Seyahatlerim İçin Nasıl Para Biriktirebilirim?

Para biriktirmek! Bunu geçtim içinde bulunduğumuz tüketim çağında, elimizdekinden fazlasını bile harcandığının farkındayım. Buna dur demek için size baştan sona işe yaradığını düşündüğüm tavsiyelerimi içeren bir rehber hazırladım. “Nasıl para biriktirebilirsiniz?” şimdi gelin bunun cevabını birlikte bulalım.

Neden Para Biriktirmeliyim?

Bu soru aslında oldukça zor bir soru. Herkesin farklı nedenleri ve sebepleri olabilir. Ama bazen güzel şeylere erişmek için, bazı zorluklar gerekiyor diye düşünüyorum.

Seyahat etmek istiyordum ama temel gereksinimlerim beslenme, barınma, ulaşım gibi maliyetlerim bile çok yüksekti. Bunu erteleyebilirdim, ama o zaman şunu biliyordum: Doğru zaman asla gelmeyedebilirdi.

Nereden Başlamalıyım?

Para biriktirmek için bence önce hedefinizden başlamalısınız. Ne kadar paraya ihtiyacınız var? Bu parayı biriktirirken ne kadar da cesaret biriktirmelisiniz. sonrasında ise bazı fedakarlıklar ile ihtiyacınız olan parayı kolaylıkla biriktirebileceksiniz.


Dünya Turu İçin Nasıl Para Biriktirebilirsiniz? yazısı da ilginizi çekebilir.

Para Biriktirmek İçin Küçük Değişiklerle Başlamalısınız

Lafı uzatmayacağım, bunun için en iyi yöntemlerden biri de bazı şeyleri değiştirmek olduğunu düşünüyorum. Ben genelde bir şeyleri değiştirerek tasarruf edebiliyorum.

Bu değişikler için “neler yapıyorum?” gelin birlikte bakalım.

 1. Ulaşım şeklimi kesinlikle değiştirmeye çalışıyorum. Mesela toplu taşıma konusunda abonman kullanmıyorsam mümkün olduğunca yürümeye, bisiklete binmeye çalışıyorum. Bu sayede ulaşım masraflarımı oldukça düşürüyorum.

 2. Dışarıda bir mekana gitmek yerine, dışarı çıkacaksam cadde sahili seçiyorum. Sandalyem ile oturup güneşin tadını çıkarıyorum, evden getirdiklerimi yada marketten aldıklarımı tüketiyorum. Aldıklarım konusunda normal zamanda aldıklarım yerime, mümkün olduğunca az ürün seçiyorum.

 3. Aboneliklerimi kontrol ediyorum. Kredi kartımın indirimlerini kontrol ediyorum, uygun olanlarla, benim kullandıklarımı yer değiştiriyorum.

 4. Giyim, teknoloji gibi şeylere alışverişi bir süreliğine donduruyorum. Çünkü alış veriş; alış verişi açıyor. O bu şu derken, bunların hepsi aslında birikime gidebilir.

 5. Elime geçen 5 kuruş, 10 kuruş ve 25 kuruşları bir kavanozda biriktiriyorum. Arada bir içine 5 ve 10 lira da atıyorum. Üstüne ise biriktirme amacımı yazıyorum: “Dünya Turu”

Bunlar ilk attığım adımlar. Tüm ettiğim bu tasarrufların ücretlerini hesaplayarak, kavanoza o miktarda parayı atıyorum.

Bir Adım Atmak Bazen En Etkili Yöntem Olabilir

Aslında ne yapılırsa yapılsın bazen aman deyip bir şeyleri kenara atabiliyorsunuz. Mesela dışardan yemek kısmını bırakmışken aman demek gibi. Yada evde sıkılıp, dışarı çıkıp bir şeyler yapmak, alış veriş yapmak gibi. Bu her zaman para biriktirmenizi engellemese bile biriktirme sürecini uzatıyor.

Bu konu da ben bunun motivasyon eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bunu aşmak içinse bir adım gerekiyor. Mesela biriktirme amacım seyahat ise; ki %99 bu oluyor, ilk adım olarak bir uçak bileti alma fikrine giriyorum. Açıyorum “kiwi” uygulamasını. Harita özelliğini ve her yer özelliğini kullanarak bilet fiyatlarını karşılaştırıyorum.

Eğer ucuz olduğunu hissedersem taksitle alıyorum, bu da benim para biriktirme motivasyonumu yükseltiyor.

Bu arada kiwi dışında kullandığım oldukça fazla arama motoru ve yöntem de var. Bunlar için tavsiyelerime göz atabilirsiniz: “8 yıllık tecrübelerim: Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Ek olarak başka neleri değiştirebilirsiniz?

Ben genelde seyahatlerin için biriktirdiğimden dolayı uçuş puanı kazandıran kartları kullanıyorum. Uçak biletinden yapacağım tasarruf; aslında birikimden harcayacağım parayı azaltmak gibi olduğundan bu uçuş puanları oldukça önemli. Tüm harcamalarımı bu kartta toplayarak, tasarruf yapıyorum aslında.

Belki, çok yakınlarınızın alış verişlerini bu karttan yapmasını ve ücretini size verebileceğini söyleyebilirsiniz. Mesela aileniz 204 liralık ev alış verişini sizin kartınızdan yapıp, 210 lira verebilir 🙂

Ayrıca sigara içiyorsanız bırakmak için oldukça iyi bir neden. Para biriktiriyorsunuz ve bu sizi, biriktirme amacı yolunda bir engel. Hiç olmuyorsa azaltmayı deneyebilirsiniz.

Para Biriktirmek İçin Nelerden Tasarruf Edebilirsiniz?

 1. Araba kullanmak yerine toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Kullanmanız gerekliyse ani fren ve hızlanmalardan kaçınmak yakıt tasarrufu yaptıracaktır.

 2. Evinizde kullanmadığınız eşyaları, kıyafetleri ikinci el olarak satabilirsiniz.

 3. Maaşınızın ilk günü ekstra bir harcama çıkmış gibi bir miktar kenara ayırabilirsiniz.

 4. Sinema, tiyatro, seyahat gibi etkinlikleri Netflix ve Youtube üstüne taşıyabilirsiniz. “Emre Durmuş” videoları seyahate gitmiş gibi hissettirecektir 🙂

 5. Eski pahalı hobilerinizi yenileri ile değiştirebilirsiniz. Mesela bir süre puzzle yapmak, resim yapmak yerine yazı yazmaya başlayabilirsiniz. Yada bilgisayar üstünden bir program öğrenebilirsiniz.

 6. Yemek için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Hem sağlıklı hemde ucuz olan tarifleri mutfakta denemek için iyi bir zaman olabilir.

 7. Hayır diyebilmelisiniz. Yurt dışı seyahatlerimde şu detayı farkettim, “hayır” diyebiliyorlar ve kimse onları hayırları için yadırgamıyor.

Bu konuda tasarruflar çeşitlenebilir; ama bir şeylerden kısmak kadar kazanmak da size tasarruf yaptırabilir.

Ek Bir Gelir Oluşturup Birikim Yapmak & Para Biriktirmek

Aslında para biriktirmek için bir yerlerden kıs kıs bir yere kadar. Etkili bir yöntem olsa bile bazen yeterli olmuyor, temel şeyler bile pahalı. O yüzden hem boş vakitlerdeki harcamayı azaltmak hemde üstüne birikim için para kazanabilirsiniz.

Blog Yazarlığı Yapabilirsiniz

Bu konuda basit bir eğitimle kendinize kolayca bir gelir elde edebilirsiniz. Bir çok web sitesi bu alanda kendine editör bulmakta güçlük yaşıyor. Hem yeni bilgiler öğrenmek, hemde evde kahve içerken bunları yazıya dökerek para kazanmak kucağa oldukça hoş gelse gerek.

100 kelimesi yaklaşık 3-4 lira gibi bir ücretler bulabiliyor kendine. Bu rakam yazınızın kalitesine göre; artış yada azalış da gösterebilir.

Ayrıca yeni seyahat portalım “wanderlusturkiye” üzerinde yazabilirsiniz. Hem yeni yerler keşfederek hemde sürpriz hediyeleri kazanmak için bir göz atın derim.

Kişisel Yeteneklerinizi Ön Plana Çıkartabilirsiniz?

Eğer bir kişisel yeteceğiniz var ise bunu işe dönüştürebilirsiniz. Mesela enstrüman çalıyorsanız özel ders verebilirsiniz, Ingilizce biliyorsanız yine bununla ilgili çeviri, özel ders gibi şeyler yapabilirsiniz.

Burada konu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış, belki iyi mutfak lezzetleri yapıyorsunuzdur ve yakındaki küçük kafeye satabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirebilirsiniz

Bu konuda evde kalıp para harcamayarak birikim yapmak için en iyi yöntemlerden biri de yeni bir alanda kendinizi geliştirmektir. Bu konuda

Udemy hem çeşitli kurslar hemde ön izleme imkanıyla oldukça iyi bir seçenek olabilir. Kötü yanı ise her alanda olduğu gibi uzmanlaşmak biraz sabır ve çaba istiyor.

Online olarak bunu yapmak da hiç kolay değil, ama hali hazırda benim bile eğitim aldığım bir çok kurs var. Bu alanda kendini geliştirip; işe döken bir çok kişi de çevremde var.

Bu alanda sizde, kendinizi geliştirerek ek gelir sağlamak için kullanabilirsiniz. Bazen ek gelir olarak çıkılan yolculuklar ise farklı kapılar da açabilir.

Kurslara bir göz atmak isterseniz buraya bırakıyorum: Udemy Kurslarına Göz At!

Telefon Asistanlığı Yapabilirsiniz

Telefondan kısa bir eğitimle müşteri hizmetleri servisi olabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey kulaklıklı bir mikrofon. Bilgisayarınızı dizinize alarak haftalık belirli bir saati doldurmak şartıyla saati 8-13 lira gibi rakamlara müşteri temsilciliği yapabilirsiniz.

Müşteriler bazen anlayışsız olsa bile bunun birikiminize ve insan ilişkilerinize olan katkısını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bununla ilgili oldukça yaygın bir şaka var: Eğer müşteri temsilcisi bir arkadaşınız varsa, hep onun istediği yere gidersiniz diye 🙂

Pata Biriktirmek Üzerine Küçük Bir Dip Tavsiye

Alışveriş yerleri ve marketler pahalı ürünleri en gözde yerlere koyarlar. Onları satmak oldukça karlıdır, uygun fiyatlılar ise genelde kenar köşelerde bırakılırlar. Bunları bularak buradaki tasarruflarınızı birikiminize ekleyebilirsiniz.

Tasarrufun iyisi kötüsü olmaz tasarruf, tasarruftur. Bunun olması enerjinizi yüksek tutmalı, ki siz de pes etmemelisiniz.

Birikimlerinizi Değerlendirin

Bu konuda belki aylık biriktirdiklerinizi bir mevduat hesabında toplayabilirsiniz. Bankalarında size yönelik motivasyonları olabiliyor. “tatilim için mevduat hesabı” olarak isimler koyabildikleriniz var.

Belki euro yada dolar olarak da birikim yapmak faydalı olabilir. Aslında bazen birikim yapmak kendinize yaptığınız en iyi yatırıma dönüşecek. Seyahatlerimin hepsinin parayla alınamayacak şeyler kattığını düşünüyorum.

Aslında birikimlerinizle yaptığınız yatırım henüz kuluçka süresinde diyebilirim. Bu konuda bu parayı korumak için kendinizce geçerli sebeplerinize bunu da ekleyebilirsiniz.

Biriktirdikten sonra güzel şeyler sizi bekliyor olacak, emin olabilirsiniz. Buraya güzel anılardan bazılarını bırakıyorum 🙂 Birde “Gezerken para kazanmak” ve “gezginler nasıl para kazanıyorlar?” yazısı ilginizi çekebilir.

para biriktirmekyolgünlükleri dünya turu para biriktirme deneyimi


para biriktirmek & kuzey kutbu


Bence “yıllardır deniyorum deniyorum biriktiremiyorum.” sözünü rafa kaldırıp bunu ve fazlasını başarabileceksiniz. Yorumlarınızı ve sorularınızı yorumlarda sorabilirsiniz 🙂 Yollarda görüşmek üzere

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

2 Responses

 1. Merhaba Emre,ben seni takip etmekden cok memnunum,senin youtube videolarinin hepsini 1 aya baktim bitirdim,daha erken de bitirebilirdim,ama derslerim. Sadece ugurlar dilemek istedim sana,umarim bu virus biter ve yeni yerlere gidersin ben de seni izlerim. Ve yeni blog koydugun zaman instagramda bildirmeyi unutma😉✌🏻

 2. Merhaba,
  Harika bir iş yapıyorsun, öncelikle tebrik ediyorum.
  Kendine olan güvenin ve azmin takdire şayan. Benimde 15 yaşında bir oğlum var umarım senin gibi özgüveni yüksek ve özgür ruhlu bir birey olur. Seni takip etmesi için tavsiye ediyorum, ilham olursun inşallah, ben seni takip ediyorum ve çok hoşuma gidiyor yaptığın işler, devamını sabırsızlıkla beklediğim oluyor.
  Tekrar tebrikler ve teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir