’den aldım. Buraya kadar gelmişken Küba’ya gitmemek olmazdı.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi oldukça kolay bir vizedir. Neredeyse parayı veren herkes alabiliyor desem yanlış olmaz. Benim zamanımda online olarak direk alınıyordu.

Şu anda 3 şekilde alabilirsiniz:

 • Online olarak başvurup; evraklarınızı posta yoluyla yollayabilirsiniz

 • Kendiniz bizzat konsolosluğa başvurabilirsiniz

 • Aracı kurumlar aracılığıyla başvurabilirsiniz
  (randevu almakta zorlanırsanız; zaman zaman yoğunluk olabiliyor, tercih edebilirsiniz)

Başvuru formunu doldurup, evrakları tamamladıktan sonra dilerseniz e-posta; dilersenizde randevu alabilirsiniz. Evraklarınızı ibraz etmenizi istiyorlar, şimdi gelin bu evraklar neymiş bakalım:

Küba Vizesi Evrakları & Küba Vizesi Ücreti

Pasaport: En az 6 ay geçerli; 2 adet boş sayfası olmalı.

Vize Ücreti Dekontu: Banka aracılığıyla ödeme yapılıyor. Vize ücreti Ankara için 195 lira. Ben Ankara’ya gitmem derseniz acente; yada posta yoluyla başvuru yapmanız gerektiğinden fiyat artacaktır.

Uçak Bileti & Konaklama Rezervasyonlarınız: Uçak bileti ve konaklama rezervasyonlarınız. Eğer göstermelik yapacaksanız, gerçekçi olmasına önem göstermelisiniz, aynı hostelde 10 gün göstermeyin mesela 🙂

Tüm konaklamalarınızı ister göstermelik; ister gerçek olarak Agoda üstünden yapabilirsiniz. Gerçekten en iyi sonucu bu platformdan alabilirsiniz.

Agoda

Alternatif olarak HostelWorld’de aklınızın bir köşesinde bulunsun. Bu da gezginlerin tercih ettiği bir konaklama bulma uygulaması. Her rezervasyona depozito alıyorlar; fakat iptallerde sorunsuz olarak iade ediyorlar.

HostelWorld

Seyahat Sigortası: Seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.

Her İhtimale Karşı: Her ihtimale karşı; kimlik fotokopiniz ve 2 adet biyometrik resim. Pasaport fotoğrafını kullanabiliyorlar, fakat yine de koymakta fayda var 🙂

Tek girişli ve 30 gün konaklamalı olarak vizeniz sorunsuzca çıkacaktır.

Güney Amerika havana küba hazırlık rehberi vizesi
Havana / Küba

Buna geçmeden önce sırt çantamda ne var sorusunu oldukça fazla alıyorum. Bunları da toplamaya çalıştım:

Sırt Çantamda Neler Var?

Güney Amerika için Eşya Hazırlığı

Öncelikle, uzun uzun yolda kaldığımdan gerçekten neye ihtiyacım olacağını çok iyi anladım. O yüzden bu konuda tecrübelerimi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin 🙂

Eşyalar konusu herkese göre farklılık gösterir, yelpazesi oldukça geniş bir konu. Kıyafet tercihleri, kullanımı gerçekten kişiden kişiye değişiyor. Bu yüzden gelin soru-cevaplar ile size uygun olabileceklere bakalım.

Sorularımızla başlayalım:
Trekking yapacak mısın?
Fotoğraf ekipmanı taşıyacak mısın?
Kamp yapacak mısın?
Gittiğin şehirlerde gece hayatına gidecek misin?
Seyahat ederken kendi yemeğini yapacak mısın?
Otostop çekecek misin?

Bunların cevaplarına göre eşyaların zaten az çok gözünün önünde az çok bir şeyler belirmiştir diye düşünüyorum.

Güney Amerika Hazırlık eşya seçimi
Güney Amerika Hazırlık Eşya Seçimi

Ben bunların bir çoğuna evet yapacağım dediğim için eşyaları şöyle aldım.

Sırt Çantası Seçimini Nasıl Yapmlalıyım?
(65-75 Litre Sırt Çantası)

Daha önceki çantam 60 litreydi. Ama şunu fark ettim ki yolda kısa süreli taşımam gereken şeyler için yer kalmıyor. Mesela yemek için bir market alışverişi yapıyorum, çantamın üstüne, sağına soluna sıkıştırmak zorunda kalıyorum. Bu sebeple çantamı bir tık daha büyüttüm.

Çantanın büyük olması sizi özgürleştirir. Ağır olması değil. Büyük çanta ağır çanta değildir; içini doldurmak için büyük çanta değil, daha rahat haraket edebilmek için büyük çanta tercih etmelisiniz.

Ayakkabı Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Şimdi efendim, gezginin en önemli malzemesi ayakkabıdır. Sizi uzun uzun yürüyüşler bekliyor, o yüzden ayakkabı önemli bir nokta. Ama burada şuna dikkat etmek lazım:

 • Seyahatinin ne kadarı şehirde, ne kadarı doğada geçecek?
 • Tırmanış yapacak mısın?
 • Soğuk bir yere mi gidiyorsun?
  (Güney Amerika’nın güneyi buz kesiyor mevsiminde)

Ben doğada zaman geçirmeyi seven biri olarak şöyle bir tercih yaptım. Bir tane trekking ayakkabısı almıştım bir tanede şehir için giyebileceğim klasik beyaz bir ayakkabı almıştım. Bunların ikisini taşımak kolay olmayacak ama birini şehirde diğerini de doğada giyemezsin. Evet giyersin ama; bir kaç zaman sonra çok çekersin. Bu da tüm planını alt-üst edebilir.

Trekking ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Trekking ayakkabısı için giydiğiniz çorap önemli. Normal bir çorap giyerseniz ayakkabı ayağınızı rahatsız edecektir. Bununla beraber doğa yürüyüşü demek farklı doğa şartları demek. O yüzden su geçirmeme şartları önemli bir konu. A

yakkabının Gore-tex teknolojisine sahip olması gerek. Bu teknoloji sayesinde ayakkabınız hem su geçirmiyor hem de nefes alıyor. Ayrıca bilekli olması bilek burkulmasını engelliyor ama daha ağır bir ayakkabı olduğu için ben bileksiz olanını tercih etmiştim.

Gideceğiniz yerin doğa şartlarını ve tırmanış zorluğunu göz önünde bulundurarak bilekli seçebilirsiniz. Bilek burkulması özellikle çantayla epey bir sorun açabilir.

Yağmurluk Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Her nereye giderseniz gidin yağmur göreceksiniz. O yüzden ihtiyacınız olan önemli bir malzeme de yağmurluktur. Yağmurlukların çeşitleri var. Mesela panço dedikleri model boydan boya giyiliyor, tüm bedeni ve çantayı kapatıyor. Bununla hiç bir yeriniz ıslanmadan yol alabilirsiniz.

Ama bu pançoların bir sorunu ise hava almaması, yani resmen pişiyosun içinde. Yağmur demek soğuk hava demek değil sonuçta. Ben o yüzden bu sefer ceket gibi giyilen modeli tercih etmiştim. Bu da panço kadar kapsamlı korumuyor.

Birde katlanabilen kanguru yağmurluk modelleri var; yer açısından bunlarda işinize yarayabilir. Hava aldırmıyorlar çok fazla, ama çok da pişirmiyorlar.

Ayrıca muhakkak çantanız içinde yağmurluk kılıflardan almalısınız. Eşyalarınızı kuru tutmak, bence kendinizi tutmaktan daha önemli.

Çok Okuyan mı bilir? Çok gezem mi?

Çok okuyan mı bilir? Çok gezen mi? Ya ikisini birden yaparsak? 🙂 Kitap önemli arkadaşlar, ben olabildiğince kitap almıştım yanıma. O zamanlar çantamın yarısı kitap desem yeridir tam 10 tane.

Çünkü Türkiye dışında dili Türkçe kitap bulmak imkansıza yakındı. Hele Güney Amerika’da bu imkansız gibi. Elektronik kitap almalıyım; 10 yetmez diyenleri duyar gibiyim 🙂

Termos Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Termos gerçekten seyahatlerde oldukça önemli. Çok kez sıcak bir şeye ihtiyacım olduğunda beni kurtardı; soğuk bir şeyler ile adeta beni yenilediğini yaşadım.

Özellikle Güney Amerika için çok kullanışlı olacak. Çünkü muson bölgesi çok nemli ve soğuk bir şeyler tüketmeye her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Ve her zaman soğuk bir şeylere ulaşmakta kolay olmuyor. Bunun içine buz gibi su, kola, kahve, bira ne istersem koyuyorum 24 saate kadar koruyor. Oldukça kullanışlı.

Kamera ve Ekipmanları İçin Neler Alabilirsiniz?

Fotoğraf makineniz için tripot, tripot yada gorilla (ahtapot) gibi şeyler iyi fotoğraflar çekmeniz için size oldukça yardımcı olacaktır.

Yedek pil, hafıza kartı gibi şeylerden bahsetmiyorum bile bunlar hayat kurtarıcı olacaktır. Tavsiyem dosyaları isimlendirerek saklamanız, bir yerden sonra hepsi birbirine giriyor.

Ben o zamanlar bir done sahibi değildim, fakat emin olmalısınız ki drone ile harika görüntüler yakalayabileceksiniz. Eğer alabiliyorsanız, kesinlikle eklemelisiniz.

Lenslerinizi de organize şekilde korumalısınız. Uzun yolculukların en büyük sorunlarından biri de bu olabilir. Yine mikrofon kullanıyorsanız aynı şekilde olacaktır.

Gimbal yada başka fotoğraf ekipmanlarınız varsa; zaten yeteri kadar ağırlığınız olacaktır. Bu yüzden bunun dengesini kurmaya biraz da siz ihtiyaçlarınıza göre karar vermelisiniz.

Güney Amerika
Meksika

Kıyafet Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Ben yanıma sadece 3 t-shirt almıştım. Bir tane trekking pantalonu ve bir de üst polarım var. Onun dışında bir tane de şortum var sürekli olarak giydiğim. Bir tane parmak arası terlik. Bol bol çorap ve iç çamaşırı aldım çünkü en çok onlar kirleniyor ve değişiyor.

Mümkün olduğunca çok çamaşırlarınızı temizlemeye çalışmalısınız. Az sayıda kirliniz olsa bile biriktirmemeyi tavsiye ederim.

Bilgisayarımı Nasıl Korumalıyım?

Fotoğraflarımı, videolarımı editlemem gerekiyor aynı zamanda bu blogu yazmak için bir bilgisayara ihtiyacım vardı. Bundan dolayı bütün buraya büyük bir yatırım harcamıştım.

Korumak içinde büyük kalıp korumalıklar var, bunları tercih ediyorum. Çantanızı her zaman %5 bir boşlukla doldurursanız bilgisayar yada başka bir ekipmana ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Bu da zarar görme riskini oldukça düşürecektir.

Harddisk Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Eğer Fotoğraflarınızın öylece gitmesini istemiyorsanız, güzel bir şekilde ve düzenli olarak yedeklemeniz gerekiyor. O yüzden harddisk önemli bir ekipman. İyi bir harddisk koruyucusuna da ihtiyacınız var.

Tavsiye olarak 2 farklı harddisk ile yedekleyebilirsiniz. Olası bir veri kaybının ne kadar kötü olduğunu bilirim. Buna karşı oldukça önemli 🙂

Powerbank Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Elektronik eşyanız varsa bu olmazsa olmaz. Her an lazım olabiliyor. Bende şuan 11000’lik bir tane taşıyorum.

Bir tane de 3000 yada 5000 binlik alabilirsiniz. Daha portatif olduğundan belki, biri daha yakınınızda bulunur diğeri ise çantanızda. Böylelikle hareket halinde daha rahat kullanabilirsiniz.

Havlu Seçimi Nasıl Olmalı?

Güney Amerika’ya gidiyoruz! tabiki sahil, plajlar her yerde, havlu şart. Aman dikkat ağır olmasın. Ben bu çabuk kuruyanlardan taşıyordum çabuk kurutmasa da oldukça hafiflerdi.

Katlanıp büzülebilenleri tercih edebilirsiniz. 2 tane alabilirsiniz, belki biri plajlar içinken, diğerini de duş, Hostel, otel kullanımında kullanabilirsiniz.

Peru Güney Amerika machi Picchu
Peru – Machuu Picchu

Kişisel Eşya Seçimlerini ve Organizasyonunu Nasıl Yapmalıyım?

Tırnak makası, diş fırçası, yanıklar için krem gibi şeyler var. Yara bandı ve küçük bir ilaç çantasıyla bunları birleştirebilirsiniz. Küçük küçük çantaları, organize bir küçük çantayla birleştirebilirsiniz.

Yemek Stoklama İçin Neler Yapılabilir?

Hazır çorbalardan 50 tane yanıma almıştım. Alışma sürecinde ve öğün atlama sürecinde kullanmak için. Bu şekilde çantanızın durumuna göre bir şeyler ayırıp, sonrasında bunu gittiğiniz yerlerde akmayacak kokmayacak şeylerle her seferinde tamamlayabilirsiniz.

Nutella aklınızda canlandı bile galiba 🙂 Evet bu tür şeyler.

Müziksiz Olmaz

Ve geldik en güzel olaya, müzik! Müziksiz yol olmaz. Dolayısı ile güzel bir playlist yapın kendinize, en sevdiğiniz şarkıları doldurun. Mümkün olduğu kadar müzik olsun, yani sözsüz parçaların az olmasına özen gösterin. Kendi playlistimi henüz paylaşmadım ama yakında paylaşacağım

Belki bir kablosuz bağlantılı hoparlör çantaya eklenmeli. Uzanıp yeşilliklere, doğaya yada belki yüksek bir yere keyfini çıkarmalısınız.

Güney Amerika Hazırlık
yolgunlukleriGüney Amerika Hazırlık

Güney Amerika için genel hatlarıyla bu şekilde bir hazırlık yapabilirsiniz. Benim yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi, umarım harika bir deneyim geçirirsiniz. Bol Şans!

3 Responses

 1. Kanka bugün çok radikal bir karar alıp. Yeni girdiğim işimi bırakıp ( tabiki malzemeleri aldıktan sonra :D) bırakıp eşyalarımı satıp dünya turuna çıkmak istiyorum. İlk önce günay amerika kıtasını düşünüyorum. Rehber ve bilgi bankası olarak sadece senin sitenden yararlandım. Gezmek isteyenlere cesaret, motivasyon ve en önemlisi HEYCAN verdiğin için teşekkürler. Seni seviyoruz <3

 2. Seni çok severek takip ediyorum ve özeniyorum.
  Merak ettiğim bir şey;
  Acaba ülkeler arası uçak bileti almadığın zamanlarda geçişi nasıl sağlıyorsun?

 3. Senin yazılarını görünce heyecanlanınıyorum. Güney amerika benimde hayalim umarım gerçek olur. Yazı çok faydalı olmuş ayrıca Güney Amerika rotası içinde güncellemeni takip ediyor olacam. Sevgiler Ahmet Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.