Hampi, Tapınak cenneti, Maymunlar Cehennemi | Hindistan Yol Günlükleri

Hindistanın büyüsüne öylesine kapıldım ki, bu kadar pis bir ülkede bu duygusu hissediyor olmak beni şaşırtıyor. Her gün bir önceki günden farklı güzel hiç gidesim gelmiyor bu ülkeden yakalandığım hastalığın adı ” Magic india ” goa da böyle söylüyorlar. Sanırım vizem bitene kadar burada kalacam. 

Kerala'dan sonra Banglore a geldim, burada CS üzerinden bulduğum bir grup gencin evinde 2 gün kaldım. 3 katlı ev tam bir Parti evi, her gün süper insanlar gelip gidiyor her akşam müzik son ses yaklaşık 20-30 kişi toplanıp sabah akşam kopuyorlar. Kendimi amerika gençlik filmlerinde hissettim, müthiş eğlendim. 3. Günün akşamı hepsine sarılıp ayrıldım evden, gece trenine atlayıp 12 saat sonunda Hampiye vardım. Tabi bilet almadığım için trenin içinde sürekli yer değiştiriyordum, kaçak binmede master yaptım. 

Hampiye vardığımda kendimi efes harebelerine gelmiş gibi hissettim. Her yerde tapınaklar, antik yapılar, tanrılar…ve onların üstünde oradan oraya koşturan maymunlar. Burası dünya üzerinde en çok tapınağı olan şehir yaklaşık 3000 tapınak ve 10.000 tanrı heykelleri var. 

   
İlk gün 2 rus arkadaşımla beraber günlük tuktuk turu aldık. 1250 ruple'den pazarlıkla 200 rupleye kadar indirdik. Ve tüm gün tapınakları gezmeye başladık. Tapınağın bir tanesinde bir kadın oturmuş yemek yiyordu. Yanına geçtim oturdum, oranın temizlikcisiymiş. Bu tapınakta 1001 tane tanrı var dedi her biri birbirinden farklı. Bende merak ettim sordum,

– Bunları görünce ne hissediyorsun? Nasıl bir duygu senin için?

– gülümsedi, eline kalbine koydu. Konuşmadı

Bazen kelimelere ihtşyacın yoktur zaten. Demek istediği açıktı.

Tura devam ettim,Bizim gibi bir sürü turist de aynı turu aldığından her noktada karşılaşıyoruz. Bir tapınağın önünde video çekerken, tuktuktan bir kız selam verip yanıma geldi. Kısa sarı saçlı, harika bi gülümseme ve enerjisi olan yarı Avustralya yarım Hong konklu Melanie ile tanıştım. Beraber tapınağı gezdik, birbirimize hikayemizi anlattık. Sabah gün doğumunu izleyelim mi diye teklifte bulundu numaralarımızı verip ayrıldık.  

 Günlük turun ardından, Couchsurfinden bir yer buldum. Adam 30 km uzaklıkta bir köyde yaşıyormuş, kalktı geldi benim için önce bir restoranda yemek ısmarladı sonra otelin birine götürüp ücretini ödedi. Benim evim buraya uzak burada daha çok rahat edersin dedi ve gitti. Şok oldum, daha önce böylesini görmemiştim. Daha neler yaşacağım bu CS sayesinde bakalım. 

Melanie ile 5:30 da meydanda buluşalım diye anlaştık, alarmı kurdum uyudum. Gece biraz zor geçti, üşütmüşüm sabah ona rağmen kalkıp melanie ile buluştum. O saatte her yer zifiri karanlık sokaklar yürürken uyuyan ineklerden ilerlemek oldukça zor. Tam 5:30 da melanie geldi, onun tuktuğuyla tepenin yanına kadar gittik. 600 merdiven sonunda tepenin zirvesindeki tapınağa ulaştık. Öyle sessiz ve büyüleyeci bir yer ki, bunu sağlayan melanie mi tapınak mı yoksa güneşin verdiği enerjimi? 

 Güneşi selamladıktan sonra uzun uzun oturduk sohbet ettik tapınağın çatısında, gün içinde neler yaparız diye konuşurken, göle gidip yüzelim dedik. 

Bir kaç otostop aracından sonra göle ulaştık, ağaçların altına eşyalarımızı bırakıp göle atladık. Hayatımda ilk defa bir gölde yüzdüm. Bunun Hindistan'da olması başka güzel bir deneyim.  
Akşama doğru şehir merkezinde bir tapınağın üstünde gün batımını izledik, ve artık ayrılık vakti geldi. 
Melanie şöförlü aracı var bu akşam Goa'a ya gidecekmiş sabah orada olup akşam uçağa atlayıp varanasiye gidecek, bende kuzeye doğru çıkacaktım. Sonra ise plan değişti istersen benle Goaya gelebilirsin araçta uyuyuz sabah polalemde yüzer kahvaltı yaparız diyince bu güzel teklife hayır diyemedim. 

Gece boyu beraber yolculuk yaptık, Polalem plajına vardığımızda saat 4 e geliyordu. Plaja geçip uyumaya devam ettik, güneşi bu sefer goada karşıladık. Artarda güneşi 3 defa selamlamış olduk. Harika geçen 2 gün…birbirimize sarılıp ayrıldık. Trene atlayıp bu sefer mumbai'ye doğru yola koyuldum…bir gece mumbaiden sonra diğer efsane şehir Udaipur…

 

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. Hindistan benim iki hayalimden biri . bende gitmek istiyorum ama nasıl gideceğimi bilmiyorum . tavsiyeniz varmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir