Mavi Deniz Ateş Böcekleri Okayama – Japonya

mavi deniz ateş böcekleri, Japonya

Mavi Deniz Ateş Böcekleri Nedir?

Bu masmavi parlayan küçük şeyler aslında Bioluminescence deniz ateş bölcekleri. Bioluminescence hayvanların kimyasal enerjiyi ışık enerjisine çevirebilme özelliğine sahip olması demek. Japonya’nın Okayama şehrine bağlı küçük bir sahil kasabasında çektim bu mavi deniz ateş böcekleri‘nin fotoğraflarını.

mavi deniz ateş böcekleri, Japonya
Mavi Deniz Ateş Böcekleri, Japonya

Ateş böceklerinin bir çok kez karada, havada görmüş olsamda denizde ilk defa gördüm. Bunlara Plankton Deniz Canlısı da deniyor. Kamboçya’nın Koh Rong adası bunun tam olarak yeri diyebilirim. Ama oradakiler yeşil renkte ve sadece ışıksız ortamda görülebiliyor ama buradakilerin masmavi ve gerçekten büyüleyici bir ışıltısı var.

mavi deniz ateş böcekleri, Japonya
Mavi Deniz Ateş Böcekleri, Japonya

Mavi Deniz Ateş Böceklerinin Hikayesi

Japonya’da artık neredeyse her şey denemiş yapacak farklı şeyler arıyordum. Yeni şehir görmekten ziyade doğa ile iç içe olabileceğim, güzel fotoğraflar çekebileceğim yerler aramaya koyuldum.

İnternette dolaşırken bir fotoğraf gözüme takıldı, fotoğrafın nerede çekildiğini merak ettim ve bir baktım Japonya! Amanın, bu ne güzel bir tesadüf böyle! Hemen bende bunu bulup fotoğraflarını çekmeliyim dedim.

İlk iş fotoğrafı kimin çektiğini araştırmak oldu. Daha sonra ismini öğrendikten sonra Instagram’dan bulup mesaj attım kendimi tanıttım.

Daha sonra bu fotoğrafları daha önce çeken İngiliz Jon ile tanıştık ve beraber bu fotoğrafları çekmeye geldik. Peki denizde yaşayan bu ateş böcekleri nasıl oluyor da bir kayanın üzerinde denize doğru akıyorlar?

mavi deniz ateş böcekleri, Japonya
Mavi Deniz Ateş Böcekleri, Japonya

Mavi Deniz Ateş Böceklerinin Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Jon ile tanışıp sahile gelene kadar bu ateş böceklerini nasıl fotoğraflayacağıma dair en küçük bir fikrim bile yoktu. Jon beni kaldığım hostelden arabası ile aldıktan sonra bir markette durup bacon yani dana pastırma aldık. Söylediğine göre ateş böcekleri buna bayılıyormuş. Oda burada yaşayan yerli bir Japon balıkçıdan öğrenmiş.

Marketten pastırmalarımızı alıp sahile geldik. Her yer kapkaranlık tam da istediğimiz gibi. Arada bir kaç araba ışığı geliyor ama sorun teşkil etmeyecek. Şimdi ilk iş bu ateş böceklerini avlamamız gerekecek. Yani balık tutar gibi ateş böceği tutacağız.

İlk önce Jon’un daha önceden hazırladığı kapağı delik büyük kavanozları deniz suyu ile doldurduk sonra pastırmaları içine koyduk. Sonra kapaklarını sıkıca kapatıp uzun bir ipe bağlı bir şekilde denizin ortasına fırlattık. 1 saat kadar suyun için kalmaları için tekrar arabaya geçtik.

mavi deniz ateş böcekleri nerede?

Bu sırada kamera ekipmanlarını ayarladık, hangi açılardan çekim yapacağımızı konuştuk. Aradan bir saat geçtikten sonra tekrar sahile geldik. İplerimizi çektik ne görelim, nur topu gibi iki kavanoz dolusu ateş böceğimiz olmuş. Çok azda olsa parlıyorlar ama iyiyece parlamaları için hareket etmeleri ve suya temas etmeleri gerekiyor.

Kameralarımızı tripotlarımızı kurduktan sonra kavanozları daha önce belirlediğimiz kayaların üzerine boşalmaya başladık. Bir yandan otomatik uzun pozlama ile fotoğraf çekiliyor bir yandan kavanozları kayaya boşaltıyoruz. Bir yandan da denizden su alıp üzerlerine döküyoruz ki parlasınlar. Bir anda işte bu inanılmaz ve büyüleyici manzara çıktı karşımıza.

mavi deniz ateş böcekleri, Japonya
Mavi Deniz Ateş Böcekleri, Japonya

Not: Mavi Deniz ateş böceklerine bu şekilde hiç bir zarar gelmiyor. Tekrar denizin içine dökülüp yaşamlarına devam ediyorlar.

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Jon ile beraber 3 gün boyunca Okayama’da fotoğraf çekimleri yaptık. Bu hikayeyi Facebook sayfamdan paylaşacağım. Takip etmek için: Yol Günlükleri

Save

7 Responses

  1. Okumaktan bile erinen birisiyim 🙂 ama sabahları işe giderken metroda vs. senin yazılarını ve blogunu takip ediyorum keyif alarak okuyorum izlenimlerini paylaşımlarını .. güzel işler yapıyorsun başarıların devamını dilerim

  2. Harika bir macera olmuş, ateş böceklerinin böyle göründüğünü bilmezdim. Teşekkürler paylaşım için

  3. Sizin sayenizde doğanin tum harikalarini gormekteyiz fotograflariniz ve yazdiklariniz ile bizi oralara kadar goturmus gibi oluyorsunuz tesekkurler umarim daha cok goreceginiz harikalar ve daha cok gezeceginiz ulkeler olur?

  4. bizi şu ankara soğugunda güzel hayallerle buluşturduğun için sağol hocam
    bizim yerimize yaşa o güzel hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.