Fas’ın Büyülü Mavi Şehri Chefchaouen

Fas Mavi Şehir

Chefchaouen Şafşavan Nerede?

Fas’ta bulunan Chefchaouen (Şafşavan) diğer bir adıyla Mavi Şehir olarak bilinen, iki dağ arasına kurulmuş bir mavi büyü. Bu köyün her bir yanı mavi. Taksilerinden, otobüs duraklarına kadar, camilerinden, bakkallarına kadar, çeşmelerinden, duvarlarına sokak lambalarına kadar her yer mavi.

Bu şehir için sabahtan akşama kadar tam bir gün ayırmanızı ve sokaklarında kaybolmanızı tavsiye ederim.  Evlerin beyaz-mavi renk tonları sanki Akdeniz’de bir tatil kasabasındaymışcasına his bırakıyor.

Fas Mavi Şehir
Fas Mavi Şehir

 

Fas Mavi Şehir Tarihi

Şehri maviye boyamak, zamanında İspanyol Musevilerin buraya gelip başlatmış oldukları bir gelenek üzerine bugüne kadar gelmiş. Musevilikte mavi kutsal bir renk sayılıyor.  Şu anda çok az sayıda Musevi halen burada yaşamakta. Ayrıca mavi renk dışarıdan gelecek zehirli hayvanları korkuttuğu içinde evlerin önüne, pencere kenarlarına, kapı eşiklerinde kullanıldığı da söyleniyor.

Buradaki evler gerçekten de çok eski tarihe dayanıyor. Buna rağmen oldukça bakımlı ve güzel görünüyorlar. Fas’ın Mavi şehri önceleri İspanya’nın işgali altındaymış. Daha sonra Fas bağımsızlığını kendi eline almasıyla beraber artık özgür bir şehir olmuş.

Yüzyıllar boyu vardığını dış dünyadan habersiz bir şekilde varlığını sürdürmüş. Fas denilince akla gelen çöl renklerinin aksine başka bir hava var burada. Sokaklarda rengarenk küçük küçük bir sürü dükkanlar görmek mümkün. Mavi şehrin bu dükkanları orada yaşayan halkın el işçiliğinin ürünlerinden oluşuyor.

Mavi Şehir ara sokaklarında el işçiliği ürünler satılan dükkanlar
Mavi Şehir ara sokaklarında el işçiliği ürünler satılan dükkanlar

 

Chefchaouen Şafşavan Şehrine Nasıl Gidilir?

Mavi Şehir gerçekten de epey uzakta, Fas’ın kuzeyinde bulunuyor. Biz buradan deniz yolu ile İspanya’ya geçeceğimiz için zaten kuzeye çıkmamız gerekiyordu. Fas içi tren ağları oldukça aktif çalışıyor. Fes’e kadar tren ile gelebilirsiniz. Fes’ten sonra otobüs ile ( 15 Euro ) 4 saat yolculuk yaparak Mavi Şehir’e ulaşabilirsiniz.  Biz Fes’e kadar gelip buradan sonra otostop ile Chefchaouen’e gitmiştik. Fas gezi boyunca otostop çekmek gayet kolaydı.

Fas Mavi Şehir sokaklarından bir fotoğraf
Fas Mavi Şehir sokaklarından bir fotoğraf

 

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey 2023 (+Biletler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

2 Responses

  1. Emre sana bayiliyorum tek kelimeyle kardesim..harikasin.anlatimin.samimiyetin..karakterin kisiligin .10 uzerinden 10.birgun ingiltereye gelirsen misafirim olmani isterim..sponsorun ben olacam ingilterede )))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir