Malezya Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

Malezya Gezi rehberi

Malezya gezi rehberini, Malezya’yı iyi anlamanız ve gezinize faydalı olması için yazıyorum. Malezya, Güney Asya’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesi. Tropikal iklimi, birbirinden güzel adaları, ulusal parkları ve dağlarıyla oldukça merak uyandıran bir coğrafya. 28 milyonluk nüfusunu çoğunluğunu Malaylar, Çinliler ve Hintliler oluşturuyor. Bu 3 farklı milletin beraber sorunsuz bir şekilde yaşadıkları dünya üzerindeki nadir yerlerden bir tanesi. Bununla gurur duyuyorlar. Bilim alanında bir çok başarılı projeye imza atan Malezyalılar, Uzaya bilim adamı gönderen ilk Müslüman ülke konumunda.  Malezya Gezi Rehberi yazımın faydalı olmasını umuyorum, yazının en altına yorum yaparsanız sevinirim.

Malezya Haritası
Malezya Haritası – Malezya Gezi Rehberi

Malezya coğrafya olarak iki büyük kara parçasından oluşuyor. Borneo adasını Endonezya ile paylaşıyorlar. Bu bölgede Sarawak ve Sabah yerlilerinin çoğunlukta yaşadığını duymuştum. Daha ilkel bir hayat sürülen bu coğrafya, asıl keşfedilmeyi bekleyen bölge diyebilirim. Diğer önemli şehirler, başkent ve destinasyonlar ana kara parçasında buluyor. Ben bu gezimde ana kara parçası üzeride seyahat ettim ve edindiğim tecrübeleri buradan aktarmaya çalışacağım. Yararlı olması dileğimle.


Malezya gezi rehberi için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Malezya Gezi Rehberi

Malezya Vizesi Nasıl Alınır?

Malezya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Sorgusuz sualsiz kapıda 3 aylık mühür basıyor. En rahat giriş yaptığım ülkelerden bir tanesiydi.

Malezya’ya Ne Zaman Gidilir?

Malezya tüm yıl ziyaret edilebilir bir ülke. Hava sıcaklığının yıl içerinde çok az değiştiği ve ortama 30 derece olduğu bir coğrafya burası. Muson zamanını Haziran – Eylül göz önünde bulundurmakta fayda var. O zaman dahilinde bile ziyaret edebilirsiniz. Doğu Malezya musonda olmuyor o dönemde.

Malezya Gezilecek Yerler

Malezya gezi rehberinde en çok işinize yarayacak destinasyonları sıralamaya çalıştım.

Malezya’yı tam olarak gezmek için en az bir ay zaman ayırmanız gereken bir coğrafya olduğunu hatırlatmak isterim. Kendine has bir kültürü olan Malezya’nın en popüler destinasyonlarını gezmek ise daha az zamanı olanlar için iyi bir alternatif olacaktır. Kısaca destinasyonları şöyle tanımlayabiliriz.

Kuala Lumpur

Malezya’nın başkenti. Dev gibi gökdelenler, şehir yaşamı ve gelişmiş şehir anlaşıyı ile gezmesi ve dolaşması oldukça rahat bir yer. Şehir içindeki metro sistemi gitmek istediğiniz her yere sizi götürecektir. Başkent, Kuala Lumpur’da öne çıkan destinasyonlar

KLCC – Kuala Lumpur Şehir Merkezi

Şehrin tam olarak kalbi, her yerin bağlandığı nokta burası. Eğer şehir içinde bir yere gidecekseniz yolunuz mutlaka buradan geçiyor. Büyük iş merkezlerin, gökdelenlerin, lüks otellerin olduğu bu bölge bir çok otobüs hattının başladığı 4 farklı tren hattının birleşim noktası.

Batu Caves

Kuala Lumpurun en önemli turistlik bölgelerinden biri olan Batu Cave, adını bir zamanlar oraya akan nehirden almış. Önündeki büyük altın kaplama heykel ise Hinduizmin önemli tanrılarından Lord Murugan’ı temsil ediyor. Ayrıca 400 milyon yıllık geçmişe sahip olan mağara ise hemen arkasında ki merdivenlerden çıkarak ulaşılabiliyor. Yılın belli zamanları burada hintliler tarafından kutlanan Thaipusam Festivali düzenleniyor. KLCC’den Tren ile ulaşabilirsiniz ( 3 ringit )

Malezya Gezi Rehberi
Batu Caves, Malezya – Malezya Gezi Rehberi

Çin Mahallesi (Chine Town)

Dünyanın hemen hemen her yerinde olan Çin mahalleleri buradada yer alıyor. Çin kültürünün tüm minimanize halini görebileceğiniz yemek kokularıyla donatılmış renkli bir mahalle diyebilirim. Burası ayrıca Sırtçantalı gezginler için oldukça ucuz hostel imkanı sunan bir destinasyon. Buraya kadar gelmişken mutlaka baharat soslu tropikal meyveleri deneyin.

Çin Mahallesi, Kuala Lumpur
Çin Mahallesi, Kuala Lumpur – Malezya Gezi Rehberi

Petronas İkiz Kuleleri

Bir zamanlar dünyanın en yüksek kuleleri olarak tanımlanmış olsada şimdi o namını yitirmiş durumdadır. 452 metre yüksekliğe sahip bu kuleler 88 kattan oluşmaktadır. Arasındaki köprü her gün yüzlerce turistin akınına uğramamaktadır. Bu kulelere çıkmak için sabahın erken saatlerinde gelip 80 Ringit ( 60 TL ) bilet almak gerekiyor.  86. Kat’a kadar çıkabiliyorsunuz. Daha sonrasına izin verilmiyor.

Petronas İkiz Kuleler
Petronas İkiz Kuleler – Malezya Gezi Rehberi

Bukit Bintang

Kuala Lumpur’un gece hayatı burada yer alıyor. Alışveriş severler içinde oldukça popüler bir yer olan Bukit Bintang şehrin en turist çeken noktalarından bir tanesi. KLCC’den metro ile gelebilirsiniz.

Cameron Highlands

Malezya’nın yaylaları olarak bilinen Cameron Highlands temiz havası, yemyeşil doğası çay bahçeleri, çilek tarlaları, arı çiftlikleri ve çiçek çiftlikleriyle doğa severleri kalbinden vuracak bir yer. 1 hafta boyunca bir dağ evinde kaldığım Cameron Higlands tam olarak dinlenebildim diyebildiğim yer oldu. Buradan aldığım enerji ile yoluma daha güzel devam ettim. Cameron Highlands için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Cameron Highlands , Malezya Gezilecek Yerler
Cameron Highlands – Malezya Gezi Rehberi

Melaka

Mimarisiyle öne çıkan Melaka, özellikle fotoğraf severler için farklı bir atmosfer sunacaktır. Malezya gezi rehberine mutlaka eklemem gerekirdi. Melaka’nın tarihi ve kültürü aslında size tam olarak Malay yaşamanı gözler önüne seriyor. Benim bu şehirde kötü anılarım olduğundan çok fazla vakit harcamadan hemen çıkmak istedim ama eminim siz keyif alacaksınızdır.

Penang Adası

Malezya’nın en ünlü adalarından bir tanesi olan Penang Adası, dünyaya adını sokak sanatı ile duyurdu. Penang adası George Town’da ki bu eserlerin yerlerini keşfetmek ve bulmak çok zevkli bir oyun. George Town’a geldiğinizde herhangi bir ajanstan, otelden alabileceğiniz ‘’ Sokak Sanatı Haritası ‘’ ile haritada gördüğünüz bu duvar resimlerini sırayla bulacaksınız. Ayrıca Penang adasının Ulusal parkında 2 adet yürüyüş parkuru bulunmakta. Yaklaşık 1-2 saat süren bu parkurlar, kimsenin olmadığı çok güzel plajların yanından geçerek gidiyorsunuz. Maymun plajınıza geldiğinizde sizi coconat suyu satan küçük bir yer bekliyor olacak. İşte onu hakettiniz 🙂

Penang Street Art
Penang Street Art – Malezya Gezi Rehberi

Langkawi Adaları

Malezya’nın en ünlü tatil destinasyonlarından bir tanesi. Tayland sınırında olan ve Tayland’ın diğer ünlü adalarıyla aynı denizi paylaşan bu ada, yağmur ormanları, bembeyaz kumlu plajları, lüks restaurant ve otelleriyle turistler tarafından büyük ilgi gören bir destinasyon. Yeşil-Mavi denizinin güzelliği ile Balayı tatili düşünenler için keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Buraya gitmeden önce muson zamanını kontrol etmekte fayda var.

Malezya Mutfağı 

Pirinç ile yapılan tüm yemekler Endonezya gibi burada da görülüyor. Hemen kuzeyinde Tayland ve Çin’e daha yakın olması noodle ve erişte gibi hamur işlerini de malay mutfağında görmek mümkün. Burada en öne çıkan yemek ise Satay dedikleri mangalda tavuk, sığır, koyun gibi etlerin farklı soslarla sunum edilmesi. Ayrıca muz yaprağı üzerinde servis edilen bir birinden farklı lezzetleri mutlaka denemelisiniz. Bunun için en güzel tercih restaurantlar hintli restaurantlar olacaktır.

Couchsurfing üzerinden beni ağırlayan hostum, Malezya yemeklerini tanıtıyor
Couchsurfing üzerinden beni ağırlayan hostum, Malezya yemeklerini tanıtıyor – Malezya Gezi Rehberi

Ayrıca Tropikal bir ülke olduğundan sandığınızdan çok ucuza yiyebileceğiniz birbirinde güzel meyveler bulunmaktadır. Ananas, Coconat, Mango en çok görebileceğiniz meyvelerdir. Ünlü Durian meyvesi de yine her yerde bulunmaktadır. Bu meyvenin kokusu çok fena ama tadı inanılmaz güzel. En azından bir kere denemelisiniz.

Malezya’ya Ulaşım

Malezya’ya bir gezi planlıyorsanız ülkeye nereden geldiğinizde bağlı olarak ulaşım çeşitleri değişicektir.

Türkiye’den direk olarak THY’nin her gün düzenli uçuşları bulunuyor. İstanbul – Kuala Lumpur uçuşları 12 saat sürüyor ortalama 600 dolar. Promosyonları ve kampanları takip etmek için turkishairlines.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tayland üzerinden geliyorsanız, Bangkok, Phuket, Pattaya üzerinden direk olarak Kuala Lumpur’a uçabilirsiniz. Onun dışında yine bu şehirlerden düzenli olarak otobüs ve tren seferleri düzenleniyor. Malezya Penang adası ve Kuala Lumpur için direk seferden birisini alabilirsiniz.

Sınır geçisi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Singapur Üzerinden geliyorsanız, Singapurdan Kuala Lumpur çok sayıda uçuş düzenleniyor. Fiyatlar bir çok etkene bağlı olarak değişecektir. AirAsia’nın sitesini ziyaret etmenizde fayda var. Yine Singapur’dan kalkan ve direk olarak Melaka, Kuala Lumpur’a giden otobüsler bulunmakta. Sınır geçisi için bu yazıma göz atabilirsiniz.

Malezya İçi Ulaşım oldukça iyi durumda. Gitmek istediğiniz her yere otobüs, tren veya uçak çok rahat bulabilirsiniz. Trafik burada da sağdan akıyor. Eğer şehirler arası otobüs yolculuğu yapacaksanız yanınıza mutlaka uzun kollu bir şeyler alın. Klimalar otobüsü buz gibi yapıyor. Bu durum tüm asya ülkelerinde aynı.

Malezya Konaklama Önerileri

Malezya'da Cameron Higlands'dan Penang adasına otostop çekerken
Penang adasına otostop çekerken – Malezya Gezi Rehberi

Ayrıca ben tüm Malezya’yı otostopla gezdim. Kesinle kolay ve tavsiye ediyorum. Otostop kültürü oldukça yaygın.

Malezya Para Birimi ve Yaşam

 • 1 TL = 1.3 RM ( Ringit )
 • Normal bir restoranda yemek : 8.50 RM
 • Mc Donals Menü : 12.00 RM
 • Domestik Bira : 10.00 RM
 • Ekmek (500g) : 3.15 RM
 • 1 Lt süt : 6.50 RM
 • Bir Şişe Su (1,5 LT) : 2.33 RM
 • Benzin Litesi : 2.03 RM
 • Şehir içi toplu taşıma : 2.00 RM

Malay Dili ve Malayca Kelimeler

Malezya’da ingilizce oldukça yaygın ve genel olarak herkes konuşabiliyor. Dil konusunda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Resmi dilleri Bahasa ve bu dilde ise bir kaç yararlı olabilecek kelimeler şu şekilde.

 • Nereye Gidiyorsun? = Nak ke mana?
 • Saat Kaç?= Siapa itu
 • Buz = ais
 • Kahve = kopi
 • Nasılsın? = Apa Khabar
 • Ne kada? = Berapa

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

2 Responses

 1. dostum üniversite zamanlarını geçeli 10 sene oldu ve hep istediğim yurt dışına çıkıp orada yaşamaktı.olmadı maalesef.senin gibi cesur değildim besbelli.çünkü benim bahanem paramın olmamasıydı.ama seni bunlar durduramamış.bu yüzden seni kutluyorum. bu genç yaşlarını muhteşem bir tecrübeyle taçlandırman sana unutmayacağın bir hayat tecrübesi sunacak ve ufkunu genişletecektir.dünya vatandaşısın sen artık.tek başına olmak çok güzeldir eminim ve sürekli farklı insanlarla iletişime geçmek 😀 şu an evli ve 5 aylık çocuğu olan ve düzenli bir işi olan biriyim ve hayat rutinim sürekli yapmak zorunda olduğum sorumluluklardan ibaret.ne zaman kendi yapmak istediğim bir şeyi özgürce yapabildiğimi hatırlamıyorum bile.kendinle başbaşa kalabilmek özgür olmak çok büyük bir nimet.ve sen bunu iliklerine kadar yaşıyorsun.imrendim sana.yaşa doyasıya adamım 😀

  1. Yorumunuz çoğu kişinin durumunu anlatmış. Bende aynı durumdayım ancak 5 aylık bebeğimi bırakıp 10 gün geçirdim phukette şimdi malezya hazırlığındayım. Hayat kısa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir