Kırgızistan’nın Türkiye Ziyareti

Kırgızistanlılar gelmiş, hoş gelmişler efenim. Geçenlere İstanbul'da çok güzel tanıtım çalışmaları yapıldı. Gezimanya'nın daveti ile bir Workshop'ta kendileri ile tanışma fırsatı buldum.

Türkiye'de bulunduğum bu kısa süreye denk gelen etkinlikte, bu ülkeyi o insanlardan dinleme fırsatı buldum. Yaklaşık 30'dan fazla seyahat blog yazarı da oradaydı. Bu vesile ile onlarla da tanışmış oldum.

Etkinlikte bir yandan Kırgız atıştırmalıkları yerken diğer yandan Kırgızistan nasıl bir ülkeymiş hep beraber ağzımız açık dinledik. Onlar ülkeyi anlatırken, bende bir yandan bu ülkede neler yapılabilir not aldım. Yapacak o kadar çok güzel şey var ki bu ülkede.

Özellikle fotoğraflarda gördüğüm yemyeşil at sürmelik ovalar beni benden aldı. Ülkenin %80'nin dağlık olması harika doğa manzaraları sunmuş. Neyse gidip görmek için ben baya heveslendim. Artık ne zaman olur bilmiyorum. Şimdilik rotamı Güney Amerika'ya çevirdim.

Etkinlik sırasında herkes Kırgızistan'ı nasıl Türkiye'de tanıtırız diye hummalı bir beyin fırtınasına girdi. Bunların içinde blog yazıları, viral içerikler ve ucuz uçak promosyonları en öne çıkan konular oldu.  Beni az çok tanıyorsunuz, samimi olalım gidelim iyisiyle kötüsüyle anlatalım hikayeler toplayalım. Güzel viral olabilecek videolar yapalım. “Salın beni oraya verin bir at bakın bakalım nasıl tanıtılıyormuş” dedim ?

Türkiye ile güzel ilişkiler kuran bir kaç devletten biri sanırım Kırgızistan, bunun bir kaç nedeni olabilir. Ama bence en öne çıkan nedeni Kırgızistan bizim için Ata Vatan. Umarım yakın zamanda burayı ziyaret edebilirim, benim tabirimle köy köy keşfedebilirim…

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir