Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo Camii

Tokyo Caminin Hikayesi

Japonya’nın ilk camisi Tokyo Camii, 1900 yıllarında Rusya’daki Bolşevik ihtilali sonrası Japonya’ya gelen Tatar Türklerinin yaptığı bir camii. Daha sonraları camii çeşitli milletler tarafından uzun yıllar kullanılmış. O dönemde bakımsız ve herkesin istediği gibi girip çıktığı bir camii iken bugün Tokyo Camii oldukça temiz, bakımlı ve bir o kadarda ilgi çekici yerler arasında.

Tokyo camii
Tokyo camii

Tokyo Caminin Türkiye İle İlişkisi

1986 yılında Tokyo Camii epey güçsüzleşince camii tekrar yaptırmak üzere Japonya hükümeti devreye giriyor. Caminin tarihi Tatar Türklerine dayandığı için Caminin yapımını Türkiye’ye veriyorlar. Türkiye’de 1998 yılında verilen bu yer için Tokyo Diyanet İşleri Vakfı’nı kuruyor ve birçok milletten de yardım alarak bu güzelim camiyi inşa ediyorlar. Gerçektende çok güzel ve tertemiz bir camii, içeriye girer girmez huzuru hissediyorsunuz.

Tokyo Camii
Tokyo Camii

Tokyo Camii

Günde ortalama 100 Japon Camiyi ziyarete geliyor. İçeriye girdiklerinde Subaraşine! yani mükemmel diye tabir kullanıyorlarmış. Şu anda camide çalışan bir çok Türk bulunmakta. Ayrıca hafta sonları Türkçe dersleri, Kuran kursları oluyor. Her ay 7-8 kişinin Müslüman olduğunu camii hocası Muhammed hocamız bizzat söyledi.

Tokyo camii
Tokyo camii
Tokyo Camii
Tokyo Camii

Her cuma namazı çıkısı Türk yemekleri yapılıp, dağıtılan bu camii, Türkiye’yi Müslümanlığı, İslamı çok güzel tanıtıyor. Bugün Tokyo’da gezilmesi gerekenler yerler listesinde ilk 10’da gösteriliyor. Bu caminin her şeyi, taşından toprağına kadar Türkiye’den gelmiş.

Tokyo Camii

Tokyo camii
Tokyo camii

Atatürk ile Tokyo Camii’nin İlişkisi

Camiyi ziyaret edene kadar Tokyo caminin Atatürk tarafından yaptırıldığını sanıyordum. İnternette bir çok kaynak Tokyo Caminin yaptırılmasının Atatürk ile ilgili olduğunu anlatıyor. Fakat bugün Caminin tarihinde bununla ilgili hiç bir bilgi yok. Camii hocası ve orada bulunan Türkler dahil bunun öyle olmadığını yukarıda anlattığım gibi camiyi Tatar Türklerinin yaptırdığını söylüyor. Açıkcası şaşırdım. Özellikle Sunay Akın gibi sevdiğim birinin bunu söylüyor olması beni oldukça şüpheye düşürdü. Atatürk’ün Japonca öğretmeni Yamamada Torijori’nin notlarında 1. Dünya savaşı sırasında böyle bir teklifte bulunduğunu ve caminin yaptırıldığını anlatıyor. Sunay Akın’nın şu videosuna göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=moe1hSC0CA8

Sonuç olarak kesin bir sonuca ulaşamadım. Kesin ve doğru bilgiye ulaştığımda yazıyı güncelleceğim. Eğer gerçek ve doğru bir kaynağınız var ise yorum kısmından gerçeği yazabilirsiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmamızı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler 

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo Maid Cafeler & Girls Barlar

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo’da Bulunan Birbirinden İlginç Mimari Yapılar

Tokyo’nun Tapınakları

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

5 Responses

  1. 4 haziran 14 haziran ramazan ayinda tokyoyayi ziyaret edecam bana hangi bolgedeki otel tavsiye edersinz cevap icin simdiden tesekkurler

  2. Öncelikle Tokyo Camiisini ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Tokyo Camiisi Tokyo yaşayan Türkler için önemli bir yeri var. Bizleri burada buluşturan bir mevki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.