Neden Dünya Turuna Çıktım?

Oksijen Çarptı.

Ne olduysa oksijen yüzünden oldu…

Neden Dünya Turuna Çıktım?, Biraz şöyle ciğerlerime temiz oksijen çekeyim diye Balkan Turu yaptım, kış günü fena çarptı. Sonra bir baktım, oksijen kafa yapıyor hoşuma da gitti, bağımlısı oldum. 22 yıldır çekiyorum, böyle kalitelisi görmemiştim. Dedim ya oksijen bağımlılık yaptı. Sonra farklı oksijenler deneme merakı sardı beni. Uyandım ! Harbiden fena bir şey, bir süre sonra yeni oksijen almayınca vücut farklı tepkimelere girmeye başlıyor, zayıf düşüyor, kandırılmaya çok müsait oluyor. Oksijensizlikten ben bile bana inanmaya başladığım zamanları biliyorum. Tokatladım kendimi, kızdım bak dedim yapma dedim. Oksijeni hatırla dedim. Sonra aklım başıma geldi tekrardan, evet dedim kandırılıyorum. Kandırılıyoruz. Kanma dedim bir daha tokatladım kendimi. Baksana her sabah metrobüste giden insanlara. Yüzleri gülmüyor, işte onlar çoktan kandırılmış. Bir kaçına oksijen serpebilirim, belki yüzüne su çarparım ama çok kalabalıklar. Sonra beni yine kandırırlar. Uzaklaşmam lazım. Kaçtım. Kendime yaklaştıkça onlardan uzaklaştığımı hissettim.

Ülkemin en güzel oksijenlerini içime çekmeye başladım. Hep iki nokta arasında ki zaman diliminde olanlar en güzelleri oldu. Yolda Olmak yani. Sonra farklı fanteziler kurmaya başladım…Uzak memleketlerin oksijenleri çekme hayali heyecanlandırdı. Düşünsene, masmavi bir denizi tepeden gören bir yerdesin, karşında güneş yeni doğuyor, yanında çiçek gibi bir kız, ülkenin adı Endonezya. Oh mis gibi….Ya da düşünsene izlediğin Kore filmlerinde ki çok tatlı o minik minik insanlarla bira içiyorsun. Yada dur dur şöyle büyük bir çölün ortasında yıldızları izliyorsun, ne izlemesi dokunuyorsun ülkenin adı Fas. Avazın çıktığı kadar bağırdığın kuzey ülkelerinin teperine çıkıyorsun adına Norveç diyorlar. Zamanda yolculuk yapıyorsun, o özlediğin çocukluk duygularını yaşıyorsun. Gülle oynuyorsun, toz toprak içinde maç yapıyorsun, bahçeden meyve koparıp kaçıyorsun. Ülkenin adı İran.

İşte böyle hayallerle dolup taşarken, bir de dedim ki ;

Ulan herkesin bir hayat hikayesi var ve bunu yolu dolaylı yada dolaysız bir şekilde kendisi yazıp oynuyor. İşte o zaman ben neden kendi hayat hikayemi yazmayayım? Sistemin bana dayattıklarını reddet miyeyim ? Kalıplaşmış yaşamlar bu kadar bunaltmışken tamda çıkmanın zamanı değil mi ?

 Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp/dağıtıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise üniversitemi ve işimi bıraktım.

Bugün Dünya Turuna çıkalı 10 ay oldu, Kamboçya‘nın Koh Rong adasındayım. Dalga seslerinin kulağıma geldiği bir akşam vakti, bungolovumdaki hamaktan bu yazıyı yazıyorum

Peki sen neden dünya turuna çıkmalısın ?

Çünkü ;
Bu yolculukta İnsan gezersin, farklı kültürler tanırsın, farklı coğrafyalara ayak basarsın, dünyanın en güzel gün batımını/doğumunu izlersin, binlerce hayat hikayesi biriktirirsin. Tanımadığın insanlar sana yardım eder, sen onlara yardım edersin, Aşık olursun, büyük resmi görürsün, gerçekte sahip olduklarını bilir değer verdiklerini bilirsin, özlersin, kendini tanırsın, ufkun açılır, daha yaratıcı olursun, amaçların ve hayata dair hedeflerin dahada netleşir, iyilik güzellik ve sevgi kavramlarını dibine kadar yaşarsın! Evrenselik, din, inanç, politika, ekonomi, çevre, insanlar hepsi üzerine bir kere sağlam düşünürsün. 
Dostlar edinirsin. Seyahat etmenin inanamaz hafifliğini hissedersin. Hayatında hiç eğlenmediğin kadar eğlenir, gülmediğin kadar gülersin, Mutlu olursun!

Ama sen yinede evde otur, boşver.

Emre Durmuş

Sosyal medyadan takip etmek isterseniz :

dip not : Uyuşturu ve türevlerini kullanmıyorum. 

Dünya Turu bütçe

5 Responses

  1. Thank you 🙂 I hope you could understand it, Because it is little bit different style.

 1. Benim en merak ettiğim konu schengen vizesini nasıl alıyorsun..Bildiğim kadarı ile o vize öyle kolay alınan bir vize değil..

  1. Öyle kolay değil, zorda değil vizeler konusunda aklınıza takılan her desteği hızlıvizeal.com öğrenebilirsiniz. Ayrıca ofisleri iStanbul/mecidiyeköy’de Sezai bey var. Selam iletin lütfen 🙂

   1. Emre merhaba!
    bütün blogta ilk başlangıç noktanı asla bulamadım. Anladığım kadarıyla balkanlardan türkiyeye döndükten sonra yola çıkmak için hazırlanmışsın yeniden. İlk nereden başladın ? Herkesin hikayesi apayrı olmalı bence ama yine de ilk gittiğin yer neresiydi tamamen merakımdan sormaktayım. Çok teşekkürler şansın yolun apaçık olsun ! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.