Ücretsiz Güney Kore Turları Nasıl Yapılır?

Güney Kore Geleneksel Kıyafet

Güney Kore'yi gezmek sandığınızdan daha kolay ve ucuz olabilir. Hatta ücretsiz dahi olabilir. Bunun için kendi ülkelerinin güzelliklerini tanıtmak için  düzenlenen ücretsiz Güney Kore turlarını bulmanız yeterli. Bu turların bir çoğu Seul'deki Kore Turizm Organizasyonu ile yapılıyor. Geçenlerde şöyle bir video paylaşmıştım.

Güney Kore Unesco Turu

Güney Kore’nin tanıtımında en büyük rolü oynayan Kore Turizm Organizasyonun aracılığı ile yaptığı Unesco’nun ücretsiz turu benim için güzel bir deneyim oldu. Unutmadan hemen söylemek istiyorum. Türkiye'den kimse sizi alıp götürmüyor. Ben bu tura orada olduğum için katılabildim. Yani Kore'de olduğunuz tarihlerdeki turlara katılmanız mümkündür.

“Kore harbiden de güzel bir ülkeymiş” dedirten bir tur. Çünkü bu tur ile Kore kültürünü tanıyorsunuz, tarihini insanlarını tanıyorsunuz, yemeklerini yiyorsunuz ve yapmanız gereken her şey birileri tarafından önceden düşünülmüş siz sadece onları takip ediyorsunuz.

Güney Kore Turları
Güney Kore Turları

Kore turizme inanılmaz bir yatırım yapıyor. Dünya'nın her yerinde reklamlarını görmek bir yana bir de ülkede bulunan yabancılara özellikle sosyal medyayı aktif kullanlar için ülkelerini tanıtmak amaçlı ücretsiz turlar düzenliyorlar. İşte Unesco'da Kore Turizm merkezi aracılığı ile böyle bir tur düzenledi. Sosyal medya deyince öyle binlerce takipçiniz olmasına gerek yok. Normal instagram hesabınız, facebook hesabınız bunun için yeterli.

Güney Kore Turları
Güney Kore Turları

Benim gibi fotoğraf aşığı bir insansanız yine güzel bir deneyim olacaktır. Çünkü kalacağınız yerden, gideceğiniz yere kadar birileri sizi alıp götürüyor. Siz sadece doğru kadrajı ayarlayıp bir tuşa basıyorsunuz. Bunu neden anlatıyorum çünkü turları seven bir insan olmamam ile beraber yalnız seyahat eden bir gezginim.

Biz bu turda kültür merkezinde geleneksel danslarını uygulamalı olarak yaptık, hep berber dans ettik. Kukla showları izledik, tabak çevirdik, ip çekme yarışları yaptık. Sanırım bu tur beni gerçekten Kore sevdalısı yaptı, başka türlü olmaz gibi duruyordu

Bu tura katıldıktan sonra öğrendim ki Kore tahmin ettiğimden de çok fazla turizme yatırım yapmış. Yani buna benzer onlarca tur yapılmakta, tek yapmanız gereken başvurmak ve size gelecek olan maili beklemek. 

Güney Kore Turları, yemekleri
Güney Kore Turları, yemekleri

Güney Kore Turları İçin Sosyal Medyayı Takip Edin

Benim katıldığım bu Unesco turuna katılmak için şuan da aktif bir etkinlik bulunmuyor. Ama aşağıda vereceğim linkleri takip ederseniz sürekli olarak bu turların yapıldığını göreceksiniz.

Eski link: http://heritageinkorea.kr/

Benim katıldığım bu Unesco turu sadece yaz sezonu için yapılan Unesco turlarıymış. Aslında o yüzden bu yazıyı yayımlamam uzun sürdü. Ama hiç endişelenmenize gerek yok çünkü yukarıda da dediğim gibi Kore bunları sürekli yapıyor. Yani ben orada iken bile birbirinden farklı turlar düzenlendi. Her zaman ücretsiz turlar düzenleniyor. Bunları takip etmek için yapmanız gereken sadece onların Facebook sayfalarını ve bazı sitelerini takip etmeniz yeterli olacaktır.

Live Kore : https://www.facebook.com/livekoreasouth/?fref=ts
(Asıl takip etmeniz gereken ingilizce)

Korea Tourizm : https://www.facebook.com/koreatourism/?fref=ts
(
İngilizce)

İstanbul Kore Turizm Organizasyonu : https://www.facebook.com/ktoistanbulofisi/?fref=ts

Kore gezisi projesi : http://www.ktoturkey.com/tr-tr/duyurular/flying-to-korea

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir