Kyoto Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

Kyoto benim için Japonya’nın en düzenli ve güzel şehri. Diğer bir açıdan tapınaklar şehri, Japonya’da düzenin tarihin, kültürün, renklerin ve temizliğin diğer bir adı da diyebiliriz. Hazırladığım bu Kyoto gezilecek yerler yazısı umarım herkese faydalı olur. Yazının altına yorum yazmayı unutmayın.

Kyoto tam 3000 yıl Japonya’nın başkenti olmuş. Zaten adı Japonca’da Başkentlerin başkenti demek.Bu şehir öyle güzel dizayn edilmişki, en küçük ayrıntı bile düşünülmüş. Bahçe mimarisinden, birbirinden güzel tapınaklarına, şehrin modern yüzü ile tarihin mükemmel birleşiminden İnsanların birbirine olan saygısına ve samimiyetine…her şey tek kelime ile mükemmel. Toplu yaşamın, şehirleşmenin en güzel örnek şehri ; Kyoto.

Bali gezilecek yerler
Kyoto Gezi Rehberi – Kyoto gezilecek yerler

 

Kyoto’da gezilecek çok yer var.Hepsini tek tek yazmak yerine  en güzel yerlerini sizin için listeledim. Yazının altında ulaşım ve konaklama tavsiyelerimi bulabilirsiniz.


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler

Kyoto Gezilecek Yerler

Kyoto toplamda 8 bölgeden oluyor. Gezmek için bölge bölge ayırmanız en güzeli olacaktır. 2-3 bölge bir gün içinde rahat rahat gezilebilir. Vaktiniz var ise her gün bir bölgeyi gezmenizi öneririm.  Baştan söyliyeyim burada tapınaklara doyacaksınız.

kyoto-gezisi-tapınaklar
Kyoto Gezi Rehberi – Kyoto gezilecek yerler

 

Kyoto’da gezmek için kısıtlı gününüz var ise hemen bir tane günlük otobüs bileti alın. Herhangi bir turist bilgilendirme ofisinden yada direk otobüs şöföründen temin edebilirsiniz. Bunun fiyatı 500 yen. Bununla gece 12’ye kadar Kyoto’nun her yerine extra bir ücret ödemeden gidebiliyorsunuz. Bileti aldığınız yerde size küçük otobüslerin ve hatların olduğu bir harita veriyorlar, bununla kolaylıka yönünüzü buluyorsunuz zaten. Kyoto içinde metrolar çok az, o yüzden otobüs iyi bir alternatif olacaktır. Eğer gün içinde geziyi erken bitirmek isterseniz, biletinizi yolda gördüğünüz bir sırtçantalı gezgine verin 😉

Kyoto Gezi Rehberi, Kyoto Nasıl Gezilir? 

Kyoto’da mutlaka görmeniz gereken yerleri ve sırasıyla en güzel şekilde nasıl gezersiniz onu anlatacağım. Eğer gittiğinizde yerde vaktiniz varsa aşağıda yazdığım bölge bölge kısımlardan rotanıza o yerleride ekleyebilirsiniz. Elinizde bir harita yada offline çalışan bir harita olması işinizi çok kolaylaştırır. Yoksa bile isimleri not alın, sorarak kolayca bulabilirsiniz. Tapınakların giriş ücretleri ortalama 500 yen civarlarında.

İlk olarak şehrin batı bölümünden yani Arashiyama’dan gezmeye başlayın. Buraya sabah saatlerinde gelmeniz en güzeli olacaktır, ki gezecek pek çok yer var. Metro ile gelebileceğiniz gibi otobüs ile de gelebilirsiniz. Otobüs çok zaman alacaktır. İlk olarak Tenryu-ji Tapınağını ziyaret edin, daha sonra ise kendinizi Bambu ormanında bulacaksınız. Daha sonra özel bir yer olan Okochi-Sanso Villa ziyaret edebilirsiniz. Ardında  Gio-ji tapınağı ile buradaki gezinizi tamamlayabilirsiniz.  Cadde üzerindeki bir çok alışveriş yerleri ve farklı lezzetler sunan yerlere gitmeyi unutmayın. Özellikle tadımlık ikramlarda bulunan pek çok yer göreceksiniz.

Buradan sonra ister 20 dakika uzaklıkla ki Altın tapınağa gitmek için taksi tutun isterseniz şehir merkezine tekrar metro ile giderek daha sonra otobüs kullanarak Altın tapınağına ulaşabilirsiniz. Burada giden bir çok hat bulunmakta, benim tavsiyem otobüs kullanmanız yönünde olacaktır. Merkeze gelin ve buradan Kuzey batı yönüne giden otobüslere binin.

Daha tekrar şehir merkezine gelin. Ginkakuji-michi durağında yürüyerek ilk olarak Ginkaku-ji Tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Ardından buradan çıkıp Filozof yolundan yürüyerek  Nanzen- Ji tapınağına gelebilirsiniz.

Buradan sonra Shoren-in Tapınağını görebilir ardından Chion-in Tapınağını ziyaret edebilirsiniz. Buradan çıktıktan sonra Maruyama parkının içinden geçerek Kiyomizu-dera Tapınağına ziyaret edebilirsiniz.

Kiyomizu-dera’dan sonra tekrar aşağı doğru yürüyerek Higashioji-dori’ye varabilir. Ardıdan tekrar devam ederek Keihan Kiyomizu-Gojo istasyonuna ulaşabilirsiniz. Buradan bineceğiniz Metro ile Fushimi-Inari istasyonuna gidebilirsiniz. Buradan sonra Fushimi-İnari bölgesini gezebilir, tapınakları ziyaret edebilir. Açık pazarlarda dolaşabilirsiniz. Buradan sonra geziyi sonlandırabilirsiniz. Şehir merkezinde ise bir çok alışveriş merkezleri, onsenler ve restoranlar var. Bunların bir çoğu Kyoto’nun en güzel caddesi Tachira Nishimachi üzerinde bulunmakta.

Kyoto’da Bulunan Bölgeler

Kyoto'da bulunan bölgeler
Kyoto Gezi Rehberi

 

Higashiyama Bölgesi

Burası Kyoto’nun en önemli yapıların olduğu bölge. Ayrıca burası benim en sevdiğim yer diyebilirim. Gion bölgesinide içinde barındıran bu yer, tarihin kültürün atmosferini içine çektiğiniz huzur dolu sokaklar burada yer alıyor.

kyoto-gezi-rehberi-1
Kyoto gezilecek yerler

 

Bu bölge geyşa kızları ile ünlenmiş. Halen kültürün ve tarihin yaşandığı sessiz, bir o kadar da temiz bir yer. Etrafta kimono giymiş kızlar, sake içebileceğiniz yerler, Kyoto’ya özel yemekler yiyebileceğiniz, çay seremonilerine katılabileceğiniz küçük restoranlar bulunmakta. Yine aynı bölgede bulunan özel geyşa danslarını izleyebileceğiniz bir yer var. Bir sürü turist akşam ve sabah saatlerinde eve dönen geyşaları görmek için buraya geliyorlar.

Arashiyama Bölgesi

Burası Kyoto’nun ünlü bambu ormanın olduğu yer. Japonya’nın her yanında bambu ormanlarını görmek mümkün ama buradaki turistlik bir yer haline gelmiş. Ormanın içinde gezen Kimonolu kızlar yine benim favorim. Onun dışında etrafta pek çok tapınak bulunmakta. Buraya ulaşmak için en güzel yol otobüs olacaktır. Yukarıda anlattığım rota doğrultusunda kafanız karışmadan gezebilirsiniz.

Kuzey Batı Bölgesi

Burada göreceğiniz en önemli şey şüphesiz altın tapınak olacaktır. Ayrıca Ninna-ji tapınağıda oldukça popüler. Onun dışında çay seromisine katılmak isterseniz KOTO adında bir yer bulundamakta.

Altın Tapınak Hakkında

Golden Temple, Altın Tapınak
Golden Temple, Altın Tapınak, Kyoto Gezi Rehberi, Kyoto gezilecek yerler

 

Japonya’nın Kyoto şehrinde bulunan bu tapınağın, ayakta kalma hikayesi ise biraz ilginç 1200’lü yıllara dayanıyor. Aslında burası bir villa yani evmiş. Dönemin önemli siyasi adamların kaldığı bir yer iken, çok kez el değiştirmiş satılmış. Daha zarar görmüş, bakımsız kalmış sonra yine birileri satın almış bakım yaptırmışlar.

1400 lü yıllarda ev tekrardan zarar görünce evin son sahibi yoşimaçinin eşi tarafından zen tapınağına dönüştürülmüş. Edo döneminde yeniden inşa değilmiş, daha sonra Japonya’da anti zen kültürünün etkisiyle yine bakımsız kalmış ve uzun bir süre ekonomik destek görememiş. 1900 lü yıllardan sonra ziyarete açılan tapınak, tüm gelinirini bahçe düzenlemesine ve restoresine harcanmış 1930 yılında UNESCO tarafından korunmaya alınmış ve bugün Japon bahçe mimarisi en güzel örneği olarak gururla sergileniyor.

Güney Doğu Bölgesi

Burası Kyoto denilince akla ilk gelen yerlerden birisi. Bir sürü tapınağın iç içe olduğu aynı zamanda binlerce turuncu Tori kapısının olduğu bölge. Giriş ücreti yok. Buraya gelmişken, ünlü Ramenlerinden yemeyi unutmayın. Ramen fiyatları 650 Yen civarında.

Fushimi Inari Shrine Hakkında

Kyoto-Gezi-Rehberi
Fushimi Inari Shrine, Kyoto gezilecek yerler

 

10.000’den fazla tapınağın (tori kapılarının) olduğu yer ; Fushimi Inari Shrine

Japonlar oldukça inançlı insanlar. Bunun yanı sıra batıl inançlarıda çok güçlü. Buradaki her bir kapı Japon şirketler yada kişiler tarafından bağışlanmış. Tarihi 1300 yıllara kadar dayanıyor. Şirket kar yağdığı her iş için bir kapı bağışlanmış. En küçük kapının yapım maliyeti 400 bin yen yani 3850 dolar civarı. 1 Milyon yen’e kadar maliyeti olanlar var. Bu kapıların adına Torii diyorlar. Her birinin üzerinde şirketin yada bağısı yapan kişinin adı yazıyor. Tabi benim Japoncam yetmediği için ancak fotoğraflarını çekebildim.

Bu kapılar koca bir tepeyi dolaşıyor, kimi zaman bazı küçük tapınaklarla kesişiyor sonra yine devam ediyor. Akşama doğru bir video yükleyeceğim. İnstagramdan takip etmeyi unutmayın. Instagram

Kyoto’yu Bu Kadar Özel Yapan Nedir?

kyoto-gezi-rehberi
Kyoto gezilecek yerler

 

Kyoto defalarca dünyanın en düzenli, temiz şehri seçildi. Japonya’da kültür ve tarihin baş şehri. Geleneksel tapınaklardan, shrinlere, mükemmel bahçe düzeninden geyşalara, lezzetli yemeklerinden alışveriş yerlerine, festivallerinden insanların yaşam kalitesine kadar her şeyi ile tam not alan bir şehir! Sizde oraya gittiğinizde bunu fark edeceksiniz.

İşte Kyoto sokaklarında sokak müziği yapan bir müzisyen !

Kyoto’da Nerede Kalınır? Konaklama Tavsiyesi

Arkadaşlar nereye giderseniz gidin, bloglardan gördünüz otel tavsiyeleri her zaman en iyisi olmaz. O yüzden size tavsiyem booking.com veya hostelword gibi siteleri kullanarak. O güne özel en uygun yeri ayırtmanız ve kalmanız. Kendi kaldığım yeri tabiki yazarım, iyi ve kötü yanları  söylerim fakat otel işlerinde şöyle bir durum var. Mesela ben çarşamba günü x hostelinde kalmışımdır, ama sen cumartesi günü bu şehri ziyaret edeceksindir. O zaman benim kaldığım fiyattan iki kat daha fazla ödemek durumunda kalabilirsin. Ama dediğim sitelere giderek, o güne en uygun seçeceğini size gösterecektir. Orada olan yorumları okuyarak fikir edinebilir ve yerinizi seçebilirsiniz.

Benim Kyoto’da kaldığım hostelin adı : Centurion Cabin and Spa Kyoto. Japonya seyahatim boyunca kaldığım en lüks ve ucuz yerlerden birisi. Günlük 2500 yen idi.

Onun dışında Kyoto’da bir gece Mc donals’da ve bir gecede küçük bir tapınağın bahçesinde sabahladım.

Yağmurdan dolayı çok uyuyamadım, sabah olunca aklıma yumuşak mı yumuşak bizim misafir odaları gibi koltulkarı olan metrolar geldi. Metronun birine bindim, şehrin bir orasına bir burasına sanırım 5-6 kere gidip gelmiştir. Ama uykumu aldım sonunda 🙂 Kimsede ne kalk dedi, ne de ne yapıyosun dedi. Olursa gündüz uyuyacak yer ararsanız, aklınızda olsun.

Kyoto Ulaşım

Kyoto’ya JR hatlarıyla yada hızlı trenlerle gelmek mümkün. Şehirde havaalanı yok bence gerekde yok zaten. Onun dışında şehir içinde gezmek için yukarıda belirttiğim gibi günlük otobüs bileti alın. 500 yen ücreti var. Bu çok işinize yarayacak. Tek tek binmek zaten 250 yen civarında tutuyor. Ayrıca şehir içinde iki tane metro hattı var. Bunlar yine en fazla 250 yen ücretinde oluyor. Kyoto konum olarak Osaka, Nara ve Kobe gibi şehirlere yakın bir mesafede bulunuyor. Bu şehirlere gitmek için locak trenlerle ortalama 1-2 saat arası zaman alıyor.

Kyoto Konaklama Önerileri

kyoto-gezi-rehberi-Japonya
Kyoto Gezi Rehberi

 

Kyoto’nun her yanı böyle rengarenk kimonolu kızlarla dolu. Bana ilginç geldiği için onların fotoğrafını çekmek, onlarla fotoğraf çekilmek isterken kimi zamanda onlar yanıma gelip selfi selfi diyor fotoğraf çekiniyoruz. Benim nerem ilginçse artık 🙂

Japonya, şimdiye kadar en çok ilgi gördüğüm ülke oldu. Ayrıca yazıyı faydalı bulduysanız paylaşabilir, yorum yazabilir, sayfada bulunan reklamlara (lütfen en fazla bir kere ve sayfanın açılmasını bekleyip gezinerek) tıklayarak destek olabilirsiniz.

İnstagram’dan dünya turumu takip edin.

@yolgunlukleri

3 Responses

  1. Kyoto gezilecek yerler o kadar çok ki bu yazıyı görene kadar kafam karışmıştı. Çok güzel hazırlamışsın ve çok yararlı bulduk. Teşekkür ederiz Emre sevgiler

  2. Harika bir rehber olmuş Kyoto için. Geldiğimde nereye gideceğim nereden başlayacağım kime nasıl sorayacağım diye düşünmeme gerek kalmadı (ingilizcem iyi değil). Çok teşekkür ederim! Ayrıca Tokyo içinde aynı bu şekilde bir rehber bekliyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey 2023 (+Biletler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.