Sıcak Suda (Onsen’de) Yüzen Maymunlar, Japonya

Onsen Maymun

Japonya’da bulunan sıcak suda yüzen kar maymunlarını, ilk Baraka belgeselinde görmüştüm. Bu belgeselde kar yağarken sıcak suyun içinde keyif yapan maymunlar vardı. Benim için belgeselin en can alıcı sahnelerinden biri idi. O yüzden Japonya rotamda ilk gelmek istediğim yer de burası oldu.

Kar Maymunları 
Kar Maymunları 

Japonya maymunlarının bir diğer adı Japon şebeği. Japon şebeği diyince herkesin aklına direkt burası geliyor artık. Onları ünlü yapan ise kırmızı yüzleri ve kaplıca gibi doğal sıcak suda yüzmeleri.

Bugün tüm dünya biliyor neredeyse, hatta onları izleyebileceğiniz canlı kamera bile koymuşlar. Bu kadar bilinmesi benim pek hoşuma gitmedi açıkcası. Zaten bu maymunları yüzerken suyun içinde görmek için kışın gelmek gerekiyor. Adları da snow monkey diye geçiyor.

Kar Maymunları 
Kar Maymunları 

Bunu göze alarak yine de görmek istedim ve 6 km bir doğa yürüyüşü sonrası buraya geldim. Buraya gelmek için iki yol var. Bir tanesi köyün içinde geçen ve ormanın içini dolanarak giden araba yolu ve sonrası yine patika olan yol, diğeri otobüsün indirdiği noktadan başlayan patika bir yol.

Ormanın içinden giden araba yoluna girip ardından patika yola saparak yola devam ettim. Zaten levhalar sizi yönlendirecektir. Ben yazın geldiğim için yürüyüş çok zevkli idi. Kışın çamur, yağmur gibi doğal etkenler olduğundan zorlu olabilir. O yüzden ona göre hazırlık yapmakta fayda var.

Belgeselden sonra popüleritesi epey artmış ve maymunlar koruma altına alınmış. Bakıcıları ve onları besleyen insanlar var. Ayrıca 500 yen giriş ücreti var.

Kar Maymunları 
Kar Maymunlarına giden yol

Hava sıcak olduğu için bir türlü yerinde durmuyor keratalar. Ama yinede onlarla vakit geçirmek, fotoğraflarını çekmek çok keyifliydi. Onlara yaklaşmak yasak, zarar verebiliyorlarmış. Yada elinizde bir yiyecek varsa gelip alabiliyorlarmış. Ben hayvanlarla iyi geçinen biri olduğum için ellerinden tutup oyun bile oynadım, sizde yapacak olursanız dikkatli olun derim.

Kar Maymunları 
Kar Maymunları 
Kar Maymunları 
Kar Maymunları 

Kar Maymunlarına Nasıl Gidilir?

Olur da buraya gelmek isterseniz ilk önce Nagano bölgesine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra metro ile Natano’ya gelip buradan aktarma yaparak Yudakana’ya yani son istasyona gelebilirsiniz.

Burada bir çok hostel ve otel bulunmakta. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olabilir, ben tren istasyonunda uyudum.

Hava yaz kış soğuk olduğu için ona göre hazırlık yapmalısınız. Tırmanıştan önce çantanızı koyabileceğiniz dolaplar da mevcut. Bir tane markette var. Tren istasyonunda internette var.

Buradan sonra dağ yürüyüşünün başlangıç noktasına kadar giden otobüsler var. Fiyatı 300 yen idi sanırım. Dilerseniz benim yaptığım gibi yürüyebilirsiniz de. Maymunları görebilmek için gün içinde 8:30 ile 17:00 arası orada olmak gerekiyor.

Japonya’da gittiğim, gezdiğim diğer yerler için Japonya Gezi Rehberi

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir