10 Yıldır Küba’da Yaşayan Türk’ün Fantastik Hayatı

10 Yıldır Küba’da yaşamak mı! Kulağa çılgınca geliyor değil mi? Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Sevgili Emre Görür tam 10 yıldır, Karayiplerin bu güzel ülkesi Küba’da yaşıyor. Kübalı eşi ile harika bir çiftlik evinde yaşıyor. Bu evde şarap ve sirke üretiyor. Ve hatta Küba’yı bir çok Kübalı birinden daha iyi tanıyor.

Ben de Küba’ya gittiğimde Emre ile tanıştım ve inanılmaz güzel vakit geçirdim. Bu güzel insanı siz de tanıyın diye onun hayatını sizinle paylaşıyorum. Hadi gelin birlikte tanıyalım Emre Görür Kim? Küba’da yaşamaya nasıl karar vermiş, ne yer, ne içer görelim.

21103868 353270198439232 556827660 o

Emre Görür – Küba

Bu yazıya başlamadan önce Güney Amerika seyahat planınız varsa, bununla ilgili bir geniş rehber hazırladım. Buna da bir göz atabilirsiniz:

Güney Amerika Hazırlık Rehberim

Küba’da Yaşama Hikayesi Nasıl Başlamış?

Emre Görür, bundan tam 10 yıl önce Marmara Üniversitesi‘nde yüksek lisans yaparken üniversite hocaları ile bir araştırma için ilk defa Küba’ya gelmiş. Bu coğrafyayı çok sevince, Türkiye’ye döndüğünde sırt çantasını alıp tekrar kendini Güney Amerika’ya atmış. Sırt çantalı bir gezgin olarak aylarca Meksika, Jamaika, Guatemala ve Küba‘da gezmiş. En sonunda Küba’ya yerleşmeye karar vermiş.

Küba’ya Yerleşme Kararı ve Küba’da Yaşamak

21104444 353270271772558 873078830 oKübalı gibi yaşamak

Küba’ya yerleşmeye karar verdiğinde ise söylediği ilk şey şu olmuş: “Ben burada yabancı olmayacağım!” Tam olarak Kübalılar nasıl yaşıyorsa, öyle yaşayacağım demiş. Bu yüzden adayı baştan aşağı didik didik etmiş, girmediği köy kalmamış. Küba ve toplumu ne kadar tanınabilecekse o kadar tanımış. Dağ köylerinden bir sürü arkadaş edinmiş, bu süreçte İspanyolcasını da epey geliştirmiş.

Küba’da Çiftlik Evi Almak, Şarap Üretmek ve Kasırgada Giden Evraklar

Küba'da Çiftlik Evi
Küba’da Çiftlik Evi – Küba’da yaşamakKüba’nın kırsallarında geçirdiği zaman ve edindiği arkadaşlıklar ile başkent Havana’ya yerleşmektense daha kırsal bir bölge olan Santiago’ya yerleşmeye karar vermiş. Kübalı eşi ile de burada tanışmış. Daha sonra beraber tam olarak Sierra Meastra dağları ile Karayip Denizi arasında kalan bir bölgeden çiftlik evi almışlar.

Bu evde ürettiği şaraplar Küba genelinde epey ünlenince Küba televizyonuna şarap üreticisi olarak bile çıkmış. İşin ilginç tarafı ise bunu bir türlü ticari boyuta taşıyamamış olması. Bildiğiniz gibi Küba sosyalizm ile yönetilen bir ülke. O yüzden burada ticari girişimler yapmak son zamanlarda önü biraz açılmış olsa da hala zor.

Emre Görür de şarap üretimi ve satımı için tüm yasal işlemeri yapmış ama bir türlü sonuç alamamış. Daha sonra öğrenmiş ki hazırladığı tüm evraklar Küba’yı yakın tarihte vuran kasırgada kaybolup gitmiş.
(O dönemde bir çok devlet belgeside kaybolmuş)

Küba’da Turizm ve Rehberlik

Kasırgada kaybolan evrakları tekrar toparlamak yıllarını alacağı için durumu kabullenmiş ve Küba’da turizm işine girmiş. Zaten şu anda yaptığı iş de tam olarak bu. Bir çok büyük yerli yabancı seyahat acentasına rehberlik hizmeti vermiş. Hatta işini o kadar iyi yapmış ki bir çok kez Küba’nın en iyi rehberi diye haber yapılmış. Bence de şimdiye kadar tanıdığım en donanımlı rehberlerden biri. Emre Görür’ün Küba’ya dair sadece tarihi ve coğrafi değil aynı zamanda siyasi, sosyolojik ve ekonomik bilgisi Küba’yı ve Küba insanını anlamada kendisini bulunmaz bir cevher yapıyor. Kendi açımdan şunu söyleyebilirim ki Emre Görür iyiki 10 sene önce Küba’ya gitmiş ve ben iyiki Küba’da kendisiyle tanışmışım.

21082055 353270305105888 1684410050 o
Küba’da yaşamak

Süregelen rehberlik hizmetlerinden sonra, Emre Görür turizmde kendi işini kurmaya karar vermiş. Küba’nın her yerinde ev kiralama hizmeti veren Yeşil Timsah şirketini kurmuş. Küba’da bir çok kiralık ev bulunmakta, bu evlerin güvenilirliği, temizliği yahut kalitesini öğrenebileceğiniz en kapsamlı site Emre’nin sitesi yesiltimsahkuba.com

KÜBA Nasıl Bir Yer? Küba Hakkında Bilgi

Son olarak Emre Görür’e 10 yıldır Küba’da yaşayan biri olarak kendi gözünden Küba’nın nasıl gördüğünü sordum ve tam olarak verdiği cevabını buraya bırakıyorum.

Küba, kendine has bir gerçekliği olan ve bunun absürt denebilecek yapısı sebebiyle, kısa sürede kavrandığı izlenimi doğursa da, çok zor anlaşılabilen bir ülke. Her şeyin başında şüphesiz tarihsel olarak ulusal bağımsızlığa duydukları sınırsız tutku geliyor. Adanın devrim öncesi tarihi kelimenin gerçek anlamıyla kanla yazılmış ve Küba’yı kendi toprağı olarak gören ABD’nin diz çöktürmeye dayalı politikası Fidel Castro’ya bağımsızlık için Sovyetler Birliği ile stratejik ilişkiler geliştirme dışında alternatif bırakmamış. Bu politika sonuç vermiş, fakat diğer yandan “soğuk savaş”ta kaybeden tarafta olmanın kefareti ‘90’lardaki Barış Zamanında Özel Dönem’de ortaya çıkmış.

Küba'da yaşamak
Küba’da yaşamak

Bu ekonomik çöküş turizm açılımıyla kısmen giderilmiş durumda. Ülke tarihsel olarak kritik bir eşikten geçiyor. Önümüzdeki yılın başında Raul Castro’nun resmi görevlerini bırakması bekleniyor. Böylece iktidar devrim sonrası kuşaklara geçmiş olacak. Karşı cephede ise Obama’nın “sızma” politikasının Küba hükümetini güçlendirdiği sonucuna varan Trump “diz çöktürme” politikasına geri döndü. Çin ve Vietnam’ın zamanında tercih ettiği yoldan farklı şekilde ekonomiyi sadece “gerektiği kadar” liberalleştirmeye çalışan Küba hükümeti rejimin yeniden yapılandırılmasını başarabilecek mi?

21103834 353270191772566 2086786122 o
EMRE GÖRÜR -KÜBA – Küba’da yaşamak

Ajandalarında yeni gelişmekte olan özel sektörü kontrol altında tutup yükselen turizm gelirleriyle merkezi ve planlı ekonomiye işlerlik kazandırmak dışında bir alternatif var mı? Sorun tek başına ekonomi değil şüphesiz. Özel Dönem toplumun kültürel seviyesinde de çok büyük bir gerilemeye sebep olmuş durumda. Buna turizmin kaçınılmaz olumsuz etkileri de eklenince ortaya oldukça garip bir toplumsal manzara çıkıyor. Kültürel yapıtaşları önemli ölçüde yerinden oynamış, zaman algısına sahip olmadığı izlenimi yaratan, yani anı yaşayan, eğlenceye fazlasıyla odaklı bir toplum. Yabancılarsa bu yapıda finansör konumundalar.

Emre’yi Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz! Her gün Küba’dan bir fotoğraf görmek, güne enerjik başlamanızı sağlayabilir.

İnstagram : https://www.instagram.com/yesiltimsahkuba/

Facebook : https://www.facebook.com/yesiltimsahkuba/

Web : http://www.yesiltimsahkuba.com/

Küba gerçekten benim en sevdiğim ülkelerden biri. Haftalarca kaldım ve kötü bir şey yaşamama rağmen bir aksilik oldu: Ve Küba’da soyuldum ve her şeyim gitmişti. Bu hikayeyi de öğrenmek isterseniz bu videomu aşağıya bırakıyorum:

Küba’da Soyuldum! Her şey gitti

27 Responses

 1. Merhaba Emre bey ben Küba da 28 günlük tatil planım ver bana yardımcı olabilir misiniz. Çok teşekkür ederim şimdiden.

 2. Emre ben Ankara da yaşamaktayım emekli oldum kuba ya yerleşmek ıstıyorum bır kaç arkadaş daha var ne dersın cevaplarsan sevinırım

  1. Uğur bey ben çok istiyorum Kanada vatandaşı olmak istiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim ve kaçak geleceğim.

 3. Emre kardeşim senin videolarını youtube den severek takip ediyorum amerika gezin olacak mı onun hakkında
  Bilgi almak istiyorum başarılar..

 4. merhaba emre bey ben uzun süredir peru görmek istiyorum peru gittiniz mi bilmiyorum eğer gittiyseniz biraz bilgi verebilirmisiniz ne kadar güvenli bir yer asıl amacım orada orta ölçekli bir işletme hazır gıda üzerine çok araştırdım ama tam anlamıyla sağlıklı bilgiye ulaşamadım emre bey

 5. Abi ben lise 2. sınıf öğrencısıyım üniversiteyı tayland ta okumak istiyorum bunun için ne yapmalıyım ?

  1. Tayland’da ingilizce eğitim veren üniversiteleri araştır derim. Fiyatlarına bak, gerisi kolay zaten.

 6. Küba’ya ailecek gideceğiz acaba bu evler ne kadar güvenlidir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kesinlikle güvenilir, herhangi bir durumda bizzat kendisi ilgilenecektir. İçiniz rahat olsun

  2. Bundan yıl önce kupada 32 gün gezdim ve baracoa hariç her yerde ev pannsiyonlarinda kaldım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Küba gezi rehberi isimli bloguma okuyabilirsiniz.

 7. Küba hakkında araştırma yaparken denk geldim. Gerçekten tam bir cevher umarım gittiğimde bende tanışabilirim. Almanya’dan sevgiler

 8. Vayyyyy kübaya gitmeden ancak bu kadar üstüne gelir, sosyal medyadan takip edeceğim sağol yol günlükleri

  1. Websitemizin tanitim yazisi veya linkini sitenizde yayinlamak icin nasil bir ücret talep edersiniz. Size mail atmaya calistim olmadi, o yuzden buradan yaziyorum. Mail ile donus yaparsaniz sevinirim

 9. Müthiş bir şey ya, ben daha Küba’ya gitsem ne yer ne içerim niye düşünürken adam 10 yıldr orada yaşıyor. Valla hayran kaldım. Eline sağlık Emre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.