Bali Adası Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

Bali Adası, Endonezya’nın 17.000 Ada’sından sadece bir tanesi ve en ünlü olalı. Jawa Ada’sı ile Lambok Ada’sının arasında yer alıyor ve 4 milyon nüfusa ulaşan nüfusunun %95′ i hindular geri kalanı ise müslümanlar oluşturuyor. Bu adada insanlar Mutlu. Bali adası gezisi boyunca bol bol masaj yaptırmayı unutmayın. Ayrıca hazırladığım bu Bali gezilecek yerler yazım için yazının en altına yorumlarınızı bekliyorum.

Bali gezilecek yerler
Bali gezilecek yerler

Bali Adasının adını hep yeni evlenmiş çiftler için romantik balayı adası yada Avusturyalı sörfçülerin ana vatanı olarak duyduk. Çünkü Dünya’nın en iyi sörf sahilleri bu adada bulunuyor. Ama bunun dışında bu adanın ününe ün katan başka bir çok etken var.

Bali adası Dalış, Bali Safari, Bali Gece hayatı, Bali Yürüyüş Rotaları, Bali Tapınaklar, Bali adası Sanat bunlardan sadece bir kaçı.
Hindistan gezimden sonda Güney Asya’da nereye gideyim diye düşünürken bulduğum ucuz uçak bileti sayesinde Bali’yi keşfetme şansı yakaladım. Bali gezisi için Aslında 1-2 gün kalmayı planlıyordum ama tam 20 gün kaldım. Bu adada bir büyü var gidince sizde hissedeceksiniz.

Bali gezilecek yerler
Bali gezilecek yerler


Bali Adasınına ulaşım
her zaman dönüşten daha ucuz oluyor. Bunun nedeni devletin uyguladığı turizm politikası. Kuala Lumpurdan ( Malezya ) Airaisa ile 20 dolara uçmak mümkün. Bende uçak ile gelip otostopla adayı terk ettim.

Bali Adasına gidilecek en iyi zaman

Nisan – Eylül arası

Ve İlginç bir şekilde Ocak Ayı. Sonrasında muson yağmurları başlıyor.


Bali (Endonezya) Para Birimi ve ve Yaşam fiyatları


1 Tl = 4.600 Rupiah  

Normal bir restoranda yemek : 27.500 Rp

Mc Donals Menü : 49.000 Rp

Domestik Bira : 21.500 Rp

Ekmek (500g) : 20.000 Rp

1 Lt süt : 21.000 Rp

Bir Şişe Su (1,5 LT) : 4.500 Rp

Benzin Litesi : 7.000 Rp

Şehir içi toplu taşıma : 5.000 Rp


Bali Adasında Ulaşım

Motor : Adada ulaşım çoğunlukla motorlarla yapılıyor. Günlük 5 dolara bir motor kiralamanız adayı keşfetmek için en iyi tercih olacaktır.

Otostop : Ben Bali’de kaldığım süre boyunca bir çok yere otostopla gittim. Deneyin eğer zamanınız varsa ne kadar kolay olduğunu sizde göreceksiniz. Evet güvenli 🙂Vapur : Bali’nin çevresinde olan diğer ünlü Ada’lara ( Gili , Lampur ), gün içinde belli saatlerde vapurlar var. Bu vapurlar iki kısma ayrılıyor hızlı bot ve yavaş bot. Bu iki bot Arasında müthiş bir fiyat farkı olduğu gibi ulaştığı süre de aynı orada oldukça fazla. Kuta caddesi üzerindeki ajanslardan en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

Bali Adasında Konaklama Nerede yapılır? Bali’de konaklama tavsiyeleri ve yerler.

Bali Ada’sına merkezi konaklama için 4 farklı yer seçeneğiniz var. Bunların 3 ü Dempasar bölgesinde yer alıyor diğeri ise Ubud. Bali Gezisi boyunca merkezi bir yer seçip adayı oradan gezmek daha kolay olacaktır.

1- Kuta
Kuta’yı Bali’nin merkezi gibi düşünebilirsiniz. Gece hayatının kalbi burada atıyor. Sahile paralel ana cadde ve aradığınız her şeyi bulabileceğiz yer burası. Doğal olarak otel fiyatlarıda ona göre şekilleniyor. Normal Havuzlu bir otel odasınu 250 bin Rupie ( 45 TL ) civarlarında kiralamak mümkün. Kuta plajında olan bar&restoranlar gün boyu güneşlenip yada şemşiye altında müzik dinleyip Deniz’i izlemek için harika yerler mevcut.

2- Seminyak
Kuta’yı merkez olarak düşünürseniz. Legian caddesinin kuzeye doğru devamı Seminyak bölgesi. Burası Kuta’ya nazaran daha ucuz ve sakin. Gece hayatının önemli bir kısmı burada yer alıyor. Kuta Plajı ile aynı sahili paylaşıyorlar. Duble6 ve Seminyak plajları en ünlü olanları.

3 – Ubud Bölgesi
Burası motor mesafesiyle sahilden yarım saat uzaklıkta Doğan’ın içinde bir yer. Seminyak ve Kuta’ya göre daha ucuz olması kafa dinlemek için güzel bir tercih olabilir. Ubud’un diğer avantajı ise Maymun ormanına ve pirinç teraslarına yakın olması. Dezavantajı gece hayatına ve sahile uzak olması. Tercih sizin.

4- Nusa Dua , Jimpadan
Ada’nın bu kısmı haritadan bakıldığında Havaalanın arka tarafında olan kısım. Buralar genellikle sörfçülerin tercih ettiği bölgeler ve fiyatlar Kuta ile hemen hemen aynı. Uluwatu ve Padang Padang Beach bu bölgeye yakın.

Not : Couchsurfing.org kullanarak Bali’de ücretsiz konaklayabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Bali Adası Gezilecek yerler ve Yapılacak Aktiviteler.

Bali Adası Tarihi ve Sanat

Bali Gece HayatıRezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

3 Yorum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl