Hindistan’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

Hindistan'da otostop çekmek oldukça kolay. Ama otostop çekecek yol bulmak çok zor. O yüzden benim tavsiyem Hindistan da şehir içi ve kısa mesafeler dışında otostop çekmeyin. Eğer ki otostop çekmeye mecbur kalırsanız bu yazıyı ve “Otostop Tavsiyelerim” yazısını detaylıca okumayı ihmal etmeyin.

Hindistan'da Otostop Ne Kadar Güvenli?

Çekmeyin diyorum çünkü, Güvenli değil, çok fazla kaza oluyor. Hindistan’nı gezmenin en güzel yolu tren ile gezmektir. Hindistan otostop ruhu ile gezeceksiniz en güzel yöntem bu olacaktır. Paranız var ise bilet fiyatları da oldukça ucuz.

Hindistan'da otostop
Hindistan otostop yerine yapabilieceğiniz başka bir macera

Bu Trende Hastalık Kapmamak Neredeyse İmkansız!

Peki ya, Ben Ne Yaptım?

Ben Hindistan’da, Goa eyaletinin tamamını otostop ile gezdim. Burada yaşayan yabancı turistler olması otostop çekmeyi oldukça kolay kılıyor. Ayrıca yerel insanlar turiste alışkın olduklarından gayet sıcak kanlı bir şekilde karşılayıp alıyorlar.

Goa’da Otostop motorlarla oluyor. Neredeyse herkesin motoru var ve boş giden birisi mutlaka arkasına atıyor sizi. Serin serin oldukça keyifli olsa bile dediğim gibi kaza oranı oldukça yüksek.

Hindista’nın Kerala eyaleti çok gelişmiş ve halk olarak hindistanın diğer yerlerine göre çok daha eğitilimliler. Dolayısı ile Kerala eyaletinde otostop çekmek ve insanlarla anlaşmak çok kolay. Cochi‘den Alepez’e kadar otostop ile seyahat ettim. Burada şehir içinde otostop oldukça kolay.

Hindistan'da Otostop Çekmeye Nereden Başlamalıyım?

Hindistan otostop çekmeye başlamak için ana yollara kadar gitmeniz gerekiyor. Bunun için GPS harita uygulamalarından olan “Maps.me” benim hayat kurtarıcı uygulamam olmuştu. Bunu kullanarak yönünüzü kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Dünya turum boyunca her yeri bu harita uygulaması sayesinde buldum. Tavsiye ediyorum.

Maps.me Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle gideceğiniz yeri çevrimdışı olarak indiriyorsunuz. Üzerinde bir çok noktayı işaretleyip notlar alabiliyorsunuz. Sonrasında internet bağlantınız olmasa bile navigasyon gibi yer işaretliyorsunuz, gidebiliyorsunuz. Bazen küçük sapmalar olsa da genellikle yeri kolaylıkla bulmanızı sağlıyor. “Hiç kaybolmuyor musun?” sorusuna kısmen bu şekilde bir cevap olsun. Genelde bu şekilde, her yeri kolaylıkla bulabiliyorum.

Hindistan Konaklama Tavsiyelerim

Otostop sonrası kendini ödüllendirip duş ve yumuşak bir yatak fikrin varsa ki bence, zaman zaman bunu yaparak enerjini de toplamalısın, aşağıya bir göz atmalısın.

Happy Panda Hostel (Goa)

9 puanın üzerine çıkan, beklentilerinizi tam olarak karşılayan tesislerden biri. Hostelleri bulundukları göre değerlendirmek gerekli; diğer ülkelerdeki kaldıklarınızla kıyaslarsanız mutlu etmeyebilir. Ama Hindistan şartlarında fiyat&performans olarak oldukça iyi bir hostel.

goStops Mumbai (Mumbai)

3 yıldız alarak öne çıkan bir hostel. Gezginlerin favorisi ünvanını kaptırmak istemiyor olacak ki; fiyat olarak bütçe dostu. Konum olarak belki biraz eh diyemeden geçmemek gerekli.

Tuk Tuk Backpackers (Jaipur)

Bu bölgenin en gözde hostellerinden biri. Ortalamanın üstünde bir hostel, belki konfor olarak biraz beklentinin altında kalabilir.

Bunun dışında Agoda ve HostelWorld siteleri benim konaklama baktığım yerler. Buralardan filtrelemeler ile daha detaylı seçimler yapabilirsiniz.

Agoda

HostelWorld

Hindistan'da Otostop İletişimi

Hindistan’da dil hiç bir zaman sorun olmayacaktır. Neredeyse herkes çatır çatır ingilizce konuşabilmektedir. Peki ya siz konuşamıyorsanız? İletişim yeteneklerinize güvenin. Unutmayın otostopçunun ilk iletişimi 5 parmağıyla beden dili olarak başlar.

Hindistan insanları sanki sinirleri alınmış gibi sakin sakin yaşayan hiç bir şeye karışmayan insanlar. Etrafta ruh gibi gezen bir sürü insan görebilirsiniz. Bu insanlarla muhabbet ettikçe ne kadar samimi olduklarını göreceksiniz. Eğer bir konuda bir şeye ihtiyacınız olursa, yerel yerlerde çekinmeden sorun. Yardımcı olacaklardır.

İletişim Yeteneklerinize Güvenin

Bu konuda utanıp çekinmeyin. Kendinizi ve Türkiye'deki çevrenizi hayal edin. Aynı durumda olsanız neler yapacağınızı… Aynı şekilde size de bunları yapacaklardır.

Hindistan’da en ucuz yemek için, sokak yemeklerini tercih etmelisiniz. Baharatlı patatesli börek gibi bir yemekleri var. Ne zaman konusu açılsa tadı damağıma gelir. Tatları çok çok güzel olduğundan değil. Otostop öncesi bolca yanıma alırdım bu yüzden 🙂

Sizde onlardan bolca alıp yanınızda taşıyabilirsiniz. Tanesi yaklaşık 50 kuruş’a denk geliyor. “Hindistan Sokak Yemekleri” kısmında ilginizi çekecek başka şeyler de bulabilirsiniz, deneyebildiğim her şeyi denedim.

Hindistan benim en sevdiğim ülkelerden biri. 144 Tavsiye ile tecrübelerimi aktardığım yazımı da kaçırmayın.

144 Tavsiye ile Hindistan Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

Belki bir gün benimle denk gelirsiniz, seve seve Hindistan anılarınızı dinlerim. Belki de bir gün seve seve Hindistan anılarını dinleyeceğiniz insanlara yol gösterirsiniz.

Benim yerime de Hindistan'ın altını üstüne getirin.

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

One Response

  1. Selam..
    Sende en çok merak ettiğim şey neden yalnız çıktın bu yolculuğa ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir