Japonya’nın Aşık Olunası köyü; Shirakawa go

Shirakawa go köyü, Sanki bir çizgi film gibi ya da sanki bir rüyanın içindeymişçesine büyüsüne kapıldığım köyün adı. Japonya'nın en huzur dolu köyü. Daha köye girer girmez atmosferin güzelliğine, bu köyün büyüsüne kapılmamak elde değil. Rengarenk bahçeleri, yemyeşil doğası, birbirinden güzel evleri ile aşık olunası bir köy Shirakawa go köyü…

Shirakawa go köyü, Japon köyleri
Shirakawa go köyü, Japon köyleri

Bu köye gelir gelmez uzun bir süre kendime gelemedim. Şoku üzerimden atlattığımda ise hemen fotoğraf çekmeye koyuldum. Turizm açısından da epey ünlenmiş bir köy olmasına rağmen çok güzel korunmuş. Japonya köylerinin ayrı ayrı hepsi güzel ama burası bir başka güzel. Köyde halen yaşayan mütevazi güler yüzlü ve mutlu insanlar bugün tarımdan, ipek böceğinden ve turizmden gelirlerini sağlıyorlar.

Japon köyleri
Japon köyleri

Shirakawa Go Köyü Tarihi ve Yapılış Hikayesi


Unesco'nun dünya miras listesinde olan Shirakawa go köyünün tarihi 17 yüzyıla kadar dayanıyor. Günümüzde mimarisi ve özel çatı dizaynı ile dünya çapında ün kazanmış. Bu evlerin mimari tarzına ise Gassho Style evler deniliyor.

Japon köyleri
Japon köyleri

Shirakawa go köyünde kışların sert ve çetin geçmesi sadece bahar aylarında çalışma imkanı veriyormuş. İpek böceğinden ipek üreterek geçimini sağlayan köylüler, kışında çalışabilmek için mükemmel mimariye sahip bu evleri yapmışlar. Tabi bu evleri yapmak uzun yıllardır birikerek gelen bir mimari bilgi ile mümkün olmuş.

Shirakawa go köyü
Shirakawa go köyü

Bu evlerin mimarisi o kadar iyi düşünülmüş ki bağlantı noktaları sabit değil, depremin en çok yaşandığı Japonya'da hiç bir zarar görmüyorlar. Çünkü depremle beraber sallanıyorlar, esniyorlar.

Bu evler kışın yağan metrelerce karın altında hiç bir şekilde zarar görmüyor, su almıyor, yıpranmıyor. Evlerin yapımında kullanılan her şey organik. Direklerde hiç bir çivi yada metal bir şey yok. Hepsi birbirine geçmeli şekilde yapılmış. Evin diğer evlere göre daha sivri ve dik olmasının sebebi esneklik payının olması. Kışın yağan kar ile beraber bu evlerin çatısı 20 cm'e kadar esniyormuş.

Japon köyleri, Shirakawa go köyü
Japon köyleri
Shirakawa go köyü dolunay
dolunay

Japonya'da köyler genellikle modern yaşama geçmiş olmasına rağmen Shirakawa go köyü gibi kendini korumuş bir kaç tane daha köy bulunmakta. Bunlar yine Gokayama bölgesinde bulunan Suganuma ve Ainokura köyleri.

Shirakawa go köyü

Ulaşım

Bu şirin köy dağların arasında nehrin kenarına kurulmuş. Toyama bölgesinde bulunuyor. Ulaşım sadece otobüsle yapılıyor. Kanazawa şehrine 1 saat uzaklıkta. Buraya gelmek için Kanazawa otobüs terminalinden kalkan ve günde bir kaç sefer olan otobüslerle gelebilirsiniz. Fiyatı : 1800 yen. Japonya seyahatim boyunca ulaşım için para harcağım ve sonuna kadar değdiğini düşündüğüm bir yer. Sorunuz olursa facebook sayfam üzerinden iletişime geçebilirsiniz seve seve yardımcı olurum.
https://www.facebook.com/yolgunlukleri/

Japon köyleri
Japon köyleri
Shirakawa go köyü
Shirakawa go köyü

Bu köyde çok güzel hikayeler biriktirdim, yavaş yavaş paylaşacağım. İnstagramdan takip etmek için : https://www.instagram.com/yolgunlukleri/

Shirakawa go Konaklama Önerileri

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. Merhaba emre bey bayıla bayıla takip ediyorum. Çatıların üzerindekileri çok merak ettim nedir onlar buradan bakınca az çimlenmiş değişik kalın bi toprak tabakasına benziyor. Kullanım amacı nedir estetik olarak uygulanabilir mi ? Hani boş mermer uzantılı zeminler olur kimi yapılarda o görüntüyü kapamak için mesela ? Mühim bi işlevi varsa çok daha sevindirici olur tabii 🙂 esen kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir