Tayland Kamboçya sınır kapısı geçişi

Tayland Kamboçya sınır geçisi

Tayland Kamboçya Sınır geçişi şimdiye kadar gördüğüm en kolay sınır geçişlerinden biriydi. Tayland ile Kamboçya arasında  iki tane sınır kapısı var. Birisi kuzey Poipet sınır kapısı diğeri ise Güneyde bulunan Koh Kong sınır kapısı. Kuzeyde olan ise daha işlek ve yoğun. Ben güneyde ki sınır kapısı olan Ko Kong'dan Kamboçya'ya geçtim. Burası daha sakin.

Tayland'da son dönemlerde yaşanan bombacı terör olayları yüzünden ortalık biraz karışık. Bu yakalanan Türk pasaportlu Uygur Türkleri Kamboçya ya kaçarken yakalandığı için dikkat etmem konusunda epey uyarıldım. Ama hayatımda en kolay geçtiğim sınır kapılarından biri oldu. Neredeyse elimi kolumu sallayarak sınırı geçtim. Otobüsle Kamboçya tarafına gelince Vize işlemleri yapan ofisten 1.400 Bath Vize ücretini ödeyip ( 35 dolar ) Koh Rong Ada'sına doğru yoluma devam ettim.

Kuzey Sınır Kapısı Poipet'e ulaşım

Bangkok Mochit Otobüs Terminalinden aldığınız Aranya Prathet otobüs bileti ile sınıra geliyorsunuz. Orada kime sorsanız gösterir zaten. Bu sınır geçisini kullananların öncelikli amacı,  Kamboçyanın Siem Reap Şehrinde olan ünlü Angkor tapınaklarını ziyaret etmek. 250 km uzunluğunda ve  3,5 saat süren yolculuk sonrası sınıra geldiğinizde, otobüs sizi 7 km uzaklıkta bir yere bırakıyor. Bu yerin adı Aranya Prathet. Buradan sonra sınıra tuktuk yada taksi ile gitmelisiniz. Orada sizin gibi bekleyenlerle taksiyi paylaşabilirsiniz. Sınıra gelince 35 dolar karşılığında vizenizi alıp Kamboçya tarafına geçiyorsunuz.

Bangkok Mochit den Aranya Prathet otobüs bileti fiyatı = 300 bath

Güney Sınır Kapısına Olan Koh Hong'a Ulaşım

Bangkok Doğu otobüs garajından Kalkan otobüsler ile Trat şehrinin otobüs garajına geliyor.  Buradan yine taksi veya otobüsle Kamboçya sınırına kadar gelip oradan sonra sınırı yürüyerek geçiyorsunuz. Bu sınır kapısı Koh Rong Adası ve Sihamoukvilla şehrine yakın. Eğer öncelikli ziyaretiniz buralara ise bu kapıyı kullanabilirsiniz.  Tayland Kamboçya sınır o kadar esnektir ki Yürüyerek geçseniz kimse bir şey demez. Ben ilk geldiğimde vize memurunu arayıp durmuştum.

Bangkok – Trat Otobüs fiyatı : 230 Bath

Trat – Koh Kong sınır kapısı ( 80 km ) : 150 Bath

Tayland Kamboçya Sınır Kapısı
Tayland Kamboçya Sınır Geçisi sırasında yolda gördüğüm Kamboçyalılar

Oradan sonda Tayland'an çıkış mührünü alıp Kamboçya tarafına geçiyorsunuz. Burada etrafta dolaşan bir sürü simsarlar var. Bunların kimisi motor taksi şöförü kimisi size vize konusunda rehberlik etmek isteyen ve para koparmaya çalışan insanlar. Bunları es geçip kendi işinizi kendiniz yapın. Daha sonra orada bekleyen taksi tuttuk veya motorlarla. Koh Hong şehrinin otobüs terminaline gidebilirsiniz. Bunun için 100 baht istiyorlar. Pazarlık yapabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya Kapıda vize uyguluyor ve ücreti 30 dolar birde 7 dolar işlem ücreti var. Online vize ise 40 dolar. Online vizeyi kapıya gelmeden bir kaç gün önce almanız gerekmekte. Tercih sizin. Kamboçya vizesi için gerekli evraklar bir tek fotoğraf ve vize ücreti olacaktır. 30 gün sonra tekrar aynı ücreti ödeyerek dilerseniz Kamboçya'da  vizesizi uzattırabilirsiniz. 180 dolar ödeyerek 1 yıllık Kamboçya vizesi alabilirsiniz.

Sınırı geçtikten sonra sağlı sollu duran esnaflardan 0.5 $ ile buzlu bir kahve içmeyi unutmayın.

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

One Response

  1. Merhaba, koh kong sınır kapısı kaçta açılıyor Ya da sürekli açık mı bir bilginiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir