Hampi, Tapınak cenneti, Maymunlar Cehennemi | Hindistan Yol Günlükleri

İçindekiler

Hindistanın büyüsüne öylesine kapıldım ki, bu kadar pis bir ülkede bu duygusu hissediyor olmak beni şaşırtıyor. Her gün bir önceki günden farklı güzel hiç gidesim gelmiyor bu ülkeden yakalandığım hastalığın adı ” Magic india ” goa da böyle söylüyorlar. Sanırım vizem bitene kadar burada kalacam. 

Kerala'dan sonra Banglore a geldim, burada CS üzerinden bulduğum bir grup gencin evinde 2 gün kaldım. 3 katlı ev tam bir Parti evi, her gün süper insanlar gelip gidiyor her akşam müzik son ses yaklaşık 20-30 kişi toplanıp sabah akşam kopuyorlar. Kendimi amerika gençlik filmlerinde hissettim, müthiş eğlendim. 3. Günün akşamı hepsine sarılıp ayrıldım evden, gece trenine atlayıp 12 saat sonunda Hampiye vardım. Tabi bilet almadığım için trenin içinde sürekli yer değiştiriyordum, kaçak binmede master yaptım. 

Hampiye vardığımda kendimi efes harebelerine gelmiş gibi hissettim. Her yerde tapınaklar, antik yapılar, tanrılar…ve onların üstünde oradan oraya koşturan maymunlar. Burası dünya üzerinde en çok tapınağı olan şehir yaklaşık 3000 tapınak ve 10.000 tanrı heykelleri var. 

  img 7204 
İlk gün 2 rus arkadaşımla beraber günlük tuktuk turu aldık. 1250 ruple'den pazarlıkla 200 rupleye kadar indirdik. Ve tüm gün tapınakları gezmeye başladık. Tapınağın bir tanesinde bir kadın oturmuş yemek yiyordu. Yanına geçtim oturdum, oranın temizlikcisiymiş. Bu tapınakta 1001 tane tanrı var dedi her biri birbirinden farklı. Bende merak ettim sordum,

– Bunları görünce ne hissediyorsun? Nasıl bir duygu senin için?

– gülümsedi, eline kalbine koydu. Konuşmadı

Bazen kelimelere ihtşyacın yoktur zaten. Demek istediği açıktı.

Tura devam ettim,Bizim gibi bir sürü turist de aynı turu aldığından her noktada karşılaşıyoruz. Bir tapınağın önünde video çekerken, tuktuktan bir kız selam verip yanıma geldi. Kısa sarı saçlı, harika bi gülümseme ve enerjisi olan yarı Avustralya yarım Hong konklu Melanie ile tanıştım. Beraber tapınağı gezdik, birbirimize hikayemizi anlattık. Sabah gün doğumunu izleyelim mi diye teklifte bulundu numaralarımızı verip ayrıldık.  

img 7196 Günlük turun ardından, Couchsurfinden bir yer buldum. Adam 30 km uzaklıkta bir köyde yaşıyormuş, kalktı geldi benim için önce bir restoranda yemek ısmarladı sonra otelin birine götürüp ücretini ödedi. Benim evim buraya uzak burada daha çok rahat edersin dedi ve gitti. Şok oldum, daha önce böylesini görmemiştim. Daha neler yaşacağım bu CS sayesinde bakalım. 

Melanie ile 5:30 da meydanda buluşalım diye anlaştık, alarmı kurdum uyudum. Gece biraz zor geçti, üşütmüşüm sabah ona rağmen kalkıp melanie ile buluştum. O saatte her yer zifiri karanlık sokaklar yürürken uyuyan ineklerden ilerlemek oldukça zor. Tam 5:30 da melanie geldi, onun tuktuğuyla tepenin yanına kadar gittik. 600 merdiven sonunda tepenin zirvesindeki tapınağa ulaştık. Öyle sessiz ve büyüleyeci bir yer ki, bunu sağlayan melanie mi tapınak mı yoksa güneşin verdiği enerjimi? 

img 7080 Güneşi selamladıktan sonra uzun uzun oturduk sohbet ettik tapınağın çatısında, gün içinde neler yaparız diye konuşurken, göle gidip yüzelim dedik. 

Bir kaç otostop aracından sonra göle ulaştık, ağaçların altına eşyalarımızı bırakıp göle atladık. Hayatımda ilk defa bir gölde yüzdüm. Bunun Hindistan'da olması başka güzel bir deneyim. img 7202 
Akşama doğru şehir merkezinde bir tapınağın üstünde gün batımını izledik, ve artık ayrılık vakti geldi. 
Melanie şöförlü aracı var bu akşam Goa'a ya gidecekmiş sabah orada olup akşam uçağa atlayıp varanasiye gidecek, bende kuzeye doğru çıkacaktım. Sonra ise plan değişti istersen benle Goaya gelebilirsin araçta uyuyuz sabah polalemde yüzer kahvaltı yaparız diyince bu güzel teklife hayır diyemedim. 

Gece boyu beraber yolculuk yaptık, Polalem plajına vardığımızda saat 4 e geliyordu. Plaja geçip uyumaya devam ettik, güneşi bu sefer goada karşıladık. Artarda güneşi 3 defa selamlamış olduk. Harika geçen 2 gün…birbirimize sarılıp ayrıldık. Trene atlayıp bu sefer mumbai'ye doğru yola koyuldum…bir gece mumbaiden sonra diğer efsane şehir Udaipur…

img 7203 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İlgini Çekebilir

144 Tavsiye ile Hindistan Gezi Rehberi

Avrupa'da Gizli Bir Cennet, Giethoorn Köyü - Hollanda

Kelebekler Vadisi Hakkında Her Şey! (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

One Response

  1. Hindistan benim iki hayalimden biri . bende gitmek istiyorum ama nasıl gideceğimi bilmiyorum . tavsiyeniz varmı ?