Telefonumun Çalınması ve Singapur’a 2 yıl Ban

İçindekiler


Dünya turuna çıkalı 6 ay oldu ve son 1 haftadır bu yolcuğumun en zor günlerini geçirdim. Öncelikle bu günlerde bana maddi manavi destek olan herkese çok teşekkür ederim, sizlerin yeri bende çok ayrı eksik olmayın.

Singapur'a ilk geldiğimde her şey çok güzeldi. Burada olduğum süre boyunca çok güzel insanlarla tanıştım, unutamayağım deneyimler yaşadım. Şehirlerle aram iyi olmamasına rağmen singapura farklı bir yakınlık hissettim tabi bunun en büyük nedeni yine insanlardı.

Burada 4 gün kaldıktan sonra, Malezya'ya hasta olan ve ameliyat geçiren arkadaşımın yanına ziyaret etmek istedim. Bir kaç gün kalırım elimden geldiğince destek olurum sonra yine dönerim diye sırt çantamı dahi almadım yanıma. Zaten Singapur ile Malezyada ki Hastanenin arası 3 saatlık mesafe. Pasaportu alıp hastanenın yolunu tuttum, arkadaşımı bulmam zor olmadı. Ilk gece Hastane odasında Nihal'in yanında kaldım. Geceden biraz uykusuz kalınca gündüz hastanenin içindeki banklara gidip biraz uyumak istedim, Cebimden telefonumu almışlar.

Bu durum çok üzdü beni, daha geçen ay Hindistan'da telefonumu çaldırım üzerine yine çaldırınca morelim epey düştü. Ailem bu konuda beni sonuna kadar desteklese de onlardan herhangi bir şey isteyeme yüzüm kalmadı. İçerisinde giden binlerce Fotoğraf, Videolar onca emek… bir başka üzüntü.

Bunun üzerine uzunca bir süre düşündüm ve Nihal'in telefonunu kullanarak Facebook'dan yardım istemeye kadar verdim. Başka çarem kalmadı gibi gözüküyordu, yola devam ederim yeni fotoğraflar çekerim, aradan zaman geçer unuturum diyordum. Başta ailem ve yakın arkadaşlarım olmak üzere yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Benim için çok değerli…


Singapur'a 2 yıl Ban 

Ardından Bu morel ile hastane'de kalmanın anlamsız olacağını düşündüm ertesi gün Singapur'a dönmek üzere yola koyuldum. Singapur'da arkadaşlarımla buluşur kafa dağıtırım biraz dinlerim böylece bu üzüntülü süreci hızlı atlatırım yola devam ederim diye düşünüyordum. Malezya sınırını kolayca geçtim, singapur sınırına geldiğimde ise o kadar kolay olmadı. Önce beni farklı bir odaya aldılar. Sivil bir adam geldi, benim hakkımda sorular sormaya başladı.

Ne iş yapıyorsun? Neden singapura gidiyorsun? Çantanda ne var? Daha önce hangi ülkelere gittin? Nerede kalacaksın? Uçak biletin varmı? gibi uzayıp giden normal sorular zinciri. Singapurun kurallar ülkesi olduğu ve katı kurallar ülkesi olduğu zaten biliyorum yani bunlar normaldi.

Hepsini gayet sakin bir şekilde cevapladım, uçak biletımi istedi. Daha önceden THY üzerinden ücretsiz rezervasyon yaptırmıştım. Onu verdim içeri gitti aradan 20 dakika geçti tekrar geldi bu sefer farklı sorular sormaya başladı.

İçerde kimi tanıyorsun? ilk geldiğinde nerede kaldın? ne zaman singapurdan uçacaksın?

Yine gayet bir şekilde cevapladım içeri gitti ardından beni başka bir odaya aldılar. Bu seferde başka polisler, aynı soruları farklı şekilde soruyolar. Çapraz sorgumaya başladılar tabi anlaşılması çok kolay benim yaptığım illagel hiç bir şey yok o yüzden gayet sakin ve rahatım hepsini düzgünce cevapladım. Tekrar dışarı aldılar, aradan yarım saat geçti başka odaya aldılar bu sefer yine başka polisler. İçerde kalacağın adresin verebilirmisin? kalacağın kişinin adı nedir?

Yanımda telefonum olmadığı için hiç bir şeyi kanıtlayamadım, bildiğim tüm bilgileri söyledim isimler yarım yamalak adres bilgileri metro istasyonu isimleri…. bir kaç defa rica ettim bilgisayarı kullanmama izin verin size tüm bilgileri vereyim dedim ama kabul etmediler.

ICA'de çalışan herkese tüm hikayemi anlatmış oldum. Bu süreç içerisinde benim gibi bir sürü insan gelip gidiyor sorgulanıyorlar damgayı basıp gönderiyorlar. Tıpkı benim ilk geldiğimde olduğu gibi. Uçak biletimi doğrulamak için Thy'i aradılar ve onlarda biletimin iptal edildiğini söylemiş. Bu onlara çok güzel bir bahane oldu tabi, böylece beni haklayabilecekleri bir kapı buldular.

Peki bilet neden iptal edilmiş onu sonradan öğrendim. Meğerse THY rezervasyonlu biletleri 2 gün içinde ödeme yapılmadığı taktirde iptal ediyormuş, şimdiye kadar hiç bir sorun olmamasının nedenide bunlar gibi kimsenin uçak firmasını aramamış olması, bilet çıktısı görünce onaylıyolardı. Aradan 4 saat geçti beni tekrar odaya aldılar, karşımda 3 adam 1 kadın polis sürekli sorular soruyolar ben sinirlenmeye başladım tabi problem nedir? diye soruyorum cevap vermiyorlar. Tekrar dışarı aldılar beni Sonra kadın polislerden bir tanesi sen buraya gelmeden önce uçak biletinin doğruluğunu kontol etmeliydin bu yaptığın ICA'yi kandırmaktır. O yüzden seni deport etmek zorundayız….dedi

10 dakika boyunca çırpınsamda elimden hiç bir şey gelmedi. Polis eşliğinde otobüse bindirildim ve tekrar Malezyaya gönderildim bu süreç boyunca ne Telefon görüşmesi yapabildim nede beni bekleyen arkadaşlarıma durumdan bahsedebildim. 6 saat sorgudan sonra deport yemek nerdeyse Şok'a girdim kendime gelmem epey zaman aldı, malezyaya vardığımda gece 2 ye geliyordu. Kontrol noktasında ki mescide sabahlayim istedim, ikide bir gelip giden polisler uyutmadı. Sabahı zor ettim, ilk işim bir internet cafe bulup couch surfinden bir yer bulmak oldu. Şansıma çok geçmeden yardım sever bir aile kabul etti evlerine gittim. Bana çok iyi baktılar, evde bilgisayar olmasıda çok işime yaradı durumu yakın arkadaşlarıma ve Singapurda ki arkadaşlarıma anlattım.

Ardından Singapur'da ilk taıştığım insan Vera ile iletişime geçtim durumu anlattım, sonra tekrar içeri girmek için ummalı bir çalışma başlattık, haklıydım çünkü bir şeyler yalnıştı. ICA e farklı zamanlarda durumu anlatan bir sürü mail gönderdim sonra cevap verdiler ve beni başka mail adreslerine yönlendirdiler. Passaport fotokopim ve bir sürü form doldurup tekrar onlara gönderdim bu işlem 6 hafta ile 6 ay arasında sonuçlanan bir uygulama ile sona eriyor ve sonuç yine onların kararına göre değişiyor. Bu durumda Vera araya girdi ve ICA de çalışan bir yakınından yardım istedi. Durumu anlatan herşeyi onada anlattık, işlemi hızlandırabileceğini ama söz vermediğini söyledi, çok geçmeden Veranında benimde umudum bu durumdan umudumuz kesildi, sınır şehri olan Johor Bahru da daha fazla zaman harcamanın bir anlamı yoktu.

Ece ve Ulaş singapur'da tanıdığım birbirinden iyi insanlar durumu öğrenince üzüldüler tabi iki gün sonra benim için malezyaya gelip çantamı getirdiler. Onlara ayrıca teşekkür ederim. Bende bugün tekrar hastaneye geldim, Nilayın durumu kritik hastaneye epey borç birikmiş ne sağlık bakanlığı nede konsolosluk duruma müdahale etmiyor. Umarım en kısa zaman bir yardım bulup onu Türkiye'ye tedavisinin geri kalan kısmı için gönderecez.

Bunları yazarken aklıma Ataol Behramoğlunun Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey var şiiri aklıma geldi bir alıntı yapmak istedim,

….Ve kederi de yaşamalısın, namusluca, bütün benliğinle
Çünkü acılar da, sevinçler gibi olgunlaştırır insanı…

Yeni Bir telefon almam için sizde destek olmak isterseniz mutlu olurum, yapacağınız en küçük yardım benim için çok şey ifade edeektir

Iban : TR170001001359631346015001

Zirraat Bankasi

Yunus Emre Durmuş

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Kadınları Diri Diri Yakma: Sati Geleneği, Hindistan

Japonya Hakkında 30 İlginç Bilgi

Mavi Deniz Ateş Böcekleri Okayama - Japonya

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 Responses

 1. Emre hayranlıkla 2 gün yazılarını filmlerini izliyorum tam hayalindeki insansin gerçekten seni kutluyorum harikasin ilk defa bi kisinin yazılarını bu kadar hayranlıkla okuyorum ailen ve sana harbiden bravo neler yasadin yollarda azimlisin gerçekten

 2. Dünya devleti olduğumuz için iyi karşılanmışsın neyseki
  Nihal’in nesi var, neden hastanede? Asıl yardım ona gerekiyor bence

     1. Emre anlıyorum yoğunsunda, biz gezgin olmak için planlar yapanların merak ettiği sorular var. Özel değilse paylaşır mısın? Gezgin ve ölümcül bir hastalığa yakalanma nedeni nedir?

     2. Ölümcül bir hastalığa yakalanmadı nerede yazıyor öyle bir şey? Bağırsakları enfeksiyon kaptı yediği yemeklerden, ameliyat oldu temizlendi şimdi yaranın kapansı için tadavi oluyor. inş yarın türkiyeye dönüyor

 3. Geçen hafta 12 saatlik transit süremizde çıkalım şehri gezelim dedik, bizi bile yarım saat incelediler. Dünya turunda olanları pek sevmiyorlar. Senin yazdıklarını oluyunca Kerimcan’ı iyi yine 1,5 saatte almışlar dedim.
  Cana geleceğine mala gelsin, telefon sıkıntı değil de fotoğraf ve videoları yedeklemeyi akıl ediyorsundur artık heralde.
  Geçen sene ben Orta Amerika’dayken fotoğrafları Dropbox hesabıma yüklüyordum, eşim evdeki bilgisayara indirip siliyordu.
  Telefon için ufak destek gönderdim. Damlaya damlaya göl olsun inşallah.
  İyi yolculuklar
  Yol demek ömür boyu anlatacağın maceralar demek

  1. Çok teşekkür ederim yorumunu şimdi gördüm abla, bundan sonra çektiğim anda yedekleyecem çok zoruna gidiyor insanın. Dropbox yöntemi çok mantıklı duruyor

 4. Ne zaman dönüyorsun?, yok yani öyle bir planın varsa dönme diyecem ülkeyi bok götürüyor

 5. Türk vatandaşı olduğuna küfür ettiğin andır, işte canĺı kanlı örnek. Bir tane dostumuz kalmadı dünyada