Phi Phi Adası Rehberi ve TavsiyelerPhi Phi Adaları

Phi Phi adasına gitmek benim hayalimdi, ve bu hayalimi gerçekleştirdim adada bir hafta kaldım. Adada geçen tüm maceralarımı Phi Phi Adası yol günlerimden okuyabilirsiniz.

Phi Phi Adası Nerede?

Phi Phi adası Tayland’ın güney ucunda bulunan Andaman denizinde ve Krabi şehrine bağlı bir gurup adalar topluluğu. Phi Phi adaları The beach filmi ile dünya çapında ün kazanmasıyla beraber herkes tarafından bilinmeye başlandı. Yılın her zamanı ( muson zamanı dahil ) turist almakta ve adanın büyük çoğunluğunu yabancılar oluşturmaktadır.

Phi Phi Adalarına Nasıl Gidilir?

Phi Phi adalarına gitmek için Tayland’ın güney ucundaki şehre, Krabi‘ye ya da Phuket’e gelmelisiniz. Bangkok‘dan, Surath Thani‘den, Pattaya‘dan, Penang’dan kalkan ve direk Krabi‘ye gelen otobüsler bulmak mümkün. Otobüs ücretleri genellikle kilometre başı 1 bath gibi hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca Bangkok yada Chang Mai‘den uçarak Phuket havaalanına gelebilir. Buradan phi phi adasına geçebilirsiniz.

Mesela Bangkok – Krabi 900 KM = 900 Bath.

100 bath = 8 TL

Krabi’de bir kaç gün kalmak ve oraları keşfetmek isterseniz gideceğiniz yer Ao Nang olmalıdır. Burası Krabi’nin en canlı bölgesidir. Gece hayatı ve diğer her şey burada yer alıyor. Buradan sonra ana cadde üstünde olan harhangi bir ajanstan Phi Phi adaları vapur bileti alarak gün içindeki her hangi bir sefer ile adaya gidebilirsiniz. Vapur ücreti 350 – 500 bath arası değişmektedir. Pazarlık yapmakta fayda var.

Ayrıca Eğer Krabi’yi keşfetmek ve orada bulunan çevre adalarına gitmek isterseniz. Aynı ajanslardan 7 Island, 5 island gibi farklı tur seçenekleriyle günü birlik turlar yapabilirsiniz. Bu turlar yemekli ve eğlenceli güzel turlar. Fiyatları yaklaşık 600 Bath civarlarında.

Phi Phi adasına vardığınızda ilk geleceniz yer. Koh Phi Phi Don olacaktır. Burası adanın merkezi zaten başka yerde yerleşim yok. Vapurdan indiğinizde 20 bath vergi ödemeniz gerekiyor. Bu normal ve devletin uyguladığı bir sistem verip geçin. img_2351

Phi Phi Adası Otelleri ve  Konaklama

Bütçenize göre değişmekte olup adada bir çok Otel, butik ev hostel ve bungola bulunmaktadır. Adaya gitmeden önce rezervasyon yaparsanız yüksek fiyatlara kalmak zorunda kalmazsınız.

Hostel fiyatları 250 Bath ile 450 bath arası değişmekte. Adanın tam ortasında olan yerler daha ucuz, plaja yaklaştıkça fiyat artmaktadır. Bu yerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Eğer parti seviyorsanız ve adaya eğlenmeye gelmişseniz Blanco Hostel plajın üzerinde bulunan bir parti hosteldir. Önünde bar olan ve gece çılgın partilerin yapıldığı ve iken hemen arka tarafı hosteldir. Fiyatı 400 bath.

Otel fiyatları

Ortalama 1000 ile 1800 bath arası değişmekte bunlar klimalı gayet lüx odalardır. Sezon olmayan dönemde 800 bath’da bungolow kiralamak da mümkün

Eğer daha sakin bir konaklama istiyorsanız ki adada bu pek mümkün değil. İç kesimlerde bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Ada küçük zaten yürüyerek 10 dakikada bir ucundan diğer ucuna gitmek mümkün.

Eğer Ben sırtçancalı gezginim param az konaklamaya para vermek istemiyorum diyorsanız. Plajda uyuyabilirsiniz. Ya da yanınızda getirdiğiniz bir hamağı uygun bulduğunuz bir yere bağlayıp yatabilirsiniz. Kimse size bir şey demeyecektir. Ayrıca herhangi plajda olan ve minderli oturma mekanlarına durumunuzu anlatırsanız seve seve sizin orada kalmanızı sağlarlar. Konuşma üslubu çok önemli. İyi eğlenceler 😉

Phi Phi Adasında Yaşam

Phi phi adası tam olarak turistlik bir yerdir. Etrafta çalışan yerliler dışında yerli görmek imkansızdır. Fiyatlar genel olarak Türkiye fiyatları ile aynıdır ama Taylan’ın diğer yerlerine göre 1,5 kat pahalı bir yerdir. Burası Avrupalı, Amerikalı turistlerin dinlenme ve eğlence yeridir. Adanın diğer bir öne çıkan şeyi ise Bambu dövmesi yaptırmaktır. Buraya gelen herkes küçükte olsa bir dövme yaptırıyor.  El ile yapılan bu dövme, makine ile yapılandan daha pahalı oluyor. Ada da yerlilerin yaşadığı küçük bir bölümde var ama neredeyse gözükmüyor bile. Burada uzun süre yaşayan insalarda var. Bence bu ada gezmelik bir ada, yaşamalık değil.
Phi Phi adası

Phi Phi Adası Gece Hayatı

Phi phi adasının gece hayatı tam bir çılgınlık. Plaj baştan sona kadar insan doluyor ve gümbür gümbür müzik ile gece 3 e kadar devam ediyor. Ateş showları, Tai box maçları gece hayatının vazgeçilmezleri.  Gece hayatı burada ucuz değil. Bunun en büyük nedeni insanların buraya eğlenmek ve para harcamak için geliyor olmaları.

Phi Phi Adası Nasıl gezilir? Nereleri görmeliyim ? Phi Phi adası Tur Tavsiyeleri

Merkez’de bulunan herhangi bir ajanstan size uygun olan bir bot turu almalısınız. Neden tur almalısınız çünkü adaları gezmenin tek yolu budur. Bot turlarının fiyatları botun kalitesine göre ve verdiği imkanlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu turlar günü birlik ve yarım gün olarak iki kısma ayrılıyor. Benim tavsiyem tam gün olanı almanız ve sabahtan gün batımına kadar gezmeniz olacaktır. Turu eğer geleneksel Thai botlarıyla yapmak isterseniz bu biraz daha ucuz oluyor diğer yat tarzı yapılan bot turlarına nazaran. Thai botlarıyla tura çıkmak daha güzel bir his fakat üzerinde ki güneş tentesi oturanlara çok yakın olduğundan sıkıcı ve bunaltıcı olabiliyor. Ayrıca tura çıkarken yanınıza kameranız paranız ve bir kaç günlük eşyalarınız olsun aksi taktirde tur işkenceye dönüşebilir.

Kameranızı ve telefonuzu sudan korumak için waterproof kılıflar almayı unutmayın.  Tur fiyatları 400 bath’dan başlıyor ve 1000 Bath’a kadar çıkıyor. Pahalı olan turlar tekne partileri şeklinde yapılıyor.

Phi Phi Adasında yapılacak diğer aktiviteler

Seyar terasına çıkmak ve adayı tepeden izlemek

Köpek balıklarını beslemek

Kaya Tırmanışı yapmak

Kano Kiralyıp küçük mağaraları keşfetmek

Phi Phi Adaları Turu Nereleri gezdiriyor?

Yaklaşık 9 farklı noktaya gidiyor bunlardan 3 tanesi ada ve çoğunlu plaj oluyor. Kimi zaman lagunlara ve koylara gidip mola veriyor böylelikle turun verdiği maske şnorkellerle  yüzebiliyorsunuz. Tüm gün boyunca bir çok farklı noktaya gidip, gün batımını denizde izledikten sonra dönüyorsunuz.

Phi Phi adasıPhi Phi adasıPhi Phi adasıü

Phi Phi adası


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Phi Phi Adası Rehberi ve Tavsiyeler

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE