Sri Lanka’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

Sri Lanka’da Otostop çekmek oldukça kolay. Otostop kültürü tam olarak yaygın olduğunu söyleyemesem de, insanlar otostop çeken insanlara karşı bir sempati duyuyorlar.

Sri Lanka’da Otostop Çekme Deneyimim Nasıldı?

Havaalanın’dan çıkar çıkmaz daha parmağımızı kaldırmamızla bir kamyonun durması bir oldu. Colombo şehrine otostop ile gittik.

sri lanka'da otostop çekmek kamyon otostop deneyimi
Colombo havaalanında çıkar çıkmaz otostop çektiğimizde bizi alan kamyon.

Daha sonra Sri Lanka’nın doğu yakısının bir kısmını Tren ile gezdikten sonra. Sri Lanka’nın hemen kuzey batısında bulunan Galle şehrinden Deniyaya ’ya kadar otostop ile devam ettik. Burada bir gece konaklayıp hemen yanı başında olan Ulusal Parkı ziyarete gittik. Daha sonra Tekrar Galle’ye Otostop ile gelip buradan Tren ile Başkent Kandy ‘ye geçtik.

Aslında Tren kullanılmayıp otostop çekmek de mümkün fakat biz Trenlere de para ödemediğimiz için ayrıca yağmurdan dolayı çok ıslandığımız için Trene atladık. Bunu artık yapmıyorum 🙂 Yani trenlere para ödüyorum, genelde ucuz oluyorlar.

Sri Lanka ’nın Başkenti Kandy Şehrinde gezdikten sonra ise otostop ile Dambulla’ya geldik. Burada bulunan Sigirya kayasını ziyaret ettik. Daha sonra yine ana yola çıkıp bu sefer Sri Lanka’nın kuzeydoğusunda bulunan şehre, Trincomalee ’ye otostop çektik. Kamyon ile uzun bir yolculuk yaptık. Sri Lanka’da Otostop çekmek gerçekten eğlenceli ve güzeldi.

Sri Lanka İnsanları Nasıllar?

Sri Lanka insanları genel olarak iyi niyetli ve sakin insanlar. Turistlik yerlerde hırçın ve acımasız olabiliyorlar ama köylerde çok daha iyi insanlar gördük.

Turistlik yerlerdeki bu hırçınlık genelde insanları bıktırmış oluyor. Sebebininse çok turist olması, ve insanları bıktırması yüzünden olduğunu düşünüyorum. “Bali’de Otostop Çekmek” yazısını da okuduysanız orada da aynı durum söz konusuydu.

Sri Lanka'da otostop çekmek
Sri Lanka’da bir Couchsurfing anısı.

Sri Lanka’da Otostop Çekmek Güvenli Mi?

İnsanlara dahil kötü bir şey yaşamadım. Oldukça uzun beklediğin olmadı, ve arabasına alan mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalıştı. Yeri geldi fazla yol bile yaptılar benim için. Ama yollar konusunda bir parantez açayım:

Sri Lanka’da yollar güneyde inanılmaz virajlı ve şöförler delicesine araç kullanıyor. Daha çok dağlık bölgede olan bu yerler beni fena salladı. Bu virajlarda kusmamak için kendimi zor tutmuştum. Kuzeyde ise durum tamamen darklı. Bulunan yollar dümdüz ve pürüzsüz.

İnsanlar konusunda detaya girersem eğer: Sri Lanka’da Araçlar kamyon şoförleri otostopçu alma konusunda öne çıkıyor. Ayrıca bir aile, bekar bir kadın, bir genç çocuk yad bir çiftçi de arabasına aldı bizi. Sri Lanka’da Otostop çekerken hiç kötü niyet hissetmedik.

Bu anlamda belki trafiksel bir güven sorunu hissedilse de; otostop çekmek güvenli diyebilirim. Bu güvensizliği “Hindistan’da Otostop Çekmek” yazımda detaylıca anlattığım gibi Goa eyaletinin tamamında daha çok hissetmiştim.

Sri Lanka’da Otostop Çekerken Yardımcı Olacak Detaylar Neler?

Bununla ilgili genişçe tüm tecrübelerimi “Otostop Nedir? Otostop Çekme Sanatı” yazımda paylaştım. Dünyanın 4 köşesinde bunları kullandım. Dediğim gibi otostop evrensel bir şey, bu yüzden bazı detaylar her yerde size oldukça yardımcı olacaktır.

Sri Lanka’da İletişim Kurmakta Zorlandım Mı?

Sri Lanka Dili adına Seylanca deniyor,  Genel olarak İngilizce Konuşma konusunda çok iyiler. Köylerde bile İngilizce bilen birileri her zaman çıkıyor. Çünkü okullarda İngilizce eğitime çok ağırlık veriliyor.

Onun dışında ise pratik zekalı insanlar. İngilizce’yle sorunumu çözemediğim yerde; beden diliyle sorun çözme konusunda oldukça yardımcı oldular. Leb demeden leblebiyi anladılar her seferinde. Sorun yaşadığım kısımsa ben o “leb” kısmında “leblebiyi” hemen anlayamadım 🙂

Sri Lanka’da Yemek Konusunda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sri Lanka’da yemek biraz sorun oldu bizim için. Direk İran ‘da buraya geldiğimiz için alışamadık ilk başta. Kir ve pis içindeki restaurantlarda yemek yemek içimizden gelmiyordu. İlk başlarda meyve falan yiyerek idare etsek de çok geçmeden çözümü bulduk.

Bu konuda biraz daha gözü kara olmamakta fayda var. Çünkü yemeklerden kapacağınız herhangi bir enfeksiyon yada midenizi bozma durumunuz sonuçları iyi olmayacak şeylere sebebiyet verebilir. Özellikle kilo kaybı bu konu da en dikkat ettiğim detaydı. Direncimi güçlü tutmalıydım.

Sahil kenarında olan balıkçılardan koca koca balıkları 1 dolara alıp, plajda aliminyum folyo ile pişirip güzel bir ziyafet çekiyorduk.

Sri Lanka Konaklaması Tavsiyelerim

Sri Lanka’da Konaklama için biz bulduğumuz her yerde uyuyorduk. Genellikle kumsalları tercih ediyorduk ama sineklerden korunmak için mutlaka sinek ilacınız olsun yanınızda.

Sri Lanka'da boş bulduğumuz bir okulun sıraları üzerinde uyuduk.
Sri Lanka’da boş bulduğumuz bir okulun sıraları üzerinde uyuduk.

Onun dışında biliyorsunuz ki Airbnb artık oldukça yaygın. İlk kullanıma 179 lira gibi bir indirim veriyor. Zekice kullandığınızda ise 400 $’a kadar tasarruf etmenizi sağlıyor. Bu detayı da göz önünde bulundurun.

Ayrıca coachsurfing bildiğimiz gezginlerin dayanışma loncası gibi. Bir çok insan bu konuda size konaklama dışında da oldukça yardımcı olmaya çalışacaktır.

Couchsurfing

Couchsurfing deneyimimi anlattığım videoyu da buraya bıraktım. Keyifle izleyiniz.

One Response

  1. Temmuz sonu – Agustos basinda esimle Sri Lankadaydik, Galle’nin az guneyindeki Kogalla’da kaldik, trenle Matara, Galle, Colombo’ya, otobusle yine Matara, Galle, Colombo, Kandy, Dambulla’ya gitti. Klimasiz Ashok Leyland otobusler acaip keyifliydi benim icin, icinde bangir bangir muzik, koltuklar dar, inanilmaz deli araba kullanan soforler, kisacasi kisa sure once donmeme ragmen hala aklimda. Klimali otobuslerinde ici buzdolabi gibi, havlu, esarp ne varsa uzerimize orttuk. Kisacasi guzel yerler, herkes gidip gormeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.