Bisikletle İnterrail Yapma Çılgınlığı

Bisikletle, Türkiyeyi hatta Dünyayı gezenleri duyduk; Peki ya hiç bisikletle interrail yapmayı düşündünüz mü? Interrail, daha önce uzun uzun anlattığım gibi Avrupa’yı tek bir biletle trene atlayarak alt üst ettiğin bir macera. Peki bu maceraya bir de bisikleti katsak nasıl olur?

Özellikle aklınızda bisikletle interrail yapma gibi bir şeyler canlanıyorsa yazı boyunca detaylara değindim. Ayrıca bunun için biraz daha ilhama, yada “bisikletle interrail yapmalı mıyım?” soruları için de bir şeyler var. Hepsinin de dışında kalırsanız Avrupa gezdiren bazı alternatif seçenekleri de bıraktım.

Tüm sorularınızı yorumlara yazabileceğiniz gibi, bana katılmadığınız yerleri ve eklemek istediklerinizi de yazmayı unutmayın. Keyifli okumalar 🙂

Interrail Nedir?

Interrail aslında Avrupa’nın neredeyse tamamını kapsayan, 2. sınıf tren yolculuklarında size tek bir bilet ile, belirli bir süre içinde seyahat hakkı tanıyan bir tren biletidir. Bunun son zamanlarda yeni gözdesinin bisikletle olması eminim ki sizinde gözünüzden kaçmamıştır.

Bisikletle interrail yapmak! Avrupa’nın tüm ülkelerini hiç bir ek ücret ödemeden (rezervasyonlu trenler hariç) sadece bir biletle gezebildiğin interrail bileti size başka bir olanak daha sunuyor. 

Bu şekilde bende bir Avrupa Turu yapmıştım. Gerçekten hiç param yok denecek kadar az parayla bir “interrail” yolculuğu gerçekleştirdim. Bununla ilgili geniş bir tavsiye rehberi yazdım. Göz atmak isterseniz: “99 Tavsiye ile İnterrail Rehberi

Bisikletle İnterrail Seyahati Gerçekten Yapabilir Miyim?

Bir şehri keşfetmenin en güzel yoludur bisiklet ile gezmek. Özellike Avrupa ülkeleri bisiklet cenneti olduğundan bunu yapabileceğiniz yegane yer burasıdır. Hiç bilmediğiniz sokaklarda keşif yapabilir yada şehrin diğer ucunda ki bir yere çok kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Metro kullanmak yerine şehri hissederek gezmek, görerek gitmek çok daha keyiflidir, bisiklet ile.

Rakamlar size daha gerçekçi gelecekse Amsterdam’da bisiklet sayısı nüfustan daha fazla. Hemde yaklaşık 5 milyon daha fazla. 70 ve 76 yaşında bir çift bisikletle 55 ülke gezerek epeyce popüler oldular. Üstelik İstanbul’dan da yolları geçmiş. Türkiye’de en sevdikleri yer ise Marmaris olmuş.

bisikletle interrail bileti
interrail bilet

Yani anlayacağınız insanlar bisikletle Dünya Turları konusunda bile yaş tanımadan iddialı yolculukları hayal edip; gerçeğe dönüştürmüşler. Bu konuda mümkün mü sorusunun cevabı da verilmiş oluyor sanırım. Dünya Turu yapanlar oldukça neden siz interrail turunuzu bisikletle gerçekleştiremeyin. Yeter ki başarabileceğinize tutkuyla inanın. Yazının sonunda ise Dünya’dan bir çok örneği paylaşacağım.

Bisiklet Konusunda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Bu konu interrail için çok detaylı olmasa da bunu bir başlangıç kabul ediyorsanız ve sonrasını hayal ediyorsanız bu konuda temkinli adımlar atmak faydalı olacaktır. Ne demek istiyorum?

Yolculuk öncesi bol bol bisiklet seyahati yapmak ile beraber yanınıza eşyalarınızı koyarak yakın yerlere gitmeyi deneyin. Bacaklarınızı öncesinde güçlendirin ve sorunlar yaşatacak durumların senaryosunu yapın. İlk günler bacaklarınız çok ağrı yaşayacak, otururken zorlanacaksınız. Bunları çözme konusunda çözümler geliştirmelisiniz.

Lastiğiniz her an patlayabilir. Belki decathlon gibi yerlere gidip bisiklet destek bölümü ile konuşmalısınız. Küçük yamalar yapabilmelisiniz. Başka hangi yedek parçaları almalısınız? Bu gibi soruları genişletip cevaplar bulmaya çalışın.

Bazı deneyimler yolda öğrenilse de bazılarına hazırlık yapmak gerekli. Yol ise bunları pratikleşmek, tecrübe kazanmak için iyi bir yer olabilir. Hepsini yolda öğrenmeye çalışmak döndüğünüzde kahkaha atarak, dalga geçerek anlatacağınız anılar olsa da; yaşarken biraz can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Katlanır Bisikletler Bu Yolculuk İçin İşe Yarar Mı?

Bisikletle interrail yapma kısmını da katlanabilir bisikletle yapmak kulağa oldukça çılgın geliyor. Bu henüz çok rastlanan bir şey değil. Eğer sadece trenle ulaşım yapacaksanız şehri keşfetmek için neden olmasın. Bunun öncüsü olup güzel bir rehber de hazırlayabilirsiniz 🙂

Sonuçta şehir içi gezme konusunda ortaya çıktılar, belki bazı durumlarda pratik olabilir. Mesela Bla Bla Car kullanmanız gerektiğinde şoförle konuşup bagaja alabilirsiniz. Aynı şekilde otobüs içinde aynı durum söz konusu. Belki bisikletle otostop bile çekmeniz gerekse çekebilirsiniz.

katlanır bisiklet
Katlanır Bisiklet

Ayrıca bir de “Otostop Çekme Sanatı” yazıma göz atıp neler yapıp; neler yapamayacağınız analizini yapabilirsiniz.

Her zaman söylediğim gibi hiçbir yerde ne yapacağınızı tam olarak bulamazsınız; sadece neler yapabileceğiniz konusunda parçaları birleştirmeniz konusunda yardımcı olacak şeyler vardır. Ayrıca deneyimlerden yararlanmak bir çok şeyi kolaylaştırcaktır.

Bisikletimi Her Trene Koyabilir Miyim?

Railplanner uygulamasından hangi trenlere bisiklet koyabileceğinizi görebilirsiniz. Bazen bisikletiniz için 5-10 € gibi ücret talep ederler. Fakat bazı noktalar Avrupa da birbirine çok yakın olduğu için tren dışında ulaşım olan yerlere kolaylıkla gidebilirsiniz.

Bir çok insan bisiklet ile yolculuk ettiği için de, çoğu tren sizi kabul edecektir. Bisiklet yolları çeşitliliği; insanların bisiklet kurallarına ne kadar uyduğunu da göreceksiniz. Çoğu kişinin dönüşlerinde sinyal verdiği bir yerden bahsediyorum. Hal böyle olunca da bisikletle seyahat edilsin diye altyapısal çalışmalar oldukça geniş tutulmuş.

Bisikletle Interrail Yolculuğunda Konaklama

Bu konuda yorumlarda bisiklet kelimesine odaklanmak mantıklı olacaktır. Yada tesise mail atıp bilgi alabilirsiniz; eğer Ingilizce ile sorun yaşıyorsanız google translate üzerinden bile basit bir cümleyi çevirerek sorabilirsiniz.

Genelde bisikletler için ayrılmış bölümler oluyor ve oraya kitleyebiliyorsunuz. Yada odanıza çıkartabiliyorsunuz bazense ricanız üzerine sizin için güvenli bir yere koyuyorlar.

Bu konuda ben rezervasyonlarımı genelde Agoda üstünden yapıyorum. Buradan Zincir konaklama ağlarından birini seçmek mantıklı olabilir.

Agoda

Zincir konaklama markaları ise “A&O Hostels/Hotels” ve “Ibıs” otellerinde dünyanın her yerinde benzer hizmetler veriyorlar. Kıyaslama yapabilmeniz adına aşağıda Amsterdam için 3 farklı konaklama örneği bırakıyorum:

Generator Amsterdam

Ibıs Hotel Amsterdam (airport)

A&O Amsterdam Zuidoost

Bu üç markanın bir çok şehirde otelleri birbirinin tekrarı olacaktır. Bazı şehirlerde birden fazla şubeleri oldunu ve kalitelerine göre sıralandıkları detayına da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Zincir konaklama şirketleri biraz daha buna uygun şekillenmiş olacaktır. Çünkü çok fazla yolcu bisikletle geliyor.

Eğer Agoda’da kaybolduğunuzu hissediyorsanız alternatif olarak da HostelWorld aklınızda bulunsun.

HostelWorld

Onun dışında biraz daha küçük yerlerde ise iletişim gücünüzle bunu çözebilirsiniz; size yardımcı olacaklardır. Yine de bir fırsatını bulursanız mail atmakta fayda var.

Bisikletle İnterrail Yolculuğuna Giriş

bisiklet ile interrail yolculuğu hollanda
Amsterdam, Hollanda

Bu konuda normal interrail hazırlığını aynen yapabilirsiniz. Ek olarak bisikletin getirdiği bir hazırlık listesi de olacaktır. Bunu avantaja çevirmek için gerçekten en önemlilerini almak yük konusunda hafifliği sağlayacaktır. Hazırlık için eksik malzemenin telafisi belki maddi de olsa çözülüyor; ama fazla olmasının çözümü sıkıntı malesef.

Bisikletle interrail yolculuklarının en keyifli yanlarından biri Avrupa’da şehir merkezlerinde bulunan büyük parklara gidip, uzanıp müzik dinlemek çok keyifli. Bir şeyler okumak, yeni şeyler öğrenmek, bazen de kendini dinlemek huzur veriyor.

Interrail tavsiyelerimde belirttiğim gibi yanınızda 2 kitap olsun bence. Kitap kurtlarınız varsa son zamanlardaki e-kitaplar oldukça işinize yarayacaktır. “D&R” ve “idefix” üzerinden kitap seçebilirsiniz. Gideceğiniz yer ile ilgili seyahat kitapları da bir yolculuk içinde, diğer bir yolculuğun heyecanını yaşatacaktır.

Peki Ücret Ödemeden Bisikletimle Trene Binip, Gezebilir Miyim?

Evet, ama çoğunlukla bisiklet ücretsiz ve zor durumda kalmadan lütfen yapmayın. Zor durumlar için yine de yazıyorum:

  1. Bisikletinizi trene koyarken bunu kondüktör görmeden yaparsanız ve süreci iyi yönetirseniz buradaki sorun olmayacaktır. Gerekirse güzel dille açıklayın, yardımcı da olacaklardır.
  2. Railplanner’de yeşil olarak gösterilen hatlar ücretsizdir.
  3. Bisikletinizi indirirken genelde sormazlar.

Bu noktada bazı yerlerin cezaları oldukça yüksek oluyor. İnterrail biletinizin kapsamadığı hatlara ek ücret ödeyerek almanız bu konuda riske atmaya değmeyecektir.

Ceza bir kenara bunu yaptığınızda cezayla maddi bir soruna sebep olacaktır. Ayrıca Türk’lere karşı olan bir ön yargıları var bu konuda zaman zaman, bu ırkçı bir yaklaşıma dönüşmemesi için oldukça önemli bir detay.

Not : Bisiklet kilidiniz, ön lambanız ve kaskınız mutlaka olmalı. Diğer profesyonel bakımlara normal bir rotada ihtiyaç duymuyorsunuz çünkü sadece şehir içi kullanıyorsunuz.

Demir Atlı Adam?

Gürkan abi bu konuda ülkemizde bisikletle interrail dışında da bisikletle neler yapabileceğinizi gösteren harika örnek. “uluslararası geziler yapan, maceracı, blog yazarı , amatör fotoğrafçı, konuşmacı, girişimci gezgin” gibi sıfatları bir çok dergi, makale tarafından anıldı.

84.441 kilometre yol katederek, 50 ülkede pedal çevirmiş. 79 kez lastik patlatmış 🙂 ve onca macera. Kim bilir belki bisikletle interrail olarak başlayan yolculuğunuz; böyle farklı yerlerde bitebilir.

Bisikletle interrail Yapmak Üzerine İlham

Interrail yapabilir miyim konusunda kendinize güvenin. Dünyanın 4 köşesinde insanlar neler yaparken siz neden yapamayasınız. Fazlasından bahsediyorum, interrail zaten yaparsınız 🙂

Bisikletle interrail dışında “Otobüsle Avrupa Turu” da alternatif bir yöntem olabilir. Biz göz atın derim.

Bol şans! Yollarda görüşürüz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir