Mavi Ateş İjen Yanardağı’na Ulaşım ve Hazırlık Rehberi

Mavi Ateş, İjen Volkan'ına Nasıl gidilir? İjen Volkanına tırmanmak ve öncesi hazırlıklar?  Endonazya'da İjen yanar dağı Jawa Ada'sının hemen doğusunda yer alıyor. Bu Volkan mavi lavlar/Ateş ile bir çok kez haberlere çıktı ve belgeselleri yapıldı. Özellikle Volkan'da çalışan sülfür işçilerin hayat hikayeleri ise Dünya'da hala kölelik var dedirten cinsten.

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


İjen Volkan'ına Nasıl ulaşılır? Nereden geldiğinize göre değişecek olup 2 seçeceğiz bulunmaktadır. Eğer Jakarta veya Yogyakartada buraya ulaşmaya planlıyorsanız otobüs ile uzun bir yolculuk yapıp Banyuwangi şehrine gelebilirsiniz. Yada aynı şehirlerden Bali Ada'sı Dempasar'a uçup oradan yine Banyuwangi şehrine gelebilirsiniz. Burası Bali Adasına çok yakın olduğu için ulaşım açısından daha kolay olacaktır. Banyuwangi şehri Doğu Jawa‘nın en uç noktası. Buradan bir taksi tutarak yaklaşık bir saat süren bir yolculukla Ljen Volkan'ın ana kampına varabilirsiniz. Yada benim yaptığım gibi otostop çekersek kampa gitmek mümkün. Haritadan yerine bakarak takip edebilirsiniz. İlk Durak : Kamp Alanı Kamp alanı şehir merkezinden yüksekte olduğundan oldukça soğuk ben şortla geldim ve üzerine kot pantolonumu giydiğim halde yine üşüdüm. Kamp alanında iki adet küçük market ve bir kaç restaurant bulunmakta fiyatlar çok uçuk değil hemen hemen aynı. Su, bira, yemek her türlü ihtiyacınızı orada gidebilirsiniz. Giriş ücreti var ve yaklaşık 10 dolar. Yerli halka için ise 1 dolar. Bileti almadan da girebilirsiniz. Bunun için hava kararmadan bilet noktasını geçip ( o saatlerde kimse olmuyor ) içerde bir yerde geceyi bekleyebilirsiniz. Volkan'a tırmanışın belli bir saati var. Gündüz saatleri sülfürün etkisi zehirleyici derece çok olduğundan sadece geceleri ziraate açıyorlar. Aslı'da bu birazda bilet satma politikası. Volkana tırmanma Zaman'ı gece 2 herkes ana kampta yemeğini yiyor kimisi çadırını açıp alarmı 2 ye kuruyor ve uyuyor. Bende açtım hamağımı o saate kadar uyudum. İjen Volkan'ına Hazırlık Volkan'a tırmanmadan önce yanınıza bir şişe su ve yiyecek almanızı öneririm. Volkan'ın en tepesinde yine küçük bir market var ama işi şansa bırakmak olmaz. Ayrıca tırmanmadan önce mutlaka bir tane gaz maskesi kiralamanızı öneririm yoksa tırmanış işkence olur. Bir süre sonra nefes almak gerçekten çok zor oluyor. Ana kamp alanında kiralayan insanlar var. Volkan'a Tırmanış ve Mavi Ateş Gece saat iki olduğunda yüzlerce insanın Volkan'a tırmanan yola doğru haraket ettiğini görüyorum. Bundan sonrası tamamen heyecan ve adranalin içeren tırmanış macerası…Devamını okumak isterseniz… Mavi Ateş Tırmanış Yol Günlükleri

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir