Koh Phangan Adası Gezi Rehberi

Tayland’ın en güzel adası bana göre Koh Phangan adası. Tam 21 gün yaşadım bu ada da ve yol günlüklerimi burada anlattım.

Bu yazımda Ko Phangan adası nasıl bir yer? Koh Phangan Adasında gezilecek yerler nereler? Ko Phangan adası Partileri? gibi soruları yanıtlayacağım.

Ko Phangan Adası

Ko Phangan Full Moon Partisi

Ko Phangan adasının adını duyuran Asya’nın en çılgın plaj partisi Full Moon Partisi‘dir. Ben bununla beraber adanın diğer güzelliklerini de anlatacağım. Koh Phangan adası Tayland’ın güneyinde bulunuyor. Ünlü dalış adası Koh Tao ve Koh Samui adasına komşu.

Koh Phangan Adası
Koh Phangan Adası

Ko phangan adası adeta büyülü bir ada. Bu adada kullanılan ortak bir kelime var “macig“. Sırt çantalıların en uğrak yeri olan bu adaya bir kere gelen bir daha ayrılamıyor. Ada da yaşam çok güzel. Tropikal atmosferi ve sakinliği ile eğlence hayatı arasında güzel bir denge kurulmuş. İnsan kalitesi bir bölgenin yaşam kalitesini belirlediğinden bu adanın insanlarını da anlatmış oldum.

Koh Phangan Adasında Yaşam

Ada da genel olarak yaşam ucuz, Taksilerin fiyatları fix ve her yere 100 baht’a gidiyorsunuz. Bu 10 arkadaş da olsanız kişi başı fiyatı bu şekilde.

Yerlilerin azınlıkta yaşadığı ve yılın her zamanı turist alan bir ada aynı zamanda sakinliği ile huzur dolu bir yer. Bu adada 20 den fazla güzel plaj, 12 tane wiew point (seyir terası) 8 tane farklı derecelerde yürüyüş rotası, 5 tane Şelale ve 7 tane birbirinden farklı konsepte dev partiye ev sahipliği yapıyor.

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Koh Phangan Adasına Ulaşım

Bunun için  3 farklı alternatifiniz bulunmakta.

1- Otobüs ile Surat Thani şehrine gelip buradan vapur ile adaya geçmek
Otobüs bileti Bangkok’dan 450 -500 baht ve vapur 500 baht toplamda 1000 baht’a adaya ulaşabilirsiniz. Surat Thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriyle yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil.

2- Bangkok’dan Tren ile Surat Thani şehrine gelip buradan vapur ile adaya geçmek
Surat Thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriyle yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil.

Tren = 350 Bath
Vapur = 500 bath

3- Otostop Çekerek Surat Thani şehrine gelip buradan vapurla adaya geçmek

Otostop Tayland‘a çok kolay. İstediğiniz yere otostop çekerek gidebilirsiniz. Hem yeni insanlarla tanışmak, hem coğrafyayı daha iyi tanımak hemde bir macera yaşamak isterseniz otostop kesinlikle tavsiye ederim. Üstelik ücretsiz!
Surat Thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriyle yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil.

Koh Phangan Adasında Konaklama

21 gün boyunca kaldığım, yaşadığım ve en güzel anılarımı biriktirdiğim tek bir adres var Wanderlus Hostel. Sahipleri Nenad ve Ramona birbirinden güzel iki insan. Gidip kalmasanız bile tanışmasınızı tavsiye ederim. Selamlarımı iletin bu güzel insanlara. 

Koh Phangan Adası Plajları

Adanın Kuzey ve Doğu sahillerinin plajları birbirinden güzel yerlerle dolu. Güney ve Batı kısmı ise farklı güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Güney kısmı ko phangan adasının merkezi olan ‘ tom sala ‘ bölgesini oluşturuyor batı kısmı ise dalış noktaları ve yoga merkezlerinden oluşan bir bölge.

Malibu Beach

Adanın en ünlü plajı burasıdır. Tam olarak kuzey noktasında bulunur. Beyaz kumdan oluşan plaj sakinliği ile güzel bir plaj. Taksi ve Motor kiralayarak ulaşmak mümkün.
Malibu Beach

Mae Haad

Adanın kuzey doğusunda bulunan bu plaj, bir kaç restorant ve bardan oluşuyor. Hemen karşısında olan Koh Ma a adasına yürüyerek geçmek mümkün.Ko Phangan

Then Sadet

Bu adadaki en güzel plajlardan biridir. Buraya ulaşırken bile görülecek doğa manzaraları müthiştir. Adanın Doğu kısmında yer alır.
img_2510-4

Haad Rin

Ünlü Full Moon partisine ev sahipliği yapan Koh Phangan adası plajıburasıdır. Parti zamanı yaklaştığında çok kalabalık olan plaj diğer zamanlarda sakin ve güzel kafa dinlemelik bir yer olarak nitelendirilebilir.


Haad Rin Plaj, Full Moon Party

Bottle Beach (Haad Khuat)

Adanın ulaşımı en zor olan ve en güzel plajların bir tanesi. Tam olarak Malibu Beach’e paralel olarak duruyor. Ben motorla gittim ama gidilecek gibi yollar değil. Ulaşım genellikle botlarla sağlanıyor.

bottle beach

Adada tavsiye ettiğim bazı diğer plajlar ise şöyle

Haad Thian
Haad Salad
Haad Thang Nai

Koh Phangan Adası Şelaleler ve Yürüyüş Rotaları

Koh Phangan adasının doğa güzelliklerine hayran kalacaksınız. Birbirinden güzel şelale ve yürüyüş rotaları bulunmakta. Bunlardan tavsiye ettiğim bir kaç tanesi ise şöyle.

Sramanera Şelalesi

Bu şelale ünlü şelale partisinin düzenlendiği yer. Eğer parti için gidiyorsanız taksi gitmenizi tavsiye ederim çünkü yollar çok bozuk. Alkol alacağınızı düşünürsek epey tehlikeli olacaktır.

Paradise Şelasi (Cennet Şelalesi)

Yağmurun yağdığı bir dönemde giderseniz tüm güzelliğini görebileceğiniz bir yerdir. Malibu Beach’e giderken yol üstünde kalıyor.

Phaeng Şelalesi ve Yürüyüş rotası

Adanın tam ortasında yer olan bu şelale 20 dakikalık bir doğa yürüyüşünden sonra ulaşabileceğiniz güzel bir şelale.

Doğa Yürüyüşü (En iyisi)

Bu rotanın henüz bir adı olmadığı için böyle yazdım. En güzel manzaralar ev sahipliği yapan rota burasıdır. Direkt olarak buraya nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeyim. Koh Phangan adasınailk geldiğiniz vapur iskelesinin olduğu yerden adanın kuzeyine dosdoğru giden bir yol bulunmakta. Bu yol aynı zamanda ünlü Malibu Beach’e de gitmekte. Daha sonra resortların olduğu bölümü (sağa doğru) doğuya doğru yolu takip ederek Haad Kham plajına varacaksınız. Rota bu plajdan başlayıp Bottle Beach’e kadar devam ediyor.

Koh Phandan Adası Gezilecek Yerler

Büyük Ağaç

Fill Safari

Slip and Fly

Kite Surfing

Dalış

Secret Mountain

Gün batımı izlenecek en güzeldir. Burası gerçekten sır bir yer. Sorarak bulabileceğiniz bir yer değil o yüzden anlatmakta fayda duyuyorum. Thom Sala’dan ( Merkez ) motorla yaklaşık 15 dakika mesafede bir yer. Bazı burayı taksiciler bilir benim tavsiyem motor olacaktır. Google maps’de yeri tam olarak göstermekte en güzel bu şekilde ulaşabilirsiniz.
secret mountain

Cozzy Bar

Güney sahilde yer olan bu yer, denizin üzerinde bir bungola bar. Keyif yapıp kafa bulmak isteyenlerin adresi. Hamak ve minderlerden oluşuyor. Talep edenlere ise Mantar ve Ot barda satılıyor.

Amsterdam Bar

Gün batımının güzel olduğu diğer yerlerden bir tanesi. Adanın en ünlü bar’ı burasıdır. Herkes bilir ve gün batımı zamanı çok kalabalık olur. Talep edenlere ise Mantar ve Ot barda satılıyor.

Peki benim günlerim bu adada nasıl geçti? işte oda burada Yol Günlükleri

Efsane Ko Phangan Adası Partileri

Beni Instagram’dan takip edebilirsiniz: @yolgunlukleri

3 Responses

  1. Merhaba,
    Sizi çok uzun zamandır takip ediyorum ama ancak yazabiliyorum. 29 Mayısta Koh Phangan’ a gideceğim. Bir iki sorum olacak yardım edermisiniz? Motor kiralamak kolay mı ? Bir yer tavsiye edermisiniz? Birde güvenli mi? =) Birde koh ohangan dan Phuket e nasıl gidebilirim? yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden sonsuz teşekkür ederim. Mutlu sağlıklı huzur dolu kalın. Selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.