Sıcak Suda (Onsende) Yüzen Maymunlar, Japonya

Onsen Maymun

İçindekiler

Japonya maymun, sıcak suda yüzen maymunları ilk Baraka belgeselinde görmüştüm. Bu belgeselde kar yağarken sıcak suyun içinde keyif yapan maymunlar vardı. Benim için belgeselin en can alıcı sahnelerinden biri idi. O yüzden Japonya rotamda ilk gelmek istediğim yer de burası oldu.

Onsen Maymun
japonya maymun

Japonya maymun deyince herkesin aklına direk burası geliyor artık. Onları ünlü yapan ise kırmızı yüzleri ve kaplıca gibi doğal sıcak suda yüzmeleri. Bugün tüm dünya biliyor neredeyse, hatta onları izleyebileceğiniz canlı kamera bile koymuşlar. Bu kadar bilinmesi benim pek hoşuma gitmedi açıkcası. Zaten bu maymunları yüzerken suyun içinde görmek için kışın gelmek gerekiyor. Adlarıda snow monkey diye geçiyor.

Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar
Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar

Bunu göze alarak yinede görmek istedim ve 6 km bir doğa yürüyüşü sonrası buraya geldim. Buraya gelmek için iki yol var. Bir tanesi köyün içinde geçen ve ormanın içini dolanarak giden araba yolu ve sonrası yine patika olan yol, diğeri otobüsün indirdiği noktadan başlayan patika bir yol. Ormanın içinden giden araba yoluna girip ardından patika yola saparak yola devam ettim. Zaten levhalar sizi yönlendirecektir. Ben yazın geldiğim için yürüyüş çok zevkli idi. Kışın çamur, yağmur gibi doğal etkenler olduğundan zorlu olabilir. O yüzden ona göre hazırlık yapmakta fayda var. Belgeselden sonra popüleritesi epey artmış ve maymunlar koruma altına alınmış. Bakıcıları ve onları besleyen insanlar var. Ayrıca 500 yen giriş ücreti var.onsen maymun yolu

Hava sıcak olduğu için bir türlü yerinde durmuyor keratalar. Ama yinede onlarla vakit geçirmek, fotoğraflarını çekmek çok keyifliydi. Onlara yaklaşmak yasak, zarar verebiliyorlarmış. Yada elinizde bir yiyecek varsa gelip alabiliyorlarmış. Ben hayvanlarla iyi geçinen biri olduğum için ellerinden tutup oyun bile oynadım, sizde yapacak olursanız dikkatli olun derim.

Japonya'da Maymunlar
japonya maymun
Onsen Maymun
japonya maymun

Olurda buraya gelmek isterseniz ilk önce Nagano bölgesine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra metro ile Natano'ya gelip buradan aktarma yaparak Yudakana'yaya yani son istasyona gelebilirsiniz. Burada bir çok hostel ve otel bulunmakta. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olabilir, ben tren istasyonunda uyudum.

Hava yaz kış soğuk olduğu için ona göre hazırlık yapmalısınız. Tırmanıştan önce çantanızı koyabileceğiniz locerlarda mevcut. Bir tane marketde var. Tren istasyonunda internette var. Buradan sonra dağ yürüyüşünün başlangıç noktasına kadar giden otobüsler var. Fiyatı 300 yen idi sanırım. Dilerseniz benim yaptığım gibi yürüyebilirsinizde. Maymunları görebilmek için gün içinde 8:30 ile 5 arası orada olmak gerekiyor.

Japonya'da gittiğim, gezdiğim diğer yerler için şu sayfama bakabilirsiniz. JAPONYA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İlgini Çekebilir

Avrupa'da Gizli Bir Cennet, Giethoorn Köyü - Hollanda

Kelebekler Vadisi Hakkında Her Şey! (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Kapadokya Hakkında Her Şey! (Kamp, Ulaşım ve Tavsiyeler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir