Bla Bla Car ile Nasıl Düşük Fiyata Yolculuk Edebilirim?

Bla Bla Car 2006 yılında Fransa’da kurulmuş bir yolculuk paylaşım uygulaması. Fransa, İspanya, Portekiz, Rusya, Almanya, İtalya gibi ülkelerde oldukça yaygın. Size tavsiye etme sebebim ise burada başlıyor. Benim çoğunlukla ilk tercihim olmasa bile zaman zaman oldukça işime yaradı.

Bu konu da bir tecrübeniz varsa; yazı boyunca aklınıza yatmayan şeyler, özellikle de katılmadığınız bölümler lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bende bunları dikkate alırım, gerekirse yazı da güncelleme yaparım ve daha faydalı olmaya çalışırım.

Bugüne kadar Türkiye’nin 70 farklı şehrine, dünyada ise 30’dan fazla ülkede otostop çektim. Otostop çekmek benim vücut uzuvlarımdan biri gibi oldu. Her seferinde çok keyif alsam da 5 dakika’da sürebiliyor; 5 saatte.

Nasıl ya mı? Öyle işte 🙂 Parasız Dünya turu dediğimde biraz fazla ciddiydim. “Otostop Nasıl Çekilir? Otostop Çekme Sanatı” yazımdan tür sırlarımı okuyabilirsiniz. Ayrıca anılarımın bazılarını da paylaştım, ilginizi çekerse bir göz atın derim.

Bazen bunu yaşamaktan uzaklaşmak isteyebilirsiniz, ama ayrıca ulaşıma ayıracak çok paranızda olmayabilir. Ulaşıma para harcamaktansa bunu başka bir şekilde de değerlendirmek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada Bla Bla Car farklı bir sistemde karşınıza çıkıyor.

bla bla car ile yolculuk paylaşımı
Bla Bla Car ile Yolculuk Paylaşabilirsin

Nedir Abi Bu Bla Bla Bir “şeyler” ?

Yolculuk paylaşımı! Eğer iki kelimeyle tanımlanacak olsa aynı bu şekilde demek en iyi tanım olurdu. Gelin biraz daha detaya girelim.

Şimdi bir arabanız olduğunu düşünün. A noktasından B noktasına gideceksiniz. Tek başınıza gidiyorsunuz, yakıt ücreti canınızı sıkıyor. Benzin pahalı tabi ve yolunuz müzik dinleyerek geçecek geçmesine ama sıkıcı bir şekilde. Hem yolda sohbet edecek birileri olsa; hemde yakıtınıza ortak olsa dimi? Ne de güzel olurdu…

Diğer taraftan; yolculuk yapmak istiyorsunuz ama otostop çekmek istemediniz yada şartlar uygun değil. Uçak, otobüs derken o kadar bütçe ayırmak istemediniz, yada ayıramayacaksınız. Biraz ucuz yollu ve konforlu bir şeyler olsa. Araba gibi mesela ne de iyi olurdu değil mi?

Neden aynı yöne giden şoförler, boş koltuklarını paylaşmasın ki?

İşte tam bu nokta da birbirinizi tamamlayan iki insan olarak Bla Bla Car sizi bir araya getiriyor. Yolculuk yapacak olanla; yolculuk yapmak isteyeni. Bunun adı bir nevi otostop. Modern mi dersiniz; kapitalizm el atmış mı dersiniz bilmem ama siz yine de yolculuk öncesi aklınızın bir köşesinde olsun.

Planlanmış bir yolculuğa ortak olun. Siz de kazanç sağlayın karşı tarafta. Tüm güzel yanlarından biri genelde tüm ulaşım yollarının en ucuzu oluyor çoğunlukla.

Bu arada bazen uçak biletleri çok komik rakamlar olabiliyor. Mesela İstanbul-Ankara otobüs bileti 90 lira. Tren 70 lira iken, Bla Bla Car ortalama 30-40-50 lira. Sizi şaşırtabilir tabi ama uçak fiyatları 50-250 lira arasında gidip geliyor. O 50 liralık bilet nasıl alınır kısmında birkaç detayı sizinle paylaştığım bir yazım var:

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?” yazısını da buraya bırakıyorum. Çünkü gerçekten doğru zamanlama ve adımlarla uçak en uygun ulaşım araçlarından biri haline dönüşebiliyor. Bla Bla Car bir seçenek olmadan önce “Kiwi” ile harita özelliğiyle bir o bölgelerin uçak fiyatlarına da göz atmayı unutmayın derim.

Uçak bileti tavsiye rehberi ile birlikte ucuz bilet konusunda bir şeyler yakalayabileceğinizi biliyorum. Tavsiyelerimde de bahsettim yakın tarih olsa bile, şansınız yüksek 🙂

Bla Bla Car Nasıl Kullanılır?

Nereye gideceğiniz konusunda kararınızı verdiniz. Sonrasında ortalama tarih ve saati belirlediniz, eğer esnek olabilirseniz oldukça avantajlı bir duruma geçeceksiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra kalkış ve varış yerinizi seçtiniz. Yolculuk bul dedikten sonra; karşımıza yolculuk düzenleyen kişilerin sayfaları açılacak. Kim ne zaman, nereye, hangi arabayla gidiyor? Bir profili var, yorumları var, puanı var ve daha önce kaç yolculuk yaptığı belli. Size uygun saati, dilediğiniz arabayla olanı kendi bütçeniz ile seçiyorsunuz. Sonrasında istek yolluyorsunuz devamını çözersiniz.

Erken rezervasyon kısmında sürücüyle iletişime geç kısmını atlamayın. Tanımazsanız bile saygı çok önemli yolculuk paylaşacaksınız. Her türlü durumu ona da haber verin, rahatsız edebileceğinizi düşündüğünüz şeyleri çekinmeden sorun.

İlginç Bla Bla Car Hatıram

Burada bazen garip şeyler görebiliyorum. Otobüs fiyatı 110 lira ve bende yolculuklara bakarken 250 liralık bir ilan gördüm. Yanlışlık mı var 25 mi yazmak istedi diye kontrol ederken bir baktım. Audi A6 araç tanımlanmış, ve çok fazla yolculuğu vardı.

Neden böyle bir şey yapıyor? Para içinse; parası var. Sohbet için desek neden bu kadar pahalı. Yalnız yolculuk etmemek desem ki bu fiyatlara birini de bulması zor. Anlayamadım gitti. Eğer bu yazıyı okuyordur falan? Buralardaysan ses ver 🙂

Bla Bla Car: Peki ya Ne Kadar Güvenli?

Burada aslında iki tarafta aynı soruyu soruyor. Böyle bir soru olması da normal aslında dışardan bakıldığında. Ben olsam herkesi ücretsiz götürür ve herkesi çok çekinmeden almaya çalışırdım. Çünkü benim bir yaşam tarzım; oldukça normal geliyor. “Aman yolda tanımadıklarına dikkat et” ile büyüyen bir neslin ise güven kaygısı yaşaması da bir o kadar normal.

Gelin şimdi iki pencereden inceleyelim:

 • Yolcular için: Yolculuğu seçecek kişiler tanımadıkları birinin arabasına binecek ve üstelik başka tanımadıkları da olabilir. Ayrıca uzunca bir yolculuk yapacak. Acaba çok konuşur mu? Nasıl biri?


  Bu noktada bla bla car bir profil sağlıyor ve ayrıca kişi hakkında size bir şeyler söylüyor. Araba belli, modeli belli. Kuralları da belirli. Puanı ve yorumları da var. Biraz fikir yürütüp karar vermelisiniz. Şöyle düşünün dünyanın 22 ülkesinde insanlar bunu yapıyor. Siz neden yapamayın?

 • Sürücüler için: Yolculuğu birileri seçecek. Onlardan para alacaksınız. Yolculuk başlamadan gergin başlayacak. Acaba nasıllar? Biraz tasarruf umarım başımı ağrıtmaz.


  Bu nokta da kişi size bir istekte bulunuyor ve profili var. Sizinde onu değerlendirebilecek bilgileriniz. Gerektiğinde reddetmekten korkmayın yeni kişiler gelecektir. Şöyle düşünün sizde; 22 ülkede birileri bunu yapıyor ve sizde yapabilirsiniz 🙂

Katı Kurallar Var

Uzun yolculuklarda bir çok uyulmayan kuralı tekrar hatırlattıkları bir kurallar zinciri var. Mesela sürücü 2-3 saatte bir minimum 15-20 dakikalık ara vermelidir. Yolcu telefonla uzun süre konuşmamalıdır gibi şeyler.

Ayrıca ehliyetiniz varsa arabayı sürmek için tavsiyelerde bulunabilirsiniz gibi detayları da belirtiyorlar. Henüz kurallar konusunda bir yaptırımları olmasa da destek bölümü sorunlarınız konusunda bu kuralları referans alarak size yardımcı olacaktır.

otostop günlükleri
Bla Bla Car’la Kepçe yolculuğu demek isterdim ama bu bir otostop anısı 🙂

Evcil Hayvan ile Seyahat Etmek

Bazı sürücüler evcil hayvanla seyahate izin veriyorlar ki bu oldukça önemli. Şehirler arası otobüsler ve uçaklar büyük dünya tatlısı evcil hayvanlara kabinde izin vermiyorlar.

Bir çok evcil hayvan sahibi istemeye istemeye de olsa mecbur kaldıklarında bagajlardaki kafes sistemiyle taşımak zorunda kalabiliyorlar. Bir çok tanıdığımın en büyük sorunlarından biri bu.

Bu konuda bla bla bir çok yolculuğu hikayeleştirmişti. Bir çok kişinin evcil hayvan ile yolculuk yaptıklarını ayrıca evcil hayvanların sürücüler tarafından çok sevildiği yolculukları anlattılar. Hatta buna teşvik için bazı çalışmaları da hali hazırda proje sürecinde.

Kısa Kısa Bla Bla Car

Günümüzde bu tarz paylaşımlı şeyler seyahatlerde oldukça yaygınlaştı. En önemli özellikleri çok geniş bir hizmet, fiyat yelpazesi sunmaları. Düşük bütçelere kaliteli hizmet alabiliyorsunuz ve paranızı arttırarak da aynı hizmetin kalitesini yükseltebiliyorsunuz.

Gezginler yola çıktıkça aslında bir yerde girişimciler onlara yardımcı olmaya çalışıyor. Bir yandan içerik üreticileri deneyimlerini paylaşıyor. O bu şu derken aslında herkes bir yerlerde bir şeyler yapıyor.

Son zamanlarda benimde en çok kullandığım ve memnuniyetimin günden güne Airbnb. Aynı şekilde “bla bla car”.

Dünya turum boyunca couchsurfing aynı şekilde bana çok farklı kapıları açmıştı. Hem benim için değerli insanlarla tanıştım hemde yolculuklarımda bana çok yardımcı oldular.

Kısa Kısa Bla Bla Car:

 • Yolculuk paylaşımı sayesinde yolculuk masraflarının paylaşılarak düşmesini sağlarsınız. Bu parayı seyahatin başka kısımlarında değerlendirebilirsiniz.


  Mesela “Dünya Turu için para biriktirme tavsiyelerimin” olduğu bir yazım var ve orada toplu taşıma kullanmanın öneminden bahsediyorum. Bu da şehirler arası toplu taşıma öyle düşünün.

 • Şuanda 60 milyon kullanıcı, 22 ülkede aktif olarak kullanılıyor; 


  Almanya, Hindistan, Macaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Romanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Portekiz, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, İngiltere, Rusya, Ukrayna, Meksika ve Brazilya.

 • Yolculuklarını paylaşan yeni insanlarla tanışarak yol boyunca keyifli sohbetler ederek sosyalleşirsiniz.

 • Yurt dışında Couchsurfing, Airbnb, Mealsharing gibi paylaşım ekonomisine dayanan uygulamalar çok iyi çalışırken, işler ülkemizde pek de böyle ilerlemiyor. Bla Bla 2016 yılında Türkiye pazarından çekildiği için ne yazık ki geliştirilmesi için çalışmalar yapılmıyor. Ama dünyada hala aktif olarak kullanılıyor. Türkiye’de bu sistemin verimli olmamasının en büyük sebebini hepimiz biliyoruz ki kültür.

Bu arada interrail yolculuğu yapacaksanız ve tren ulaşımı olmadığı (bu çok mümkün değil örümcek ağları gibi her yere gidiyor) bir planlara girecekseniz otobüs dışında aklınızda olsun.

“interrail” ve “bla bla car” sizlik pek değilse; “Otobüsle Avrupa Turu” ilginizi çekebilir. Yanıt bulamadığınız soru varsa muhakkak yorumlara bekliyorum, cevabını birlikte bulalım.

İyi yolculuklar!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir