Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler


Tokyo Gezi Rehberi
Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo Gezi Rehberi İçeriğinde Tokyo Gezilecek Yerler, Tokyo’da Konaklama, Ulaşım ve Tokyo Harcayacağınız Bütçe ve Özel Tavsiyeler Bulabileceksiniz. Ayrıca Tokyo Gece Hayatı, Müzeler, Tapınaklar ve Yeme-İçme Kültürü ile ilgili Diğer Yazılarıma göz atabilirsiniz.

Tokyo 35 milyon nüfusu ile Japonya’nın en kalabalık bölgelerinden birisi. Güler yüzlü, kibar bir o kadarda utangaç insanların şehri Tokyo. Bu şehir şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve yaşanbilir şehirlerden birisi. Bunun nedenini Tokyo Gezilecek Yerler yazımda sizde göreceksiniz

Peki bu şehirde neler göreceksiniz? Samuray kültürünün yaşandığı, ünlü filmlerin çekildiği, sumo güreşlerinin yapıldığı, dev balık pazarlarının olduğu, Tokyo’nun elektronik dünyasını, metroropol hayatının dev yapılarını göreceksiniz.

Birbirinden güzel parklarını, tapınaklarını gezeceksiniz. Dünya üzerinde çok az sayıda kalmış pandaları göreceksiniz. Sadece Japonya’da yiyebileceğiniz lezzetleri tadacaksınız. Sadece japonyada görebileceğiniz birbirinden ilginç cafeleri göreceksiniz. Kedi cafeleri, manga cafeleri, maid cafeler. Saygılı insanlar göreceksiniz. Bir şehir nasıl olmalı sorusunun cevabını göreceksiniz.

Ve daha bir çok Japon kültürünün en belirgin şekilde yaşandığı dev şehir, Tokyo’ya hoş geldiniz! Elimden geldiğince hepsini gördüğüm ve öğrendiğim kadar aşağıda anlatmaya çalışacağım. Sizin de önerileriniz olursa yorum bölümüne yazabilirsiniz, ayrıca görüşlerinizi, beğenilerinizi ve merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Sizde sorularla bu yazıyı okuyan diğer insanlara yardımcı olabilirsiniz. Hadi başlayalım!

Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo’da oldukça fazla gezilecek yer var. Eğer sınırlı gününüz var ise en ilginizi çeken yerleri listeleyip yapmanız en güzeli olacaktır. En popüler yerlerin isimlerin altında orası ile ilgili neler var yazmaya çalışacağım.


Tokyo İstasyonu (Marunouchi)

Burası Tokyo’nun tam merkezi. İstasyon oldukça eski yaklaşık 100 yıllık bir tarihi var. Etrafta görülecek en önemli şey ise Imperial Palace yani imparatorluk sarayı. Yemyeşil bir parkın (Kitanomaru) içinde. Giriş ücreti yok. Bu sarayda imparatorun evi. Sarayın içinide gezmek mümkün fakat bunun için rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş. Bu arada park cuma ve pazartesi günleri kapalı.

Hemen istasyonun orada Tokyo Uluslararası Forum adında bir bina var. Camdan balığa benzeyen bu inanılmaz bir mimarisi olan yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Tokyo Forum Balık Şeklinde Binası
Tokyo Gezilecek Yerler

Onun dışında Modern sanatın ulusal müzesi adında bir yeri var. Giriş 400 yen ve saat 10 ile 5 saatlerinde açık. İçeride yaklaşık 9000 sanat eseri bulunmakta. Burada ki en güzel şey ise harika bir manzara var içeriden parka bakan.


Asakusa

 

Asakusa SensoJi Tapınağı
Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo’nun en eski kasabası diyebilirim. Ben çok seviyorum burayı. Çok sakin, yaşlı insanlar sabah kalkıp spor yapıyor, bisiklete biniyor. Binaların üzerinden halen elektrik kabloları geçiyor. Buraya ulaşan 2 hat var. Bunlar Ginza, Asakusa.

Asakusa’da görmeniz gereken ilk şey Sensoji Temple olmalıdır. Eğer cumartesi veya pazar günü giderseniz mutlaka Turist bilgilendirme merkezine uğrayın ve ücretsiz rehberlik turlarına katılın.  Bu turlar genelde ingilizce yapılıyor. Ayrıca pazar günü yapılan dua danslarınıda izleme şansınız olabilir.

Aynı gün içersinde sakura dansı eğitimi alıp, özel kıyafetleri giyme şansınız olabilir. Bu özel deneyimlerin hepsi ücretsiz. Burada bir saat gezdikten sonra Asakusa ninja ziyaret etmelisiniz. Daha sonra ise 634 metre uzunluğundaki Tokyo Sky Tree’yi ziyaret edebilirsiniz. 360 derece tüm şehri görebilieceğiniz bu kuleye çıkış fiyatı ise 3000 ve 4000 yen civarlarında.  Ücretsiz görmek isterseniz 8 kattaki Asakusa turist bilgilendirmesine gidebilirsiniz. Ayrıca Asahi Beer Hall adındaki yapıyı ziyaret edebilirsiniz. 

Tokyo Gezilecek Yerler
Tokyo Gezilecek Yerler

Fransız bir artistin 1989 yılında yapmış olduğu bu ilginç yapıda bar ve restorant bulunmakta. Buranın yukarısına çıkıp barda içki içebilir, akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ben yapmadım, o yüzden fiyatlar konusunda bilgim yok. Manzarayı görmek için çıkabilirsiniz.


Akihabara

Tokyo’da en ilginç yerlerden birisi Akihabara olacaktır. Elektronik dünyasının kalbi burada atıyor. Dev gibi binalar kople elektronik alışveriş merkezlerine dönüşmüş. Her yerde animelerin olduğu reklamlı rengarenk binalar, oyun ve atari salonları, Gazinolar, anime kostümü giymiş kızlar var. Naid cafeler, kedi cafeler, Gundam cafeler manga cafelerin bir çoğu bu bölgede yer alıyor. Maid Cafeler ve Girls Barlar için bu yazıma göz atın.

Elektronik alışverişi içinde zaten yol üstünde pek çok yer görebilirsiniz. Japonyada kazıklanma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bir şey satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapmanız faydalı olacaktır. Elektronik ilke ilgili bir ihtiyacınız varsa geleceğiniz yer burası olmalıdır. Ayrıca pazar gibi cadde kenarlarında kurulan yerlerde de farklı elektronik eşyalar bulabilirsiniz.


Ueno Bölgesi

Bu bölgede çok fazla gezilecek yer var. Bir günü komple ayırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Unoe park bile başlı başına kocaman bir yer. Bu park japonyanın ilk halka açık parkı olarak biliniyor. İçerisinde hayvanat bahçesi olan, müzeler olan, Bisiklet sürme ve koşu yapma alanları olan gez gez bitmiyor. Yukarıda bahsettiğim JR Yamanote hattı, Ginza ve Odeo ile buraya ulaşabilirsiniz.

tokyo udeo park
Tokyo Gezilecek Yerler

Buraya sabah giderek Tokyo Ulusal Müzesinden gezmeye başlayabilirsiniz. Sırayla Bilim müzesi gibi diğer müzeleri göreceksiniz zaten. Giriş ücreti 500 yen.

Daha sonra Ueno Zoo yani hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. Buraya giriş 600 yen civarında. Pandalar işte tam olarak burada yer alıyor. Hayvanat bahçelerini desteklemesende bunu yazmadan geçemezdim.

Eğer bahar aylarında buraya gelirseniz Ueno Koen parkı ise Mor ve pembe Sakura ağaçlarının büyüsüne kapılacağınıza eminim. Yazın daha çok yeşile bürünmüş bir manzara ile karşılacaksınız. ki ben bunu gördüm. Sanırım Japonya için en güzel zamanlar nisan mayıs ayları olacaktır. Parkın içinde Ueno Tosho-gu adında altından yapma bir tapınak göreceksiniz. Girişi 500 yen. Daha sonra 1631 yılında yapılmış olan Kannon-Do adında bir yer göreceksiniz. Bu yapı hiç bir deprenden zarar görmeden ayakta kalabilmiş. Uedo bölgesinde açık bir pazar bulunmakta, bu pazar oldukça uygun hediyelik eşya alabileceğiniz Japon kültürünü yansıtan dükkanlarla dolu.


Shinjuku

Tokyo’nun en işlek bölgelerinden birisi. Sıra sıra dizilmiş gökdelenler, takım elbiseli iş adamları, gece hayatında ilginç barları, robot restoranı, girls barlar, kafasını binanın tepesinden çıkarmış dinazor ile oldukça popüler bir mekan.

Ayrıca burada görmeniz gereken doğal güzellikte Shinjuku park’ı var. Bu park şu günlerde Pokemon Go oyuncuları tarafından resmen işgal edilmiş durumda. İçerisinde göletler ve küçük nehirler bulunmakta. Yemyeşil bir alana serilmiş japon gençlerle tanışmak sohbet etmek için harika bir yer.

Shinjuku pit inn : Canlı Jazz müzik yapılan 40 yıllık bir mekan.

Robot Restorant : Bikinili kızların ve robotların sahnede olduğu inanılmaz bir atmosferi olan bir mekan. Günde 4 kere show yapılıyor bunlar 4 pm 6pm 8 pm 9:45 pm şeklinde. Giriş ücreti 8000 yen.

Samuray Müzesi : Samuray kültürünü anlatan ve girişi 1500 yen olan bir yer. Pahalı diye girememiştim, siz girerseniz yorumunuzu bekliyorum.


Shibuya

Tokyo drift filminde şu sahnesinin çekildiği yer. Bu sahneyi eminim herkes izlemiştir. Burası ünlü karşıdan karşıya geçme olayının olduğu yer. Dünyanın en kalabalık karşıdan karşıya geçmesi burada oluyor. Buraya geldiğinizde Tokyo’ya geldiğinizi hissedekcesiniz. Ayrıca sokak modasının kalbinin attığı yerde burası. İlginç alışveriş yapabileceğiniz mağazalar var mesela bunlardan birisi Fake Tokyo adından bir mekan. Tokyo gece hayatının bir kısmı burada. En ünlü mekan atom ve onun yanındaki diğer Clublar. Türk olduğunuz için içeri alınmazsanız şaşırmayın.

Japon usulü nargile içmek istersenizde tavsiye mekan olarak North Village tavsiye ederim. Ayrıca burada Tokyu Hands cafe dinlenmek ve sakince bir şeyler içmek için oldukaç güzel bir altarnatif olacaktır. 7. kata çıkmanız gerek.

Love Hotel : Bu bölgede bolca bulunan otel türü. Genç çiftlerin bir kaç saatlik seks için gittiği oteller. Ücretleri 2000 yen civarında. Saatine göre ve yerine değişiyor.

Purikura no mecca : Makinalardan kendi anime fotoğrafınızı bastırabileceğiniz yerler. Fotoğrafınızı çekip sizi anime gibi gösteriyor. Ortalama 500 yen civarında.

Myth of Tomorrow : Mural, metro istasyonun içine (Inokashira ya giderken) Meksikalı bir sanatçı tarafından yapılmış 30 metre boyunca dev bir sanat eseri. Hiroşimaya atılan atom bombasını tasvir etmektedir.

Hachiko Köpek Heykeli : Duygulandıran çok güzel bir hikayesi olan bu köpeğin bir heykeli var.


Tsukiji Market

Dünyanın en büyük deniz ürünleri marketi, aslında hal desek daha doğru olur. Dev gibi bir alanda deniz ürünlerin paketlenmesi, pazarlanması ve satışı yapılıyor.  Burada en popüler olan ise tabiki Ton Balığının açık arttırma ile satış olayı. Tuna Auction için bu yazıma bakabilirsiniz.

tuna_balıgı_tokyo⇒Tarihe Tanıklık Etmek; Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı⇐

Ayrıca bu marketin etrafında çok sayıda deniz ürünlerini yiyebileceğiniz lokantalar var. Suşi bir japon mutfağı yemeği ve bunu yiyebileceğiniz en iyi yer burada bulunuyor. Adı Daiwa Sushi.

Japonlar ve turistleirin hemfikir bu konuda. Küçük tatlı bir ve eski bir mekan olan bu yerde suşi yiyebilmek için sıraya geçip bir süre beklemek zorundasınız. Erken saatte gitmekte fayda var. Eğer açık arttırmasına geldiyseniz sonrasında kahvaltı için birebir olacaktır.


Roppongi ve Asakasa

Tokyo’nun nispeten daha ucuz gece hayatı ve ucuz oteller yani tam bir backpacker bölgesi. Gezecek pek bir yeri yok diğer popüler yerler gibi şehir hayatının hakim olduğu bir bölge. Türk dönerci abilerimize selam verip, bir barda bira içmeye gidebilirisiniz. Tokyo Gece Hayatı için bu yazıma göz atınız.


Tokyo Cami

Tokyo’da Sumo Güreşcileri Görmek 

Odaiba Rainwbow Köprüsü

Gökkuşağı Köprüsü, Odaiba
Gökkuşağı Köprüsü, Odaiba – Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo Yunus Emre Kültür Merkezi

Japonya ile Türkiye arasında kültür ilişkileri kuran bu devlet kurumu, tam olarak Tokyo kulesinin karşısında bulunuyor. İçersinde Türkçe kütüphane bulunan ve Türkler tarafından Türkçe derslerin verildiği sınıflar mevcut.

 

Tokyo Atari Salonları

Tokyo Atari
Tokyo Atari Salonları – Tokyo Gezilecek Yerler

Özellikle Akihabara bölgesi olmak üzere, şehrin her yanı atari salonlarıyla dolu. Çoğu eğlenme amaçlı olsada para kazanmalı ve kapkaçlı makinelerden oyuncak almalı kısımlarda var.

Fuji Dağı

8 saatlik bir tırmanış ardından sabah gün doğumunu izlemek ve Dünya’daki en yüksek post kart gönderebileceğiniz yer olan Tokyo’ya yakın bir kaç günlük bir rota. Bunun gibi Tokyo yakınlarındaki yerler için  detaylı bir yazı yazacağım.

Sky Tower (Kulesi)

Sky Tower, Tokyo
Sky Tower, Tokyo

Tokyo Tower (Kulesi)

Tokyo Kulesi
Tokyo Kulesi – Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo Harcama Bütçesi 

Dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi Tokyo. Para birimi olarak Yen kullanıyorlar.

1000 Yen : 30 TL

Burada normal bir turist gibi her şeyi yapayım normal otel/hostelde kalayım derseniz günlük en az 60-70 dolar harcamanız gerekmekte. Mesela en ucuz hostel 20 dolar. Normal iki kişilik odalar 50 dolardan başlıyor. Yemekler 3 dolardan başlıyor. Bir tabak noodle 500/600 yen. İyi shushi yemek isterseniz en az 20 30 dolar vermeniz gerek. Onun dışında bazı mekanlarda 8 li şuşiyi 500 yen’e alabilirsiniz.

Tokyo Gezilecek Yerler
Tokyo Gezilecek Yerler

Markette en ucuz yiyecek 100 yen (3 Tl) En pahalı şeyler ise meyveler. Mesela tanesi 30 tl olan şeftaliler var. Muzun tanesi 100 yen. En ucuz şey ise meyve suları. 1 LT meyve suyu 150 Yen. Gece hayatı ise çok uçuk değil. Bira 400-500 yen.  Salı günleri yarı fiyat oluyor. Çarşamba günleri kadınlara ücretsiz oluyor. Her clup için giriş ücreti var. Müzelerin giriş ücreti 300-500 yen arası değişmekte.

Ulaşım için metro ücretleri istasyona göre değişmekte 300 ile 1000 arasında fiyatlar. Sınırsız kullanımlar daha ucuza denk geliyor. Metro kısmında ayrıntılı anlattım.

Tokyo’da Sırtçantalı Gezgin Olmak

13906849_1096138683800372_152230642417489899_nEğer bir backpaker gibi gezecekseniz o zaman daha ucuza gelebilir. Marketten ekmek yumurta alıp hostelde kendi yemeğinizi yapabilirsiniz. Bunun maliyeti 400 yen civarında olacaktır. Bir kaç öğün idare ediyor. CS kullanarak insanların evinde kalabilirsiniz böylece kültürü çok yakından tanırsınız, arkadaşlar edinirsiniz onlarıda siz Türkiye’de ağırlarsanız. Parklarda yatabilirsiniz. Hostellerin ortak alanlarında ücretsiz duş alıp yemek yapabilirsiniz. 100 yen marketlerde her şeyi bulabilirsiniz. Atıştırmalık yiyecekleri oradan alabilirsiniz.

Tokyo Metro Sistemi

Tokyo Metro Haritası
Tokyo Metro Haritası – Tokyo Gezilecek Yerler

Tokyo Metro hattının tanınması gerekiyor yoksa işler biraz karışabilir. Dünyanın en büyük metro ağı sistemine sahip Tokyo, bu anlamda bilmeyenler için oldukça kafa karıştırıcı. Çoğu yerde latin alfabesi de olmaması ilk başlarda işi zorlaştırıyor. Neredeyse bütün demir yoları birbiriyle bağlantılı. Zaten Japonya’da herhangi bir demiryolu olan yere gitseniz, başka bir ulaşım aracı kullanmadan istediğiniz yere ulaşmanız mümkündür. Her iki havaalanında metro ağı ile şehre ulaşmak mümkündür. Ortalama 900 yen. O yüzden sınırsız kullanımlar en uygun seçecek olaraktır.

Mesela 24 saatlik sınırsız kullanım : 800 Yen
48 saatlik sınırsız kullanım : 1200 yen
72 saatlik sınırsız kullanım : 1500 yen

Bunlar sadece metro hatları için geçerli. JR yani tren hatları için geçerli değiller.

Tokyo Metrosunda 3 tane bilmeniz gereken hat türü var ; JR hattı ve Metro Hattı ve Özel isimli hatlar. Bunların en çok kullanılanı JR hatları. Bu hat haritada siyah beyaz gösterilen çizgiler ve  daha çok uzun mesafeler için kullanılıyor. Mesela Havaalanı ile merkez arasında JR hattı var. Ulaşımı her yere en kolay olan hat Yamanote hattı. Bu hat çember şeklinde popüler yerlerde arasında dolanıp durur.

Metro ise harita üzerinde gördüğünüz rengarenk kısım. Bu hatların neredeyse hepsi birbirine bağlıdır ve istasyondan çıkmadan diğerine aktarma yapabilirsiniz. En çok kullanacağınız metro hatları ise şu şekilde olacaktır ;

Ginza Line (Turuncu), Oedo Line (Magenta) Asakusa Line (Pembe), Shinjuku line (Fıstık yeşili)

Metroda kime sorsanız istasyonun ismini sizi alıp götürür gösterir yardımcı olur. O konuda endişelenmenize gerek yok.

Tokyo’da İnsanlar

Tokyo Gezilecek Yerler
100 Yaşına kadar yaşayan Japonlar – Tokyo Gezilecek Yerler

Japonlar dinine ve kültürüne düşkün insanlar. Özellikle samuray kültürünün olduğu bölgelerde (Tokyo) insanlar birbirleri aralarına mesafe koyarlar. El tolaşması, sarılma, el şakası neredeyse hiç göremezsiniz. Turistlere oldukça yardımsever bir yaklaşım gösterirler metroda ya da başka biryerde herhangi bir şey sormanız yeterlidir. Sizi alırlar gitmek istediğiniz yere kadar götürürler. Yalnız batı görünümlü insanlara oldukça düşkün olduklarından bu bizim için bir avantaj ancak eğer Hindistanlı, Afrikalı, Endonezyalı görünümlü bir tipiniz var ise ayrım yapıyorlarmış. Bunu bizzat kaldığım Japon hostumdan öğrendim, bizzat yaşamadım. Temizliklerine oldukça düşkünler, neredeyse her gün istisnasız duş alırlar. Aynı kıyafeti ikinci gün giymeleri imkansızdır.

 

⇒Tokyo’da Nerede Kalınır? Ücretsiz Yerler?⇐

Tokyo’da 1 ay kaldım. Konaklamadığım yer kalmadı desem yeridir. O yüzden her türden bütçe için güzel yer tavsiyeleri verebilirim. Hosteller, Oteller, Manga Cafeler ve Ücretsiz kalabileceğiniz yerler için başlığa tıklayarak konaklama yazıma göz atabilirsiniz.

⇒Tokyo’nun Yemekleri ve İçkileri⇐

Tokyo gezim boyunca tattığım tüm japonyaya özgü yemekleri, galeri şeklinde bu yazımda anlattım. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler için inceleyebilirsiniz. Japon yemekleri. 

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo gece hayatı şimdiye kadar gördüğüm en çılgın gece hayatı listesine girmeye aday. Ayrıntılı bilgi ve tavsiyeler için başlıktan yazıma göz atabilirsiniz.

Tokyo Maid Cafeler & Girls Barlar

Maid cafeler Japon genç  kızların  seninle sohbet edip, ilgilendikleri cafeler. Sana yemek yediriyor seninle beraber şarkı söylüyor. Bazı Maid kafelerde kızlar masaj yapıyor, kulağını temizliyor, kucağına alıp anne sevgisini gösteriyor. Ayrıntılı yazım için başlığa tıklayın.

⇒Tokyo’nun Parkları⇐

Tokyo’nun her yanı parklarla çevrili. Doğaya saygılı insanlardan da böyle bir şehir beklenirdi zaten. Bir çoğu ücretsiz olan kanımca en güzel park ve bahçeleri burada listeledim.

⇒Tokyo’nun Tapınakları⇐

İki farklı dinin iki farklı tapınak çeşidi ile şehrin her yanına dağılmış tapınaklar oldukça ilginç. Özellikle japonların dua ediş şekilleri ve onlara kattığı anlam. Tokyo’da olan en güzel tapınakları bu yazımda anlattım.

⇒Tokyo’nun Müzeleri⇐

Tokyo’nun tarihi, yaşanmışlıkları, bilimi ve başarılarını gözler önüne süren birbirinden ilgiç müzeleri bu yazımda anlattım.

⇒Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı⇐

Balık pazarında dev gibi balıkların Japon müşteriler tarafından satın alındığı çok ilginç bir atmosfer. Bu yazımda ayrıntılı olarak anlattım. 2016 Kasım ayında bu tarihi yer kapanıyor.

⇒Tokyo’nun İlginç Mimari Yapıları⇐

Tokyo’da birbirinden ilginç mimari yapılar var. Gezerken gördüklerimi galari şeklinde burada listeledim.

Tokyo Konaklama Önerileri


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE