Japonya’da İnsanın İnsana Duyduğu Saygı

Japon Saygısı

Japonya’da insanlar birbirine o kadar saygılar ki herhangi bir konuda söze başlamadan önce özür dileyerek başlar (sumimasen). Bol bol teşekkür ederler. (arigatou gozaimasu) Bunu yaparken hafifçe eğilerek ve güler yüzle yaparlar. Bunu bir kaç kere tekrarlarlar. Japon saygısı özellikle kendi dillerinde bir çok kalıp kibarlık içeren sözler var. Oldukça utangaç insanlar bir soru sorulduğunda bilmiyorsa yardım edemediği için utancından ne yapacağını şaşırır. Metro, avm, sokaklarda daha bir çok toplu yaşamın olduğu yerde insanlar birbirine saygılarını her zaman gösterirler. Metroda özellikle turistlerden çok çekindiklerinden daha fazla saygı görmeniz muhtemeldir.

Sıralarını Beklerler

Asla acele etmezler, aceleleri olsa bile kurallara uyarlar. Karşıdan karşıya geçerken hiç araba yoksa bile kurallara göre haraket ederler. Mesela bir el arabası geçecek kadar küçük bir sokakta karşıdan karşıya geçerken, etrafta hiç araba yokken bile beklerler o ışığın yeşil yanmasını.

Sürekli Özür Dilerler

Karşıda ki hata yapsa bile bunda bir hatası olabileceğini düşünerekten kendileride özür dilerler. Karşıdaki hatalı bir durum yapmışsa bunu utanarak sıkılarak söylerler. Mc donals gibi kapitalimzin kalbinin alttığı yerlerde bile çalışanlar o kadar güler yüzlüdür ki şaşırsınız. Sizden para alırken veya verirken iki eliyle alır size göstererek sayar, verirkende aynı şekilde. Teşekkür eder, eğilir, gülümser.

kyoto-gezi-rehberi-JaponyaJaponya’da restorantlarda, cafelerde yada alışveriş yaptığınız herhangi bir yerde para öderken dikkatlice parayı elinizden alırlar, size göstererek sayarlar ve kasaya öyle koyarlar. Aynı şekilde size para üstü verirkende dikkatlice sayar ve elinize öyle verirler. Ayrılırken gözünüzün içine bakarak teşekkür ederler ve hafifçe eğilirler.

Güler Yüzlü İnsanlar

Hangi restorana, markete giderseniz gidin sizi sanki kraliyet ailesindeymişçesine güler yüzle karşılarlar. Hele bir mekanda yiyip içtikten sonra arkanızdan sürekli teşekkür edip, eğilmeleri yok mu…

japon saygısı
japon saygısı

Mc donals gibi kapitalizmin sembollerinden olan restoranta bile çalışanlar o kadar saygılı ki, beni defalarca şaşırtmışlardır. Bir keresinde kameramı unutup ve bin gün boyunca aramıştım. Tek tek gittiğim her yere gittim en sonunda Mc donalsa gittim. Bulup kenara koymuşlar, kamerayı verirken sanki kendi hatalarıymış gibi birde özür diliyorlar. Adama sarıldım, herkes şaşırdı.

Toplum Kurallarına Uyarlar

Hiç bir zaman bir Japon’u yere çöp atarken göremezsiniz. Çok nadir sokaklarda çöp görürsünüz. Oldukça temizdirlerdir ve yaşadıkları ülkeye, şehre saygı duyarlar. Toplum içinde asla gürültü ses yapmazlar. Hatta ayıp olmasın diye arkadaşları ile bile sohbet etmekten çekinirler. Karşıdaki yalnız ve benim arkadaşım var o kendini kötü hissedebilir diye düşünüyorlar. Bunu bizzat japon arkadaşlarım söyledi.

Toplu taşımanın kullanıldığı yerde sıraya girerler, asla kimse kimsenin önüne geçmez yada iteklemez. Sabah ve akşam iş saatlerinde metrodaki yoğunluktan dolayı itici görevliler gelir ve insaları metroya iter bunu yaparken her seferinde özür dilerler. İnsanlar metroda sıkışıkken taciz gibi anlaşılmasın diye oldukça dikkat ederler. Hepsi böyle demiyorum ama geneli bu şekilde davranıyor.

Utangaç İnsanlar

japon saygısı
japon saygısı

Japonlar oldukça utangaç insanlardır. Aslında bununla ilgili çok güzel bir söz var. Utanmak temiz ahlakın göstergesidir diye. Mesela bazen sizle göz göze gelmek istemezler bu size karşı olan tutumlarından değil, eğer olurda onlara soru sorarsanız bilemeyip utanmasındandır. Bunu defalarca duydum bütün Japon arkadaşlarımdan. Japonlar işte böyle güzel bir millet.

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler 

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo Maid Cafeler ve Girls Barlar

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo’da Bulunan Birbirinden İlginç Mimari Yapılar

Tokyo’nun Tapınakları

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

Save

2 Responses

  1. Acele etmezler tespitine katilmiyorum, mesai bitimi metrolara binseydiniz cok farkli bir sahne gorurdunuz.

  2. bilgilerin çok faydalı ve guzel şimdiden japonlara aşık oldum. teşekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.