Güney Amerika Kıtası Hazırlık Rehberi

Güney Amerika Hazırlık

İÇERİK HARİTASI

Güney Amerika’ ya gidiyorum! Bildiğin Güney Amerika! Hani şu Latin Amerika dedikleri üstüne bir de müzik, doğa, samba, tatlı insanlar diye saydıkları kıta varya işte oraya! Ne müthiş bir duygudur insanın istediği şeyi elde edebilmesi!

465 günlük Avrupa, Asya azıcıkta Afrika turundan sonra biraz toparlanıp (Yemek yemem lazımdı!!) yola devam etmek adına Türkiye’ye geldim. Eh buradaki süreç tam istediğim gibi geçmese de en azından dostlarımı gördüm, yemek yedim bir de çok güzel insanlarla tanıştım. Üstüne birazdan aşağıda sayacağım bazı ekipmanlar için sevgili Kutup Ayısı Outdoor firması sponsor oldu. Onlara ayrıca teşekkür ediyorum.

Güney Amerika’ya gitmek için bazı hazırlıklar yaptım. Hani olur da içinizden biri ulan ben de bir çıkayım yola der bir de rotasını Güney Amerika’a çevirir, hah işte tam senin için yazıyorum! Umarım işine yarar bilgiler bulursun.

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık

Güney Amerika Hazırlık – Aşılar

Aşı önemli bir konu arkadaşlar. Korku ya da tembellik gibi bahanelerle ihmale gelecek şeyler değil. Özellikle sarı humma şu anda Brezilya’nın kuzeyinde sadece bir sivri sinek ısırığı ile can alıyor. Bu yüzden Güney Amerika kıtası için olmanız gereken aşılar.

Sarı Humma Aşısı

– Tetanoz (Eğer yoksa)

  Tifo Aşısı

Ayrıca sıtma ilaçlarınızı da istemeyi unutmayın. Herhangi bir seyahat sağlık merkezinde ücretsiz aşınızı olabilirsiniz. Gitmeden önce arayıp randevu alırsanız işiniz daha kolay olur. Ben Karaköy’deki Seyahat sağlık merkezinde aşılarımı oldum.

Güney Amerika Hazırlık – Uçak Bileti

Bu kıtaya seyahatin en zor yanı ucuz uçak bileti bulabilmek. Ülkemizden Asya’ya veya Avrupa’ya kara yolu ile gidilebilirken Güney Amerika’ya gitmek için okyanusu aşmak gerektiyor. Bir çok arkadaşımın sırf bu sebeple hayallerini ertelediğini biliyorum. Siz öyle yapmayın! Ucuz uçak bileti alabilmek için epeyce yöntem bulunmakta. Bunların bir kısmını burada yazmıştım.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır

Benim uçak biletimi Tuğrul Tutluoğlu hediye etti. Kendisine buradan tekrar çok teşekkür ediyorum.

Uçuşum ise şu şekilde oldu: İstanbul’dan Fas’ın Kazablanka şehrine aktarma yapıp oradan Brezilya’nın Rio şehrine geldim. Bu uçuşun fiyatı Rio Karnavalından dolayı tek yön 1900 TL idi.

Güney Amerika Hazırlık – Vizeler

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık – Küba Vizesi

İşin en güzel kısmına geldik! Güney Amerika için neredeyse hiç bir ülke vize istemiyor. Vizesiz ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Onun dışında ben Küba vizemi de Türkiye’den aldım. Buraya kadar gelmişken Küba’ya gitmemek olmazdı.

Vizeler konusunda ise tavsiyem Hızlıvizeal şirketi olacaktır. Herhangi bir yere vize alma konusunda uzmanlar, kişiye göre çok güzel analiz yapabiliyorlar. Benim önerimle geldiğinizi söyleyin yardımcı olacaklardır.

Güney Amerika için Hazırlık – Eşyalar

Öncelikle, uzun uzun yolda kaldığımdan gerçekten neye ihtiyacım olacağını çok iyi anladım. O yüzden bu konuda ahkam kesebilirim. Ama eşyalar konusu herkese göre farklılık gösterir, yelpazesi oldukça geniş bir konu. Bunun için sana şu soruları soruyorum. Trekking yapacak mısın? Fotoğraf ekipmanı taşıyacak mısın? Kamp yapacak mısın? Gittiğin şehirlerde gece hayatına gidecek misin? Seyahat ederken kendi yemeğini yapacak mısın? Otostop çekecek misin? Bunların cevaplarına göre eşyaların zaten az çok gözünün önüne gelmiştir.

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık

Ben bunların bir çoğuna evet yapacağım dediğim için eşyaları şöyle aldım.

1- 65-75 Litre Sırt Çantası

Daha önceki çantam 60LT idi. Ama şunu fark ettim ki yolda kısa süreli taşımam gereken şeyler için yer kalmıyor. Mesela yemek için bir market alışverişi yapıyorum, çantamın üstüne, sağına soluna sıkıştırmak zorunda kalıyorum. Bu sebeple çantamı bir tık daha büyüttüm. Çantanın büyük olması sizi özgürleştirir. Ağır olması değil. Dikkat burası çok önemli, içini doldurmak için büyük çanta değil, daha rahat haraket edebilmek için büyük çanta tercih edin. Benim şuan kullandığım çanta ise Lowe Alpine 65+10 sırt çantası. Sırt çantası nasıl seçilir diyorsanız bu yazıma göz atın.

2- Ayakkabı

Şimdi efendim, gezginin en önemli malzemesi ayakkabıdır. Sizi uzun uzun yürüyüşler bekliyor, o yüzden ayakkabı önemli bir nokta. Ama burada şuna dikkat etmek lazım: Seyahatinin ne kadarı şehirde, ne kadarı doğada geçecek? Tırmanış yapacak mısın? Soğuk bir yere mi gidiyorsun? (Güney Amerika’nın güneyi buz kesiyor şuan) Ben doğada zaman geçirmeyi seven biri olarak şöyle bir tercih yaptım. Bir tane treakking ayakkabısı aldım bir tanede şehir için giyebileceğim klasik beyaz bir ayakkabı. Bunların ikisini taşımak kolay olmayacak ama birini şehirde diğerini de doğada giyemezsin. Evet giyersin ama bir kaç zaman sonra çok çekersin.

Trekking ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Trekking ayakkabısı için giydiğiniz çorap önemli. Normal bir çorap giyerseniz ayakkabı ayağınıza vurur. Bununla beraber doğa yürüyüşü demek farklı doğa şartları demek. O yüzden su geçrimemesi önemli bir konu. Ayakkabının Gore-tex teknolojisine sahip olması gerek. Bu teknoloji sayesinde ayakkabınız hem su geçirmiyor hem de nefes alıyor. Ayrıca bilekli olması bilek burkulmasını engelliyor ama daha ağır bir ayakkabı olduğu için ben bileksiz olanını tercih ettim.

3- Yağmurluk

Her nereye giderseniz gidin yağmur göreceksiniz. O yüzden ihtiyacınız olan önemli bir malzeme de yağmurluktur. Yağmurlukların çeşitleri var. Mesela panço dedikleri model boydan boya giyiliyor, tüm bedeni ve çantayı kapatıyor. Bununla hiç bir yeriniz ıslanmadan yol alabilirsiniz. Ama bu pançoların bir sorunu ise hava almaması, yani resmen pişiyosun içinde. Ben o yüzden bu sefer ceket gibi giyilen Marmot’un kırmızı bir ürününü tercih ettim. Bu yağmurluğun en güzel özelliği ise koltuk altında fermuar olması. Bu ürünü yine Kutup Ayısı’nda bulabilirsiniz.

4- Kitaplar

Çok okuyan mı bilir? Çok gezen mi? Ya ikisini birden yaparsak? 🙂 Kitap önemli arkadaşlar, ben olabildiğince kitap aldım yanıma. Şuan çantamın yarısı kitap desem yeridir tam 10 tane. Çünkü Türkiye dışında dili Türkçe kitap bulmak imkansıza yakın. Hele Güney Amerika’da bu çok daha zor. İçinizden neden elektronik kitap tableti almıyorsun da kendine eziyet ediyorsun diyen olacaktır. Kitabın kokusunu almadan, okuyamıyorumda ondan. 🙂

5- Termos

Bu benim daha yeni kullanmaya başladığım bir malzeme ama çok sevdim. Özellikle Güney Amerika için çok kullanışlı olacak. Çünkü muson bölgesi çok nemli ve soğuk bir şeyler tüketmeye her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Ve her zaman soğuk bir şeylere ulaşmakta kolay olmuyor. Bunun içine buz gibi su, kola, kahve, bira ne istersem koyuyorum 24 saate kadar koruyor. Oldukça kullanışlı.

6- Kamera ve Ekipmanları

Güney Amerika seyahatimi daha çok fotoğraf ağırlıklı yapmak istiyordum fakat ekipman alacak yeterli bütçem olmadığı için aynı ekipmanlarla yola devam ediyorum. Şu anda Sony a6000 ve Sigma 30mm prime lens kullanıyorum. Bununla beraber Manfrotto Tripot taşıyorum. Bir de Sony wireless mikrofonum var.

7- Kıyafet

Yanımda şuan sadece 3 t-shirt var. Bir tane trekking pantalonu ve bir de üst polarım var. Onun dışında bir tane de şortum var sürekli olarak giydiğim. Bir tane parmak arası terlik. Bol bol çorap ve iç çamaşırı aldım çünkü en çok onlar kirleniyor ve değişiyor.

8- Bilgisayar

Fotoğraflarımı, videolarımı editlemem gerekiyor aynı zamanda bu blogu yazmak için bir bilgisayara ihtiyacım vardı. Bundan dolayı bütün yatırımımı Mac book pro alabilmek için yaptım diyebilirim. Şu an 13 inc 2015 macbook pro taşıyorum. Bir otostopçu olarak bunu taşımak zor ama Thue marka bir taşıma kılıfı ile iş epeyce kolaylaşıyor.

9- HarDisk

Eğer Fotoğraflarınızın öylece gitmesini istemiyorsanız, güzel bir şekilde ve düzenli olarak yedeklemeniz gerekiyor. O yüzden harddisk önemli bir ekipman uzun yolculuklar için.

10- Powerbank

Elektronik eşyanız varsa bu olmazsa olmaz. Her an lazım olabiliyor. Bende şuan 11000’lik bir tane taşıyorum.

11- Havlu

Güney Amerika’ya gidiyoruz! tabiki sahil, plajlar her yerde, havlu şart. Aman dikkat ağır olmasın. Ben bu çabuk kuruyanlardan taşıyorum çabuk kurutmasa da oldukça hafif.

12- Kişisel eşyalar

Tırnak makası, kondom, diş fırçası, yanıklar için krem gibi şeyler var.

13- Yemek

Uzun bir yola çıkıyorum yemeğin en güzel olduğu ülke Türkiye’den tüm yemeğimi götüremem ama en azından gittiğim ilk ülke Brezilya’ya alışana kadar yanıma bir şeyler alabilirim. Ben de bim’e gidip bizim malum kamplarda yediğimiz barbunya pilakilerden aldım, ayrıca asya’da bol bol kullandığım Knor’un hazır çorbalarından aldım hemde 50 tane. Her sabah bir tane yapıp içiyorum, zaten hafif bir şey.

14- Müzik

Ve geldik en güzel olaya, müzik! Müziksiz yol olmaz. Dolayısı ile güzel bir playlist yapın kendinize, en sevdiğiniz şarkıları doldurun. Mümkün olduğu kadar müzik olsun, yani sözsüz parçaların az olmasına özen gösterin. Kendi playlistimi henüz paylaşmadım ama yakında paylaşırım.

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık

Güney Amerika Rotası

Güney amerika için bir rota yapmadım o yüzden size de tavsiye edeceğim bir rota yok şuan için. Tamamen spontane geziyorum. Rotam belli olur olmaz burayı güncellerim ve izlediğim rotayı sizinle paylaşırım. Şuanda Brezilya’nın Rio şehrindeyim!

Gezginlerin kıtası Güney Amerika macerası hazırlık için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Yorum olarak istediğini yazabilir, sorabilir, eleştirebilir, teşekkür edebilirsin. Kocaman sevgiler

Ayrıca Youtube Kanalımdan ve İnstagram hesabımdan dünya turumu takip edebilirsin.

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

3 Yorum var

  1. Kanka bugün çok radikal bir karar alıp. Yeni girdiğim işimi bırakıp ( tabiki malzemeleri aldıktan sonra :D) bırakıp eşyalarımı satıp dünya turuna çıkmak istiyorum. İlk önce günay amerika kıtasını düşünüyorum. Rehber ve bilgi bankası olarak sadece senin sitenden yararlandım. Gezmek isteyenlere cesaret, motivasyon ve en önemlisi HEYCAN verdiğin için teşekkürler. Seni seviyoruz <3

  2. Seni çok severek takip ediyorum ve özeniyorum.
    Merak ettiğim bir şey;
    Acaba ülkeler arası uçak bileti almadığın zamanlarda geçişi nasıl sağlıyorsun?

  3. Senin yazılarını görünce heyecanlanınıyorum. Güney amerika benimde hayalim umarım gerçek olur. Yazı çok faydalı olmuş ayrıca Güney Amerika rotası içinde güncellemeni takip ediyor olacam. Sevgiler Ahmet Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl