Koh Phangan Adası Gezi Rehberi

Tayland'ın en güzel adası neresidir? sorusuna verecek cevabım ‘ Koh Phangan ‘ olacaktır. Tam 21 gün yaşadım bu adada ve yol günlükleriklemi burada anlattım. Bu yazımda Ko Phangan adası nasıl bir yer? Koh Phangan Adasında gezilecek yerler? Ko Phangan adası Partileri? gibi soruları yanıtlayacam. Ko phangan adasının adını duyuran Asyanın en çılgın plaj partisi Full Moon Partisi‘dir. Ben bununla beraber adanın diğer güzelliklerini de anlatacam. Koh Phangan adası tayland'ın güneyinde bulunuyor. Ünlü dalış adası Koh Tao ve Koh Samui adasına komşu. Ko phangan adası adeta büyülü bir ada. Bu adada kullanılan ortak bir kelime var ‘ macig ‘. Sırtçantalıların en en uğrak yeri olan bu adaya bir kere gelen bir daha ayrılamıyor. Adada yaşam çok güzel. Tropikal atmosferi ve sakinliği ile eğlence hayatı arasında güzel bir denge kurulmuş. İnsan kalitesi bir bölgenin yaşam kalitesini belirlediğinden bu adanın insanlarınıda anlatmış oldum. Adada genel olarak yaşam ucuz, Taksilerin fiyatları fix ve her yere 100 bath a gidiyorsunuz. Bu 10 arkadaşda olsanız kişi başı fiyatı bu şekilde. Yerlilerin azınlıkta yaşadığı ve yılın her zamanı turist alan bir ada aynı zamanda sakinliği ile huzur dolu bir yer. Bu adada 20 den fazla güzel plaj, 12 tane wiew point ( seyir terası ) 8 tane farklı derecelerde yürüyüş rotası, 5 tane Şelale ve 7 tane birbirinden farklı konsepte dev partiye ev sahipliği yapıyor.

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


 Koh Phangan Adasına Ulaşım

Bunun için  3 farklı altarnatifiniz bulunmakta. 1- Otobüs ile Surat thani şehrine gelip buradan vapur ile adaya geçmek Otobüs bileti bangkok'dan 450 -500 bath ve vapur 500 bath toplamda 1000 bath'a adaya ulabilirsiniz. Surat thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriye yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil. 2- Bangkok'dan Tren ile Surat Thani şehrine gelip buradan vapur ile adaya geçmek Surat thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriye yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil. Tren = 350 Bath Vapur = 500 bath 3- Otostop Çekerek Surat Thani şehrine gelip buradan vapurla adaya geçmek Otostop Tayland‘a çok kolay. İstediğiniz yere otostop çekerek gidebilirsiniz. Hem yeni insanlarla tanışmak, hem coğrafyayı daha iyi tanımak hemde bir macera yaşamak isterseniz otostop kesinlikle tavsiye ederim. Üstelik ücretsiz ! Surat thani şehrine geldiğinizde bileti herhangi bir ajanstan alıp onların servisleriye yaklaşık 70 km şehrin dışında ki iskeleye gidiyorsunuz. Bu ulaşım vapur biletine dahil. Koh Phangan Adası Hostel Tavsiyesi 21 gün boyunca kaldığım, yaşadığım ve en güzel anılarımı biriktirdiğim tek bir adres var Wanderlus Hostel. Sahipleri Nenad ve Ramona birbirinden güzel iki insan. Gidip kalmasanız bile tanışmasınızı tavsiye ederim. Selamlarımı iletin bu güzel insanlara. 

Koh Phangan Adası Plajları

Adanın Kuzey ve Doğu sahillerinin plajları birbirinden güzel yerlerle dolu. Güney ve Batı kısmı ise farklı güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Güney kısmı ko phangan adasının merkezi olan ‘ tom sala ‘ bölgesini oluşturuyor batı kısmı ise dalış noktaları ve yoga merkezlerinden oluşan bir bölge. 1- Malibu Beach Adanın en ünlü plajı burasıdır. Tam olarak kuzey noktasında bulunur. Beyaz kumdan oluşan plaj sakinliği ile güzel bir plaj. Taksi ve Motor kiralayarak ulaşmak mümkün. Malibu Beach 2- Mae Haad Adanın kuzey doğusunda bulunan bu plaj, bir kaç restorant ve bardan oluşuyor. Hemen karşısında olan Koh Ma a adasına yürüyerek geçmek mümkün.Ko Phangan 3- Then Sadet Bu adadaki en güzel plajlardan biridir. Buraya ulaşırken bile görülecek doğa manzaraları müthiştir. Adanın Doğu kısmında yer alır. img_2510-4 4- Haad Rin Ünlü Full Moon partisine ev sahipliği yapan plaj burasıdır. Parti zamanı yaklaştığında çok kalabalık olan plaj diğer zamanlarda sakin ve güzel kafa dinlemelik bir yer olarak nitelendirilebilir. Haad Rin Plaj, Full Moon Party 5- Bottle Beach ( Haad Khuat ) Adanın ulaşımı en zor olan ve en güzel plajların bir tanesi. Tam olarak Malibu Beach'e paralel olarak duruyor. Ben motorla gittim ama gidilecek gibi yollar değil. Ulaşı genellikle botlarla sağlanıyor. bottle beach Adada tavsiye ettiğim bazı diğer plajlar ise şöyle 6- Haad Thian 7- Haad Salad 8- Haad Thang Nai

Koh Phangan adası Şelaler ve Yürüyüş rotaları

Bu adanın doğa güzelliklerine hayran kalacaksınız. Birbirinden güzel şelale ve yürürüş rotaları bulunmakta. Bunlardan tavsiye ettiğim bir kaç tanesi ise şöyle. 1- Sramanera Şelalesi Bu şelale ünlü şelale partisinin düzenlendiği yer. Eğer parti için gidiyorsanız taksi gitmenizi tavsiye ederim çünkü yollar çok bozuk. Alkol alacağınızı düşünürsek epey tehlikeli olacaktır. 2- Paradise Şelasi ( Cennet Şelalesi ) Yağmurun yağdığı bir dönemde giderseniz tüm güzelliğini görebileceğiniz bir yerdir. Malibu beach'e giderken yol üstünde kalıyor. 3- Phaeng Şelalesi ve Yürüyüş rotası Adanın tam ortasında yer olan bu şelale 20 dakikalık bir doğa yürüyüşünden sonra ulaşabileceğiniz güzel bir şelale. 4- Doğa Yürüyüşü ( En iyisi ) Bu rotanın henüz bir adı olmadığı için böyle yazdım. En güzel manzarala ev sahipliği yapan rota burasır. Direk olaran buraya nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeyim. Adaya ilk geldiğiniz vapur iskelesinin olduğu yerden adanın kuzeyine dosdoğru giden bir yol bulunmakta. Bu yol aynı zamanda ünlü Malibu Beach'e de gitmekte. Daha sonra resortların olduğu bölümü ( Sağa doğru ) doğuya doğru yolu takip ederek Haad Kham plajına varacaksınız. Rota bu plajdan başlayıp Bottle beach e kadar devam ediyor.

Koh Phandan adası Gezilecek diğer yerler ve yapılacak aktiviteler

1- Büyük Ağaç

2- Fill Safari 3- Slip and fly 4- Kite Surfing 5- Dalış 6- Secret Mountain Gün batımı izlenecek en güzeldir. Burası gerçekten sır bir yer. Sorarak bulabileceğiniz bir yer değil o yüzden anlatmakta fayda duyuyorum. Thom Sala'dan ( Merkez ) motorla yaklaşık 15 dakika mesafede bir yer. Bazı burayı taksiciler bilir benim tavsiyem motor olacaktır. Google maps'de yeri tam olarak göstermekte en güzel bu şekilde ulaşabilirsiniz. secret mountain 7- Cozzy Bar Güney sahilde yer olan bu yer, denizin üzerinde bir bungola bar. Keyif yapıp kafa bulmak isteyenlerin adresi. Hamak ve minderlenden oluşuyor. Talep edenlere ise Mantar ve Ot barda satılıyor. 8- Amsterdam Bar Gün batımının güzel olduğu diğer yerlerden bir tanesi. Adanın en ünlü bar'ı burasıdır. Herkes bilir ve gün batımı zamanı çok kalabalık olur. Talep edenlere ise Mantar ve Ot barda satılıyor. Peki benim günlerim bu adada nasıl geçti? işte oda burada Yol Günlükleri Efsane Ko Phangan Adası Partileri

Ko Phangan Adası Yol Günlükleri Videosu

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. Merhaba,
    Sizi çok uzun zamandır takip ediyorum ama ancak yazabiliyorum. 29 Mayısta Koh Phangan’ a gideceğim. Bir iki sorum olacak yardım edermisiniz? Motor kiralamak kolay mı ? Bir yer tavsiye edermisiniz? Birde güvenli mi? =) Birde koh ohangan dan Phuket e nasıl gidebilirim? yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden sonsuz teşekkür ederim. Mutlu sağlıklı huzur dolu kalın. Selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir