İran’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

İran Otostop

İran’da otostop çekmek çok kolay. Otostop kültürü, insanların birbirine yardım etme ihtiyacından doğmuş. Her arabası olan kişi ayrıca taksi şöförü olarak çalıştığı için yabancı birilerini arabaya almak konusunda hiç bir sıkıntıları yok.

İran’a otostop çekerek gitmek için İstanbul’dan yola çıktık. Van’dan İran’a  girip sırasıyla Tebriz, Tahran, Kum, Yedz, İsfahan, Şiraz ve Bander Abbas’a kadar otostopla gezdik.

İran Otostop
İran sınırını geçtikten sonra bizi karşılayan ilk manzara

İran’da otostop çekmeye başlamak için ana yollara kadar gitmeniz gerekmekte. Bunun için GPS uygulamalarından olan Maps.me kullanarak yönünüzü bulabilirsiniz. Benim favori uygulamalarımdandır. Dünya turum boyunca her yeri bu harita uygulaması sayesinde buldum. Tavsiye ederim.

İran’nın insanları şimdiye kadar gördüğüm en iyi niyetli ve sıcak kanlı insanlar bu ülkede yaşıyor. Bu kadar yardım sever bir halkı başka ülkede görmedim. Herkes bir şekilde yardım etmek istiyor. Kimisi yemek ısmarlamak istiyor, kimisi evine davet etmek. Özellikle Türk olduğumu söylediğimde daha çok seviyorlar.

İran'da Otostop çektiğimiz bir araç.

İran’da Otostop çektiğimiz bir araç.

 

İran’da otostop için tek sorun şehirlerin çok büyük olması. Bu durum şehir dışına çıkmayı zorlaştırıyor. Uzun uzun yürümeniz gerekmekte. Yada az miktar bir para verip şehir dışına kadar gidebilirsiniz. Şehir içinde duran araçların çoğu taksi ve para kazanmak istiyor. Şehir dışına çıktığınızda eğer bir araba durmuşsa genellikle yardım için durmuştur.  Araç durduğunda Selavati demeniz yeterli. Bu senin için dua edecem demek. Eğer kabul ederse zaten atlayabilirsiniz arabaya. Etmezse zaten kendi gidiyor. Art ardına duran bir sürü araba olacaktır. Kimi zaman yolda vakit geçirmek, yürümek isteseniz bile birileri durup nereye gidiyorsun diye soracaktır.

İran‘da otostop için Yollar gayet güvenli ve düzgün. Güneye doğru indikçe çöl iklimi karşılıyor. Olurda burada araba bozulur, yolda kalırsanız işiniz zor. Etrafta hiç bir şey yok o yüzden her zaman yanınızda su ve yiyecekler bir şeyler olmalı.

İran’da Araçlar genellikle eski tarz ve kendi ürettikleri arabalar. Bazen o kadar eski arabalar duruyor ki yol güvenliği olmadığını hissediyorsunuz. Bu durumda inip bir başka araca düşünmeden binebilirsiniz. Otostop kolay.

Kelimeler

Selavati = Senin için dua edecem, Allah razı olsun demek gibi bir şey.

Pul Nederem = Param Yok.

İran’da Yemek fiyatları türkiye ile hemen hemen aynı. Bakkalda peynir, zeytin yoğurt bulmak kolay. Bir otostopçunun en çok aradığı şeyler her bakkalda var. Otostop çektiğiniz için sizi alan şöför mutlaka size ısmarlama teklifinde bulunacaktır.

Taktik = Eğer çok zor durumda kalırsanız bunu yapmanızı tavsiye ediyorum. Diğer türlü lütfen yapmayın.

İran’da Kredi kartları geçmemekte. Yani mastercard veya visa geçmiyor. Doğal olarak paranız yok ise yada bir şekilde zor durumda kaldınız bu durumundan faydalanabilirsiniz. Karttan çekip verecem diyerek. Yani yalan söyleyerek. Dediğim gibi bu zor durumda kalmadığınız sürece lütfen yapmayın.

İran Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

1 cevap

  1. Merhaba Kardesim İrani otostopla gezmek istiyorum bunun icin ne kadar paraya ihtiyacim var acaba bu konuda yardimci olursan sevinirim birde baska birsey soracam kardesim eger istanbuldan makedonya bosna hersek yada sirbistana otobusle gideceksem bulgaristan dan vize yada yunanistan dan vize almam gerekirmi yada makedonya bosna yada sırbistana nasil gidebilirim ucaklar ögrenci bütcesine göre cok pahali Emrecim bunlari cevaplarsan cok sevinirim Teşekkürler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl