Türkiye’ye Gelmek ve Uzun Yola Hazırlık


Merhaba güzel insanlar, nasılsınız? Umarım her şey yolundadır, ülkenin gündemi malum en azından seyahat planlarınızda bir şeyler yoluna girmeye başlamıştır. Ben daha iyiyim. En azından daha az düşünüyorum artık, sorduğum soruların sayısı da bir hayli azaldı belkide ondandır. Bulduğum cevaplar yeni sorularla geliyor hep, sonuç olarak öğrenmeye devam ediyorum.

Kendi hayatım için pek çok soruyu cevapladım şimdilik, bu anlamda biraz uygulamaya geçme zamanı diyebilirim. Böyle dolambaçlı konuşmalar yaptığıma bakmayın. Kısacası daha kaliteli yaşamak için daha sağlam adımlar atıyorum diyebilirim. ‘Kalite’ deyince kapitalist sistemin kölesi olmayı reddeden  bir insan için, ne ima ettiğimi bir çoğunuz biliyorsunuz artık.

Bir süre önce Türkiye’ye geldim. Ne yorulduğum için, ne de bir şeyleri özledim diye geldim. Hiç birisi değil.

Yolda olmak muhteşem bir duygu! Bu cümleyi bundan 1 yıl önce söylediğimde pek anlam ifade etmezken bugün yolda yaşadıklarımı, başıma gelen müthiş hikayelere bizzat şahit olduğunuz. Artık daha bir anlamlı geldiğine eminim. Dile kolay kiminiz ben daha yola çıkmadan beri takip ediyor.

Neyse  bu muhteşem duyguların peşinden sonsuza kadar gitmek adına sürdürülebilir bir yaşam inşa etmeye karar verdim. Sadece kendim için değil, sizin içinde öyle! Daha çok şey anlatacağım. İşte bunları oluşturma geldim.

Türkiye’ye gelir gelmez bir kaç yakın arkadaşımla buluşup ilk iş olarak diş tedavisine başladım. Yolda neler çektiğimi az çok paylaşmıştım. Sağolsun beni takip eden dişçi Fevzi abi her şeyi karşıladı bir o kadarda güzel yaptı. Sonra yolda çok kilo kaybettiğimden dolayı bazı vücut değerlerini yerine koymam gerekiyordu. Eski dostum diyetisyen Dicle de bu işe el atınca pek çok şeyi halletmiş oldum.

İstanbul’dan sonra Kapadokya, İzmir, Muğla ardından soluğu 1,5 yıldır görmediğim ailemin yanında aldım. Yolda değerini çok ama çok iyi anladığım bazı şeylerin tadını çıkartıyorum diyebilirim. Ailecek yapılan kahvaltılar, anne ilgisi, baba güvencesi gibi…En azından yılbaşına beraber girdik, onlara gördüğüm hayatları, insanları, coğrafyaları anlatıyorum ara ara, kim bilir belki onlar içinde altarnatif bir yaşam inşa etmeyi başarabilirim. Ayrıca iyi haberlerimde var meraklısına geldiğimden bugüne kadar 7 kilo aldım. Anlayacağınız bakım süper 🙂

Bunlarla beraber evdeki bu zamanımı ise yolda yapamadığım şeyleri yaparak değerleniyorum. Mesela çektiğim ama hiç paylaşmadığım videoları kullanarak size YouTube videoları hazırlıyorum. Birden bire Youtuber olmaya karar verdim ne hikmetse artık. Sanki uğraştıklarım yetmiyor gibi 🙂 Neyse hem size faydalı şeyler sunmak istiyorum burada hem de benim için bir portföy olur ulaşılabilir düzenli videolarım olur diye düşünüyorum. Ayrıca 3-5 kuruş gelir olsa ne ala. Bir kaç tane video yükledim şimdiden.

Abone olmak isterseniz şu linkten şey edebilirsiniz. Emre Durmuş

Bununla beraber blogumu yeniledim. Daha okunabilir, sade bir blog olsun istedim. Haber gibi magazin blog temalarından gına geldi artık. Okuyucuyu düşündüğüm bir tema seçmek istedim. Umarım bu halini beğenmişsinizdir. Zaten düzenli okuyucu kitlesi olarak 2-3 bin kişiyiz şöyle bir girip bakayımcılar içinden ziyade gerçekten okuyanlar için bir blog olsun istedim. Yoruma düşüncelerinizi bekliyorum 😉

Heyecandan uyutmayan hayallerim var!! Henüz sponsor aramaya başlamadım ama hali hazırda Kutup Ayısı seyahat ekipmanları için ve Qatar airde uçak biletlerim için sponsor oldu. Ayrıca şöyle bir sayfa yaptım, şirketlere bunu göndermeyi planlıyorum. Sponsorlar.

Eğer bu yazı hakkında tavsiye ve önerilerinizi yazmak isterseniz özelden yazarsanız çok sevinirim.

Seyahatimin bu 2. Aşamasında ne yapmayı planlıyorum?

Büyük ihtimal Güney Amerika ile devam edeceğim ama bir anda kendimi Afrika’nın bir ülkesinde de bulabilirim diye kesin konuşmak istemiyorum. Kısaca yol planım kaba taslak bile yok. Ama başka şeylerin planını şimdiden yaptım. Mesela…

Sağlık

Öncelikle sağlık herşeyden ama herşeyden çok önemli. Düzenli beslenip seyahatim boyunca vücudumun kaybettiği değerleri yerine koyacağım. Yolda olabilecek sağlık sorunlarını en aza indirgemek istiyorum. Deli cesareti olduğunu az çok biliyorsunuz, yerimde durabilen bir insan değilim. O yüzden çok daha sağlam olmalıyım. Her koşulda seyahatime hastalığımı bahane etmeden devam etmek istiyorum. Yaşayacak çok güzel günler var ve benim kaybedecek zamanım yok! Bununla beraber yola çıkmadan seyahat sağlık sigortası yaptıracağım.

Ekipman

Yola çıkarken yanımda neredeyse çok az eşyam vardı. Ve hepsi çok eskidi artık. Yine çok az eşyam olacak ama bu sefer çok daha sağlam olanları ve işe yarar olanlarını almayı planlıyorum. Özellikle daha çok fotoğraf, video ve kamp ekipmanlarına ağırlık vereceğim. Ayrıca bunları hazırlarken videolar çekceğim ve sizin için burada yayımlarım yine. Çılgınca maceralar beni bekliyor!!!

Destek Verenler

Türkiye geldiğim ilk gün bir video paylaşmıştım. Türkiye turu yapacağım diye. Video için

Yol boyunca sayfam ve blogum üzerinden müthiş insanlarla iletişime geçtim. Maddi ve manevi desteğiniz benim bu 465 günlük dünya turu yolculuğumda çok ama çok daha değerliydi. Sizin mesajlarınız ve gösterdiğiniz ilgi ile aynanın karşısında şarkı söyleyen kız çocukları gibi dans ettiğim günleri dün gibi hatırlıyorum. O yüzden bu güzel insanları yani sizleri görmeden yola devam etmek istemiyorum. Elimden geldiğince herkesle iletişime geçmeye çalışacağım, olurda görüşmezsek lütfen siz yazın, kendinizi çok iyi biliyorsunuz.

 Son olarak

Her ne olursa olsun umudunuzu yitirmeyin, hayalini kurduğunuz şeyin kimsenin kirletmesine izin vermeyin. Özellikle bu coğrafyada bunları korumak, psikolojik olarak sağlıklı kalmak kolay değil. Kirli ve gereksiz şeylerle dolmasına müsade etmeyin. Zihninizi bir bilgisayarın hadiski gibi düşünün olabildiğince yararlı işe yarar bilgiler ile donatın gereksiz her şey sadece yoracaktır. Çevrenizki insanların etkisini bunda çok fazla oluyordur/olacaktır. Yolda deneyimlediğim en güzel şeylerden biridir; berrak bir zihin ile yapamacağınız bir şey yok.


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye’ye Gelmek ve Uzun Yola Hazırlık

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE