En İyi 10 Ucuza Konaklama Yöntemleri


Ucuza seyahat etmek
Dünyanın her yerinde mümkün. Pahalı oteller için tüm paranızı harcamanıza gerek yok.

Dünyayı gezmek zengin olma kanıksaması sürekli tartışılan bir konu. Basitçe söylüyorum, zengin olmanıza gerek yok. Seyahat oldukça ucuza yapılabilir, hatta günlük yaşantınızda harcadığınız paradan daha az harcayarak seyahat edebilirsiniz. En basitinden elektrik, su, doğalgaz faturaları ödemiyor olacaksınız.

”Seyahat etmek oldukça pahalı olabilir, sadece sen öyle yapmak istersen”

Pahalı ve gösterişli otellerde kalmak oldukça bütçe gerektiren bir şey. Bu bir seçecek. Ama onun dışında geceyi geçirmek için sadece uyumak için bir çok yer var.

Aşağıda yazacağım ucuz konaklama ve ücretsiz konaklama yöntemlerinin bir çoğunu dünya turum boyunca kendimin bizzat deneyimlediği yöntemlerdir.

Hosteller

 

Sırtçantalı gezginlerin en çok kullandığı bu yerler, bütçesi en düşük konaklama seçenekleri arasında. Odaların ve banyo tuvalet gibi alanların farklı insanlar tarafından ortak kullanılan bu yerler konaklamayı ucuz kılıyor. Aynı odada bir çok kişiyle beraber kalıyorsunuz. 3 kişiden 20 kişiye kadar kişiye kadar değişebiliyor. Dünya’nın her yerinden farklı kültür ve dinlerden insanları bir odada görmek gibi bir şey bu.

Kimi hostellerin ortak kullanım için mutfaklarıda oluyor. Bu kendi yemeğinizi yapmanız için oldukça faydalı.

Tavsiyeler

 • HostelBookers & HostelWorld Sitelerini kullanarak hostel bulabilirsiniz.
 • Hostellerde rahatsız edilmek istemiyorsanız, yanınızda kulak tıkacı ve göz bandajı olması oldukça faydalı olacaktır.
 • Hostel seçerken, yorumlara mutlaka göz atın. Temiz yatak, sıcak duş, wifi ve kitli dolap benim için olmazsa olmazlar.

Fiyat : $3 – $20 Gecelik

 

Guest House (Misafir Evi)

guest house
Ucuza Konaklama

Guest houselar eğer biraz daha yalnız kalmak, özel bir odada kalmak istiyorsanız güzel bir seçecek. Normal bir otel odasının servissiz ve lüks olmayan halini düşünebilirsiniz. Kahvaltı dahil olabiliyorda olmayabiliyorda. Yatağın boyutu hosteldekilere göre daha büyük genelde iki kişilik oluyor. Diğer geri kalan her şey anı hosteller gibi sadece özel odanız var.

Tavsiyeler

 • Tripadvisor’u kullanarak guest house bulabilirsiniz.
 • Her zaman önce odayı görmek isteyin sonra diğer ayrıntıları konuşursunuz.
 • Kapıların ve pencerelerin güvenli oldup olmadığına bakın

 

Fiyat : $5 – 50$ Gecelik

Kısa Dönem Apartman Kiralama

Norveç, Pillputrock
Ucuza Konaklama

Bir çok ev sahibi evde olmakdıklarında yada ikinci bir apartmanları olduklarında bunları kiralıyorlar. Bununla hem gelir elde etmiş oluyorlar hemde bir çok gezgine yardım etmiş oluyorlar. Böylelikle oldukça ucuza evler bulmak mümkün. Bu kiralamalar genellikle 1 gün, 1 hafta, 1 aylık şeklinde olabiliyor.  Apartmanda kalmanın en güzel yanı evden uzakta evde kalıyor gibi hissetmek.

Tavsiyeler

 • AirBnB bunun için en güzel site.
 • Evin nerede olduğunu ve ulaşım imkanların nasıl olduğuna göz atın.
 • Eğer daha fazla uzun kalmak isterseniz bunu mutlaka belirtirdin, çok daha iyi fiyat alacaksınız.


  Fiyat : $5 – 50$

Homestay (Birisinin Evinde Kalma)

Aaborng, Danimarka
Aaborng, Danimarka

Bir çok insan evde yalnız başına yaşıyor ve boş kalan odalarını gezginler için kiralayabiliyor. Bazen bir evin salonun koltuğunu bile kiralayabiliyorsunuz. Apartman kiralamaktan daha ucuza geliyor çünkü hali hazırda evde ev sahibi ile kalıyorsunuz. Bunun bir çok seçenek var, genellikle bunu sürekli yapan ev sahipleri sizin nelere ihtiyacınız olduğunu bilip ona göre hazırlığını yapmış oluyor.

Tavsiyeler 

 

 • AirBnB ile bir çok yer bulabilirsiniz. Bence hostellerden sonra gelen en güzel konaklama yöntemi.
 • Eğer kaldığınız kişi ingilizce yada sizin dilinizi konulamıyorsa yazarak ve ya çizerek anlaşabilirsiniz.
 • Bazen size yemeklerine davet edebiliyorlar, bu tamamen onlara kalmış bir durum.

Fiyat :  $5-$30 Gecelik

Gönüllü Çalışmak

 

Dünyanın her yerinde gönüllü çalışmak için iş fırsatları var. Konaklamanıza para vermek yerine çalışarak karşılamaya ne dersiniz? Bir çok farklı alanlarda çalışabilirsiniz bunlar, çiftlikler, oteller, barlar, tapınaklar, projeler, hosteller, evler olabilir.

Tavsiyeler 

 • Bunun için bu yazıma göz atabilirisiniz. Gönüllü işler yaparak dünyayı gezmek
 • Mutlaka günde kaç saat çalışacağıza ve yemek gibi extra şeyler dahil olup olmadığını kontrol edin.
 • Bazı yerler küçük bir miktar konaklama için ücret isteyebiliyorlar

 

Fiyat : 0$ – $20 Gecelik

Kamp Yapmak

Kamp Yapmak
Ucuza Konaklama

Eğer doğa aşığı bir insansanız ve her sabah kalktığınızda doğada uyanmak istiyorsanız bu seçenek tek kelime ile mükemmel olacaktır. Bir çok yerde çadırınızı kurmak ücretsiz, istediğiniz ormana, plaja çadır kurabilirsiniz. Çok turistlik yerler izin vermeyebilir yada küçük bir miktar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödemek istemeseniz bile mutlaka geceyi geçirmek için bir yerler olacaktır.

Ayrıca çadır taşımanın ağır olacağını düşünüyorsanız onun yerine hamak taşıyabilirsiniz. Bir çok hamak üstü kapalı ve yağmur geçirmeyen olabiliryor.

Tavsiyeler 

 • Mutlaka yanınızda yeterli miktarda yiyecek ve suyunuz olsun
 • Gece yatarken yiyecekleri iyi muhafıza edin ve kendinizden uzakta bir yerde tutun.
 • Doğaya saygı duyun ve kirletmemeye özen gösterin.

Fiyat : 0$ – $20 Gecelik

House Sitting

House sitting, Holland
Ucuza Konaklama

House Sitting Türkçe karşılığı ne olabilir bilmiyorum, ama kısacası birinin evinde ücretsiz oturmak, eve ve hayvanlara göz kulak olmak. Bunun için bir sürü insan evden ayrıldıktan sonra evine bakacak birilerini arıyorlar, çiçeklerini sulayacak bahçe hayvanlarıyla zaman geçirecek birileri onlar için oldukça önemli. Böyle evlerde kalacak hem ücretsiz konaklayabilirsiniz, hemde uzun bir süre rahat edebileceğiniz bir yeriniz olur. Bu evler oldukça gösterişli ve güzel evler olduğunu hatırlatmak isterim. Zaten diğer durumda kim evini birisine emanet etmek isterdi ki?

Tavsiyeler 

TrustedHousesitters sitesini kullanarak bu evleri bulabilirsiniz.

Sorumlu olduğunuz ve olmadığınız şeyler hakkında yazılı bir kağıt anlaşması yapın.

Fiyat : $0

Couchsurfing

Couchsurfing deneyimi
Ucuza Konaklama

Seyahatim boyunca en çok kullandığım web sitesi. O kadar güzel insanlarla yanıştım ki Couch surfing yaparak. Her biri benim için çok değerli. Şuanda 5 milyondan fazla üyesi var. Tahmin ediyorum ki bir çoğunuzda haberdar bu siteden. Bu siteyi kullanan insanlar sizi ücretsiz evine davet ediyor, bazen odasında bazen yerde salonda, bazende size özel bir apartman dairesinde kalıyorsunuz. Peki neden bunu yapıyorlar? Çünkü onlar ilginç insanlarla tanışmak istiyor, hikayelerini dinlemek istiyorlar. Monoton olmuş hayatlarına heyecan katmak istiyorlar. İngilizce geliştirmek ve pratik yapmak içinde kullananlarda azımsanmayacak sayıda.

Tavsiyeler 

 • HospitalityClub & WarmShowers benzer siteler
 • Kesinlikle kopyala yapıştır mantığı ile istek göndermeyin, bu çok açık bir şekilde belli oluyor. Kişiye özel yazın, müsaitse zaten kabul edecektir.
 • Evde yaşayanlara ve ev kurallarına saygılı olun.
 • Hostunuzla zaman geçirmeye çalışın, yorgun olsanız dahi.
 • Gittiğiniz yerdeki yerel buluşma etkinliklerine katılabilirsiniz.

Fiyat : $0 Gecelik

Gece Yolculuğu 

Biz otostop çekmiştik, siz otobüs kullanabilirsiniz :)
Biz otostop çekmiştik, siz otobüs kullanabilirsiniz 🙂

Paradan tasarruf etmenin en güzel yöntemlerinden biridir. Gece yolculuğu yapmak. Böylece uyurak geçirdiğiniz zamanda hem yol kat etmiş olursanız hemde konaklama için para ödememiş olursunuz. Bu her zaman iyi bir yolculuk olmayabilir ama alıştığınız zaman sabah vardığınız yerde bir yerleri keşfetmeye hazır olduğunuzu hissedeceksiniz.

Tavsiyeler 

 • Koltuğunuzu en uygun yer olmasına özen gösterin, insanlar tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız
 • Otobüsün en arkası her zaman daha çok sıçrıyor
 • Özellikle asyada otosbüsler görmemişcesine sonuna kadar klimayı açıyor, üşümemek için mutlaka yanınızda uzun bir şeyler olsun. Tavsiyem battaniye olurdu.
 • Gideceğiniz yer son durak değilse, yanınızdakine veya şöföre mutlaka söyleyin

Fiyat : Bilet fiyatı

Halka açık yerler

Endonezya'nın başkenti Jakarta'da parkada konaklarken
Ucuza Konaklama ; Endonezya’nın başkenti Jakarta’da parkada konaklarken

Parklar, Plajlar, Havaalanları, Otobüs garajları gibi bir çok yerde uyuyabilirsiniz. Kimse size neden burada uyuyorsun demez, uyurken eşyalarınıza sahip çıkmanızda fayda var yoksa benim gibi hastanenin içinde uyurken telefonunuzu çaldırabilirsiniz. Havaalanları bence en güvenli yerler, eğer erken saatte bir uçuşunuz var ise havaalanına geceden gitmek ve orada sabahlamak oldukça para tasarrufu yapmanızı sağlar.

Fiyat : $0


Hayat Paylaşınca Güzel :)

6
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En İyi 10 Ucuza Konaklama Yöntemleri

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ