Tayland’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

Tayland’da Otostop çekmek diğer asya ülkelerinde olduğu gibi oldukça kolay. “İran’da otostop çekmek” kadar olmasa da yine de oldukça 🙂 Özellikle şehirden çıkmayı başarabilirseniz, ana yolda bir sürü insan sizi görünce durup yardım etmek isteyecektir. Tayland’ın en güneyinden Bangkok’a kadar otostop ile gittim. Yol boyunca hiç uzun uzun beklediğimi hatırlamıyorum. Sürekli birileri aldı ve az da olsa yol kat ettik.

Hatta bir kere gecenin yarısı olduğu halede polis benim için otostop çekti. Aslında dışardan bakıldığında iyi otostop çekeceğim izlenimi de veriyorum ama yine de polisin yardımcı olma hisleri daha ağır bastı galiba.

Tayland’da Otostop Çekerken Hangi Rotayı İzledim?

İzlediğim Rota : Malezya – Tayland sınır kapısı, Hat tai , Krabi, Phi phi, Phuket, Surat Thani, Koh Phangan, Surat Thani, Bangkok, Trat ve Kamboçya sınır kapısı. (Komple güney asyayı otostopla geçtiğim için ülke ülke iç rotaları söylüyorum)

Tayland'da otostop çekmek

Tayland’da İnsanlar Otostop Çekmeye Karşı Nasıllar?

Tayland İnsaları Turistlik olmayan yerlerde şeker gibi insanlar. Özellikle köylerine, yaşadıkları alanlara giderseniz sizi çok güzel karşılayacaklardır. Turistlik bölgelerde artık sıkılmışlar ve sizi diğer turistlerle bir görmeleri can sıkıcı olabiliyor. Parasıyla gelmiş, yan gelip yatan turist izlenimi pek sevmiyorlar.

Bunu çok da yadırgamıyorum. Kim gelip parasıyla yan gelip yatan, ve gülümsemeyi bile bırakan insan yoğunluğundan bunalmaz ki. O noktada bol bol gülümseyin, misliyle karşılık vereceklerdir.

Tayland'ın Hat Thai şehrinde tapınağa çıkarken çektiğimiz otostop
Tayland’ın Hat Thai şehrinde tapınağa çıkarken çektiğimiz otostop

Tayland yolları oldukça güvenli. Turizmin çok gelişmiş olması ülkenin bir çok fazla yönünde gelişime yol açmış. Gerçekten görünce insanların neden bu kadar geldiğini bir kez daha anladım aslında. Ona rağmen bazı yollar delikli deşikli olsa da, genel olarak yollar iyi.

Anladığım kadarıyla yol yapmayı sevmiyorlar. Yada halk iş makinesi izlemeyi bizdeki kadar sevmediğinden kaynaklı da olabilir. Dediğim gibi, çok kötü değil neyseki.

Tayland’da Otostop Çekerken Yolumu Nasıl Bulacağım?

Nereden otostop çekmeye başlıyacam diye düşünüyorsan en güzel tavsiyem bir GPS uygulaması kullanman olacaktır. Ben dünya turum boyunca Maps.me adında offline çalışan bir harita uygulaması kullandım ve yönünü bu sayede buldum. Yani internete gerek kalmadan GPS ile yönümü bulabiliyorum. Gitmek istediğim yöne doğru yolu takip ederek otostop çekmek ve ana yola geldiğinde otostop çekmeye devam etmek güzel yöntem olacaktır.

Maps.me’yi Nasıl Efektif Kullanıyorum?

Öncelikle gideceğim yerin haritasını çevrimdışı olarak kaydediyorum. Sonrasında üzerine bir sürü yere işaretleme yapıyorum. Bunu ne kadar kapsamlı yaparsam o kadar uzun süre internetsiz kalmak beni etkilemiyor.

Sonrasındaysa oldukça basit. Gideceğim yeri seçiyor ve navigasyon götürürmüşcesine gidiyorum. Hata payları neredeyse aynı oluyor. O yüzden küçük kaybolmalar yaşasam da kolaylıkla çözüyorum.

Tayland Konaklama Tavsiyelerim

Otostop sonrası sıcak bir duş tam ihtiyacınız olan şey olabilir. Belki de bu süreci en iyi kontrol etmek için; en önemli şeylerden biri dinlenmek.

3 Howw Hostel at Khaosan (Bangkok)

Bu bölgede fiyat performans olarak başarılı otellerden biri. Beklentinizi yükseltmezseniz sizi mutlu edecektir.

Beehive Phuket Oldtown Hostel (Phuket)

Bu bölge için sizi dinlendirecek, konumu ve fiyatıyla özellikle mutlu edecektir. Kalabalık olduğu dönemlerde sirkülasyondan ötürü; temizlik konusunda bazen sorunlar olabiliyor.

Backpack Station Pattaya (Pattaya)

Fiyatı açısından mutlu eden bir hostel. Temizlik ve konum olarak belki istediğinizi vermese de; bütçe dostu olduğunu söyleyebilirim.

Bunların dışında bir çok hostel, hatta bazen hostel fiyatına özel oda bile tutup dinlenebilirsiniz.

Ben genelde hızlı ve pratik sonuç verdiğinden Agoda’yı kullanıyorum. HostelWorld ise Agoda’da gözümden bir şeyler kaçtıysa ve hala aradığımı bulamadığımda bana yardımcı oluyor.

Agoda

HostelWorld

Eğer konaklamasına para ayıramayacaksanız da coachsurfing bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tayland'da otostop çekmek
Tayland’ın Güneyinden Bangkok’a giderken beni yolda görüp alan kamyoncu abimiz

Tayland Hakkında Neleri Bilmeliyim?

Tayland’da Yemek konusunda çok zengin bir mutfak sunuyor. Özellikle deniz ürünleri bizim ülkemize göre çok ucuz. Ama dersen ki otostopçu yemeği söyle bana oda pat thai olacaktır. Turistlik yerde bile 1 dolara yiyebileceğin lezzetli bir yemek. Bizim eriştenin makarna hali gibi düşünebilirsin. Onun dışında tropikal meyveler çok ucuz.

Tayland’da Otostop Çekerken İşinize Yarayabilecek Cümleler

Tayland Dilinde Bazı Faydalı Kelimeler:

  • Man Pen Rai = Her şey yolunda, Boşver gibi bir anlamı var.
  • Samadi kah = Günaydın, Merhaba, İyi Akşamlar, Kendine iyi bak kelimlerinin hepsi için söyleniyor.
  • Kapun Kah = Teşekkür ederim

Tayland uçak biletleri Asya ülkelerinin pahalılığını düşündüğünüzde aslında çok pahalı değil. Bazen aktarmalı çok ucuz biletler de olabiliyor. “Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?” yazıma bir göz atın derim.

Tayland Otostop Günlükleri

Tayland’da otostop hikayelerimin bazılarının olduğu videoyu sizinle paylaştım. İzlemeyi unutmayın. Ayrıca tüm otostop tecrübelerimi topladığım “Otostop Nedir? Otostop Çekme Sanatı” yazımı da buraya bırakıyorum.

Kendinize iyi bakın!

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.