Hampi Tapınak Cenneti | Hindistan Yol Günlükleri

Hindistan’ın büyüsüne öylesine kapıldım ki, bu kadar pis bir ülkede bu duyguyu hissediyor olmak beni şaşırtıyor. Her gün bir önceki günden farklı güzel, hiç gidesim gelmiyor bu ülkeden. Yakalandığım hastalığın adı “Magic India” Goa’da böyle söylüyorlar. Sanırım vizem bitene kadar burada kalacağım.

Kerala’dan sonra Banglore’a geldim, burada couchsurfing üzerinden bulduğum bir grup gencin evinde 2 gün kaldım. 3 katlı ev tam bir parti evi, her gün süper insanlar gelip gidiyor her akşam müzik son ses yaklaşık 20-30 kişi toplanıp sabah akşam kopuyorlar. Kendimi Amerika gençlik filmlerinde hissettim, müthiş eğlendim.

3. Günün akşamı hepsine sarılıp ayrıldım evden, gece trenine atlayıp 12 saat sonunda Hampi’ye vardım. Tabi bilet almadığım için trenin içinde sürekli yer değiştiriyordum, kaçak binmede master yaptım. 

Hampi’ye vardığımda kendimi Efes harabelerine gelmiş gibi hissettim. Her yerde tapınaklar, antik yapılar, tanrılar ve onların üstünde oradan oraya koşturan maymunlar. Burası dünya üzerinde en çok tapınağı olan şehir yaklaşık 3000 tapınak ve 10.000 tanrı heykelleri var. 

Hampi
Hampi

İlk gün 2 Rus arkadaşımla beraber günlük tuktuk turu aldık. 1250 ruple’den pazarlıkla 200 rupleye kadar indirdik. Ve tüm gün tapınakları gezmeye başladık. Tapınağın bir tanesinde bir kadın oturmuş yemek yiyordu. Yanına geçtim oturdum, oranın temizlikçisiymiş. Bu tapınakta 1001 tane tanrı var dedi her biri birbirinden farklı. Bende merak ettim sordum,

– Bunları görünce ne hissediyorsun? Nasıl bir duygu senin için?

Gülümsedi, eline kalbine koydu. Konuşmadı.

Bazen kelimelere ihtiyacın yoktur zaten. Demek istediği açıktı.

Tura devam ettim, bizim gibi bir sürü turist de aynı turu aldığından her noktada karşılaşıyoruz. Bir tapınağın önünde video çekerken, tuktuktan bir kız selam verip yanıma geldi. Kısa sarı saçlı, harika bir gülümseme ve enerjisi olan yarı Avustralya yarım Hong Konglu Melanie ile tanıştım.

Beraber tapınağı gezdik, birbirimize hikayemizi anlattık. Sabah gün doğumunu izleyelim mi diye teklifte bulundu numaralarımızı verip ayrıldık.  

Hampi
Hampi

Günlük turun ardından, Couchsurfing’den bir yer buldum. Adam 30 km uzaklıkta bir köyde yaşıyormuş, kalktı geldi benim için önce bir restoranda yemek ısmarladı sonra otelin birine götürüp ücretini ödedi. Benim evim buraya uzak burada daha çok rahat edersin dedi ve gitti. Şok oldum, daha önce böylesini görmemiştim. Daha neler yaşayacağım bu couchsurfing sayesinde bakalım. 

Melanie ile 5:30 da meydanda buluşalım diye anlaştık, alarmı kurdum uyudum. Gece biraz zor geçti, üşütmüşüm sabah ona rağmen kalkıp Melanie ile buluştum.

O saatte her yer zifiri karanlık sokaklar yürürken uyuyan ineklerden ilerlemek oldukça zor. Tam 5:30’da Melanie geldi, onun tuktuğuyla tepenin yanına kadar gittik. 600 merdiven sonunda tepenin zirvesindeki tapınağa ulaştık. Öyle sessiz ve büyüleyici bir yer ki, bunu sağlayan Melanie mi tapınak mı yoksa güneşin verdiği enerjimi? 

Hampi
Hampi

Güneşi selamladıktan sonra uzun uzun oturduk sohbet ettik tapınağın çatısında, gün içinde neler yaparız diye konuşurken, göle gidip yüzelim dedik. 

Bir kaç otostop aracından sonra göle ulaştık, ağaçların altına eşyalarımızı bırakıp göle atladık. Hayatımda ilk defa bir gölde yüzdüm. Bunun Hindistan’da olması başka güzel bir deneyim. 

Hampi
Hampi

Akşama doğru şehir merkezinde bir tapınağın üstünde gün batımını izledik, ve artık ayrılık vakti geldi. 

Melanie şoförlü aracı var bu akşam Goa’ya gidecekmiş sabah orada olup akşam uçağa atlayıp Varanasi’ye gidecek, bende kuzeye doğru çıkacaktım. Sonra ise plan değişti istersen benimle Goa’ya gelebilirsin araçta uyuruz, sabah Polalem’de yüzer kahvaltı yaparız diyince bu güzel teklife hayır diyemedim. 

Gece boyu beraber yolculuk yaptık, Polalem plajına vardığımızda saat 4’e geliyordu. Plaja geçip uyumaya devam ettik, güneşi bu sefer Goa’da karşıladık. Art arda güneşi 3 defa selamlamış olduk. Harika geçen 2 gün… Birbirimize sarılıp ayrıldık. Trene atlayıp bu sefer Mumbai’ye doğru yola koyuldum. Bir gece Mumbai’den sonra diğer efsane şehir Udaipur…

Hampi
Hampi

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

One Response

  1. Hindistan benim iki hayalimden biri . bende gitmek istiyorum ama nasıl gideceğimi bilmiyorum . tavsiyeniz varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.