Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey 2023 (+Biletler)

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

İşte karşınızda efsanevi Rio karnavalı. Bir çoğunuzun Rio Festivali olarak bildiği ama aslında karnaval olan dünyanın en ihtişamlı karnavalı. Kim derdi ki dünya turumda Rio karnavalına denk geleceğim. Bu müthiş karnavaldan sonra oturup deneyimlerimi yazmak istedim, istedim ki benden sonra Rio karnavalına gelmek isteyen olursa kolayca istediğine ulaşsın.

Eğer biletler için yazıya geldiyseniz getyourguide ile güvenli bir şekilde sektör seçip satın alabilirsiniz. Biletler

2023 yılı Rio Karnavalı Ne Zaman? (Rio Festivali)

Dünya’nın en büyük ve en gösterişli karnavalı Rio karnavalı Brezilya’nın Rio şehrinde paskalya tarihinden hemen bir hafta önce kutlanmaya başlanıyor. Pandemiden dolayı iptal edilmişti ama bu yıl yani 2023 yılında tekrar hazırlıklar başladı. 17 şubat ile 25 şubat arasında kutlanacak. Bende gideceğim instagramdan yazın belki denk geliriz. @yolgunlukleri

Ekran Resmi 2023 01 22 11.32.50

En başta şunu belirteyim, Rio karnavalı denilince aklınıza sadece sokakta bir kaç gün dans eden renkli insanlar gelmesin. Tüm şehrin Karnavala döndüğü bir atmosfer bu.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalında çektiğim bazı fotoğraflar – Rio Festivali

Rio Karnavalı Nedir?

Rio karnavalı demek 2 aydan fazla süre tüm şehrin her gün her yerde deli gibi eğlenmesi demek. Karnaval boyunca yüzlerce sokak partileri etkinlikler yapılıyor. Her birisi ayrı konseptlerde farklı tatlarda. O yüzden karnavala gelmeyi planlıyorsanız sadece ihtişamlı samba okullarının gösterilerini izlemeye gelmediğinizi bilin. Müthiş bir eğlencenin içinde bulacaksınız kendinizi.

Rio Karnavalı
Rio karnavalı Renkli geçiş töreni – Rio Festivali – rio karnavalı nedir

Rio Karnavalı Tarihi

Rio Karnavalının geçmiş tarihi ise ilginç taa kölelik dönemine dayanıyor. O dönemde kölelerin yılda sadece bir kaç gün özgürce zamanı olurmuş, onlarda bu bir kaç günü böyle kutlamalar yaparak geçirirlermiş. 1700 yıllarda Portekizli göçmenlerin birbiri ile çamurlu sokak atışmaları, dostane kavgaları şenlik halini almış.

İlk olarak 1800’li yıllarda kutlanmaya başlanan karnaval Rio’nun çevresinde ki favalalarında katılımı ile büyük dans ve müzik eğlencelerine dönüşmüş. O zamandan bu zamana kadar gelenek halinde gelen karnaval kutlamaları bugün dünyanın en büyük samba okullarının yarışlarının düzenlendiği, dünyanın en büyük etkinliklerinden biri haline geldi.

Rio Karnavalı Nasıl Yapılıyor? Kim Yapıyor?

Brezil’yanın müthiş dans okulları var. Genelde bu karnavalı samba okulları düzenliyor. Tüm yıl Rio karnavalı yarışması için hazırlanıyorlar.

Evet tüm yıl! Müthiş bir emek var. Zaten hemen aşağıdaki videomu izlediğinizde göreceksiniz ki geçiş töreninde kullanılan dekorlardan tutun danslara, koreografilerden, organizasyona kadar gerçekten takdire şayan bir emek var.

Samba okullarının her birinin kendilerine özel şarkıları oluyor ve oraya onu izleyeme gelen binlerce taraftarları hep bir ağızdan onların şarkılarını söylüyorlar. Tıpkı bir futbol takımı destekler gibi destekliyorlar. Kendi destekledikleri okul geçişinde deli gibi çığlık atıp, tezahürat ediyorlar.

Rio Karnavalı 2023 Geçiş Töreni Tarihleri

2023 yılı güncel tarihleridir.

Ekran Resmi 2023 01 22 11.39.36
 

17 Şubat

ACCESS GRUPLARI 1. GÜN

18 Şubat

ACCESS GRUPLARI 2. GÜN

19 Şubat

Özel Grubun En İyi Okulları – 1. Gün

20 Şubat

ÖZEL GRUPLARIN EN İYİ OKULLARI 2. GÜN

25 Şubat

 ŞAMPİYONLAR GEÇİDİ

  

rio karnavalı nedir

Rio Karnavalı 2023 Geçiş Töreni Bilet Fiyatları

Karnaval için en iyi şekilde biletinizi garanti etmek istiyorsanız getyourguide kullanın derim. yorumları okuyup doğru yerden alırsanız kafanız rahat eder.

Rio Karnavalı Sokak Partileri (Bloco)

Sanırım benim için Rio karnavalı demek Bloco demek. Böyle sokak partileri dünyanın hiç bir yerinde yok. Aynı anda şehrin farklı yerlerinde 200 noktada parti yapan insanlar hayal edin. Ellerinde bandolar, rengarenk kıyafetler, samba ve durmadan içilen içkiler. Bizim hıdırhelleze benziyor ama sadece benziyor. Bu partiler çok uçuk oluyor. Sıcak havadan bunalan insanlar soyunmaya başlıyor. Deli gibi dans ediyor, çığlık atıyor, müzik yapıyorlar. İşte katıldığım bir bloco’dan video.

Rio Karnavalına Ne Zaman Gitmeli?

Rio karnavalının yarışma tarihleri seyahatinizin en son günü olarak seçilmeli. Mesela 2021 yılı için 20 şubat geçiş töreninin son günü. Yani siz  bu tarihten çok daha önce Rio’ya gelmiş olmanız lazım ki hem Rio’yu göresiniz, Rio gezilecek yerler çok var. Hem de Karnavalın asıl sokaklarda kutlanan kısımlarını görmelisiniz. Yani Blocoları, sokak partilerini, konserleri. Blocolar karnavalın kalbinin attığı yerler. Bu geçiş törenleri felan hikaye kalır onların yanında.

Rio Karnavalı
ŞAMPİYONLAR geçiş töreni – rio karnavalı nedir

Rio Karnavalı İçin Ucuz Uçak Bileti Almak

Karnaval için uçak biletinizi bu yazıyı okuduğunuz gün alın derim. Çünkü karnaval zamanı inanılmaz pahalı olacak. Rio’ya İstanbul’dan gitmenin en ucuz yolu Fas aktarması yaparak gitmek olacak. Türk hava yollarının seferleri bu şekilde gidiyor. Ucuz uçak bileti nasıl alınır? yazıma göz atabilirsiniz.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı – Rio Festivali

Rio Karnaval Bileti Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Rio karnavalı için geçiş törenlerini izlemek için bilet almak zorundasınız. Bu töreni izlemenin de bütçenize göre bir hizmeti var. Çok paranız varsa vip alır rahat rahat geçiş töreninizi izlerseniz. Daha az paranız varsa bütçenize uygun Setor seçer ve karnaval geçişini oradan izlersiniz. Karnaval biletleri çok pahalı.

Daha Ucuz Rio Karnavalı Bileti Nasıl Alınır?

 1. En başta karnavalın resmi sitesi olan riocarnaval.org üzerinden oldukça yüksek fiyatlara kredi kartınız ile biletinizi alabilirsiniz. Bileti oradan aldıktan sonra buradaki Sanbodrome’a gelip yaka kartınızı almanız gerekiyor.
 2. Rio’da herhangi bir ajanstan bileti alabilirsiniz. Bu ajanslar üzerine kar koyduğu için yine çok pahalıya geliyor ama kolayca alabiliyorsunuz kafanız rahat oluyor.
 3. Sandbrome gidip almak. Bunu yapmak zor saatlerce kuyruk bekliyorsunuz ama en ucuz bileti böyle alabilirsiniz. Mesela bir örnek göstereyim. Ben 45 Dolara Setor 10’a bilet aldım. Aynı yer internet üzerinden 70 dolara satılıyordu. Diğerleri de aynı oradan artıyor. O yüzden bütçeniz az ise gelip 2-3 saat sıra bekleyin ve buradan alın.
 4. Sandbodrum’a gidip karaborsadan bilet almak. Bunu yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü sahte olabilir. Ama sıra beklemek istemiyorsanız ve alacağınız kişiye güveniyorsanız alabilirsiniz. Fiyatı içeriye göre biraz pahalı olacaktır
Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Rio Karnavalı İçin Hangi Setor’dan Bilet Almalıyım?

Bu Rio karnavalının geçişinin olduğu yer stadyum gibi daha doğrusu koşu parkı gibi bir yer. Fotoğraflardan da anlayacağınız üzere insanlar karşılıklı şekilde konumlanıyor tam ortadan da samba okulları dans ederek geçiyor. Bu stadyum gibi yerde 13 tane setor var. 11-12-13 setorlar oldukça geride kalıyor ve hiç bir şey göremiyorsunuz.

10-9-8-7 daha yakın ucuz yerler. Bunlarda yukarı kat balkon, aşağı vip diye ayrılmış durumda. Yukarıdan her şeyi tam olarak görebiliyorsunuz. Kocaman arabaları yukarıdan daha iyi izleyebiliyorsunuz. Ben kaçak olarak aşağıyada gidip fotoğraf çektiğim için ikisinide deneyimledim. Açıkcası aşağısı sıkıcı geldi. Dansçılara yakın olmak, en dipten izlemek güzel ama bir süre sonra sıkıyor olayın tamamını görmek en güzel yukarıdan oluyor.

Her samba okulu geçişinden önce havai fişek gösterisi oluyor. Buda tekli rakamların görebileceği açıdan oluyor. Yani 1-3-5 bunun için en iyisi. Tabi buralar hem pahalı hemde daha kalabalık oluyor.
Seçtiğiniz sektöre göre fiyatlar değişecektir. Bu link üzerinden seçip ona göre biletinizi alabilirsiniz.

Rio Karnavalı
Rio Karnavalı

Rio Konaklama Önerisi – Nerede Kalmak En Uygun?

Rio karnavalı demek tüm şehrin pahalı olması demek. Yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi şeyler bir tık fazla olacaktır. O yüzden size tavsiyem çok önceden yerinizi ayırtın. Kalacağınız otellerin yerleri şuralar olmasına özen gösterin. Central, Santa Terasa, lapa ve Copacabana, İpanama sahilleri arasındaki herhangi metro istasyonuna yakın yer olabilir. Ama Santa Teresa olursa daha rahat edersiniz özellikle partiler ve geçiş töreni için. Aşağıdan arama yapıp bakabilirsiniz.

Rio Karnavalında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rio çok güzel bir şehir ama maalesef hırsızlık almış başını gitmiş. Buraya gelipte soyulmayan insan yok gibidir. Brezilya hakkında yazdığım yazıları buradan okuyabilirsiniz.

O yüzden soyulmamak istiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Asla ve asla sokakta telefonunuzla oynamayın.
 • Boynuza kameranızı asıp gezmeyin
 • Telefonunuzu cebinizde değil çantanızda taşıyın.
 • Çantanız yoksa, göbek kısmına sıkıştırın.
 • Çantanızı asla tek kola asmayın.
 • Mümkünse fermuarlı şort/pantolon giyin.
 • Tenha sokaklarda çok oyalanmayın.
 • Polis olan her yerde güvendesiniz demektir unutmayın.
 • Plajlarda denize giderken sahilde eşyanızı bırakmayın, gözünüz hep açık olsun.

Rio karnavalı şimdiye kadar gittiğiniz hiç bir festivale, partiye eğlenceye benzemez. Dünyanın en iyi pazarlama harikası olmasının yanı sıra eğlenmeyi bilen insanların arasına gidiyorsunuz. İyi eğlenceler!

Ayrıca Rio içindeki diğer turlara buradan bakabilirsiniz.

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

2 Responses

 1. Merhaba Emre, sitede bir sorun var. Sitede 4-5 dk aynı sayfada kaldığımda siyah bi ekran çıkıyor, yazılar okunabiliyor ama hiç bir yere basılamıyor. Bu yazılımla ilgili bi sorun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir