Sıcak Suda (Onsende) Yüzen Maymunlar, Japonya

Japonya maymun, sıcak suda yüzen maymunları ilk Baraka belgeselinde görmüştüm. Bu belgeselde kar yağarken sıcak suyun içinde keyif yapan maymunlar vardı. Benim için belgeselin en can alıcı sahnelerinden biri idi. O yüzden Japonya rotamda ilk gelmek istediğim yer de burası oldu.

Onsen Maymun
japonya maymun

Japonya maymun deyince herkesin aklına direk burası geliyor artık. Onları ünlü yapan ise kırmızı yüzleri ve kaplıca gibi doğal sıcak suda yüzmeleri. Bugün tüm dünya biliyor neredeyse, hatta onları izleyebileceğiniz canlı kamera bile koymuşlar. Bu kadar bilinmesi benim pek hoşuma gitmedi açıkcası. Zaten bu maymunları yüzerken suyun içinde görmek için kışın gelmek gerekiyor. Adlarıda snow monkey diye geçiyor.

Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar
Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar

Bunu göze alarak yinede görmek istedim ve 6 km bir doğa yürüyüşü sonrası buraya geldim. Buraya gelmek için iki yol var. Bir tanesi köyün içinde geçen ve ormanın içini dolanarak giden araba yolu ve sonrası yine patika olan yol, diğeri otobüsün indirdiği noktadan başlayan patika bir yol. Ormanın içinden giden araba yoluna girip ardından patika yola saparak yola devam ettim. Zaten levhalar sizi yönlendirecektir. Ben yazın geldiğim için yürüyüş çok zevkli idi. Kışın çamur, yağmur gibi doğal etkenler olduğundan zorlu olabilir. O yüzden ona göre hazırlık yapmakta fayda var. Belgeselden sonra popüleritesi epey artmış ve maymunlar koruma altına alınmış. Bakıcıları ve onları besleyen insanlar var. Ayrıca 500 yen giriş ücreti var.onsen maymun yolu

Hava sıcak olduğu için bir türlü yerinde durmuyor keratalar. Ama yinede onlarla vakit geçirmek, fotoğraflarını çekmek çok keyifliydi. Onlara yaklaşmak yasak, zarar verebiliyorlarmış. Yada elinizde bir yiyecek varsa gelip alabiliyorlarmış. Ben hayvanlarla iyi geçinen biri olduğum için ellerinden tutup oyun bile oynadım, sizde yapacak olursanız dikkatli olun derim.

Japonya'da Maymunlar
japonya maymun
Onsen Maymun
japonya maymun

Olurda buraya gelmek isterseniz ilk önce Nagano bölgesine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra metro ile Natano'ya gelip buradan aktarma yaparak Yudakana'yaya yani son istasyona gelebilirsiniz. Burada bir çok hostel ve otel bulunmakta. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olabilir, ben tren istasyonunda uyudum.

Hava yaz kış soğuk olduğu için ona göre hazırlık yapmalısınız. Tırmanıştan önce çantanızı koyabileceğiniz locerlarda mevcut. Bir tane marketde var. Tren istasyonunda internette var. Buradan sonra dağ yürüyüşünün başlangıç noktasına kadar giden otobüsler var. Fiyatı 300 yen idi sanırım. Dilerseniz benim yaptığım gibi yürüyebilirsinizde. Maymunları görebilmek için gün içinde 8:30 ile 5 arası orada olmak gerekiyor.

Japonya'da gittiğim, gezdiğim diğer yerler için şu sayfama bakabilirsiniz. JAPONYA

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir