Hong Kong’da Yaşam, Hong Kong Nasıl Bir Yer?

Hong Kong, Dünyanın sayılı gelişmiş şehirlerinden bir tanesi. Bunun yanı sıra en güvenli şehirlerden biri olma ünvanına sahip. 3 büyük ana karadan ve adalardan oluşan Hong Kong, nufüsunu ise Çin asıllı Hong Kong’lular oluşturuyor. Jackie Chan, Bruce Lee gibi bildiğimiz ünlü isimlerin filmleri hep bu ülkeden. Genel olarak Hong Kong’da Yaşam halk için oldukça zor. Sürekli ağır şartlarda çalışmak zorunda oldukları bir sistemin içindeler.

Hong Kong Nerede?
Hong Kong Nerede?

Çinin tam güneyinde bulunuyor. Kendilerine Çinli demeyi pek sevmiyorlar, zaten son zamanlarda Çin’e dahil olma haberleri onları çıldırtıyor ve düzenli olarak protesto yapıyorlar. Bir kişinin hakkını savunması ve düşüncesini özgürce ifade etmesi büyük bir özgürlük olarak görülüyor.

Dünya geneline bakarsak aslında, büyük bir örgürlük olduğunu söylemek zor değil. Halkın büyük çoğunluğu Budist ve her yerde tapınaklar var. Bu şehir/ülke için kapitalizmin başkenti desek yeridir. Dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi. Baştan söyleyeyim bu şehir hakkında pek güzel şeyler söyleyemiyecem.

Victoria Peak Hong Kong
hong kong’da yaşam

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


 

“Bir bakıp çıkacaktım”cılar için özetle Hong Kong’da Yaşam ;

 • Çok pahalı değil, çooook pahalı
 • Her şey sistemli
 • İnsanlar yardımsever değil
 • Kapitazmin başkenti
 • Güvenli
 • Doğası güzel
 • Kızlar güzel
 • Kültürü Çin ile Batı dünyası arasında kalmış
 • Yaşanmaz
 • Vergi yok, bu yüzden elektronik ve bazı outdoor ürünleri ucuz.

Hong Kong

Hong Kong 3 büyük parçadan ve küçük küçük adalardan oluşuyor. Nüfusu yaklaşık 9 milyon. 1992’den sonra İngilizlerin kolonisinden çıkıp Çin’in özerk bölgesi haline gelmiş. Halkın geneli budizm’e inanıyor. İngilizlerin soğuk yüzü buranın insanına yansımış. Pek yardım sever olduklarını söyleyemem. Mesela bir adres sormaya kalksanız, bilmiyorsa anlamaya bile çalışmaz oralı bile olmaz. Hepsi için değil, çok kibar insanlarda gördüm ama sıcak kanlı değil ve sahte bir dünyanın insanları. Şehir’e çok fazla adapte olmuşlar.

 

hong kong'da yaşam
hong kong’da yaşam

Hong Kong insanları

Geneli küçücük evlerde yaşıyorlar. Zaten bu nedenden dolayı Couch Surfing kullanmak çok zor. Kapsül gibi yaşam alanları var çünkü kiralar inanılmaz astronomik fiyatlarda. Çok fazla çalışıyor, ortama 12 saatlik bir çalışma hayatı var. Hong Kong’da Pazar günleri ise oldukça ilginç, sokağa çıkmak oldukça güç, her yerde karınca gibi insan kaynıyor. Hong Kong’da boş hiç bir yer kalmıyor, buldukları yerde tabiri caizse ”Hava alıyorlar”. Tüm binaların altı, metro istasyonların girişi, halka açık tüm yerlerde insanlar yatıyor, dinleniyor. Çünkü evleri kutu gibi, şehirden başka gidecekleri yerde yok, o yüzden gerçekten betonlara hapsolmuş şekilde bir yaşam sürüyorlar. Aslında adalara yada şehir dışına gidebilirler ama bu onlar için para harcamak anlamına geliyor.

 

Hong Kong’da Yaşam
Hong Kong’da Bir Pazar Günü

Hong Hong Ev kiraları

çok pahalı ! Kücücük tek odalık bir apartman dairesi 10 mt2 lik bir yer için ödedikleri fiyat ortalama 3000 tl civarı oda şehrin dış bölgelerinde. Mesela merkez istasyonundan 15 durak sonra şehrin bittiğini düşünürseniz 10. durakta felan istasyona 5 dakika yürüme mesafesinde ki ev fiyatı bunlar. Yani bir oda bir salon ev en az 2000 dolar şehir merkezinde olmamak kaydıyla. Şehir merkezinde normal bir evin aylık kiraları 10 bin dolar civarları (USD)

 

Hong Kong Evleri
Hong Kong’da Yaşam

 

Merkezde rezidansta kiraları sorarsanız onlarda 40 bin TL’den başlıyor. Kat sayısı yükseldikçe fiyat artıyor. Sonu 8 olan veya daire numarası içinde 8 olan evler çok daha pahalı. Çünkü 8 kutsal sayı. A sınıfını bende bilmiyorum, tahmin dahi edemiyorum.

Hong Kong’da ulaşım için inanılmaz güzel bir ulaşım ağı var. Gitmek istediğiniz her yere dakikalar içinde ulaşabiliyorsunuz. Metro sistemi çok güzel işliyor. Birbiriyle bağlantısı çok iyi. Şehrin neresinde olursanız olun, bir metro girişi görmek mümkün.

Hong Kong’da konuşulan 2 dil var. Bunun en yaygın olanı Çince (Kanton Lehçesi) ve İngilizcedir. Çinlilerin genel çoğunluğu İngilizceden yoksun oldukları için Çine göre Hong Kong’da ingilizce konuşulma oranı epey yüksektir.

Hong Kong’da Kapitalizm

Hong Kong’da halk 3 sınıftan oluşuyor. Bu sınıflar A,B,C şeklinde isimlendiriliyor. Deniz seviyesinde yaşayan insanlara C sınıfı oluyor. Bunlar normal halk, yani bakkal amcadan bir şirketin müdürüne kadar olan kısma C sınıfı deniyor. Kaldıkları evler genel olarak kapsül şeklinde olabileceği gibi rezidanslarda da da olabiliyor. Bunların hayat standanları aynı, haftada en az 60-70 saat çalışıp, para kazanmak sonra o parayı yaşamak için harcamak. Ülke gelişmiş bir ülke olduğu için hayat standartları bize göre yüksek, ama yaşadıkları alanlar çok küçük. Çalışma ortamları çok ağır ve stresli.  Bu sınıfın içinde ülkeye göç eden çok sayıda Filipinli ve Hindistanlılarda mevcut. Onlar genel olarak oranın halkının yapmak istemediği işleri yapıyorlar. İnşaat işçiliği, temizlik ve hizmetçilik vb.

 

Hong Kong nightB sınıfı kısım ise rezidansta yaşayan kısma deniyor. Bu insanlar genelde ya holding yönetici yada bir iş sahibi. Hong Kong tepeler arasına kurulmuş bir şehir olarak düşünürseniz yükseklik arttıkça sınıf kalitesi arttığını söyleyebiliriz. Yani B sınıfı insanları havuzlu, lüks ve oldukça geniş evlerde yaşayan insanlar. Evler tepelerin orta kısımda. Bu sınıftaki ailelerin genelde 2-3 arabası oluyor. Oldukça refah içinde yaşıyorlar. İstedikleri zaman istediği ülkeye gidip gelebilme lüksüne sahipler.

Hong Kong’da Yaşam
Hong Kong’da Yaşam

A Sınıfını ise genelini ingilizler oluşturuyor. Burası İngiliz kolonisi iken gelip yerleşen ve çok büyük ticari işler yapmış/yapan insanlar. Zamanında yerel insanlar bu para babası ingilizleri sırtlarında taşıyarak evlerine götürüyorlarmış. Hong Kong’u tepelerden oluşan bir şehir olarak düşünürseniz kölelikten başkat bir şey değil yani. Bunlar filmlerde gördüğümüz bu poker babaları, en az bir kaç şirket sahibi poposu geniş abilerimiz. Evleri Hong Kong’u gören en güzel tepelere konumlanmış. Bu evlerin önü ferrari, porshe gibi araba müzesidir. En güzel çinli kızlarla evlenip, en çılgın hayatı yaşayanda bunlardır.  Çocukları o arabalarla şehir içinde gezer, gece cluplarda en güzel kızlarda lobi’de takılır. Muhtemelen kendi mekanı olan bir çok yer sahibi zengin bebeleri diyebiliriz. Günün büyük çoğunluğunu spor salonlarında vücut geliştirerek geçirirler. Daha az zengin olanları metroya bindiklerinde 3 kişilik çinlinin yerini kaplarlar.

Hong Kong Araba
Hong Kong’da Yaşam

Hong Kong şehir dışında çok daha yaşanabilir yerler var. Şehirden kaçıp doğaya ulaşmak çok kolay. Denize girmek için insanlar genelde adalara gidiyor. Eğer doğa yürüyüşü yapmak isterlerse şehrin etrafını saran teperin üzerinde yürüyüş yapıyorlar. Zaten bence Hong Kong’un en güzel yanı treakking rotaları.

Hong Kong Papağını Poz veriyor
Hong Kong Papağını Poz veriyor

 

Hong Kong Adaları
Hong Kong’da Yaşam

Hong Kong Kong’da 27 gün kaldım, böyle pahalı bir şehirde kalmayı başarabildim. Nasıl kaldığımı merak ediyorsanız şu yazılara göz atabilirsiniz.

Hong Hong’da Nasıl Ucuz Gezilir?
Hong Kong Gezilecek Yerler
Hong Kong Doğa Yürüyüşü Rotaları
Hong Kong’da Budist Tapınağı ve Budzim
Hong Kong’da İlk Günler 

 

8 Responses

 1. merhabalar emre bey ben elektronik ve ecza isiyle ugrasmaktayim hong kong ta siparislerimi gonderecegim daha sonrada geldigimde elden almak istedigim bir adrese ihtiyacim var acaba ucretiyle yardimci olabilirmisiniz? veya yardimci olacak birilerini taniyormusunuz?

  1. Ben adres konusunda yardimci olabilirim. what’s up üzerinde bana ulaşabilirsin.
   +905445212090

 2. Merhaba ben de Hong Kong a bir gezi düzenleyeceğim 1 haftalık bu süreçte sizden daha fazla bilgi nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 3. Sizin pazar günleri dışarıda yerlerde oturuyor vaziyette gördükleriniz ki tamamı bayandır Hong Kong lu değiller onlar Malezya yada Endonezyalı hizmetçiler PAzar günleri tatillerinde biraraya gelir otururlar, sosyalleşirler, yemekler yerler beraber zaman geçirirler. Gezip para harcayamıyorlar zira evlerine para gönderebilmek için orada çalışıyorlar.

 4. Aferim kardeşim. Zaten sık konuşuyoruz ama buradan okumak da iyi geldi, hiç sıkma canını, o uykusuzlukların hepsi büyük anılar olarak geçmişte kalacak şeyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.