Türkiye’ye Gelmek ve Uzun Yola Hazırlık

Merhaba güzel insanlar, nasılsınız? Umarım her şey yolundadır. Ülkenin gündemi malum ama en azından seyahat planlarınızda bir şeyler yoluna girmeye başlamıştır. Ben daha iyiyim. En azından daha az düşünüyorum artık, sorduğum soruların sayısı da bir hayli azaldı belkide ondandır. Bulduğum cevaplar yeni sorularla geliyor hep, sonuç olarak öğrenmeye devam ediyorum.

Kendi hayatım için pek çok soruyu cevapladım şimdilik, bu anlamda biraz uygulamaya geçme zamanı diyebilirim. Böyle dolambaçlı konuşmalar yaptığıma bakmayın. Kısacası daha kaliteli yaşamak için daha sağlam adımlar atıyorum diyebilirim. ‘Kalite’ deyince kapitalist sistemin kölesi olmayı reddeden bir insan için, ne ima ettiğimi bir çoğunuz biliyorsunuz artık.

Bir süre önce Türkiye’ye geldim. Ne yorulduğum için, ne de bir şeyleri özledim diye geldim. Hiç birisi değil.

Yolda olmak muhteşem bir duygu! Bu cümleyi bundan 1 yıl önce söylediğimde pek anlam ifade etmezken bugün yolda yaşadıklarımı, başıma gelen müthiş hikayelere bizzat şahit oldunuz. Artık daha bir anlamlı geldiğine eminim. Dile kolay kiminiz ben daha yola çıkmadan beri takip ediyordu.

Neyse bu muhteşem duyguların peşinden sonsuza kadar gitmek adına sürdürülebilir bir yaşam inşa etmeye karar verdim. Sadece kendim için değil, sizin içinde öyle! Daha çok şey anlatacağım. İşte bunları oluşturma geldim.

Türkiye’ye gelir gelmez bir kaç yakın arkadaşımla buluşup ilk iş olarak diş tedavisine başladım. Yolda neler çektiğimi az çok paylaşmıştım. Sağolsun beni takip eden dişçi Fevzi abi her şeyi karşıladı bir o kadarda güzel yaptı. Sonra yolda çok kilo kaybettiğimden dolayı bazı vücut değerlerini  geri yerine koymam gerekiyordu. Eski dostum diyetisyen Dicle de bu işe el atınca pek çok şeyi halletmiş oldum.

İstanbul’dan sonra Kapadokya, İzmir, Muğla ardından soluğu 1,5 yıldır görmediğim ailemin yanında aldım. Yolda değerini çok ama çok iyi anladığım bazı şeylerin tadını çıkartıyorum diyebilirim. Ailecek yapılan kahvaltılar, anne ilgisi, baba güvencesi gibi… En azından yılbaşına beraber girdik, onlara gördüğüm hayatları, insanları, coğrafyaları anlatıyorum ara ara, kim bilir belki onlar içinde alternatif bir yaşam inşa etmeyi başarabilirim. Ayrıca iyi haberlerim de var meraklısına, geldiğimden bugüne kadar 7 kilo aldım. Anlayacağınız bakım süper 🙂

Bunlarla beraber evdeki bu zamanımı ise yolda yapamadığım şeyleri yaparak değerleniyorum. Mesela çektiğim ama hiç paylaşmadığım videoları kullanarak size YouTube videoları hazırlıyorum. Birden bire Youtuber olmaya karar verdim ne hikmetse artık. Sanki uğraştıklarım yetmiyor gibi 🙂 Neyse hem size faydalı şeyler sunmak istiyorum hem de benim için bir portföy olur, ulaşılabilir düzenli videolarım olur diye düşünüyorum. Ayrıca 3-5 kuruş gelir olsa ne ala. Bir kaç tane video yükledim şimdiden.

Abone olmak isterseniz şu linkten şey edebilirsiniz. Emre Durmuş

Bununla beraber blogumu yeniledim. Daha okunabilir, sade bir blog olsun istedim. Haber gibi magazin blog temalarından gına geldi artık. Okuyucuyu düşündüğüm bir tema seçmek istedim. Umarım bu halini beğenmişsinizdir. Zaten düzenli okuyucu kitlesi olarak 2-3 bin kişiyiz şöyle bir girip bakayımcılardan ziyade gerçekten okuyanlar için bir blog olsun istedim. Yoruma düşüncelerinizi bekliyorum 😉

Heyecandan uyutmayan hayallerim var!! Henüz sponsor aramaya başlamadım ama hali hazırda Kutup Ayısı seyahat ekipmanları için ve Qatar Airlens’de uçak biletlerim için sponsor oldu.

Eğer bu yazı hakkında tavsiye ve önerilerinizi yazmak isterseniz özelden yazarsanız çok sevinirim.

Seyahatimin 2. Aşamasında ne yapmayı planlıyorum?

Büyük ihtimal Güney Amerika ile devam edeceğim ama bir anda kendimi Afrika’nın bir ülkesinde de bulabilirim diye kesin konuşmak istemiyorum. Kısaca yol planım kaba taslak bile yok. Ama başka şeylerin planını şimdiden yaptım. Mesela…

Sağlık

Öncelikle sağlık herşeyden ama herşeyden çok önemli. Düzenli beslenip seyahatim boyunca vücudumun kaybettiği değerleri yerine koyacağım. Yolda olabilecek sağlık sorunlarını en aza indirgemek istiyorum. Deli cesareti olduğunu az çok biliyorsunuz, yerimde durabilen bir insan değilim. O yüzden çok daha sağlam olmalıyım. Her koşulda seyahatime hastalığımı bahane etmeden devam etmek istiyorum. Yaşayacak çok güzel günler var ve benim kaybedecek zamanım yok! Bununla beraber yola çıkmadan seyahat sağlık sigortası yaptıracağım.

Ekipman

Yola çıkarken yanımda neredeyse çok az eşyam vardı. Ve hepsi çok eskidi artık. Yine çok az eşyam olacak ama bu sefer çok daha sağlam olanları ve işe yarar olanlarını almayı planlıyorum. Özellikle daha çok fotoğraf, video ve kamp ekipmanlarına ağırlık vereceğim. Ayrıca bunları hazırlarken videolar çekceğim ve sizin için burada yayımlarım yine. Çılgınca maceralar beni bekliyor!!!

Destek Verenler

Türkiye geldiğim ilk gün bir video paylaşmıştım. Türkiye turu yapacağım diye.

Yol boyunca sayfam ve blogum üzerinden müthiş insanlarla iletişime geçtim. Maddi ve manevi desteğiniz benim bu 465 günlük dünya turu yolculuğumda çok ama çok daha değerliydi. Sizin mesajlarınız ve gösterdiğiniz ilgi ile aynanın karşısında şarkı söyleyen kız çocukları gibi dans ettiğim günleri dün gibi hatırlıyorum. O yüzden bu güzel insanları yani sizleri görmeden yola devam etmek istemiyorum. Elimden geldiğince herkesle iletişime geçmeye çalışacağım, olurda görüşmezsek lütfen siz yazın, kendinizi çok iyi biliyorsunuz.

 Son olarak

Her ne olursa olsun umudunuzu yitirmeyin, hayalini kurduğunuz şeyin kimsenin kirletmesine izin vermeyin. Özellikle bu coğrafyada bunları korumak, psikolojik olarak sağlıklı kalmak kolay değil. Kirli ve gereksiz şeylerle dolmasına müsade etmeyin. Zihninizi bir bilgisayarın hadiski gibi düşünün olabildiğince yararlı işe yarar bilgiler ile donatın gereksiz her şey sadece yoracaktır. Çevrenizki insanların etkisini bunda çok fazla oluyordur/olacaktır. Yolda deneyimlediğim en güzel şeylerden biridir; berrak bir zihin ile yapamacağınız bir şey yok.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.