Japonya’da Tarihe Tanıklık Etmek ; Ton Balığının Açık Arttırma ile Satışı

Tokyo Ton Balığı Açık Arttıma Satışı, Tsukiji Fish Market Japonya’da bulunan dünyanın en büyük balık marketi (Hali), Tokyo’da görülebilecek en farklı ve özel yerlerden bir tanesi. Günde yaklaşık 1800 ton deniz ürününü ile beraber sağlam paralar gelip geçiyor buradan. Inanılmaz bir atmosferi bulunan bu tarihi yapı, çok yakında kasım 2016’da kapatılıyor. O yüzden kapatılmadan önce yıllardan beri süre gelen bu geleneğin, ton balığının açık arttırma ile satışına tadık olabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Tuna Balığı
ton Balığı

Ton balığının açık arttıma ile satışı sabahın çok erken saatlerinde yapılıyor ve bunu sadece oraya gidip kayıt yaptıran 120 kişi görebiliyor. İnternete okuduğum yorumlara göre insanlar sabahın 4’ünde gidip sırada beklemeye koyuluyorlarmış. Bende o saatte uyanamayacağımı bildiğim için gece yatmamaya karar verdim, metro bitmeden balık marketinin olduğu bölgeye, Tsukiji geldim. Önüme çıkan bir barda salı günü içkiler yarı fiyatına yazısını görünce, barda bekleme fikri epey hoşuma gitti. İki bira içip barda bir süre oyalandım. Bu sürede kameramı şarj ettim ve çantamı tekrar topladım erkende olsa gidip görmek istiyordum. En azından marketin içinde gezerim, fotoğraf çekerim diye düşündüm. Burası kocaman bir alan. Dev gibi yapıların içinde kutulanmış balıklar ve onları taşıyan insanlar var. Küçük küçük araçlarla vızır vızır oraya buraya balık yükü götüren insanları fotoğrafladım.

13921215_1096844387063135_6042002339503400244_nTam köşe bir yere geldim ki Fish market information kulübesinin önünde bir sıra gördüm. Bu ton Auction sırası olamaz saat daha iki? diye düşünürken gidip sordum. Sonradan anladım ki insanlar içeriye giremem korkusuyla gecenin 2’inde sıraya geçmiş. Bende hemen arkalarına geçip beklemeye koyuldum. Yaklaşık yarım saat sonra geneli turistlerin oluşturduğu ilk 60 kişilik gurubu bir binanın içine aldılar.

13902710_1096844027063171_7159128159667825767_n13876307_1096843787063195_8968900062956858919_nİçeriye girerken hepimize ton Açık Arttırma satışı ile ilgili bilgilendirme kağıtları verdiler ve yeşil bir yelek dağıttılar. Hepimiz onları giydik ve oturduktur sabahın 5’i olmasını bekliyoruz. Ben dün geceden uykusuz olduğumdan 2 saat boyunca orada uyuya kaldım. Uyandığımda saat gelmişti bile, dışardaki otomattan bir kahve alıp uyanmamı sağladım. İki polis görevlisi ve güvenliklerle beraber tek sıra halinde binadan çıktık ve 3 blok ötedeki satışın yapılacağı alana girdik. Girer girmez içimi bir ürperti kapladı. Burası resmen buzhane her yerde dev gibi ton balıkları. Başlarında ise japon alıcılar.

tuna_auction

Tsukiji Fish Market
Ton Balığı

Restorant sahipleri, otel sahipleri ya da keyfi alıcı müşterileri sabahın bu saatinde iyi ton alabilmek için gelmişler. Ellerinde ki demiri tonya saplayıp taze olup olmadığına bakıyorlar. Tonların kuyruk kısmı ve sırt kısmı kesili. Ne kadar taze olduğunu ise oradan anlıyorlar. Onlarca dev gibi ton balıklarının görüntüsü soğuk sisin içinde çok mistik duruyor. Yaklaşık 100 yıldır süre gelen bir geleneğe bozulmadan önce şahit olduğum için çok şanslı hissediyorum.

Ton balığı
Ton Balığı

Bir süre onları izledikten sonra. Adamın bir tanesi bağırmaya başladı. İşte açık arttırma bu şekilde oluyor.

Daha sonra tek sıra halinde turist kafilesi olarak dışarı çıkarıldık. Bu süreç sadece 30 dakika sürüyor. Yani turistlerin sadece 30 dakika izlemesine müsade ediyorlar. Ayrıca çok dar bir alandan izliyorsunuz, tüm alanı görmek mümkün değil. Fotoğraf çekmek istiyordum o yüzde bende dayanamadım. O kadar emek verdim buraya gelmek için diye yeşil yeleğin üzerine kırmızı ceketimi geçirdim ve atladım balıkların ortasına. Bir süre aralarında müşteri gibi dolaştım, fotoğraflar çektim. Sonra güvenlik beni enseledi, kibarca kovdu. 🙂

Ton balığı
Buradan sonra sabah yapılacak en güzel şey; marketi gezdikten sonra Tokyo’nun en güzel sushi yapan yerine gidip sushi yemek. Daiwa Sushi!

Daiwa Sushi
Daiwa Sushi

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler 

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo Maid Cafeler ve Girls Barlar

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo’da Bulunan Birbirinden İlginç Mimari Yapılar

Tokyo’nun Tapınakları

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

Save

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir