Sıcak Suda (Onsende) Yüzen Maymunlar, Japonya


Japonya maymun, sıcak suda yüzen maymunları ilk Baraka belgeselinde görmüştüm. Bu belgeselde kar yağarken sıcak suyun içinde keyif yapan maymunlar vardı. Benim için belgeselin en can alıcı sahnelerinden biri idi. O yüzden Japonya rotamda ilk gelmek istediğim yer burası oldu.

Onsen Maymun
japonya maymun

Japonya maymun deyince herkesin aklına direk burası geliyor artık. Onları ünlü yapan ise kırmızı yüzleri ve kaplıca gibi doğal sıcak suda yüzmeleri. Bugün tüm dünya biliyor neredeyse, hatta onları izleyebileceğiniz canlı kamera bile koymuşlar. Bu kadar bilinmesi benim pek hoşuma gitmedi açıkcası. Zaten bu maymunları yüzerken suyun içinde görmek için kışın gelmek gerekiyor. Zaten adıda snow monkey diye geçiyor.

Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar
Onsen Maymun, Sıcak suda yüzen maymunlar

 

Bunu göze alarak yinede görmek istedim ve 6 km bir doğa yürüyüşü sonrası buraya geldim. Buraya gelmek için iki yol var. Bir tanesi köyün içinde geçen ve ormanın içini dolanarak giden araba yol ve sonrası yine patika olan yol, diğeri otobüsün indirdiği noktadan başlayan patika bir yol. Ormanın içinden giden araba yolu ardından patika yoldan devam ettim. Zaten levhalar sizi yönlendirecektir. Ben yazın geldiğim için yürüyüş çok zevkli idi. Kışın çamur, yağmur gibi doğal etkenler zorlu olabilir. O yüzden ona göre hazırlık yapmakta fayda var. Belgeselden sonra popüleritesi epey artmış ve maymunlar koruma altına alınmış. Bakıcıları ve onları besleyen insanlar var. Ayrıca 500 yen giriş ücreti var.onsen maymun yolu

Hava sıcak olduğu için bir türlü yerinde durmuyor keratalar. Ama yinede onlarla vakit geçirmek, fotoğraflarını çekmek çok keyifliydi. Onlara yaklaşmak yasak, zarar verebiliyorlarmış. Yada elinizde bir yiyecek varsa gelip alabiliyorlarmış. Ben hayvanlarla iyi geçinen biri olduğum için ellerinden tutup oyun bile oynadım, sizde yapacak olursanız dikkatli olun istedim.

Japonya'da Maymunlar
japonya maymun
Onsen Maymun
japonya maymun

Olurda buraya gelmek isterseniz ilk önce Nagano bölgesine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra metro ile natano’ya gelip buradan aktarma yaparak Yudakana’ya yani son istasyona gelebilirsiniz. Burada bir çok hostel ve otel bulunmakta. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olabilir, ben tren istasyonunda uyudum.
Hava yaz kış soğuk olduğu için ona göre hazırlık yapmalısınız. Tırmanıştan önce çantanızı koyabileceğiniz locerlarda mevcut. Bir tane marketde var. Tren istasyonunda internette var. Buradan sonra dağ yürüyüşünün başlangıç noktasına kadar giden otobüsler var. Fiyatı 300 yen idi sanırım. Dilerseniz benim yaptığım gibi yürüyebilirsinizde. Maymunları görebilmeniz görebilmek için 8:30 ile gündüz 5 arası orada olmak gerekiyor.

Japonya’da gittiğim, gezdiğim diğer yerler için su sayfama bakabilirsiniz. JAPONYA


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıcak Suda (Onsende) Yüzen Maymunlar, Japonya

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE