Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

Gökkuşağı Köprüsü, Odaiba
Tokyo Gezi Rehberi
Tokyo Gezilecek Yerler

 

Tokyo Gezi Rehberi 

Tokyo, 35 milyon nüfusu ile Japonya’nın en kalabalık bölgelerinden birisi. Güler yüzlü, kibar ve bir o kadarda utangaç insanların şehri Tokyo. Bu şehir şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve yaşanbilir şehirlerden birisi. Bunun nedenini Tokyo Gezi Rehberi yazımda sizde göreceksiniz

Peki bu Tokyo gezi rehberinde neler göreceksiniz? Samuray kültürünün yaşandığı, ünlü filmlerin çekildiği, sumo güreşlerinin yapıldığı, dev balık pazarlarının olduğu, Tokyo’nun elektronik dünyasını, metropol hayatının dev yapılarını göreceksiniz.

Birbirinden güzel parklarını, tapınaklarını gezeceksiniz. Dünya üzerinde çok az sayıda kalmış pandaları göreceksiniz. Sadece Japonya’da yiyebileceğiniz lezzetleri tadacaksınız. Sadece Japonya’da görebileceğiniz birbirinden ilginç cafeleri göreceksiniz. Kedi cafeleri, Manga cafeleri, Maid cafeler. Saygılı insanlar göreceksiniz. Bir şehir nasıl olmalı sorusunun cevabını göreceksiniz.

Ve daha bir çok Japon kültürünün en belirgin şekilde yaşandığı dev şehir, Tokyo’ya hoş geldiniz! Elimden geldikçe, gördüğüm ve öğrendiğim kadarını aşağıda anlatmaya çalışacağım. Sizin de önerileriniz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca görüşlerinizi, beğenilerinizi ve merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Sizde sorularla bu yazıyı okuyan diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz. Hadi başlayalım!


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo’da oldukça fazla gezilecek yer var. Eğer sınırlı gününüz var ise en ilginizi çeken yerleri listeleyip yapmanız en güzeli olacaktır. En popüler yerlerin isimlerinin altında orası ile ilgili neler var yazmaya çalışacağım.

Tokyo İstasyonu (Marunouchi)

Burası Tokyo’nun tam merkezi. İstasyon oldukça eski yaklaşık 100 yıllık bir tarihi var. Etrafta görülecek en önemli şey ise Imperial Palace yani İmparatorluk Sarayı. Yemyeşil bir parkın (Kitanomaru) içinde. Giriş ücreti yok. Bu sarayda imparatorun evi. Sarayın içinide gezmek mümkün fakat bunun için rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş. Bu arada park cuma ve pazartesi günleri kapalı.

Hemen istasyonun orada Tokyo Uluslararası Forum adında bir bina var. Camdan balığa benzeyen bu inanılmaz mimari yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Tokyo Forum Balık Şeklinde Binası
Tokyo Gezi Rehberi

 

Onun dışında Modern sanatın ulusal müzesi adında bir bölümü var. Giriş 400 Yen ve saat 10 ila 5 saatlerinde açık. İçeride yaklaşık 9.000 sanat eseri bulunmakta. Burada ki en güzel şey ise içeriden parka bakan harika bir manzarası var.

Asakusa

Asakusa SensoJi Tapınağı
Tokyo Gezi Rehberi

 

Tokyo’nun en eski kasabası diyebilirim. Ben çok seviyorum burayı. Çok sakin, yaşlı insanlar sabah kalkıp spor yapıyor, bisiklete biniyor. Binaların üzerinden halen elektrik kabloları geçiyor. Buraya ulaşan 2 hat var. Bunlar Ginza ve Asakusa.

Asakusa’da görmeniz gereken ilk şey Sensoji Temple olmalıdır. Eğer cumartesi veya pazar günü giderseniz mutlaka turist bilgilendirme merkezine uğrayın ve ücretsiz rehberlik turlarına katılın.  Bu turlar genelde İngilizce yapılıyor. Ayrıca pazar günü yapılan dua danslarınıda izleme şansınız olabilir.

Aynı gün içerisinde Sakura dansı eğitimi alıp, özel kıyafetleri giyme şansınız olabilir. Bu özel deneyimlerin hepsi ücretsiz. Burada bir saat gezdikten sonra Asakusa Ninja‘yı ziyaret etmelisiniz. Daha sonra ise 634 metre uzunluğundaki Tokyo Sky Tree’yi ziyaret edebilirsiniz. 360 derece tüm şehri görebileceğiniz bu kule burası. Çıkış fiyatı ise 4.000 Yen civarlarında.  Ücretsiz görmek isterseniz 8. kattaki Asakusa turist bilgilendirmesine gidebilirsiniz. Ayrıca Asahi Beer Hall adındaki yapıyı ziyaret edebilirsiniz. 

Tokyo Gezilecek Yerler
Tokyo Gezi Rehberi

 

Fransız bir artistin 1989 yılında yapmış olduğu bu ilginç yapıda bar ve restorant bulunmakta. Buranın yukarısına çıkıp barda içki içebilir, akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ben yapmadım, o yüzden fiyatlar konusunda bilgim yok. Manzarayı görmek için çıkabilirsiniz.

Akihabara

Tokyo’da en ilginç yerlerden birisi Akihabara olacaktır. Elektronik dünyasının kalbi burada atıyor. Dev binalar komple elektronik alışveriş merkezlerine dönüşmüş. Her yerde animelerin olduğu reklamlı rengarenk binalar, oyun ve atari salonları, gazinolar, anime kostümü giymiş kızlar var. Maid cafeler, kedi cafeler, gundam cafeler, manga cafelerin bir çoğu bu bölgede yer alıyor. Maid Cafeler ve Girls Barlar için bu yazıma göz atın.

Elektronik alışverişi içinde zaten yol üstünde pek çok yer görebilirsiniz. Japonya’da kazıklanma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bir şey satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapmanız faydalı olacaktır. Elektronik ile ilgili bir ihtiyacınız varsa geleceğiniz yer burası olmalıdır. Ayrıca pazar gibi cadde kenarlarında kurulan yerlerde de farklı elektronik eşyalar bulabilirsiniz.

Ueno Bölgesi

Bu bölgede çok fazla gezilecek yer var. Bir günü komple ayırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Unoe park bile başlı başına kocaman bir yer. Bu park japonyanın ilk halka açık parkı olarak biliniyor. İçerisinde hayvanat bahçesi olan, müzeler olan, bisiklet sürme ve koşu yapma alanları olan bir bölge. Gez gez bitmiyor. Yukarıda bahsettiğim JR Yamanote hattı, Ginza ve Odeo ile buraya ulaşabilirsiniz.

tokyo udeo park
Tokyo Gezi Rehberi

 

Buraya sabah giderek Tokyo Ulusal Müzesi’nden gezmeye başlayabilirsiniz. Sırayla Bilim Müzesi gibi diğer müzeleri göreceksiniz zaten. Giriş ücreti 500 yen.

Daha sonra Ueno Zoo yani hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. Buraya giriş 600 yen civarında. Pandalar işte tam olarak burada yer alıyor. Hayvanat bahçelerini desteklemesen de bunu yazmadan geçemezdim.

Eğer bahar aylarında buraya gelirseniz Ueno Koen parkında göreceğiniz mor ve pembe Sakura ağaçlarının büyüsüne kapılacağınıza eminim. Yazın daha çok yeşile bürünmüş bir manzara ile karşılaşacaksınız ki ben bunu gördüm. Sanırım Japonya için en güzel zamanlar nisan-mayıs ayları olacaktır. Parkın içinde Ueno Tosho-gu adında altından yapılmış bir tapınak göreceksiniz. Girişi 500 yen. Daha sonra 1631 yılında yapılmış olan Kannon-Do adında bir yer göreceksiniz. Bu yapı hiç bir depremden zarar görmeden ayakta kalabilmiş. Uedo bölgesinde açık bir pazar bulunmakta, bu pazar oldukça uygun hediyelik eşya alabileceğiniz Japon kültürünü yansıtan dükkanlarla dolu.

Shinjuku

Tokyo’nun en işlek bölgelerinden birisi. Sıra sıra dizilmiş gökdelenler, takım elbiseli iş adamları, gece hayatında ilginç barları, robot restoranı, girls barlar, kafasını binanın tepesinden çıkarmış dinozor ile oldukça popüler bir mekan.

Ayrıca burada görmeniz gereken doğal güzellikte Shinjuku park’ı var. Bu park şu günlerde Pokemon Go oyuncuları tarafından resmen işgal edilmiş durumda. İçerisinde göletler ve küçük nehirler bulunmakta. Yemyeşil bir alana serilmiş Japon gençlerle tanışmak sohbet etmek için harika bir yer.

Shinjuku pit inn: Canlı Jazz müzik yapılan 40 yıllık bir mekan.

Robot Restorant: Bikinili kızların ve robotların sahnede olduğu inanılmaz bir atmosferi olan bir mekan. Günde 4 kere show yapılıyor bunlar 4 pm 6pm 8 pm 9:45 pm şeklinde. Giriş ücreti 8.000 yen.

Samuray Müzesi : Samuray kültürünü anlatan ve girişi 1500 yen olan bir yer. Pahalı diye girememiştim, siz girerseniz yorumunuzu bekliyorum.

Shibuya

Tokyo drift filminde şu sahnesinin çekildiği yer. Bu sahneyi eminim herkes izlemiştir. Burası ünlü karşıdan karşıya geçme olayının olduğu yer. Dünyanın en kalabalık karşıdan karşıya geçmesi burada oluyor. Buraya geldiğinizde Tokyo’ya geldiğinizi hissedeceksiniz. Ayrıca sokak modasının kalbinin attığı yerde burası. İlginç alışveriş yapabileceğiniz mağazalar var mesela bunlardan birisi Fake Tokyo adından bir mekan. Tokyo gece hayatının bir kısmı burada. En ünlü mekan atom ve onun yanındaki diğer Clublar. Türk olduğunuz için içeri alınmazsanız şaşırmayın.

Japon usulü nargile içmek isterseniz de tavsiye mekan olarak North Village tavsiye ederim. Ayrıca burada Tokyu Hands cafe dinlenmek ve sakince bir şeyler içmek için oldukça güzel bir alternatif olacaktır. 7. kata çıkmanız gerek.

Love Hotel: Bu bölgede bolca bulunan otel türü. Genç çiftlerin bir kaç saatlik seks için gittiği oteller. Ücretleri 2000 yen civarında. Saatine göre ve yerine değişiyor.

Purikura no mecca: Makinelerden kendi anime fotoğrafınızı bastırabileceğiniz yerler. Fotoğrafınızı çekip sizi anime gibi gösteriyor. Ortalama 500 yen civarında.

Myth of Tomorrow: Mural, metro istasyonun içine (Inokashira ya giderken) Meksikalı bir sanatçı tarafından yapılmış 30 metre boyunca dev bir sanat eseri. Hiroşima’ya atılan atom bombasını tasvir etmektedir.

Hachiko Köpek Heykeli : Duygulandıran çok güzel bir hikayesi olan bu köpeğin bir heykeli var.

Tsukiji Market

Dünyanın en büyük Deniz Ürünleri Marketi olan Tsukiji için aslında hal desek daha doğru olur. Dev gibi bir alanda deniz ürünlerin paketlenmesi, pazarlanması ve satışı yapılıyor.  Burada en popüler olan ise tabiki Ton Balığının açık arttırma ile satış olayı. Tuna Auction için bu yazıma bakabilirsiniz.

tuna_balıgı_tokyo

Ayrıca bu marketin etrafında çok sayıda deniz ürünlerini yiyebileceğiniz lokantalar var. Sushi bir Japon mutfağı yemeği ve bunu yiyebileceğiniz en iyi yer burada bulunuyor. Adı Daiwa Sushi.

Japonlar ve turistlerin hemfikir bu konuda. Küçük tatlı bir ve eski bir mekan olan bu yerde sushi yiyebilmek için sıraya geçip bir süre beklemek zorundasınız. Erken saatte gitmekte fayda var. Eğer açık arttırmasına geldiyseniz sonrasında kahvaltı için birebir olacaktır.

Roppongi ve Asakasa

Tokyo’nun nispeten daha ucuz gece hayatı ve ucuz oteller yani tam bir backpacker bölgesi. Gezecek pek bir yeri yok diğer popüler yerler gibi şehir hayatının hakim olduğu bir bölge. Türk dönerci abilerimize selam verip, bir barda bira içmeye gidebilirsiniz. Tokyo Gece Hayatı için bu yazıma göz atınız.

Odaiba Rainwbow Köprüsü

Gökkuşağı Köprüsü, Odaiba
Gökkuşağı Köprüsü, Odaiba – Tokyo Gezi Rehberi

 

Tokyo Yunus Emre Kültür Merkezi

Japonya ile Türkiye arasında kültür ilişkileri kuran bu devlet kurumu, tam olarak Tokyo kulesinin karşısında bulunuyor. İçerisinde Türkçe kütüphane bulunan ve Türkler tarafından Türkçe derslerin verildiği sınıflar mevcut.

Tokyo Atari Salonları

Tokyo Atari
Tokyo Atari Salonları – Tokyo Gezi Rehberi

 

Özellikle Akihabara bölgesi olmak üzere, şehrin her yanı atari salonlarıyla dolu. Çoğu eğlenme amaçlı olsa da para kazanmalı ve kapkaçlı makinelerden oyuncak almalı kısımlarda var.

Fuji Dağı

8 saatlik bir tırmanış ardından sabah gün doğumunu izlemek ve Dünya’daki en yüksek post kart gönderebileceğiniz yer olan Tokyo’ya yakın bir kaç günlük bir rota. Bunun gibi Tokyo yakınlarındaki yerler için  detaylı bir yazı yazacağım.

Sky Tower (Kulesi)

Sky Tower, Tokyo
Sky Tower – Tokyo Gezi Rehberi

 

Tokyo Tower (Kulesi)

Tokyo Kulesi
Tokyo Kulesi – Tokyo Gezi Rehberi

 


Tokyo Para Birimi ve Yaşam

Dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi Tokyo. Para birimi olarak Yen kullanıyorlar.

1.000 Yen : 30 TL

Burada normal bir turist gibi her şeyi yapayım normal otel/hostelde kalayım derseniz günlük en az 60-70 dolar harcamanız gerekmekte. Mesela en ucuz hostel 20 dolar. Normal iki kişilik odalar 50 dolardan başlıyor. Yemekler 3 dolardan başlıyor. Bir tabak noodle 500/600 yen. İyi sushi yemek isterseniz en az 20 30 dolar vermeniz gerek. Onun dışında bazı mekanlarda 8’li sushiyi 500 yen’e alabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerler
Tokyo Gezi Rehberi

 

Markette en ucuz yiyecek 100 yen (3 Tl) En pahalı şeyler ise meyveler. Mesela tanesi 30 tl olan şeftaliler var. Muzun tanesi 100 yen. En ucuz şey ise meyve suları. 1 LT meyve suyu 150 Yen. Gece hayatı ise çok uçuk değil. Bira 400-500 yen.  Salı günleri yarı fiyat oluyor. Çarşamba günleri kadınlara ücretsiz oluyor. Her clup için giriş ücreti var. Müzelerin giriş ücreti 300-500 yen arası değişmekte.

Ulaşım için metro ücretleri istasyona göre değişmekte 300 ile 1000 arasında fiyatlar. Sınırsız kullanımlar daha ucuza denk geliyor. Metro kısmında ayrıntılı anlattım.

Tokyo’da Sırt Çantalı Gezgin Olmak

13906849_1096138683800372_152230642417489899_n
Tokyo Gezi Rehberi

 

Eğer bir backpaker gibi gezecekseniz o zaman daha ucuza gelebilir. Marketten ekmek yumurta alıp hostelde kendi yemeğinizi yapabilirsiniz. Bunun maliyeti 400 yen civarında olacaktır. Bir kaç öğün idare ediyor. CS kullanarak insanların evinde kalabilirsiniz böylece kültürü çok yakından tanırsınız, arkadaşlar edinirsiniz onları da siz Türkiye’de ağırlarsanız. Parklarda yatabilirsiniz. Hostellerin ortak alanlarında ücretsiz duş alıp yemek yapabilirsiniz. 100 yen marketlerde her şeyi bulabilirsiniz. Atıştırmalık yiyecekleri oradan alabilirsiniz.

Tokyo Metro Sistemi

Tokyo Metro Haritası
Tokyo Metro Haritası – Tokyo Gezi Rehberi

 

Tokyo Metro hattının tanınması gerekiyor yoksa işler biraz karışabilir. Dünyanın en büyük metro ağı sistemine sahip Tokyo, bu anlamda bilmeyenler için oldukça kafa karıştırıcı. Çoğu yerde latin alfabesi de olmaması ilk başlarda işi zorlaştırıyor. Neredeyse bütün demir yolları birbiriyle bağlantılı. Zaten Japonya’da herhangi bir demiryolu olan yere gitseniz, başka bir ulaşım aracı kullanmadan istediğiniz yere ulaşmanız mümkündür. Her iki hava alanında metro ağı ile şehre ulaşmak mümkündür. Ortalama 900 yen. O yüzden sınırsız kullanımlar en uygun seçecek olaraktır.

Mesela 24 saatlik sınırsız kullanım : 800 Yen
48 saatlik sınırsız kullanım : 1.200 yen
72 saatlik sınırsız kullanım : 1.500 yen

Bunlar sadece metro hatları için geçerli. JR yani tren hatları için geçerli değiller.

Tokyo Metrosunda 3 tane bilmeniz gereken hat türü var ; JR hattı ve Metro Hattı ve Özel isimli hatlar. Bunların en çok kullanılanı JR hatları. Bu hat haritada siyah beyaz gösterilen çizgiler ve  daha çok uzun mesafeler için kullanılıyor. Mesela Havaalanı ile merkez arasında JR hattı var. Ulaşımı her yere en kolay olan hat Yamanote hattı. Bu hat çember şeklinde popüler yerlerde arasında dolanıp durur.

Metro ise harita üzerinde gördüğünüz rengarenk kısım. Bu hatların neredeyse hepsi birbirine bağlıdır ve istasyondan çıkmadan diğerine aktarma yapabilirsiniz. En çok kullanacağınız metro hatları ise şu şekilde olacaktır ;

Ginza Line (Turuncu), Oedo Line (Magenta) Asakusa Line (Pembe), Shinjuku line (Fıstık yeşili)

Metroda kime sorsanız istasyonun ismini sizi alıp götürür gösterir yardımcı olur. O konuda endişelenmenize gerek yok.

Tokyo’da İnsanlar

Tokyo Gezilecek Yerler
100 Yaşına kadar yaşayan Japonlar – Tokyo Gezi Rehberi

 

Japonlar dinine ve kültürüne düşkün insanlar. Özellikle samuray kültürünün olduğu bölgelerde (Tokyo) insanlar birbirleri aralarına mesafe koyarlar. El tokalaşması, sarılma, el şakası neredeyse hiç göremezsiniz. Turistlere oldukça yardımsever bir yaklaşım gösterirler metroda ya da başka bir yerde herhangi bir şey sormanız yeterlidir. Sizi alırlar gitmek istediğiniz yere kadar götürürler. Yalnız batı görünümlü insanlara oldukça düşkün olduklarından bu bizim için bir avantaj ancak eğer Hindistanlı, Afrikalı, Endonezyalı görünümlü bir tipiniz var ise ayrım yapıyorlarmış. Bunu bizzat kaldığım Japon hostumdan öğrendim, bizzat yaşamadım. Temizliklerine oldukça düşkünler, neredeyse her gün istisnasız duş alırlar. Aynı kıyafeti ikinci gün giymeleri imkansızdır.

Tokyo’da Konaklama

Tokyo’da 1 ay kaldım. Konaklamadığım yer kalmadı desem yeridir. O yüzden her türden bütçe için Tokyo gezi rehberinde güzel yer tavsiyeleri verebilirim. Hosteller, Oteller, Manga Cafeler ve Ücretsiz kalabileceğiniz yerler için başlığa tıklayarak konaklama yazıma göz atabilirsiniz.

Japon Mutfağı

Tokyo gezim boyunca tattığım tüm Japonya’ya özgü yemekleri, galeri şeklinde bu yazımda anlattım. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler için inceleyebilirsiniz. Japon yemekleri. 

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo gece hayatı şimdiye kadar gördüğüm en çılgın gece hayatı listesine girmeye aday. Ayrıntılı bilgi ve tavsiyeler için başlıktan yazıma göz atabilirsiniz.

Tokyo Maid Cafeler & Girls Barlar

Maid cafeler Japon genç  kızların  seninle sohbet edip, ilgilendikleri cafeler. Sana yemek yediriyor seninle beraber şarkı söylüyor. Bazı Maid kafelerde kızlar masaj yapıyor, kulağını temizliyor, kucağına alıp anne sevgisini gösteriyor. Ayrıntılı yazım için başlığa tıklayın.

Tokyo Parkları

Tokyo’nun her yanı parklarla çevrili. Doğaya saygılı insanlardan da böyle bir şehir beklenirdi zaten. Bir çoğu ücretsiz olan kanımca en güzel park ve bahçeleri burada listeledim.

Tokyo Tapınakları

İki farklı dinin iki farklı tapınak çeşidi ile şehrin her yanına dağılmış tapınaklar oldukça ilginç. Özellikle Japonların dua ediş şekilleri ve onlara kattığı anlam. Tokyo’da olan en güzel tapınakları bu yazımda anlattım.

Tokyo Müzeleri

Tokyo’nun tarihi, yaşanmışlıkları, bilimi ve başarılarını gözler önüne süren birbirinden ilgiç müzeleri bu yazımda anlattım.

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

Balık pazarında dev gibi balıkların Japon müşteriler tarafından satın alındığı çok ilginç bir atmosfer. Bu yazımda ayrıntılı olarak anlattım. 2016 Kasım ayında bu tarihi yer kapanıyor.

Tokyo Mimarisi

Tokyo’da birbirinden ilginç mimari yapılar var. Gezerken gördüklerimi burada listeledim.

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.