Gürcistan’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

Gürcistan’da Otostop çekmek şimdiye kadar otostop çektiğim ülkeler arasında bir numarayı kaptı. Bu ülkeden daha kolay otostop çekilen başka bir ülke görmedim. Daha sonra İran geliyor. “İran’da otostop çekmek” yazıma da göz atın derim.

Yeni kimlik ile Gürcistan’a girebilmeniz eğer pasaportunuz yok ise iyi bir rota olacaktır. İran ise vize gerektirmediği için sadece pasaport ile girebilmeniz sayesinde ilk defa yola otostopla çıkacaklar için iyi bir rotadır.

Ayrıca pasaportunuz yoksa demişken: “Ücretsiz Öğrenci Pasaportu Avantajı” kısmına da bir göz atın derim.

Gürcistan’da Otostop Çekme Deneyimim Nasıldı?

İki defa otostop ile Gürcista’a gittim. İkisinde de çok kolay yol altım. Birisinde yanımda erkek arkadaşım vardı diğerinde ise kız arkadaşım.

Tahmin edeceğiniz üzere kız arkadaşımla daha kolay yol alabiliyorduk. Bu ikinci seyahtimden tecrübelerle size Gürcistan için otostop deneyimlerimi anlatacağım.

İlk olarak İstanbul’dan otostop ile yola çıkıp akşama kadar Rize’ye varmayı başardık. Karadeniz yaylalarında (Yukarı Kavrun) bir kaç gece güzel kamp deneyimlerimizden sonra ise Ruya’ya doğru yola koyulmaya karar verdik

İl olarak Batum üzerinden ülkeye girip, Kabule’ye kadar otostop çektik. Daha sonra tekrar dönüp Başkent Tiblis ’e otostop ile gittik. Buradan sonra Gürcistan’ın kuzeyinden çıkıp, Vladikavkaz üzerinden Moskova ’ya kadar otostop ile gitmiştik.

Gürcistan İnsaları Türklerden çok çekmişler. Özellikle Karadeniz bölgesine çalışmaya gelip aşağılanan, köle gibi çalıştırılan o kadar çok Gürci var ki. Bunların hikayelerini gürcilerden değil, Bizzat karadenizli abilerimden dinledim. O yüzdendir birazcık soğuk olsalar da yinede biz komşuyuz, kardeşiz diyorlar. Otostop konusunda ayrım yapmıyorlar, arabaya binince o sen Türkiye’den geliyorsun diyip bir ırkçılık yaptıklarını görmedim.

Gürcistan’da Otostop Çekmek Güvenli Mi?

Bence gayet güvenli. Gürcistan’dan bir çok insan mevsimsel çalışmak için Karadeniz Bölgesine çay kesmeye geliyorlar. Karadeniz Bölgesi dağlık olduğundan, ulaşım zorluğu karşılığında insanlar arasında otostop kültürüne karşı sempati oluşmuş. Hatta yolda biri sizi gördüğünde, gel ben sana yardım edeyim diyerek yardımcı oluyor.

Bu da bu iki bölge arasındaki otostop yolculuğunu oldukça güvenli hale getirmiş. Otostop yolu boyunca da yardımcı olmak için her şeyi yapıyorlar.

Gürcistan Yolları gayet düzgün ve sorunsuz. Zaten küçük bir ülke olduğu için bir kaç tane kullanacağınız ana yol bulunmakta. Bu yolları kullanarak istediğiniz noktaya gitmeniz mümkün.

Gürcistan’da Gürcüler kadar Türklerde var. O yüzden sizi kimin alacağınızı bilemezsiniz. Biz ara sıra Türk pasaportlarını çıkartıp Türk kamyonlarına sallıyorduk. “Otostop Nasıl Çekilir? Otostop Çekme Sanatı” yazımı okuyarak otostop tecrübelerimi de okumayı unutmayın.

Gürcistan'da otostop çekmek
Gürcistan, Batum

Otostop sonrası güzel bir duş iyi gidecektir. Ertesi gün de bir otostop sizi bekleyecekse iyi bir duş ve uyku oldukça önemlidir.

Hostel in Batumi (Batum)

Yüksek puanı ve konumuyla oldukça iyi bir konaklama alternatiflerinden biri. Fiyatı da oldukça hesaplı. 9 üstünde puanıyla bunu yansıtmış zaten.

The Artist hostel (Tiftis)

Hizmet ve temizlik adına biraz eleştirilebilse de Tiftis için iyi bir konaklama adresi.

Ayrıca yinede Agoda ve HostelWorld üzerinden diğer alternatiflere göz atabilirsiniz. Bütçenizi korumanız gerekiyorsa da; “Coachsurfing” aklınızda olsun.

Agoda

Hostelworld

Gürcistan’dan sonra Dünya’nın 4 köşesinde otostop çektim. Brezilya’da 1700 km’lik bir otostop yolculuğu yaşadım. Bu video mesela o zamanlardan 🙂

Brezilya’da Otostop ile 1700 Kilometrelik Yolculuğum

Yola çıkın; gerisini yol size öğretecektir.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir