Kapadokya Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya dünya üzerinde eşi benzeri olmayan müthiş bir coğrafya. Buraya defalarca gitmiş olmama rağmen, her seferinde beni büyülüyor. Üzerinde yaşadığımız bu topraklarda, özellikle Kapadokya bölgesinde neler yaşandığını farklı açılardan bakmamı sağlayarak, öğrenmemi sağladı. İşte tüm bu öğrendiklerimi Kapadokya gezilecek yerle adı altında güzel bir gezi rehberi ile paylaşmak istedim.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya ile ilgili bilgiler

Kapadokya’nın anlamı Pers dilinde (Farsça) Kapta Tuka yani  ‘’güzel atlar diyarı’’ bir başka deyişle Güzel atlar ülkesi demekmiş. Bunun hikayesi ise Roma İmparatorluğu’nun Persler ile yaptığı savaşta, Perslerin Kapadokya bölgesinde bazı yerleri ele geçirmesi ile bölgeye gelen Pers (İran) atları olmuş.

İnsanlar o günden beri bu bölgeye Kapta Tuka demişler bugün ki adı ise Kapadokya ya dönüşmüş. İngilizcede bu Cappadocia olarak geçmektedir. Yani Kapadokya herkesin yanlış bildiği gibi  peri bacaları demek değildir.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler

Kapadokya Neler Yapılır? 

 • Bugün Kapadokya demek sabah güneş doğarken dev balonlara binip, gök yüzünden lavların oluşturduğu toprakları izlemek demek.
 • Peri bacalarını ziyaret edip, yeraltı şehirlerinde kaybolmak, atlarla gün batımında at sürmek demek. Çömlek atölyesinde çömlek yapıp, mermer atölyesinde taşları tanımak demek.
 • Şarap mahzenlerini ziyaret edip, testi kebabı yemek, akşamında Türk gecesine gidip tüm halk oyunlarıyla göbek atmak demek. 
 • Gece mağara otellerde kalıp otantik atmosferini sindirmek demek.
 • Belkide sırt çantanıza attığınız bir çadırda en güzel manzaraya günaydın demek…  
 • Tabiki gelmişken bu müthiş coğrafya da yürüyüş yapmadan olmaz. Atv turu ise arkadaşsız tadı çıkmaz. Eh buradaki son günde de bir hamam sefası yapıp bu güzel coğrafyaya bir daha görüşmek üzere kalbinize gömüp evinize dönebilirsiniz.
Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler, Kapadokya doğal güzellikleri

Kapadokya Turları

Kapadokya’ya son gidişimde ise çok daha şanslıydım çünkü kendi topraklarımızda olan bu güzellikleri, tarihi ve yaşanmışlıkları harika bir rehber eşliğinde gezdik. Tüm bunları konaklamadan ulaşıma yemeklerden balon turuna kadar hepsini deneyimleme şansını ise Esen Tour yani sevgili Taner‘in sayesinde oldu. Amatör ruhunu kaybetmeyen bir o kadarda kaliteli bir tur şirketi. Eğer Kapadokya’ya tur ile gitmek isterseniz bu Tur için referansım. Bu tura dahil olan her şeyi ayrı ayrı fiyatlarını yine yazıyor olacağım. İsterseniz bireysel gelipde bunları yapabilirsiniz. Ama sizde göreceksiniz ki bu tura vereceğiniz fiyat sadece konaklama için cebinizden çıkabilir.

Tavsiye : 2 Gece Konaklamalı Kapadokya Turu

Kapadokya Bölgesi Neresi?

Niğde, Nevşehir, Kırşehir ve Kayseri illerine dahil olan bölgenin eski adıdır. Bugün resmi olarak Kapadokya bölgesi bulunmamaktadır. Ama bu coğrafyaya girer girmez toprak yapısından tutun insanlara kadar o bölgeye geldiğinizi çok rahat hissediyorsunuz.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir?

Bugün Kapadokya’yı gezmek için bir çok alternatifiniz bulunmakta.

Kapadokya turları ile Kapadokya’yı gezebilirsiniz. Zamanınız yoksa en kısa zamanda en çok yeri turlarla görebilirsiniz. 

Kapadokya’ya özel aracınız ile gelip gezebilirsiniz. Kapadokya-Ankara arası 295 KM, İstanbul-Kapadokya arası ortalama 700 Km’dir.

Kapadokya’ya yakın her hangi bir şehre otobüs ile gelip orada olan Turları satın alıp gezebilirsiniz. Bu şehirler Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Kayseri olabilir.

Kapadokya’ya tabiki benim daha önceleri defalarca yaptığım gibi özgürce otostop çekerekte gelebilirsiniz. Çadır almayı unutmayın! 😉

Kapadokya’ya hava yoluyla gelmek isterseniz,  havaalanı için Kayseri ve Nevşehir ideal olacaktır.

Hangi yolla gelirseniz gelin, hazırladığım bu Kapadokya Gezi Rehberi eminim çok işinize yaracak ve bir çok sorunuza cevap bulabileceksiniz. Çünkü bu son ziyaretimde Esen Tur Kapadokya gezisi ile çok çok tatlı bir o kadarda bilgili bir rehber ile gezdik. Bende öğrendiğim her şeyi sizinle paylaşmak istedim.

Kapadokya Nasıl Oluşmuştur?

Kapadokya tamamen doğal volkanik patlamalar sonucu oluşmuştur. Peki her aktif volkan olan yerde neden peri bacaları oluşmuyor? Bunun da nedeni Kapadokya’nın milyonlarca yıl önce bir iç deniz olmasından kaynaklanıyor. Denizin bulunduğu, o iç denizin olduğu bölge kuruyor ve bugün Kapadokya Bölgesi’ndeki Erciyes, Hasandağı, Göllüdağ dağlarından püsküren lavlar birikmeye başlıyor.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler, kapadokya nasıl bir yer?

Daha sonra sertleşen toprak ve bir çok farklı yapı ile beraber rüzgarın, yağmurların, depremlerin etkisiyle hafif olan tabaka bir şekilde yer değiştirmiş, silinmiş, kaybolmuş geriye ise sert tabaka olan bugün şekline peri bacaları dediğimiz üzeri sert altı yumuşak yapılar ortaya çıkmış. Tabi tüm bunlar milyonlarca yıl sürüyor. Bugün yapılan araştırmalar bunu doğruluyor. Peki Kapadokya’nın hikayesi nedir? Kapadokya neden bu kadar ünlü?

Kapadokya’nın Kısaca Hikayesi ve Kapadokya neden ünlüdür?

Kapadokya’nın bugün meşhur olması ve bugün turist çekmesinin sebebi oradaki yaşanmışlıklardır. Yani bugün gördüğümüz turistler peri bacaların şeklini görmeye gelmiyor oraya. Asıl hikaye o peri bacalarının içine yapılan evlerde, kliselerde, manastırlada yatıyor.

Kapadokya Hıristiyanlığın doğurduğu ve yaşadığı toprakladır diyebiliriz. Roma imparatorluğundan kaçan Hristiyanların Kapadokya gölgesine saklanmasıyla burayı yaşam alanı yapmıştır. Zaten sizde oraya gidince göreceksiniz ki yer altı şehirleri, kanyonlara yapılan gizli evler, peri bacalarında gizli tüneller sizi büyülecek.

Kapadokyada kimler yaşamış? Kapadokya ne zaman oluşmuş?

Çok eskileri yani Paleolitik döneme ise hititler yaşamış bu topraklarda. Aslında daha öncesini bilmememizin nedenide yazılı tarihin hititlerle başlamasından kaynaklanıyor. Kapadokya bölgesinde genel olarak Asurlular, Hititler, Frigyalılar, Persler, Romalılar ve 1071 den sonra Türk Boyları yaşamış.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya’da öyle bir coğrafya ki burada yazacaklarım sadece keşfedilmiş olanlar ve hikayesini bildiğimiz yerler olacak. Bir de bilmediğimiz daha yeni yeni keşfedilen yerleri siz düşünün. O yüzden Kapadokya’da Mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyle bir derledim. Böyle bir yerin bizim ülkemizde olması benim için gurur verici. Kapadokya gezilecek yerler nereler? Hadi başlayalım, Kapadokya gezilecek güzel yerler nerelermiş.

Tavsiye : Kapadokya’da bir çok müze için ücret ödemeniz gerekiyor. O yüzden bir yıl boyunca Türkiye’de tüm müzelerde kullanabileceğiniz bir Müze kart çok işinize yarayacaktır. Kimliğinizle müze girişlerinden alabiliyorsunuz. 40 Tl ücreti var.

1- Ihlara Vadisi 

Ihlara vadisi bölgenin en önemli yerlerinden biridir. Milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda oluşmuştur ve bir çok toplum saklanmak için bu bölgeyi kullanmıştır. 14 kilometre uzunluğunda ve 110 metre yüksekliğinde vadi görünümlü Kapadokya’nın kalbi denilebilecek yerlerden biridir. Bu bölgede görülmesi gereken 10. yüzyıldan kalma bir çok klise bulunmaktadır. İşte Ihlara vadisinde bulunan kliseler.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler
 • Aziz George (Kırkdamaltı) Kilisesi
 • Yılanlı Kilise
 • Ağaçaltı Kilisesi
 • Pürenliseki Kilisesi
 • Kokar Kilise
 • Sümbüllü Kilise

2- Kapadokya Şarap Mahzenleri

Kapadokya’ya gelipte bu yörenin olmazsa olmaz şaraplarını tatmadan gitmek olmaz. Turasan bu yörenin en kaliteli ve köklü şarap mahzeni. Buraya gelip şarapları tadabilir, mahzenleri gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Turasan Şarap Mahzeni Ürgüp’de yer almaktadır.

3- Göreme açık hava müzesi

Göremenin en popüler yerlerinden birisidir. Kapadokya’nın tarihi hakkında pek çok bilgi edinebileceğiniz bu yer yine mağara kliseler, şapeller, yemekhaneler ve mezalarla doludur. Rehber olursa tadından yenmez. Giriş için müze karta ihtiyacınız var.

4- Derinkuyu Yeraltı Şehri

kapadokya gezi rehberi
kapadokya gezi rehberi

İşte asıl büyüleyen yer burası! Yerin 7-8 kat aşasına kadar inen 85 metre derinliğinde dev bir mağara şehir. Savaş sırasında yada baskınlar sırasında korunmak için böyle gizli yeraltı şehirleri yapmışlar. Burada ne yiyip ne içiyorlar, nereye tuvaletlerini yapıyorlar, ölen insanları ne yapıyorlar hepsini canlı canlı göreceksiniz. Buradaki yaşanmışlık ve hikayeler büyüleyici yine tavsiye ettiğim gibi mutlaka bir rehber eşliğinde gezin derim.

5- Ortahisar

kapadokya gezilecek yerler

En güzel manzaralardan birisi, kahve içip sohbet etmelik! Tabi sonrasında köyü keşfetmeden olmaz. Kale 5 yıl önce ziyarete kapatılmış. Buraya kadar gelmişken birde Ortahisar Bozacısı ziyaret etmelisiniz.

6- Zelve Vadisi

kapadokya mağaraları, Peri bacaları

Bu bölge Kapadokya’nın coğrafi oluşumlarını peri bacalarını en iyi gözlemleyebileceğiniz yer. Avanosa 3,5 km uzaklıkta yer alıyor. Birbirinden ilginç peri bacaları içinde 15’e yakın klise yer alamaktadır. 

7- Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kapadokya’nın en yüksek yeri, doğal olarak harika bir panaromik izleme şansı veriyor. Tırmanmak için biraz yürüyüş yapmanız gerekmekte. Eğer balona binmek için yeterli bütçeniz yok ise buraya çıkıp enfes manzaranın tadını çıkabilirsiniz.

8- Avanos

Avanos demek sanat demek. Çanak çömlek demek. Bu coğrafyadan ne sanat eserleri, ne sanatçılar, sanatçılar çıkmış görmeniz lazım. O sıcak kanlı insanlarla sohbet edip, bu yöreni sindirmeniz lazım.

9- Ürgüp

Asmalı konak, şarap mahzenleri göreceğiniz ünlü şehir burası. Yine hamamlar, çarşılar burada yer almaktadır. Burası çok büyük bir bölge olduğu için ayrı bir gezi yazısı şeklinde yine yazacazağım.

10 – Gün batımı

Kapadokya doğal güzellikleri, kapadokya gün batımı

Kapadokya’ya gelmişken mutlaka gün batımını sessizce izlemenizi tavsiye ediyorum. Nerede olduğunuz önemli değil, herhangi bir tepeye çıkmanız bu büyülü coğrafyanın üzerinde güneşin batışını izlemek için yeterli olacaktır.

Kapadokya çömlek, Çanak çömlek yapımı kapadokya çini seramik

Kapadokya Mekan Tavsiyeleri

Kapadokya’ya giderken yol üzeri kahvaltı için ; Aksaray Ağaçlı Tesisleri

Kapadokya’da Öğle ve Akşam yemeği için Sunan Han Restoran

Bölgenin en iyi çanak çömlek atölyelerinden birisi olan AVANOS SERAMİK – EVREN TOPUZ  sunumu tavsiye ederim.

SAYAN ONYX ile bölgenin taşlarını inceleme öğrenmek için ideal

Şarap ve mahzenleri için TURASAN ŞARAP FABRİKASI

D’stiny Restoran’da Yaşar Beyi bulun mutlaka size Kapadokya’da tadabileceğiniz en güzel yemekleri sunacaktır.

Türk Gecesi İçin;  HARMANDALI RESTORAN

Kapadokya Otelleri, Kapadokya hangi otelde kalınır?

Kapadokya Konaklama
Kapadokya Konaklama, Holiday Cave Hotel

Kapadokya cave oteller dünya genelinde meşhurdur. Türkçesi Mağara oteller. Bu mağara otellerin için Suit odalar bulabileceğiniz gibi hostel tarzı konaklama imkanı sunan yerlerde var. Eğer Kapadokya’ya balayı için gidecekseniz tavsiyem en güzelinden manzaralı bir suit oda tutmanız yönünde olur.

Bizim kaldığımız yer : Holiday Cave Hotel. Açıkcası buraya ben bayıldım. Her şey dört dörtlüktü. Akşam şömine başında yemek yiyip sonra mağara konsepti odalarımızda dinleniyorduk. Her odada bulunan jakuzileride söylemeden edemeyeceğim 🙂 Ayrıca konum ve manzara olarakda gayet güzel.

Fiyatlar tabiki yaz döneminde daha çok oluyor ama Kapadokya için bence sonbahar ve ilk bahar ayları bence tam mevsimi. Ayrıca Kapadokya’da azda olsa çiftlik evleri bulunmakta, eğer ilginizi çekerse bunlarıda düşünebilirsiniz. Tekrar söylemekte fayda var. Eğer Tur ile gelirseniz otele vereceğiniz para ile Kapadokya’da her şeyi yapabilirsiniz. Buna Balon turundan, yemekleri ulaşama kadar ekleyin siz.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’da yiyebileceğiniz en güzel şey testi kebabıdır. Derseniz ki onu zaten biliyoruz, o zaman bu bölgeye has olan pideleri tadın derim. Sac tava ve yine bu yöreye özgü mantısı çok lezzetlidir.

Balon Turu Ne Kadar?

kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya Balon Turu, kapadokya manzaraları

Kapadokya’yı sıcak hava balonları ile dolu manzaralı takvimlerde tanıdık hep, işte o balonlara binmek isterseniz sezonda ödeyeceğiniz ücret 300-400 tl arası. Tur’u yine bu konuda tavsiye ederim daha ucuza gelecektir.

Kapadokya’da At Turu Ne kadar?

Kapadokya at turu

Kapadokya coğrafyasında yapılabilecek en güzel aktivitelerden birisidir, atla gün batımında dolaşmak. Fiyatı değişmekte olup 60-100 TL aralığındadır.

Kapadokya’da Hamam fiyatı?

Kapadokya’daki bu hamam daha çok turistlere yöneliktir o yüzden kadın erkek karışık girilebilir. Fiyatları ortalama kişi başı 40TL dir.Masaj veya kese isterseniz isterseniz onun ücretleri türüne göre değişiyor.

Kapadokya’da ATV fiyatları ne kadar?

Atla gezebildiğiniz bölgeye eğer kalabalık bir arkadaş gurubu ile geldiyseniz Atv ile dolaşmak keyifli olacaktır.  2 saatlik fiyatı ortalama 60-100 tl

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl