Sağlık Pasaportu Nedir? Nereden Alınır? HES KODU

Sağlık pasaportu da neyin nesi diyorsanız, aslında henüz böyle bir şey fiziki olarak yok. Ama corona virüs (Covid-19) sonrası tüm dünyadaki ülkelerin dış işleri bakanlıklarının, buna oldukça vakit ayırdığı için ve yapılan açıklamalar ile gündemde. Yani bundan sonra yurtdışı seyahatlerimiz için pasaport, vizeye ek olarak sağlık pasaportunu da almamız gerekecek gibi duruyor.

sağlık pasaportu


Sağlık Pasaportu Nereden Çıktı?

İngiltere hükümetinin ortaya attığı şey buydu:”Corona virüse yakalananlara bağışıklık belgesi verilmesini ve kısıtlamalardan muaf olabilirler” tavsiyesi haberini ilk okuduğumda bende çok mantıklı bulmadım bu açıklamayı.

Zaten çok geçmeden Dünya Sağlık Örgütü bunun mümkün olamayacağını çok kısa sürede açıkladı. Bunun üzerine ortaya sağlık pasaportu kavramı atıldı.

Önceliğin ülke dışında mevsimde çalışanlara verilmesi üzerine kurulması planlanırken, normalleşme adımları ile birlikte turizm içinde gündeme geldi.

Benim şahsi fikrim, şimdilik belirli şartları sağlayan kişilere verilebilecek diye düşünüyorum. Sonrasındaysa aşı çıktıktan sonra böyle bir uygulamaya aşı vurularak geçilebilir.

Temelinde ise ekonomik duraksamayı biraz olsun harekete geçirmek, turizm firmalarının yüzde 80’i zarar gördü bunun etkisini azaltmak için ortaya çıkacak gibi duruyor.

Sağlık Pasaportu Nasıl Olacak?

Bunun için şuan tam bir beyin fırtınası var. Ayrı bir pasaport düzenlenebilir, online bir sistem yapılabilir, pasaportların içine vize gibi basılabilir, bir kayıt düzenlenebilir gibi bir çok farklı alternatif gündemde.

Seyahat pasaportu derken aslında sadece yurt dışı gibi de anlaşılıyor fakat, İngiltere bunu şehiriçi ulaşımda kullanmak üzere en somut adımları attı. Mobil uygulama üzerinden tanımlanan bir QR kod ile düzenleneceği, mobil uygulama erişimi olmayanların ise bunun bir kağıt aracılığıyla da düzenlenebilmesi son adımda.

Bence bu sistem başarılı olursa uzun vadede tüm Dünyaya yayılacak gibi, olmasa bile bu tarz bir alternatif kaçınılmaz gibi duruyor.

Bunun yeni bir pasaport, vize gibi somut bir şeyler oluşturmasının mümkün olmayacağını düşünüyorum. Sebebiyse zaten temastan kaçınmak iken bu, teması oldukça arttıracaktır. Online olarak detaylı ama alması kolay olacak bir şeyler olarak düzenlenen bir şey olması daha muhtemel.

Sağlık Pasaportu Ne Zaman Uygulanmaya Başlayacak?

Şuan net bir tarih yok, alternatifleri ile denemeler bazı ülkelerde başladı. Özellikle İngiltere ve Almanya bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyorlar.

Aşı çıktıktan sonra 8 milyarlık dünyaya yayılması ve uygulanması bir süre devam edecek gibi. Aşının uygulanabilirliği netleştikçe, seyahat pasaportu kapsamı uygulanma şekillerinin kalıpları daha da net çizilecek gibi duruyor.

Ne zaman uygulanacağını kestiremesek bile tam olarak ekonominin rahatlaması olarak düşünülen bu uygulama, ikinci bir dalga olmaması açısından oldukça koordineli, detaylı ve de kaçınılmaz bir gerçek gibi duruyor.

Bu şekilde turistlik dünya merkezlerine ara vermek zorunda olsak bile, bu günlerin geride kalacağına ve her şeyin daha güzel olacağına inanıyorum.

İşler biraz normale dönünce ne zaman ne yaşayacağız belli olmuyor. Bazen erteledimiz seyahatler sonrasında, ertelemek zorunda da kalıyoruz. Belki fırsat bulmuşken gitmek en doğrusu olabilir.

Şuanda Sağlık Pasaportu konusundan önce Türkiye’de bir adım attı ve HES (Hayat Eve Sığar) isimli bir sistem hayatımıza dahil oldu.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahat edeceklerin HES kodu ile seyahat edebileceğini açıkladı.

Hayat Eve Sığar uygulaması ile alınacak, tek seferlik kod sayesinde vatandaşların nereye gideceği, kimlerle yolculuk yapacağı kayıt altına alınacak ve birilerinde hastalık tespit edildiği takdirde o yolculukta bulunan herkesin durumu kontrol altına alınmaya çalışacak bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Kısaca seyahat izin belgemizin online düzenlenen hali diyebilirim.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek. Bu sayede belki doğaya, belki güvenli bir şekilde başka tatillerinde perdesi aralandı gibi oldu.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alabileceksiniz.. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atarak da alabilirsiniz.

Bu sene güvenli tatillerimizin adresi kamplar, kiralık izole evler olacak gibi duruyor.

Bu süreçte Airbnb üzerinden birbirinden güzel izole evler kiralayabilirsiniz. Eğer Airbnb ne diyorsanız, sizi şöyle alayım:

Airbnb Nedir? (Nasıl Kullanılır?)

Bilgi sahibi olanlar içinde buraya 179 liralık bir indirim bırakıyorum:

179 Lira Airbnb İndirimi

Ayrıca eğer arabanız yok ise, bu süreçte belki araba kiralamak mantıklı olabilir. Otobüs ve uçaklardaki yolcu sınırlaması fiyatları oldukça yukarı çekti. 4 kişi otobüs bileti fiyatındansa Araba Kiralama fikri daha mantıklı olabilir.

Araba kiralama konusunda ben rentalcars ve discovers car üzerinden genelde kiralama yapıyorum. Sebebiyse bir çok farklı şirketin fiyatlarını bana tek seferde gösteriyorlar ve tek tek bakmakla uğraşmıyorum.

RentalCars

Rentalcars biraz daha alışkanlık olduğu için daha ön planda oluyor.

DiscoverCars

Aralarındaki rekabetten dolayı bazen fiyatlarda daha mutlu edici olabiliyor. Bu konuda bütçeniz, istediğiniz arabaya göre seçim yapmalısınız.

Eğer uçak size daha mantıklı geliyorsa, ki bir yerde bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Bunu öğrenirken bilet fiyatları cebimizi yaksın istemiyorum.

Kiwi üzerinden bir çok havayolunu karşılaştırarak bilet alabilirsiniz.

Kiwi

Bordo pasaport ile Dünya’nın yarısına vizesiz ya da kapıda vize ile gidebiliyorsunuz. Üstelik öğrenciyseniz koşun ücretsiz 🙂

Bordo pasaport nasıl alınır?

Öğrenciler için tüm detayları topladım, bazı küçük tavsiyeler ile birlikte.

Ücretsiz öğrenci pasaportu nasıl alınır?

Vizesiz ülkelerse yurt dışına çıkmak için iyi bir başlangıç olabilir.

2020 Vizesiz Ülkeler Listesi

Bu süre zarfında daha güvenli rotaları seçmemiz gerekli, doğayla iç içe olabiliriz. O yüzden kendinize dikkat edin ve Sağlıkla kalın 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir