Endonezya’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

Endonezya’da Otostop çekmek kolayın bir tık üstünde. Çok kolay değil ama Avrupa ülkelerine kıyasla çok kek bir ülke diyebilirim.  Bali adasının tamamını otostopla gezdim. Bali’den sonra adayı boylu boyunca otostop ile geçtikten sonra adanın iskelesinde vapura binmeyi bekleyen kamyona otostop çekerek Jawa adasına otostop ile geçtim. Daha sonra burada bulunan İjen yanardağına otostop ile gittim.

Endonezya boyunca izlediğim rota : Bali’nin Dempasar şehrinden otostop çekmeye başlıyarak Negara üzerinden Jawa’ya geçtim. İjem Yanar Dağı, Probolinggo, Surabaya, Surakarta, Yogyagarta, Bandung, Jakarta ile son buldu. Buradan Singapur’a ise uçakla gittim. ( Airaisa ile 17 dolar idi )

Endonezya İnsaları Asya bölgesinde en sevdiğim insan oldu diyebilirim. Tayland, Malezya yada Kamboçyada da iyi insanlar var fakat Endonezya bir başkaydı benim için. Yol boyunca kim arabasına aldıysa yemek ısmarlamak istedi. Hatta bir kadın motoruyla yanımda geçti aynı yöne gitmiyoruz diye üzüldü ve otobüs durdurup beni onla göndermeye çalıştı. Çok ısrar etsemde engel olamadım ve otobüsün parasını ödedi beni 2 saatlik bir yola bu şekilde gönderdi. Bunu gibi bir sürü hikayesi olan bir ülke burası.IMG_0863

Endonezya Yolları şehir içi çok karışık arabalar birbirinin üstüne çıkacak gibi ama herkes kurallara uyuyor. Şehir dışında ise daha sakin ve güvenli. Endonezya ada ülkesi olduğu için yollar bir yere kadar gidiyor. Genellikle adaların etrafını dolaşan ve tam ortasından geçen 3 yol bulunuyor. Yol üzerinden bir çok köprü ve nehir olduğu için bazı yollar kapanabiliyor. Endonezya’da Otostop çekmeden önce yerel halka sormak lazım.

Endonezya’da Araçlar inanılmaz eski 🙂 Tabiki güzel arabalar var bazı kamyon ve arabalar sanki 1920 yıllarının eserleri gibi. Hala çalışıyot olması ise şaşırtıcı idi.

IMG_0309

Endonezya’da Yemek Asya ülkeleri boyunca en sevdiğim yemeği burada yedim. Adı Nasi Padang. Ülkenin her yerinde bulabilirsiniz. Pilav üzerine koyabileceğiniz bir sürü çeşit yemekten oluşuyor. Koyduğunuz parça kadar ödeme yapıyorsunuz. Ben genellikle sadece pilav ve tavuk sosu alarak alıyordum, yaklaşık 50 kuruşa denk geliyor.

Endonazya Dili ( Bahasa ) İçin Bazı Faydalı Kelimeler

Aku pergi : Gidiyorum

Terima kasih : Teşekkürler

Halo : Merhaba

Sampai jumpa :  Görüşürüz

Siapa  namamu : İsmin ne?

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl