Tayland Kamboçya sınır kapısı geçişi

Tayland Kamboçya sınır geçisi

Tayland Kamboçya Sınır geçişi şimdiye kadar gördüğüm en kolay sınır geçişlerinden biriydi. Tayland ile Kamboçya arasında  iki tane sınır kapısı var. Birisi kuzey Poipet sınır kapısı diğeri ise Güneyde bulunan Koh Kong sınır kapısı. Kuzeyde olan ise daha işlek ve yoğun. Ben güneyde ki sınır kapısı olan Ko Kong’dan Kamboçya’ya geçtim. Burası daha sakin.

Tayland’da son dönemlerde yaşanan bombacı terör olayları yüzünden ortalık biraz karışık. Bu yakalanan Türk pasaportlu Uygur Türkleri Kamboçya ya kaçarken yakalandığı için dikkat etmem konusunda epey uyarıldım. Ama hayatımda en kolay geçtiğim sınır kapılarından biri oldu. Neredeyse elimi kolumu sallayarak sınırı geçtim. Otobüsle Kamboçya tarafına gelince Vize işlemleri yapan ofisten 1.400 Bath Vize ücretini ödeyip ( 35 dolar ) Koh Rong Ada’sına doğru yoluma devam ettim.

Kuzey Sınır Kapısı Poipet’e ulaşım

Bangkok Mochit Otobüs Terminalinden aldığınız Aranya Prathet otobüs bileti ile sınıra geliyorsunuz. Orada kime sorsanız gösterir zaten. Bu sınır geçisini kullananların öncelikli amacı,  Kamboçyanın Siem Reap Şehrinde olan ünlü Angkor tapınaklarını ziyaret etmek. 250 km uzunluğunda ve  3,5 saat süren yolculuk sonrası sınıra geldiğinizde, otobüs sizi 7 km uzaklıkta bir yere bırakıyor. Bu yerin adı Aranya Prathet. Buradan sonra sınıra tuktuk yada taksi ile gitmelisiniz. Orada sizin gibi bekleyenlerle taksiyi paylaşabilirsiniz. Sınıra gelince 35 dolar karşılığında vizenizi alıp Kamboçya tarafına geçiyorsunuz.

Bangkok Mochit den Aranya Prathet otobüs bileti fiyatı = 300 bath

Güney Sınır Kapısına Olan Koh Hong’a Ulaşım

Bangkok Doğu otobüs garajından Kalkan otobüsler ile Trat şehrinin otobüs garajına geliyor.  Buradan yine taksi veya otobüsle Kamboçya sınırına kadar gelip oradan sonra sınırı yürüyerek geçiyorsunuz. Bu sınır kapısı Koh Rong Adası ve Sihamoukvilla şehrine yakın. Eğer öncelikli ziyaretiniz buralara ise bu kapıyı kullanabilirsiniz.  Tayland Kamboçya sınır o kadar esnektir ki Yürüyerek geçseniz kimse bir şey demez. Ben ilk geldiğimde vize memurunu arayıp durmuştum.

Bangkok – Trat Otobüs fiyatı : 230 Bath

Trat – Koh Kong sınır kapısı ( 80 km ) : 150 Bath

Tayland Kamboçya Sınır Kapısı
Tayland Kamboçya Sınır Geçisi sırasında yolda gördüğüm Kamboçyalılar

Oradan sonda Tayland’an çıkış mührünü alıp Kamboçya tarafına geçiyorsunuz. Burada etrafta dolaşan bir sürü simsarlar var. Bunların kimisi motor taksi şöförü kimisi size vize konusunda rehberlik etmek isteyen ve para koparmaya çalışan insanlar. Bunları es geçip kendi işinizi kendiniz yapın. Daha sonra orada bekleyen taksi tuttuk veya motorlarla. Koh Hong şehrinin otobüs terminaline gidebilirsiniz. Bunun için 100 baht istiyorlar. Pazarlık yapabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya Kapıda vize uyguluyor ve ücreti 30 dolar birde 7 dolar işlem ücreti var. Online vize ise 40 dolar. Online vizeyi kapıya gelmeden bir kaç gün önce almanız gerekmekte. Tercih sizin. Kamboçya vizesi için gerekli evraklar bir tek fotoğraf ve vize ücreti olacaktır. 30 gün sonra tekrar aynı ücreti ödeyerek dilerseniz Kamboçya’da  vizesizi uzattırabilirsiniz. 180 dolar ödeyerek 1 yıllık Kamboçya vizesi alabilirsiniz.

Sınırı geçtikten sonra sağlı sollu duran esnaflardan 0.5 $ ile buzlu bir kahve içmeyi unutmayın.

One Response

  1. Merhaba, koh kong sınır kapısı kaçta açılıyor Ya da sürekli açık mı bir bilginiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Full Moon Partisi | Tayland Yol Günlükleri 

Phi Phi Adası Rehberi ve Tavsiyeler

Efsane Koh Phangan Adası Partileri, Tayland

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.