Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo Caminin Hikayesi

Japonya'nın ilk camisi Tokyo Camii, 1900 yıllarında Rusya'daki Bolşevik ihtilali sonrası Japonya'ya gelen Tatar Türklerinin yaptığı bir camii. Daha sonraları camii çeşitli milletler tarafından uzun yıllar kullanılmış. O dönemde bakımsız ve herkesin istediği gibi girip çıktığı bir camii iken bugün Tokyo Camii oldukça temiz, bakımlı ve bir o kadarda ilgi çekici yerler arasında.

Tokyo camii
Tokyo camii

Tokyo Caminin Türkiye İle İlişkisi

1986 yılında Tokyo Camii epey güçsüzleşince camii tekrar yaptırmak üzere Japonya hükümeti devreye giriyor. Caminin tarihi Tatar Türklerine dayandığı için Caminin yapımını Türkiye'ye veriyorlar. Türkiye'de 1998 yılında verilen bu yer için Tokyo Diyanet İşleri Vakfı'nı kuruyor ve birçok milletten de yardım alarak bu güzelim camiyi inşa ediyorlar. Gerçektende çok güzel ve tertemiz bir camii, içeriye girer girmez huzuru hissediyorsunuz.

Tokyo Camii
Tokyo Camii

Tokyo Camii

Günde ortalama 100 Japon Camiyi ziyarete geliyor. İçeriye girdiklerinde Subaraşine! yani mükemmel diye tabir kullanıyorlarmış. Şu anda camide çalışan bir çok Türk bulunmakta. Ayrıca hafta sonları Türkçe dersleri, Kuran kursları oluyor. Her ay 7-8 kişinin Müslüman olduğunu camii hocası Muhammed hocamız bizzat söyledi.

Tokyo camii
Tokyo camii
Tokyo Camii
Tokyo Camii

Her cuma namazı çıkısı Türk yemekleri yapılıp, dağıtılan bu camii, Türkiye'yi Müslümanlığı, İslamı çok güzel tanıtıyor. Bugün Tokyo'da gezilmesi gerekenler yerler listesinde ilk 10'da gösteriliyor. Bu caminin her şeyi, taşından toprağına kadar Türkiye'den gelmiş.

Tokyo Camii

Tokyo camii
Tokyo camii

Atatürk ile Tokyo Caminin İlişkisi

Camiyi ziyaret edene kadar Tokyo caminin Atatürk tarafından yaptırıldığını sanıyordum. İnternette bir çok kaynak Tokyo Caminin yaptırılmasının Atatürk ile ilgili olduğunu anlatıyor. Fakat bugün Caminin tarihinde bununla ilgili hiç bir bilgi yok. Camii hocası ve orada bulunan Türkler dahil bunun öyle olmadığını yukarıda anlattığım gibi camiyi Tatar Türklerinin yaptırdığını söylüyor. Açıkcası şaşırdım. Özellikle Sunay Akın gibi sevdiğim birinin bunu söylüyor olması beni oldukça şüpheye düşürdü. Atatürk'ün Japonca öğretmeni Yamamada Torijori'nin notlarında 1. Dünya savaşı sırasında böyle bir teklifte bulunduğunu ve caminin yaptırıldığını anlatıyor. Sunay Akın'nın şu videosuna göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=moe1hSC0CA8

Sonuç olarak kesin bir sonuca ulaşamadım. Kesin ve doğru bilgiye ulaştığımda yazıyı güncelleceğim. Eğer gerçek ve doğru bir kaynağınız var ise yorum kısmından gerçeği yazabilirsiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmamızı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler 

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo Maid Cafeler & Girls Barlar

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo’da Bulunan Birbirinden İlginç Mimari Yapılar

Tokyo’nun Tapınakları

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. 4 haziran 14 haziran ramazan ayinda tokyoyayi ziyaret edecam bana hangi bolgedeki otel tavsiye edersinz cevap icin simdiden tesekkurler

  2. Öncelikle Tokyo Camiisini ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Tokyo Camiisi Tokyo yaşayan Türkler için önemli bir yeri var. Bizleri burada buluşturan bir mevki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir