Japonya’nın Aşık Olunası köyü; Shirakawa go


Shirakawa go köyü, Sanki bir çizgi film gibi ya da sanki bir rüyanın içindeymişçesine büyüsüne kapıldığım köyün adı. Japonya’nın en huzur dolu köyü. Daha köye girer girmez atmosferin güzelliğine, bu köyün büyüsüne kapılmamak elde değil. Rengarenk bahçeleri, yemyeşil doğası, birbirinden güzel evleri ile aşık olunası bir köy Shirakawa go köyü…

Shirakawa go köyü, Japon köyleri
Shirakawa go köyü, Japon köyleri

Bu köye gelir gelmez uzun bir süre kendime gelemedim. Şoku üzerimden atlattığımda ise hemen fotoğraf çekmeye koyuldum. Turizm açısından da epey ünlenmiş bir köy olmasına rağmen çok güzel korunmuş. Japonya köylerinin ayrı ayrı hepsi güzel ama burası bir başka güzel. Köyde halen yaşayan mütevazi güler yüzlü ve mutlu insanlar bugün tarımdan, ipek böceğinden ve turizmden gelirlerini sağlıyorlar.

Japon köyleri
Japon köyleri

Shirakawa Go Köyü Tarihi ve Yapılış Hikayesi


Unesco’nun dünya miras listesinde olan Shirakawa go köyünün tarihi 17 yüzyıla kadar dayanıyor. Günümüzde mimarisi ve özel çatı dizaynı ile dünya çapında ün kazanmış. Bu evlerin mimari tarzına ise Gassho Style evler deniliyor.

Japon köyleri
Japon köyleri

Shirakawa go köyünde kışların sert ve çetin geçmesi sadece bahar aylarında çalışma imkanı veriyormuş. İpek böceğinden ipek üreterek geçimini sağlayan köylüler, kışında çalışabilmek için mükemmel mimariye sahip bu evleri yapmışlar. Tabi bu evleri yapmak uzun yıllardır birikerek gelen bir mimari bilgi ile mümkün olmuş.

Shirakawa go köyü
Shirakawa go köyü

Bu evlerin mimarisi o kadar iyi düşünülmüş ki bağlantı noktaları sabit değil, depremin en çok yaşandığı Japonya’da hiç bir zarar görmüyorlar. Çünkü depremle beraber sallanıyorlar, esniyorlar.

Bu evler kışın yağan metrelerce karın altında hiç bir şekilde zarar görmüyor, su almıyor, yıpranmıyor. Evlerin yapımında kullanılan her şey organik. Direklerde hiç bir çivi yada metal bir şey yok. Hepsi birbirine geçmeli şekilde yapılmış. Evin diğer evlere göre daha sivri ve dik olmasının sebebi esneklik payının olması. Kışın yağan kar ile beraber bu evlerin çatısı 20 cm’e kadar esniyormuş.

Japon köyleri, Shirakawa go köyü
Japon köyleri
Shirakawa go köyü dolunay
dolunay

Japonya’da köyler genellikle modern yaşama geçmiş olmasına rağmen Shirakawa go köyü gibi kendini korumuş bir kaç tane daha köy bulunmakta. Bunlar yine Gokayama bölgesinde bulunan Suganuma ve Ainokura köyleri.

Shirakawa go köyü

Ulaşım

Bu şirin köy dağların arasında nehrin kenarına kurulmuş. Toyama bölgesinde bulunuyor. Ulaşım sadece otobüsle yapılıyor. Kanazawa şehrine 1 saat uzaklıkta. Buraya gelmek için Kanazawa otobüs terminalinden kalkan ve günde bir kaç sefer olan otobüslerle gelebilirsiniz. Fiyatı : 1800 yen. Japonya seyahatim boyunca ulaşım için para harcağım ve sonuna kadar değdiğini düşündüğüm bir yer. Sorunuz olursa facebook sayfam üzerinden iletişime geçebilirsiniz seve seve yardımcı olurum.
https://www.facebook.com/yolgunlukleri/

Japon köyleri
Japon köyleri
Shirakawa go köyü
Shirakawa go köyü

Bu köyde çok güzel hikayeler biriktirdim, yavaş yavaş paylaşacağım. İnstagramdan takip etmek için : https://www.instagram.com/yolgunlukleri/

Shirakawa go Konaklama Önerileri


Hayat Paylaşınca Güzel :)

4
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Merhaba emre bey bayıla bayıla takip ediyorum. Çatıların üzerindekileri çok merak ettim nedir onlar buradan bakınca az çimlenmiş değişik kalın bi toprak tabakasına benziyor. Kullanım amacı nedir estetik olarak uygulanabilir mi ? Hani boş mermer uzantılı zeminler olur kimi yapılarda o görüntüyü kapamak için mesela ? Mühim bi işlevi varsa çok daha sevindirici olur tabii 🙂 esen kalın..

Japonya’nın Aşık Olunası köyü; Shirakawa go

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE