Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

İşte karşınızda efsanevi Rio karnavalı. kim derdi ki dünya turumda Rio karnavalına denk geleceğim. Bu müthiş karnavaldan sonra oturup deneyimlerimi yazmak istedim, istedim ki benden sonra Rio karnavalına gelmek isteyen olursa kolayca istediğine ulaşsın. Bu yazımda size
rio karnavalına nasıl gidilir? Rio karnavı nerede ve nasıl kutlanıyor? Rio karvanalı bileti nereden alınır gibi tüm sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Dünya’nın en büyük ve en gösterişli karnavalı Rio karnavalı Brezilya’nın Rio şehrinde paskalya tarihinden hemen bir hafta önce kutlanmaya başlanıyor. En başta şunu belirteyim, Rio karnavalı denilince aklınıza sadece sokakta bir kaç gün dans eden renkli insanlar gelmesin.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalında çektiğim bazı fotoğraflar

Rio karnavalı demek 2 aydan fazla süre tüm şehrin her gün her yerde deli gibi eğlenmesi demek. Rio karnavalı boyunca yüzlerce sokak partileri etkinlikler yapılıyor. Her birisi ayrı konseptlerde farklı tatlarda. O yüzden Rio karnavalına gelmeyi planlıyorsanız sadece ihtişamlı samba okullarının gösterilerini izlemeye gelmediğinizi bilin. Müthiş bir eğlencenin içinde bulacaksınız kendinizi.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı renkli geçiş töreni

Rio Karnavalı Arka Yüzü

Rio Karnavalının geçmiş tarihi ise ilginç taa kölelik dönemine dayanıyor. O dönemde kölelerin yılda sadece bir kaç gün özgürce zamanı olurmuş, onlarda bu bir kaç günü böyle kutlamalar yaparak geçirirlermiş. 1700 yıllarda Portekizli göçmenlerin birbiri ile çamurlu sokak atışmaları, dostane kavgaları şenlik halini almış. İlk olarak 1800’li yıllarda kutlanmaya başlanan karnaval Rio’nun çevresinde ki favalalarında katılımı ile büyük dans ve müzik eğlencelerine dönüşmüş. O zamandan bu zamana kadar gelenek halinde gelen karnaval kutlamaları bugün dünyanın en büyük samba okullarının yarışlarının düzenlendiği, dünyanın en büyük etkinliklerinden biri haline geldi.

Rio Karnavalın Nasıl Yapılıyor? Kim Yapıyor?

Brezil'yanın müthiş dans okulları var. Genelde bu karnavalı samba okulları düzenliyor. Tüm yıl Rio karnavalı yarışması için hazırlanıyorlar. Evet tüm yıl! Müthiş bir emek var. Zaten hemen aşağıdaki videomu izlediğinizde göreceksiniz ki geçiş töreninde kullanınan dekorlardan tutun danslara, kolakrafilerden, organizasyona kadar gerçekten taktire şayan bir emek var.

Samba okullarının her birinin kendilerine özel şarkıları oluyor ve oraya onu izleyeme gelen binlerce taraftarları hep bir ağızdan onların şarkılarını söylüyorlar. Tıpkı bir futbol takımı destekler gibi destekliyorlar. Kendi destekledikleri okul geçişinde deli gibi çığlık atıp, tezaruat ediyorlar.

Rio Karnavalı 2021 Geçiş Töreni Tarihleri

12 Şubat 2021

ACCESS GRUPLARI 1. GÜN

13 Şubat 2021

ACCESS GRUPLARI 2. GÜN

14 Şubat 2021 

Özel Grubun En İyi Okulları – 1. Gün

15 Şubat 2018 

ÖZEL GRUPLARIN EN İYİ OKULLARI 2. GÜN

20 Şubat 2021

 ŞAMPİYONLAR GEÇİDİ

Rio Karnavalı Sokak Partileri (Bloco)

Sanırım benim için Rio karnavalı demek Bloco demek. Böyle sokak partileri dünyanın hiç bir yerinde yok. Aynı anda şehrin farklı yerlerinde 200 noktada parti yapan insanlar hayal edin. Ellerinde bandolar, rengarenk kıyafetler, samba ve durmadan içilen içkiler. Bizim hıdırhelleze benziyor ama sadece benziyor. Bu partiler çok uçuk oluyor. Sıcak havadan bunalan insanlar soyunmaya başlıyor. Deli gibi dans ediyor, çığlık atıyor, müzik yapıyorlar. İşte katıldığım bir bloco'dan video.

Rio Karnavalına Ne Zaman Gitmeli?

Rio karnavalının yarışma tarihleri seyahatinizin en son günü olarak seçilmeli. Mesela 2021 yılı için 20 şubat geçiş töreninin son günü. Yani siz  bu tarihten çok daha önce Rio’ya gelmiş olmanız lazım ki hem Rio’yu göresiniz, Rio gezilecek yerler çok var. Hem de Karnavalın asıl sokaklarda kutlanan kısımlarını görmelisiniz. Yani Blocoları, sokak partilerini, konserleri. Blocolar karnavalın kalbinin attığı yerler. Bu geçiş törenleri felan hikaye kalır onların yanında.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı ŞAMPİYONLAR geçiş töreni

Rio Karnavalı İçin Ucuz Uçak Bileti Almak

Rio karnavalı için uçak biletinizi bu yazıyı okuduğunuz gün alın derim. Çünkü karnaval zamanı inanılmaz pahalı olacak. Rio’ya İstanbul’dan gitmenin en ucuz yolu Fas aktarması yaparak gitmek olacak. Türk hava yollarının seferleri bu şekilde gidiyor. Ucuz uçak bileti nasıl alınır? yazıma göz atabilirsiniz.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı renkli fotoğraflar

Rio Karnaval Bileti Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Rio karnavalı için geçiş törenlerini izlemek için bilet almak zorundasınız. Bu töreni izlemeninde bütçenize göre bir hizmeti var. Çok paranız varsa vip alır rahat rahat geçiş töreninizi izlerseniz. Daha az paranız varsa bütçenizie uygun Setor seçer ve karnaval geçişini oradan izlersiniz. Karnaval biletleri çok pahalı. 2017 yılı için en ucuz bilet 70 USD idi. Şimdi gelelim bileti almaya.

Bileti almak için 4 farklı seçeneğiniz var.

1- En başta karnavalın resmi sitesi olan riocarnaval.org üzerinden oldukça yüksek fiyatlara kredi kartınız ile biletinizi alabilirsiniz. Bileti oradan aldıktan sonra buradaki Sanbodrome’a gelip yaka kartınızı almanız gerekiyor. İnternette bilet fiyatları pahalı.

2- Rio’da herhangi bir ajanstan bileti alabilirsiniz. Bu ajanslar üzerine kar koyduğu için yine çok pahalıya geliyor ama kolayca alabiliyorsunuz kafanız rahat oluyor.

3- Sandbrome gidip almak. Bunu yapmak zor saatlerce kuyruk bekliyorsunuz ama en ucuz bileti böyle alabilirsiniz. Mesela bir örnek göstereyim. Ben 45 Dolara Setor 10’a bilet aldım. Aynı yer internet üzerinden 70 dolara satılıyordu. Diğerleride aynı oradan artıyor. O yüzden bütçeniz az ise gelip 2-3 saat sıra bekleyin ve buradan alın.

4- Sandbodruma gidip karaborsadan bilet almak. Bunu yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü sahte olabilir. Ama sıra beklemek istemiyorsanız ve alacağınız kişiye güveniyorsanız alabilirsiniz. Fiyatı içeriye göre biraz pahalı olacaktır.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Rio Karnavalı İçin Biletimi Hangi Setor’dan Almalıyım?

Bu Rio karnavalının geçişinin olduğu yer stadyum gibi daha doğrusu koşu parkı gibi bir yer. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere insanlar karşılıklı şekilde konumlanıyor tam ortadan da samba okulları dans ederek geçiyor. Bu stadyum gibi yerde 13 tane setor var. 11-12-13 setorlar oldukça geride kalıyor ve hiç bir şey göremiyorsunuz. 10-9-8-7 daha yakın ucuz yerler. Bunlarda yukarı kat balkon, aşağı vip diye ayrılmış durumda. Yukarıdan her şeyi tam olarak görebiliyorsunuz. Kocaman arabaları yukarıdan daha iyi izleyebiliyorsunuz. Ben kaçak olarak aşağıyada gidip fotoğraf çektiğim için ikisinide deneyimledim. Açıkcası aşağısı sıkıcı geldi. Dansçılara yakın olmak, en dipten izlemek güzel ama bir süre sonra sıkıyor olayın tamamını görmek en güzel yukarıdan oluyor.

Her samba okulu geçişinden önce havai fişek gösterisi oluyor. Buda tekli rakamların görebileceği açıdan oluyor. Yani 1-3-5 bunun için en iyisi. Tabi buralar hem pahalı hemde daha kalabalık oluyor.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Rio Konaklama Önerisi

Rio karnavalı demek tüm şehrin pahalı olması demek. Yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi şeyler bir tık fazla olacaktır. O yüzden size tavsiyem çok önceden yerinizi ayırtın. Kalacağınız otellerin yerleri şuralar olmasına özen gösterin. Central, Santa Terasa, lapa ve Copacabana, İpanama sahilleri arasındaki herhangi metro istasyonuna yakın yer olabilir.

Rio Karnavalında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Rio çok güzel bir şehir ama malasef hırsızlık almış başını gitmiş. Buraya gelipte soyulmayan insan yok gibidir. O yüzden soyulmamak istiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Asla ve asla sokakta telefonuzla oynamayın.
 • Boynuza kameranızı asıp gezmeyin
 • Telefonuzu cebinizde değil çatanızda taşıyın.
 • Çantanız yoksa, göbek kısmına sıkıştırın.
 • Çantanızı asla tek kola asmayın.
 • Mümkünse fermuarlı şort/pantolon giyin.
 • Tenha sokaklarda çok oyalanmayın.
 • Polis olan her yerde güvendesiniz demektir unutmayın.
 • Plajlarda denize giderken sahilde eşyanızı bırakmayın, gözünüz hep açık olsun.

Rio karnavalı şimdiye kadar gittiğiniz hiç bir festivale, partiye eğlenceye benzemez. Dünyanın en iyi pazarlama harikası olmasının yanı sıra eğlenmeyi bilen insanların arasına gidiyorsunuz. İyi eğlenceler!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

İlgini Çekebilir

Giethoorn Köyü, Hollanda

Avrupa'da Gizli Bir Cennet, Giethoorn Köyü - Hollanda

Kelebekler Vadisi Konaklama

Kelebekler Vadisi Hakkında Her Şey! (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Kapadokya-_-Nevşehir

Kapadokya Hakkında Her Şey! (Kamp, Ulaşım ve Tavsiyeler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Responses

 1. Merhaba Emre, sitede bir sorun var. Sitede 4-5 dk aynı sayfada kaldığımda siyah bi ekran çıkıyor, yazılar okunabiliyor ama hiç bir yere basılamıyor. Bu yazılımla ilgili bi sorun 🙂

İçindekiler

Popüler Yazılarım

 • Avrupa'da Gizli Bir Cennet, Giethoorn Köyü – Hollanda
 • Gezerken Para Kazanmak – Gezerken Para Kazanabileceğiniz 50 İş
 • İnterrail Gezi Rehberi Üzerine 99 Tavsiyem
 • Ücretsiz Pasaport Nasıl Alınır? Öğrenci Pasaportu
 • Gezerken Para Kazanmak – Gezerken Para Kazanabileceğiniz 50 İş
 • Dünya Turu İçin Para Biriktirme Yolları