Kadınları Diri Diri Yakma: Sati Geleneği, Hindistan

Varanasi

Dünya turumda Hindistan benim için bir çok nedeniyle dönüm noktası oldu. Bunlardan bir tanesi de Hindistan seyahatim boyunca öğrendiğim ve daha önce hayatımda duymadığım Sati geleneği gibi ilginç bilgilerdi.

Hindistan’ın birbirinden farklı o kadar çok gelenek var ki, Racastan bölgesinin ünlü şehirlerden biri Udaipur’da Couchsurfing üzerinden tanıştığım Hintli bir arkadaşımdan bunları dinlerken film izliyormuşum gibi hissettim.

Sati Geleneği Nedir?

Bir kültür yahut din her ne derseniz diyin kadını aşağıladığı taktirde saygı duyulacak bir tarafı kalmamıştır benim nazarımda. Bir kadını yakmak ne demek yahu! Hem de diri diri, sırf kocası öldü diye, sırf toplum tarafından kötü gözle görülüyor diye bir kadını diri diri yakmak!

İşte Hindistan’daki Sati geleneği tam olarak da bu. Bu geleneğe göre bir kadın, kocası ölse dahi onu mutlu etmesi gerekir. Dul kalmak sanki ayıp bir şeymiş gibi kocasının ölümünden hemen sonra intihar etmesi beklenir ya da kocasıyla beraber yakılır.

Ölü yakma kültürünün bulunmadığı bazı toplumlarda kocasıyla beraber canlı canlı gömülür. Bu geleneğin diğer bir adı da devanagari. Aslında bu kültürde sadece kadının yanması gerekmez, eşi dostu, akrabaları, sadakatını kim göstermek istiyorsa canlı canlı yanarak bunu gösterebiliyor.

Varanasi, Varanasi, Sati Geleneği.
Varanasi, Sati Geleneği.

Hinduizmin yaşandığı bir çok önemli yerde de Sati geleneği görülmüş. Bali ve Nepal Hindistan’dan hemen sonra geliyor. 17 yüzyıl sonralarına doğru bu geleneği engellemek için bir çok girişimler yapılmış, Hindistan’nın İngilizler tarafından sömürü olduğu dönemde yasa dışı olarak ilan edilmiş, Kimi krallar da çocuklu dulların yakılmasını yasaklamış ama bir türlü önüne geçilememiş. Şuan da hala Hindistan’nın Racastan bölgesinde yapılmakta ve binlerce kadın yanarak ölmekte.

Hindistan’ın bundan başka yine birbirinden ilginç gelenekleri var. Bunlardan bir kaçı ise şöyle;

  • İntihâr 
  • Kızları Köpekle Evlendirme
  • Kurbağaların Evlendirilmesi
  • Çocukları Yüksekten Atma

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

En sevdiğim tema

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

4 Responses

  1. Bir kadını nasıl diri diri yakıyorlar anlamıyorum.Vicdanları hiç mi sızamıyor.

  2. Farklı ülkeleri görmenin en önemli sebeplerinden birisi farklı kültürleri tanımak. Gördüğün ve paylaştığın bu bilgiler çok kıymetli bizim gibi gidemeyenler için. Emeklerine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir