İran Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

İran Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

 

İran, Mistik ve Egzotik bir ülke. Hemen yanıbaşımızda olan ve hiç bir vize almadan gidelebilecek en en güzel ülkedir. Ülkenin neredeyse yarısını çöller oluşturmaktadır. Petrolun çok ucuz olduğu, henüz tam olarak avrupa ve Amerika turistlerine tam olarak kapılarını açmadığı için kendini çok iyi korumuş bir yerdir.  Ülke’de kadın okuma yazma oranı erkeklere oranla daha fazladır. Keşfedilmeyi bekleyen bir çok yeri varken ve bu kadar yakınımızda duruyorken, hala evde oturmak çok sıkıcı değil mi? Hazırladığım bu iran gezi Rehberinin yararlı olması dileğimle. Ayrıca  İran gezi maceralarımı İran Yol Günlüklerim’den okuyabilirsiniz.

 

İran Yol Günlükleri

 

Öncelikle İran denilince aklınıza ne geliyorsa yıkın onları, şeriyat, yasaklar, kurallar vs. Hepsi lafta var. Kadınların başını kapatması da göstermelik, erkeklerin sort giyememeside. Sınırdan geçerken sort yasak diyor ama ülke içinde giyseniz kimse bir şey demiyor, sadece saygısızlık olacağı için gitmemekte fayda var. Kadınlar makyaj yapıp kot pantolon giyebiliyor. Ama başı açık gezemiyor. Göstermlikte olsa bir örtü başınızın üzerinde olmalı yoksa gelip uyarıyorlar.  Ambargonun kalkmasından sonra dünya markalarıda büyük şehirlerden başlayarak yerlerini almış. Yani iran bozulmadan hemen gidip görün! İnanıyorum ki İran gezisi bir çok konuya bakış açınızı değiştirecektir

İran’da geçirdiğim zaman boyunca babamın çocukluğunu yaşıyor gibi hissediyorum. Küçükken hissettiğim o samimi masum duygular hala yaşıyor ve yaşatılıyor. Belkide dünyanın en iyi insanları bu ülkede yaşıyor. Umarım samimiyetlerini kaybetmezler.

Misafirperverlikte bir numaralar. Otostop konusunda buradan daha iyi bir ülke görmedim. Şimdiye kadar ki gezdiğim ülkeler arasında ‘ İnsalık ‘ konusunda bir numaralı ülke İran.

İran’a Ulaşım

İran’a Türkiyeden ulaşmak için 5 farklı yol bulunmaktadır. Bunlar

Uçak ile İran’a Ulaşım

İstabul, Ankra ve İzmir gibi büyük şehirlerden İran’nın başkenti Tahran, İsfahan gibi büyük şehirlerine uçak seferleri düzenlenmektedir. Uçak bileti kampanyalarını takip etmekte fayda var.

Tren ile İran’a Ulaşım
Ankara’dan kalkan Transasya treni ile İran’nın başkenti Tahrana ulaşmak mümkün.  Yaklaşık 55 – 60 saat süren bu yolculuk için eğer zamanınız varsa ve tren yolcularını seviyorsanız en güzel tercih bu olacaktır. Son zamanlarda tren seferleri durduruldu diye haberler çıktı. En sağlıklı bilgiyi Ankara TCDD yi arayarak edinebilirsiniz.
Tebrizden Tahrana, Yedz’den Şiraz’a Bandar Abbasa kadar uzanan tren hattı mevcuttur. Hiç kullanmadım ama çok ucuz olduğu konusunda şüphem yok.

Otobüs ile İran’a Ulaşım
İstanbul’dan kalkan otobüsler yaklaşık 40 saatlik bir yolculuktan sonra başkent Tahran‘a varıyorlar. Sanırım en sıkıcı ve yorucu yolculuk bu olacaktır. Tercih sizin.

Kendi Aracınız ile İran’a Ulaşım
Bunun en avanjlı tarafı iran’a geçtiğinizde ucuzlayan petrol fiyatları ile ülkeyi ucuza gezebileceksiniz.

Otosop ile İran’a Ulaşım

İstanbul’dan İran’ın güneyine kadar otostopla gezdim. İran şimdiye kadar gittiğim ülkeler arasında otostopun en kolay olduğu yerdi. Eğer otostop konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazımı okuyabilirsiniz. Otostop Nedir? Otostop Nasıl Çekilir? ve Otostop Tavsileri.

İRAN’DA GEZİLECEK YERLER

İran çok büyük bir coğrafya, ağız tatıyla herşeyi yaşayarak gezmek isterseniz 1 ay ayırmanız gereken bir yer. Eğer Kuzeyden başarsanız sırasıyla en güzel rota şöyle olacaktır. Tahran, Kum, İsfahan, Yedz, Şiraz, Bandar Abbas, Kiş Adası, Qeshm Adası.

Tebriz‘de Gezilecek Yerler

Genellikle Türklerin ve Azerilerin yaşadığı Doğu Azerbeycan eyaletinin başkentidir. Türkiye sınırına yaklaşık 300 km uzaktlıktadır. Çok sayıda dünyaca ünlü şair yetiştirmesiyle bilinir. Tebrizin bir çok tarihi eseri depremlerden dolayı yerle bir olsada restore edilmiş ve hayatta kalan bazı yapılar hala ziyaret edilinebilir. Tebriz‘de herkes türkçe konuşuyor yada türkçe biliyorlar.

Arg-e Tabriz

Tebriz kalesi olarak da bilinen bu yer Tebriz’in en önemli eserlerinden biridir. İdam mahkumlarını bu kalenin duvarlarına astıklarıda söylenir.

Kapalı Çarşı – Bazaar

Tebriz’in tüm kültürünü gözler önüne seren bu mistik havayı burada solumalısınız. Bizim alışık olduğumuz istanbul kapalı çarşılarından ziyade burada hem yemek kültürü hemde bu yöreye ait ürünler satılmakta. Tüm esnaflar sıcak kanlı. Herkesle gidip türkçe muhabbet edebilirsiniz. Tebriz’in en güzel yeridir kanımca.

Tebriz Kapalı Çarşı

Mescid-i Kabud – Gök Mescid

Depremlerden çok zarar görmüş ve harabeye dönmüş daha sonraları restorasyon çalışmalarıyla hayat kazanmış. Caminin içindeki çini işlemeleri hala çok güzel.

Azerbeycan Müzesi

Bölgenin eski yaşanmışlıklarını gözler önüne seriyor. 5 asır öncesine dayanan arkeolojik eserleri burada görebilirsiniz.

Tahran’da Gezilecek Yerler

 

Tahran, İran’nın başkenti. 12 milyon nüfusu ile ekonominin kalbinin attığı yer. İslam devrimi zamanında önderlik yapan ve hala konumunu koruyan büyük bir şehir. Binaların ve evlerin rengi sarı – gri tonlarında şehre rengiz bir hava katmış. Çöl şehirlerine benzeyen Tahran,  Fars’cada karşılığı ” Sıcak Şehir ” demekmiş.

Büyük Bazaar – Bazar-ı Bozurg

İran’nın tüm kültürel yönlerini görebileceğiniz, Tahra’nın merkezi sayılan dev bir kapalı çarşı. Burada aradağınız her şeyi bulabilirsiniz. Pazarın bir çok girişi var. İstediğiniz yerden girip gezebilirsiniz. İçerde dikkatli olmakta fayda var. Eğer çıkmak isterseniz, herhangi bir yan yola saptığınızda sizi mutlaka bir çıkışa götürecektir. Nargile ve çay ocaklar ise yine bu yan sokaklarda.

Müzeler

Tahran’da çok sayıda müze bulunmakta. Ben bunların hepsini gezmedim ama eğer gezmek isterseniz bu müzeler şu şekilde. Bu müzere ulaşım ve yerleri için herhangi bir ajanstan turist haritası alarak yapabilirsiniz. 

Etnolojik Araştırmalar Müzesi

Yeşil Saray Müzesi
Güzel Sanatlar Müzesi
Millet Sarayı Müzesi
Niyavaran Sarayı ve Sahip Geraniye Müzesi
Sahip Geraniye Sarayı
Niyavaran Sarayı
Ulusal Mücevher Müzesi

 Kum – Quam


Tahra’nın hemen güneyinde yer alan şehre gece yarısı şans eseri geldik. Burası İran’nın dini merkezi gibi bir yer. Bizim geldiğimiz dönem muharrem ayı olduğundan tüm sokaklar, camiler, mescidlerde bunun törenleri yapılıyor. Halk yine burada da tükrçe biliyor. Aslında bildikleri tükrçe eski türkçe ve azeri türkçesi karşımı gibi şey. Burada çok sayıda türbe cami bulunmakta. Kum’da bizde şans eseri bir ayine katıldık bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.  İran Yol Günlükleri

İsfahan Gezilecek Yerler

İsfahan İran’nın en gelişmiş ve düzenli şehirlerinde. Burada yaşam kalitesi diğer şehirlere oranla daha yüksek. Sanat şehri olarak’da bilinen İsfahan için Dünyanın Yarısı deniyor.

İmam Hüseyin Meydanı – Meydan-i İmam

Şehrin merkezinde bulunan bu meydan Dünya’nın en büyük meydanı olarak bilinir. İsfahan’da gezilecek bir çok yere bu meydandan geçerek gidersiniz. Bu meydanın etrafı büyük sutunlarla çevrilmiş ortasında süs amaçlı büyük bir havuz bulunmaktadır. Bu sutunların içi kapalı çarşılarla dolu olup İsfaha’nın sanat eserleri satılmaktadır. Yine ünlü halıcılar da bu çarşıdadır. Bu çarşı haftada bir gün kadınlara özel olarak açılmaktadır.

Sallanan Minareler (Munar Junban)

Mimarlık hatası sonucu sallanan bu minareler çok ilginçtir. Buraya gittiğinizde ziyaretçiler yeterli sayıya ulaşmasıyla görevli gelip minareleri sallıyor.

 Yedz

İran Gezi - Yedz
Çözün ortasına kurulmuş İran’ın en gezilesi şehri. Sarı – Kahverengi tonlarıyla beni büyüleyen ve kendine has bir tarzı olan şehir. İnsanları da bir o kadar güzel. Şehir iki kısımdan oluşuyor. Eski Yedz ve Yeni Yedz. Ve bu iki kısmı ayıran dev bir yol var ki gerçekten şehrin dokusunu bozduğunu düşünüyorum. Yedz’liler çölün tam ortasında yaşamayı başarabilmiş ve buna çok güzel uyum sağlamışlar.  Yedz’i gezmek ve hissetmek için yapılacak en güzel şey ara sokaklarda, eski Yedz’de kaybolmak olacaktır.

Ateşgede – Zerdüşt Tapınağı

24 Saat aralıksız yanan ateş. Bu ateş 470 yılından beri yani yaklaşık 16 asırdır yanmaktadır. İşin ilginç yanı ise bu ateş aslında İran’nın başka bir yeri Ardakan’dan buraya taşınmış ve rahiplerin sürekli olarak kayısı odunlarıyla beslemesi sonucu ateş hiç sönmeden yanmaya devam etmekte.
Yedz- İran

Yedz’de diğer gezilecek ve görülecek yerler.

Emir Çakmak Kompleksi
Yedz şehrinin sembolü olarak görülüyor. Giriş ücreti var ve 2000 tümen.

Bazaar
Bagh-e Devlet Abad
12 İmam Türbesi
Cami Mescidi – Cuma Mescidi

Şiraz

Şiraz, Fars eyaletinde bulunan ve Fars’ın başkenti olan büyük şehir. Bir zamanlar İran’nın eski başkentiymiş. Şiraz gül bahçeleri, üzüm bağları ve tarihi eserleriyle ünlü bir şehir. Şarapları dünya’da ünlü. Şiraz’ı gezmek için bir çok yerde karşınıza gezi tur önerileri çıkacaktır. Arabalı şöförlü rehberler günlük 70- 80 dolar karşılığında tüm gezilecek yerleri gezdirerek anlatmaktadırlar. Şiraz’ın bazı noktları birbirine çok uza eğer zamanınız az ise ve şehri görmek istiyorsanız bu güzel bir tecih olabilir. İran gezisi boyunca pazarlık yapabilirsiniz, sünnettir bunu unutmayın.

Han-e Zend bulvarı, Şehrin tam merkezinde yer alır ve görülecek bir çok yer buradadır.

 

Persepolis

Şiraz’ın dışında yaklaşık 60 km  kuzeydoğunda yer alan ünlü Pers şehri, İran’a gelen herkesin ziyaret etmesi gereken yerlerden. Bizim efes harebelerini andırıyor ama hikayesi çok başka.  Persepolis Pers Kralı I. Darius tarafındn yaptırılmış. Pers sanatının en güzel örnekleri burada yer alıyor. Depremlerden dolayı epey yıkıntıya uğrasada hala görkemli saray kalıntılarını, işlemeli duvarları görmek mümkün. Yapımı tam 150 yıl sürmüş.

Kerim Han Kalesi

Şehir merkezinde yer alır ve çok iyi korunmuş bir kaledir. İran’da gördüğüm en iyi korunmuş tarihi yapı bu diyebilirim. Sanki bugün yapılmış gibi. Eğer 2.500 tümen öderseniz kalenin iç kısmınıda gezebilirsiniz.

Sa’di’nin Türbesi

Şiraz’lı Said ünlü bir gezgindir. Ve hayatını gezerek geçirmiş hikayesi beni etkilemiş insanlardan biridir. Ruhsal dünyasını beslemek, iç yolculuğuna çıkma adına yaptığı bu gezide Anadolu topraklarına dahi gelmiştir. Felsefi yazıları ve yayımladığı makaleleri sanatıyla birleştirmesi onu başarıya ulaştırmış.

Hafız’ın Türbesi

İran denilince ismi anılacak insanlardan. Farsçayı çok güzel kullanmış ve kaliteli eserler vermişler. İranlılar Hafız’a çok saygı duyarlar ve neredeyse her iranlının evinde hafızın kitabını bulmak mümkündür.

Şiraz’da diğer gezilecek yerler
İrem Bağları
Vekil Pazarı
Dervaz-e Kur’an – Kur’an Kapısı
Şah-e Çerağ Türbesi
Vekil Camii

 

 

İRAN TAVSİYELER

 • Kesinlikle yanınızda nakit para (Dolar) ile gidin. Hiç bir şekilde kredi kartınızı kullanamazsınız.
 • İran’da gece ile gündüz arasında ciddi sıcaklık farkları var ona göre kıyafetlerinizi hazırlayın
 • İnternet denen bir şey yok onu unutun. İrancell satın alabilirsiniz internet paketi ile 10 dolara denk geliyor 4 G var aslında 2 G bu durum sinir bozucu olabiliyor. Wifi bulmak zor
 • VPN indirin öyle gidin. Facebook, Twitter, YouTube yasaklı.
 • İnsanlar çok cana yakın, herkese selam verip sohbet edebilirsiniz. Bunu yapmaktan çekinmeyin.
 • Pazarlık yapın fiyatlar yarı yarıya düşebilir
 • Eğer MasterCard Visa kullanmak zorunda kalırsanız. İsfahanda olan İmam Hümeyni meydanı bulup orada bazı halıcılar var dubai bankaları kullanıyorlar. Zor durumda kaldığınızı söyleyip rica ederseniz %7 komisyonla kartınızdan çekip size verebilir.
 • Suya para vermeyin ülkenin heryeri sebillerle dolu.
 • Büyük otellerin restoranları dışarıyla aynı hatta daha ucuz olabiliyor.

 

İRAN KONAKLAMA

 

Oteller

İran’da otel fiyatları ucuz değil. Booking.com üzerinden gideceğiniz herhangi bir şehrin rezervasyonunu yapabilirsiniz. Unutmayın iran’da internet çok kötü durumda. O yüzden önceden yapmanızda ve çıktıları, adres bilgilerini yanınıza almanızda fayda var. İkinci bir seçecen ise otelleri sorarak ta kalabilirsiniz. Bu son dakika otelleri normalden biraz daha pahalı olacaktır.

Couchsurfing
Couchsurfing konusunda çok başaralı bir ülke. Özellikle türkiye gibi bozulmadığı için hala kaliteli insanlar kullanıyor. Çok güzel insanlarla tanışacaksınız. İstek göndermeniz yeterli, sizi olduğunuz yerden alıp evine götürüp yedirip içirip gezdirecek insanlar var.

Mescid
Sırtçantalı gezginler için Hostel kültürü yok. Otellerde büyük şehirlerde pahalı, o yüzden ülkenin her köşe başından olan mescidlerde güvenli bir şekilde ücretiz uyuyabilirsiniz.

Çadır
Gördüğünüz her yere çadır kurabilir, uyuyabilirsiniz. Ülkenin de kendi kültüründe var olan ailecek yaptıkları bir olaydır. Çöl coğrafyasına hakim olduğundan, şehir merkezlerinde olan parkları Maps.me Haritalar gibi uygulamasından rahatlıkla görebilirsiniz.

İRAN İÇİ ULAŞIM

Ulaşım İran’da en ucuz şey. Biryerden bir yere giderken 4 farklı seçeneğiniz bulunmakta.

Otobüs
Ülkenin her yerine otosbüle ulaşmak mümkün fiyatlar ise gerçekten ucuz. Çünkü ülkede petrol ucuz. Tahran – İsfahan arası 17 tümendi. Biz kullanmadık ama otobüs durup bizi almak istediğinde öğrendik.

Tren
Tebrizden Tahrana, Yedz’den Şiraz’a Bandar Abbasa kadar uzanan tren hattı mevcuttur. Hiç kullanmadım ama çok ucuz olduğu konusunda şüphem yok.

Taksi

Bir şehirden diğer bir şehire 300-400 km yolları 80 – 100 tümene gidebiliryorsunuz. Hayatımda bu kadar ucuz taksi olan başka bir yer görmedim. Şehir içinde 5 tümene gidemeyeceğiniz bir yer yok.
5 tümen = 4 lira (50.000 riyal)

Otostop

Yazının başındanda belirtiğim gibi otostop konusunda en kolay ülke İran’dır. Tüm ülkeyi otostopla gezdim ve bir kere bile zorlandığım zaman olmadı. Gecenin zifiri karanlığından bile sizi alıyorlar. Sadece şehir merkezinden çıkmanız lazım diğer türlü, taksi gibi sizden para teklif edeceklerdir.

Pul Nederem : Param Yok

Salavati : Senin için dua edeceğim
Sihirli kelimeler bunlar aklınızın bir kenarında dursun.

 


İRAN MÜZİK TAVSİYELERİ

Keyhan Kalhor

Album I wont stand alone

Masoud Shaari & Christoph Rezai

Album Journey

Farid Farjad

Mohsen Nobjoo

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

9 Yorum var

 1. İran gibi bir ülke, bence daha çok yaz ve fotoğraf hakediyor. Ama seninde hakkını vermek lazım en iyi rehber bu olmuş bence. Hem samimi hemde gereksiz bilgiler içermiyor. İran gezi notları aslında epey çok var ama dediğim gibi gereksiz bilgilerle dolu. Paylaşım için teşekkür ederim

 2. Yazından faydalandım. Rotamı çizdim. Bende otostopla geziyorum. Kadın olarak İran’da otostop şansım nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl